Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

(vimp) Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
1195 replies to this topic

#1
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
No, salutare oameni buni, iaca intru si eu in hora.
Locatia: Magura/Bacau
Teren  : 800mp (21x38)
Utilitati : apa/curent ee in curand (pe bani grei)/gaze nu (doar daca produc :) )
Motivatia: si eu si nevasta suntem de la tara si ne cam streseaza viata la oras (consideram ca este un mod anormal de a trai). Dar prima motivatie este copilul (are 2 ani si 6 luni) - speram la mai multi si sanatosi.
Necesar: - aici e mai lunga povestea -
Sold : pe minus  :crybaby:

Treaba este in plan de cu multi ani in urma - pana acum am imaginat peste 30 proiecte de casa.
Initaial am plecat de la un teren de 500mp (de acum 2ani si 1/2-cand s-a nascut feciorasul) care il detin mai aproape de oras dar intr-o zona cu mai putin farmec. Intre timp ne-am hotarat la noul teren, cu toate ca este ceva mai departe de oras, zona este mai frumoasa, si, desigur, mai mult spatiu.
Primul proiect de la care am plecat a fost o casuta de vreo 8.5x9m (construit la sol) pe 2 nivele:parter+mansarda, nu am la indemana sa il postez).
Usor tind sa ma hotarasc catre ceva intre 170-190mp desfasurat, in conditiile in care am renuntat la garaj si beci. Constructia va fi pana la urma pe 2 nivele (etaj+semi-mansarda) din porotherm (probabilitate 80%),  ISOSPAN (10%), BCA (10%). La lemn am renuntat - nu este cazul sa discut aici de ce - mai ramane o posibilitate : mansarda sa fie lemn.

Edited by punkt, 24 February 2008 - 07:58.


#2
klauss74k

klauss74k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.07.2007
Salut. In ce zona (mai exact) e terenul si cat te-a costat? Si eu sint din Bacau si ma intereseaza zona Magura.

#3
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
In spate la Farbe, cam 500m de la DN. 23E/m2 in ianuaria anul acesta. Cred ca preturile au ramas cam tot pe acolo, ba chiar daca esti insistent poti scoate si mai bine, depinde si de plasament dar ai grija: utilitatile sunt scumpeeee

#4
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Sa revin: Necesar :
- am plecat de la  1 garaj, 1 bucatarie, 1 living, 3 dormitoare, beci, 2 bai la
- 1 garaj, 1 bucatarie, 1 living, 3 dormitoare, beci, 2 bai, CT, dressing/store
- in final : 1 bucatarie, 1 living, 3 dormitoare, 2 bai, CT, dressing/store
Dupa cum vedeti am renuntat la garaj, costa prea mult si produce dezechilibru de suprafete intre parter si etaj (mansarda). Daca as fi avut bani as fi facut garaj, fara nici o urma de indoiala, un garaj bine plasat are avantajele lui, si asta am argumentat intr-unul din vechile forumuri.
Tot din motive financiare (sau mai bine zis pentru a evita vre-un posibil si neluat in calcul stres financiar) am renuntat si la beci (boxa, cum se zice pe la oras), urmand ca asta sa o construiesc ulterior sub un foisor in curte. Din discutiile avute cu un meserias (arhitect, nu structurist) am inteles ca se incarca destul de mult structura fundatiei, de aici rezulta niste costuri suplimentare destul de consistente.
Livingul va fi destul de mare (25-28m2) intrucat vom fi o familie destul de numeroasa si suntem genul de oameni care folosim dormitoarele doar pentru dormit, restul timpului in living.
3 dormitoare pentru ca vom avea cel putin 2 copii (speram).
Casa va fi plasata catre nordul parcelei de teren iar camerele incalzite vor fi spre sud, spre nord vor fi scarile, CT, baie. Dormitoarele cu suprafete de 11.5m2 (minim). Iesirea la balcon de dorit sa fie din hol si nu direct din camere. Toate dormitoarele vor fi la mansarda. Jos bucataria, living, ct , baie. Bucatarie de dorit sa fie  perete in perete cu livingul, eventual cu deschidere catre living.
La etaj un balcon catre vest sau sud-vest pentru a nu rata nici un apus. Am uitat sa va spun, toate apusurile sunt superbe acolo.

#5
klauss74k

klauss74k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.07.2007
Bafta multa (ca ai nevoie). Zona e buna, intr-adevar. Accesul e un pic mai dificil acolo in spate. Sa ne tii la curent cu proiectul, autorizarile, costurile, meseriasii, etc...

#6
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Accesul nu este dificil, doar este putin de ocolit. Locul are marele avantaj ca are priza in 3 zone ale orasului: nord, vest(centru), sud. Asta pentru a compensa distanta (8.5Km de centru).
Pana acum :
- magazie din scandura 14mil ROL
- gard din scandura si stapli lemn : 50mil ROL. Din pacate nu am avut timp sa dau cu ulei :(
- tras apa curenta : 9mil ROL
totul facut cu firma dar fara adaosuri :)
- buda (ecologica :) ) executata de eu (OSB) cam 2mil. ROL
Mai vine acus curentul, ma costa cam 42mil ROL. pentru 2 stalpi+cabluri+manopera+consola+contoar+taxe eon, totul cu firma. Plus ce mai dau actualilor proprietari de retea (inca vreo 10-15mil)(vezi ce spuneam de costul utilitatilor).

In plus m-au costat copacii, in medie cam 13RON/buc. Amenajarea spatiului verde o voi face cu iarba de fanat  dar dupa ce ma voi termina cu sapaturile, pamantul ce il scot il redistribui. Iarba de fanat de munte o voi obtine de la tara de la un nene, este vorba de cativa saci de ceea ce se numeste "pleava". Iarba de fanat are avantajul ca este mai rezistenta si stabilizeaza foarte bine terenul. In plus da o nota de salbaticie.

Proiectul de casa cred ca va fi cam 2500EUR.

#7
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
ceva estimari de suprafete:
Parter
Bucatarie 11,5
Living 27
Baie 4
Vestibul 3
Hol 6
CT+Magazie 7
Scari 7,5
Total util 66

Etaj
Dormitor1 11,5
Dormitor2 11,5
Dormitor3 11,5
Hol 7,5
Scari 7,5
Dressing 6
Baie 6


Total util 61,5


Are cineva idee cam care e spatiu minim pentru o incapere pentru centrala pe lemne? Dar pentru centrala pe gaz?
Bafta voua

Edited by vimp, 14 November 2007 - 22:31.


#8
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
prima schema:
Attached File  prima_3d.jpg   192.88K   1657 downloads
Attached File  prima_plan.jpg   83.02K   1676 downloads
Desigur am renuntat de mult. Ar fi trebuit sa fie semimansarda dar nu mi-a iesit :)

Edited by vimp, 14 November 2007 - 22:56.


#9
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
de ce nu faci o terasa deasupra garajului? acoperita sau nu. vezi ce faci cu scara ca pierzi 14 m2 pe nivel(jos poti face o mica debara sub scara). poate te gandesti sa pozitionezi scara altfel. asa era si la mine in proiectul original

Edited by conu71, 14 November 2007 - 23:35.


#10
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
fara discutie, voi folosi fiecare colt, inclusiv spatiul de sub scari. Schita de mai sus este primul concept, in masura in care am timp o sa postez schite mai noi.

#11
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Salut @vimp !

Bafta,muuuulta rabdare si ... nervi de otel,caci ai nevoie din plin.

Cred c-ai facut bine ca ai renuntat la beci sub casa, costurile ar fi fost nejustificate; il poti face separat; eu asa am facut.
In privinta centralei, vezi ca exista un topic f.interesant (unul nou si unul vechi) deespre centrale cu gazeificare (pe lemne); il gasesti in capitolul "instalatii/centrale termice/lucrari practice"

P.S.: sa-ti traiasca puiul! E simpatic foc,daca e cel din poza.

#12
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
E cel din poza dar acum a cam tot crescut. Speram si la o surioara care sa cresca la curte :).
Ieri am fost la un arhitect si apreciaza ca voi ajunge cu proiectul PAC + arhitectura + rezistenta cam la 1450EUR fara TVA, pentru 180m2, cam 9.6 EUR/m2.
Azi am mai fost la unul de care mi-a placut, este flexibil, tanar si muncitor. Are si un portofoliu bunut si tinde catre mai mult.
Nu fac proiectele detaliate de electrica, sanitar, termo din varii motive: bani, timp, etc.
Ce am uitat sa mai spun, mi-am luat si o dacie papuc carosata caci de la casa la rosu pana la cheie voi munci eu. Sper sa ajung la rosu (cu tot cu acoperis) cu 30.000EUR.
Am vorbit cu un prieten si ne gandeam sa cautam materiale afara (ungaria) si sa le aducem impreuna de acolo. Nu cred ca trebuie sa platim ceva taxe. Dar asta e doar un gand.
Multam @DDuras pentru urari.

#13
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
ce am uitat sa spun: am ramas pana la urma pe porotherm iar acoperisul de tabla (Lindab?).
Nu stiu insa daca merg pe porotherm de 38 sau mai ingust. Voi vedea.

#14
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 vimp, on Nov 20 2007, 00:39, said:

Sper sa ajung la rosu (cu tot cu acoperis) cu 30.000EUR.
Cu poroterm de 38 sigur n-o sa te incadrezi in 30 000, iar "ochiometric", pentru 180 mp io zic ca 35 000 - 40 000 ar fi costul la rosu (executie decenta, nu vorbim de nea caisa sapand 30cm fundarie si turnand placa ca-n povesti: 3 zile si 3 nopti)

Dar la cum oscileaza cursul ultima vreme nu prea pot sa fac pronosticuri...(cand am inceput constructia..1 miliard de lei insemna aproape 32 de mii euroi, acum e 29 de mii, iar daca ai fi negociat in euro 32 de mii acuma-s cu 100 de milioane mai scumpi)
Sa ai grija la chestiile astea...ca de 100 de milioane mai faci instalatiile electrice/sanitare/etc.

#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 vimp, on Nov 19 2007, 23:46, said:

ce am uitat sa spun: am ramas pana la urma pe porotherm iar acoperisul de tabla (Lindab?).

Esti ramas definitiv pe tabla ? Nasol d.p.d.v. termic, + zgomotul. Si Lindabul nici macar nu e mai ieftin ca tigla.

#16
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
90%tabla, nu sunt sigur daca lindab.
Ce nu sunt inca hotarat: daca sa fie sau nu etaj sau mansarda (semi-mansarda), mai exact nu prea reusesc sa imi dau seama cat m-ar costa in plus etajul fata de mansarda. :(

#17
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
No, ca dau si eu pe aici, dupa o lunga pauza.
Intre timp am mai sedimentat ceva idei si le-am pus pe net (http://casa.vimpsoftware.com), poate asa este mai usor si pentru arhitectii pe care ii contactez (care sunt foarteee ocupati) sa rumege in liniste ideile.
Astept cat de curand sa vina si energia electrica, probabil dupa sarbatori. Aici am ramas cu solutia "cablu subteran" datorita conditiilor de amplasare. Ma cam tem de asta datorita faptului ca zona este in constructie si sigur se va sapa mult pe acolo.

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
tare :lol: . Mult succes cu casa. Vad ca te'ai organizat bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate