Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

inmatriculare sau mere si fara?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
Cum am eu un Opel Omega 89 si am stran niste banuti:D cam 10 k mi au sclipit ochii la un Omega din 2003 cu motor de 2,2 benzina euro 3. Ma costa inmatricularea dak e sa l aduc cam 3000 euro.

Si m am gandit eu ca daca tot suntem in UE nu sunt obligat sa o inmatriculez aici. Acum eu nu stiu legile ca daca pot sa o tin inmatriculata acolo nu mai platesc decat impozitul la ei. Dar deh , nu stiu legile din Germania si cat costa anual impozitul.
Ca 3000 euro nu dau si nici nu vreau sa renunt la 2,2 omega.

Se poate sa o las pe Germania si cand e taxa mica la noi sau se scoate sa o trec pe hotia din Romania?

ps: nu mi dati alte sugestii de masini cu taxe mici ca eu tot Omega vreau. Poate si un 2,6 daca gasesc cu km mai putini.
ps: masina daca e sa o iau cum ii trec meniul din coputerul de bord in engleza ca germana nu stiu mai deloc?

#2
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Se poate sa o lasi pe Germania in urmatoarele conditii:

Proprietarul sa fie de acord sa o tina inmatriculata (foarte riscant; daca ii vine vreo amenda si nu e pe faza ii ia puncte de pe permis), sa platesti impozitul si asigurarea anuala si sa te prezinti la inspectia tehnica periodica ori de cate ori expira.

S-ar putea sa ai noroc si sa accepte neamtul sau sa ai ghinion si omul sa se spele pe maini si sa o radieze. In cazul asta primesti numere valabile 30 de zile. Dupa aia daca circuli e caz penal.

Edited by Dragon Warrior, 14 November 2007 - 17:55.


#3
dani29

dani29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2007
Este greu sa faci un neamt sa accepte,ii cunosc foarte bine.Numai sa fie o ruda sau prieten ca altfel nici o sansa.
Taxele pentru omega 2.2 ,an 2003, ar fi 160 kfz steuer an+asigurarea aproximativ(depinde ce procente are)260 pe an.
Cam toate taxele ar fi aproximativ 500 pe an.

#4
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
Ramane de vazut. Oricum taxa de prima inmatriculare nu le dau la nenorocitii astia. Mai bine nu imi iau masina decat sa dau bani la stat de pomana. De parca nu ar fi de ajuns ca traim in o tara de cacao , sa le mai dau bani si pt asa ceva?

Sper sa se scoata din 2008 si sa nu fiu nevoit sa platesc taxa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate