Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Muzica veche vs moderna

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
gvar

gvar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.07.2004
Va propun o dezbatere cu urmatoarea tema: muzica anilor '50, '60, '70 este mai valoroasa, sau calitativ superioara celei a anilor '90-2000?

Astept pareri

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
cine sa raspunda, cei nascuti in 90 sau in 50 :ciocan:

#3
gvar

gvar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.07.2004
Eu sun nascut la sfarsitul anilor '70. Nu cred ca asta are mare importanta, pentru ca mai ales dupa '89 accesul la orice fel de gen de muzica a fost foarte facil.

Deci oricine are o idee despre ce se intampla atunci in materie de muzica si  asculta si acum muzica actuala poate sa-si formeze cat de cat o idee de ansamblu.

Sunt curios sa aflu cateva opinii.

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
:) ce, vrei sa compari jazz cu disco ;)

#5
gvar

gvar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.07.2004
nu, vreau sa compar in primul rand calitatea muzicii de atunci cu cea actuala.
iar jazz-ul era unul dintre genurile de atunci.
predominant era rock'n'roll-ul, apoi rock-ul. deja in anii '60 jazz-ul nu mai era in topul preferintelor, cel putin pentru adolescenti.

Dupa cum am mai spun, as vrea sa aflu niste pareri.

Poti sa incepi chiar tu

#6
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003

Quote

Originally posted by gvar
muzica anilor '50, '60, '70 este mai valoroasa, sau calitativ superioara celei a anilor '90-2000?
Astept pareri

Muzica anilor '80!  :lol:

#7
wrath_d1

wrath_d1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 04.07.2004
Ascult aproape orice gen de muzica in functie de dispozitia in care ma aflu. Cu cat muzica este mai veche, cu atat cresc sansele ca aceasta muzica sa fie de calitate, deoarece doar cei buni au rezistat trecerii timpului. Sunt curios cati din muzica actuala vor fi ascultati si peste 50 de ani, cred ca maxim 10%.

Personal prefer muzica anilor 50-60.

#8
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Atunci muzica nu era o masina de facut bani. Atunci, incercau sa se afirme prin muzica buna. Se miza pe calitate, pe muzica facuta din suflet.
Acum, muzica este comerciala. Se vor doar BANII.
Exista si acum muzica buna, insa nu este cunoscuta. Nu ii face nimeni publicitate.

EXPLICATIE: Nu v-ati intrebat de ce nu se mai fac questuri? Ca sa faci un joc, e nevoie de timp. Timpul inseamna bani. De aici rezulta ca jocul respectiv trebuie sa se vanda cat mai bine. Questurile se vand mult mai greu decat shooterele pentru ca e nevoie de o anume inteligenta/educatie ca sa joci un quest. Ca sa impusti monstrii, nu e nevoie decat de mult timp liber....
Intelegeti?

Tot asa, jazz-ul/doowop-ul se vand mai greu decat manelele/kktul ala de "muzica" a negrilor.

#9
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Eu ascult muzica anilor 80-90. Ascult si muzica mai veche (mai degraba cea romaneasca), dar cea din aceasta perioada ma atrage cel mai mult. De ce?
1) Mai sunt si alte versuri pe langa amaratul ala de refren.
2) Versurile chiar au ceva de spus, nu... "ne-am vazut, ne-am placut, ne-am f..." :rolleyes:
3) Imi place... mirosul ala de muzica muncita sau... naturala (Nu facuta pe calculator in 3 minute) Cei care asculta muzica electronica probabil ca stiu la ce ma refer
4) Mi se pare ca muzica din acea perioada a fost cea mai diversificata...
The list could go on...

Votez: Veche!

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Ca sa vedeti de ce e mai valoroasa, trebuie doar sa ascultati melodii precum:
Black Magic Woman (Santana '70)
Child in Time (Deep Purple '70)
Hotel California (Eagles...)
Si... ma apuca dimineata daca mai pun in lista
Eu inca mai ascult Pink Floyd, Led Zeppelin, Dire Straits, Abba, Police, A-Ha, etc.

#11
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
in general, o anumita perioada istorica a fost reprezentata de un anumit tip de muzica. eventual legata si de un anumit spatiu cultural, lingvistic etc.

in general, generatiile care au crescut cu un anumit gen de muzica o prefera si o vor prefera pe aceea cu care s-au obisnuit si vor deveni refractare odata cu virsta la curentele noi. sa nu uitam ca odata cu aparitia rock-ului au fost foarte multe voci care au vrut sa interzica acest gen de muzica !

nu cred ca se poate pune problema in termeni de comparatie la nivelul superioritatii unui tip/gen de muzica vechi vs altuia nou. este la fel cum ai intreba care generatie a fost superioara: aceea din '30 sau aia din '50, '70 etc. muzica s-a transformat odata cu societatea si cultura a carei expresie este.

Dan dixit: "Acum, muzica este comerciala. Se vor doar BANII."

intotdeauna, din momentul in care arta a devenit (si) o marfa a existat muzica facuta in scop comercial, in care criteriul predominant a fost si este cererea si oferta si nu cel artistic. dar au existat si cei care nu au facut muzica pentru bani. la fel cum exista si acum. evident, sint mai putin cunoscuti pentru ca nu beneficiaza de marketing, de promovare, de reclama, ea nefiind o afacere profitabila cel putin pentru moment. in general, cu foarte mici exceptii, nu este o muzica pe care sa o intilnesti pe posturile de televiziune sa radio care traiesc in functie de audienta pe care o au.

in afara de asta, instrumentele electronice au facut accesibila muzica si pentru cei care nu-si permit pian, vioara sau alte instrumente unde numai timpul in care se dobindesc reflexele necesare utilizarii este deseori indelungat si costisitor. desi se pare ca mai exista exceptii care reusesc sa-si exprime fiorul artistic la frunza, drimba etc.
fiind mult mai multi cei care fac/creeaza muzica, evident ca exista si mult mai multa muzica proasta. dar in acelasi timp au crescut si sansele celor care au cu adevarat talent de a se manifesta.

#12
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
rz  Mereu pe receptie... clar  :OK:

#13
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Faptul ca stapanesti un instrument foarte bine nu inseamna ca ai si talent in creatie.
Malmstein este mult peste Eric Clapton sau BB King(apropo de muzica de "negri"  :nu: ) din pct de vedere tehnic, insa nici cu cele 1000 de scoli de chitara ale sale nu va ajunge vreodata la feelingul si talentul celor doi.
Muzica buna si muzica de kkt s-au facut dintotdeauna.
Este greu de crezut ca vor mai exista formatii de talia Pink Floyd, Led Zep, Deep Purple, etc insa asta nu inseamna automat ca tot ce se canta astazi nu merita ascultat.

Cum bine zicea commonman muzica pe calculator este oportunitatea perfecta pt cei fara prea mari resurse materiale(nu oricine isi poate permite instrumente de mii de dolari mai ales in romania..asta ca sa sune cat de cat bine muzica)sa-si exprime talentul muzical. Si aici se repsecta regula...cu formatii bune si formatii de duzina.
Mitul asta ca oricine poate sa faca muzica "din-asta" e cea mai mare tampenie. Pana si "super-talentele" de pe la noi (activ, impact, coliziune, etc) trudesc ceva (asta in caz ca isi fac singuri melodiile).

#14
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Malmstein este mult peste Eric Clapton sau BB King(apropo de muzica de "negri") din pct de vedere tehnic, insa nici cu cele 1000 de scoli de chitara ale sale nu va ajunge vreodata la feelingul si talentul celor doi.
Nici nu si-a propus sa-i ajunga. Este altceva, nu e mai bun, nu e mai slab, nu exista termen de comparatie. Muzica veche nu e superioara muzicii moderne, e pur si simplu altceva. N-are sens sa compari mere cu pere. Una ii "atinge" pe unii, cealalta pe altii si multi au tendinta sa considere ce nu-i "atinge" de calitate slaba. Complet fals.

#15
gvar

gvar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.07.2004
-----------------------------
in general, generatiile care au crescut cu un anumit gen de muzica o prefera si o vor prefera pe aceea cu care s-au obisnuit si vor deveni refractare odata cu virsta la curentele noi.
-----------------------------

Nu cred ca lucrul asta este general valabil. Cred ca depinde foarte mult de educatia pe care o primesti (muzicala)
De exemplu, eu asa am fost crescut... ascultand muzica veche. Apoi am inceput sa ascult si "hit-urile" contemporane.
Pai dupa ce ascultasem MUZICA cum puteau sa-mi placa zgomotele alea?
Bineanteles, nu este vorba de toate. Au existat si in anii '90 si exista si acum formatii serioase. Ideea este ca sunt prea putine.
Acum 30 de ani oferta muzicala (subliniez - de calitate) era mult mai bogata.
Ceea ce ma face sa cred ca din acest punct de vedere, al calitatii, muzica a pierdut enorm in era informatiei

#16
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
dan are mare dreptate. Practic doar asa poti sa compari muzica din diversele generatii....prin calitate. Ca doar nu o sa compari jazz sau rock'n'roll cu dance sau techno. Singura muzica care nu se face neaparat pentru bani in ziua de azi este metalul de calitate. Se face MUZICA cu oameni cu pregatire grea in domeniu. Adica, cel putin ce ascult eu, aflu in timp ca ei mai lucra pe la conservatoare, sau au faculta de specialitate in spate. Si chiar fac MUZICA. Nu se lasa antrenati in toate prostiile trendy din ziua de azi. Bine, sun si trupe metal (shit metal le zic eu) gen Korn, Limp Bizkit (sau cum dracu ii zice) care fac gunoi cumercial...doar ca e mai galagios decat Lopez sau alte "talente".

Lumea nu mai stie ce e aia muzica. La ei muzica e ceva ce caraie, sa fie vesela si sa se poata dansa.....sa creeze atmosfera de party, de turma plina de prostime. Aia e "muzica" "buna" in ziua de azi....si nu numai in romania.

:cya:

#17
gvar

gvar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.07.2004
S-a spus aici ca in ziua de azi se face foarte multa muzica comerciala. Strict pentru bani. Nicmic mai adevarat.

Dar nu pot sa nu ma intreb cum un titan ca Santana scoate un album dupa nu stiu cat timp (vorbesc de Supernatural) si sparge toate topurile, ia o gramada de premii, ca sa nu mai vorbesc de vanzari.

De aici as putea sa trag concluzia ca, totusi, oamenii simt o nevoie acuta de muzica de calitate.

Asta a fost doar un exemplu. Ar mai fi cateva. Durerea este, dupa cum am mai spus, ca sunt prea putini ca el.

#18
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
si mie imi place cea mai mult muzica anilor 80-90. numai muzica de asta am in playlist la winamp :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate