Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
8009 replies to this topic

#6175
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,379
  • Înscris: 27.10.2005
Și ca să nu creadă lumea că nu există automate care fac espresso bun, în ciuda limitărilor, trebuie să spun că nu e așa.

Nu e espresso ca la semiautomat sau ca la manual, că nu are cum, ca la bar (acolo unde și aparatul și omul sunt brici) nici poveste, dar e bun, e constant așa și te scutește de muncă și de timp. Din păcate însă, din ce am mai citit, aparatele astea costă, de multe ori, mai mult decât un setup semi-automat peste mediu. Văzusem o listă în care un aparat de vreo 900 EUR avea cafea punctată cu calificativul "decent". Mai erau după aia de pe la 1800 de EUR in sus până la aparate de pensiune pe la 5-6000 EUR. Din păcate se pare că aparatele mai ieftine, care fac obiectul celui mai mare segment de vânzări, nu intră în discuție atunci când sunt comparate cu cele care se apropie de calitatea de bar (sau măcar încearcă). Ar fi și greu, pentru că piesa de bază într-un espresso bun e considerată râșnița. Care, de multe ori, nu e mare lucru la aparate cu râșniță încorporată. Și dacă primul pas e deja șchiopătând, e greu dup-aia.

#6176
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 13.11.2006

View Postxml, on 27 ianuarie 2023 - 15:07, said:

Și ca să nu creadă lumea că nu există automate care fac espresso bun, în ciuda limitărilor, trebuie să spun că nu e așa.

Din păcate însă, din ce am mai citit, aparatele astea costă, de multe ori, mai mult decât un setup semi-automat peste mediu. Văzusem o listă în care un aparat de vreo 900 EUR avea cafea punctată cu calificativul "decent". Mai erau după aia de pe la 1800 de EUR in sus până la aparate de pensiune pe la 5-6000 EUR

Aici cam ai dreptate, al meu a fost in jurul sumei de 2000 euro cand l-am luat, vad ca pe emag a fost pana acum 9282 lei.
Am la activ mii de cafele facute cu aparatul, daca nu facea cafea buna pentru gusturile mele, il vindeam de mult.
Dar dupa cum vezi prin comentarii, nimeni nu a comentat de preturi, doar de faptul ca full automatul e mai slab decat un semiautomat.

#6177
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,438
  • Înscris: 16.03.2011
Si se mai pune intrebarea,vrei espresso,cafea,cafea cu lapte? cafea foarte buna cu lapte faci si cu ness.

#6178
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 13.11.2006

View PostNFS01, on 27 ianuarie 2023 - 22:34, said:

Si se mai pune intrebarea,vrei espresso,cafea,cafea cu lapte? cafea foarte buna cu lapte faci si cu ness.
Full automatul stie sa faca si espresso si cafea si cappucino si ceai.
Ce treaba are nessul cu expresoarele de cafea?

#6179
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,438
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdydysoft, on 27 ianuarie 2023 - 23:04, said:


Full automatul stie sa faca si espresso si cafea si cappucino si ceai.
Ce treaba are nessul cu expresoarele de cafea?
Conteaza ce vrei,iti iei espressor daca vrei espresso altfel nu-i vad rostul.Cafea buna cu lapte iti iese si din cafea solubila si fara investitii

#6180
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,379
  • Înscris: 27.10.2005

View Postdydysoft, on 27 ianuarie 2023 - 22:14, said:

Aici cam ai dreptate, al meu a fost in jurul sumei de 2000 euro cand l-am luat, vad ca pe emag a fost pana acum 9282 lei.
Am la activ mii de cafele facute cu aparatul, daca nu facea cafea buna pentru gusturile mele, il vindeam de mult.
Dar dupa cum vezi prin comentarii, nimeni nu a comentat de preturi, doar de faptul ca full automatul e mai slab decat un semiautomat.
Vad. Ideea e sa pastram cat de cat obiectivitatea. Si de o parte si de cealalta. Exista multi oameni pentru care mai toate cafelele sunt o apa si-un pamant. N-are rost sa dea banii pe ceva scump si nici pe ceva unde trebuie sa se straduiasca pentru un rezultat care nu le face nici un pic de placere, sau nu mai multa decat cea obtinuta de la un rezultat mediocru. Si mai exista si cei care fie nu au banii pentru un aparat mai scump, fie nu vor sa-i dea, fie nu au timp pentru a face o cafea intr-un anume fel.

Exista, pentru fiecare, o varianta.

Pe de alta parte, pentru bautorul de cafea care discerne, e greu sa accepte verdicte de genul "si aparatul ala de 1500 de lei face o cafea la cel de buna ca cel de 9000 sau combinatia de 6000 dupa care mai si stai 20 de minute pana se incalzeste si trebuie sa fii atent la fiecare pas", ca nu-i deloc asa.

Each to their own, cum zicea englezul.

Edited by xml, 28 January 2023 - 10:31.


#6181
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,089
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdydysoft, on 24 ianuarie 2023 - 23:05, said:

Vrei sa masuram cosurile la al meu si la al tau sa te convingi ca sunt mai mult de 15 gr la full?
L.E. uite adancimea/marimea cosului la un full:
Attachment IMG_20230124_220652_850_2.jpg
Attachment IMG_20230124_220810_694_2.jpg
Lasa masuratoarea. Conteaza cat gramaj are pucul. Pucul dupa ce se usuca.
Era vorba de full automat vs semi automat. Eu am pe amandoua. In full la al meu nu intra mai mult 9 g odata. In semi intra si 20 daca vreau. In semi pun cat vreau eu pana la 20 g. Insa in alte semi intra si mai mult de 20 g.
Si oricum, cel mai important e ca la semi are sita nepresurizata.

Edited by MMike, 28 January 2023 - 17:25.


#6182
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 13.11.2006
Sa inteleg ca esti mai inginer decat cei de la AEG care au gresit marimea cosului, l-au facut mai mare sa fie acolo ca da bine pe hartie nu?
Sau crezi ca daca dau sa faca 2-6 espresso, aparatul macina de 2-6 ori?
Citeste manualul expresorului daca tot vrei sa te convingi de ceva anume, sau nu.

#6183
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 13.11.2006
Neata, haideti cu cafelele, indiferent cu ce aparat le faceti

Attached File  IMG_20230129_103820_474_4.jpg   444.96K   35 downloads

#6184
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 02.06.2008
Ooo, la ora asta dom’ne? Cam tarziu, incercam weekendul viitor :P

#6185
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 13.11.2006
Duminica de obicei recuperam somnul pierdut din timpul saptamanii, azi chiar devreme am baut cafeaua Posted Image

Edited by dydysoft, 29 January 2023 - 12:22.


#6186
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 02.06.2008
Eu as bea cafeaua la ora asta dupa revelion, azi noapte la 2 s-a dat stingerea si tot la 9 am baut-o… asa suntem noi, cam insomniaci. Dar, peste vreo ora sper sa atipesc asa usor pe un film pentru copii :D

#6187
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,438
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdydysoft, on 28 ianuarie 2023 - 21:03, said:

Sa inteleg ca esti mai inginer decat cei de la AEG care au gresit marimea cosului, l-au facut mai mare sa fie acolo ca da bine pe hartie nu?
Sau crezi ca daca dau sa faca 2-6 espresso, aparatul macina de 2-6 ori?
Citeste manualul expresorului daca tot vrei sa te convingi de ceva anume, sau nu.
Cosul respectiv cred ca l-au facut pt ideea in care vrei cafea lunga pt mai multe persoane

#6188
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 13.11.2006

View PostNFS01, on 29 ianuarie 2023 - 20:49, said:

Cosul respectiv cred ca l-au facut pt ideea in care vrei cafea lunga pt mai multe persoane
Sau/si daca vrei pana la 6 espresso la o singura rasnitare.
Pui pe 6 cafele si opresti apa cand vrei, sa vezi atunci cafea tare :D

#6189
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,379
  • Înscris: 27.10.2005
Ristretto.

Attached Files



#6190
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Vad. Ideea e sa pastram cat de cat obiectivitatea. Si de o parte si de cealalta. Exista multi oameni pentru care mai toate cafelele sunt o apa si-un pamant. N-are rost sa dea banii pe ceva scump si nici pe ceva unde trebuie sa se straduiasca pentru un rezultat care nu le face nici un pic de placere, sau nu mai multa decat cea obtinuta de la un rezultat mediocru. Si mai exista si cei care fie nu au banii pentru un aparat mai scump, fie nu vor sa-i dea, fie nu au timp pentru a face o cafea intr-un anume fel.
Pana la urma conteaza si cum te simti tu. Ca stiu pe unii care nu fac deosebirea dintre o cafea buna si proaspat rasnita/prajita facuta la un manual, si una la ibric. Sau chiar stramba din nas la un espresso mic si vor o halba de cafea.
Atata timp cat te simti bine si multumit cu espresorul tau, restul... e can can. Ca nu toti au 1000+ iepuroi sa bage in hobbiurile lor.

#6191
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,438
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdydysoft, on 29 ianuarie 2023 - 21:34, said:


Sau/si daca vrei pana la 6 espresso la o singura rasnitare.
Pui pe 6 cafele si opresti apa cand vrei, sa vezi atunci cafea tare :D
Cosul respectiv nu a fost facut pt o persoana,la cat de mare e depasesti coffeina recomandata

Edited by NFS01, 30 January 2023 - 21:01.


#6192
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 13.11.2006
Stiu, tocmai am si scris ca e prea tare, nu se poate bea, dar ideea era alta, colegul sustinea ca nu e posibil mai mult de 15 gr pucul de cafea la un full automat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

girti

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate