Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7642 replies to this topic

#6193
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,944
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdydysoft, on 28 ianuarie 2023 - 21:03, said:

Sa inteleg ca esti mai inginer decat cei de la AEG care au gresit marimea cosului, l-au facut mai mare sa fie acolo ca da bine pe hartie nu?
Sau crezi ca daca dau sa faca 2-6 espresso, aparatul macina de 2-6 ori?
Citeste manualul expresorului daca tot vrei sa te convingi de ceva anume, sau nu.
Diametru e ingust ca la Delonghi, dar inalt. Intra ceva acolo, dar cantareste omule pucu si apoi te dai mare pe aici. Si ti-am mai zis, tot printr-o singura gaura minuscula curge tot ce e in cosu ala, cat intra in el. Deci in final tot un vax e. Asta nu pricepi tu de niciun fel.

View Postdydysoft, on 29 ianuarie 2023 - 12:07, said:

Neata, haideti cu cafelele, indiferent cu ce aparat le faceti

Attachment IMG_20230129_103820_474_4.jpg
Spuma aia e plina de aer.

#6194
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 30 ianuarie 2023 - 23:48, said:

Diametru e ingust ca la Delonghi, dar inalt. Intra ceva acolo, dar cantareste omule pucu si apoi te dai mare pe aici. Si ti-am mai zis, tot printr-o singura gaura minuscula curge tot ce e in cosu ala, cat intra in el. Deci in final tot un vax e. Asta nu pricepi tu de niciun fel.


Spuma aia e plina de aer.
Nu am niciun motiv sa cantaresc asa ceva, nu se da nimeni mare pe aici, doar ti-am explicat cu poze ca te inseli in anumite afirmatii.
Apoi, care e legatura cu ce intra si ce curge, sau cu faptul ca la final tot un vax e? tocmai ca tu nu pricepi in cazul acesta ca sunt niste diferente, cun plusuri si minusuri intre ce ai tu si ce am eu, de la modul de preparare la calitate si implicit la preturi.

Spuma aia se poate seta dupa bunul plac, de la cappucino la lapte machiatto, dar pentru ca nu stii cu ce se mananca acest full automat, iar aberezi pe aici, pune mana si citeste macar manualul de utilizare al expresorului, daca tot vrei sa fii pe subiect.

L.E.
Ca sa vezi ca nu stii exact despre ce este vorba, cosul de cafea este la fel cu cel de la electrolux si delonghi:
Attached File  aegcafea.jpg   151.89K   44 downloads

Edited by dydysoft, 31 January 2023 - 00:05.


#6195
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,944
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdydysoft, on 31 ianuarie 2023 - 00:00, said:

L.E.
Ca sa vezi ca nu stii exact despre ce este vorba, cosul de cafea este la fel cu cel de la electrolux si delonghi:
Attachment aegcafea.jpg
Iti place sa arunci cu vorbe aiurea. Nu esti atent la ce am scris

View PostMMike, on 30 ianuarie 2023 - 23:48, said:

Diametru e ingust ca la Delonghi,
Mi-am dat seama dupa masuratoarea ta,fara sa citesc detalii.

View Postdydysoft, on 31 ianuarie 2023 - 00:00, said:

Apoi, care e legatura cu ce intra si ce curge, sau cu faptul ca la final tot un vax e?
Tu ai habar despre ce vorbesc ? Se pare ca in niciun caz, dar arunci cu vorbe fara sens. Tu ai vazut ce sita are cosul tau ?? Ai vazut cate gauri are ? Ce tip de sita e ?

Spuma ta arata foarte aerata. Asta am zis. Nu am zis ca mu s-ar putea face si altfel, dar si aici, depinde cat. Insa cum zic ceva negativ de magaoia ta si super scumpa, te urzici.

Iti repet pentru a nu stiu cata oara, ca am si full automat si semi. In discutie am zis de semi al meu vs full automat in general, caz in care, se incadreaza si al tau. Chiar daca are multe setari, asa cum au si alte full gen unele modele Delonghi cum ar fi Primadonna Soul, principiul e la fel constructiv. Toate full au o limita, din cauza sitei. Cafeaua nu are toate aromele pe care le poate extrage un semi automat cu sita nepresurizata. Sa nu mai vorbim si de presiune, la full e mult mai mare de 9 bar.

Edited by MMike, 31 January 2023 - 13:01.


#6196
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Cand mai dai quote, fa-o integral, nu rupe cuvinte din context ca sa dea bine, ai scris ca e ca la delonghi, dar mai inalt, tu ai uitat sa ataseszi la quote si ce era dupa virgula, adica ˇˇmai inaltˇˇ, ceea ce nu este acelasi lucru cu ce susti tu.
Apoi, nimeni nu a scris, nici macar eu, ca full automatul AEG e cel mai tare sau cel mai scump (este chiar ieftin), doar tu sustii ceva ce nu s-a scris Posted Image
Stim cu totii care sunt limitarile la full automate, chiar si cei care le cumpara sunt constienti de lucrul asta si totusi le cumpara, oftica-te acum.
Vad ca te bagi peste tot in seama pe unde postez eu, care o fac din propria experienta si doar despre ceea ce detin si am testat in prealabil.
Lasa pe altii care cauta informatii despre espresoare sa decida ce e bun pentru ei, nu toata lumea se imparte intre full si semi automate.
Daca esti capabil de un dialog constructiv, fa-l, altfel nu mai arunca cu hate despre ceva ce nu detii dar banuiesti ca stii despre ce este vorba.
Mai bine bem o cafea buna si citim/scriem pe aici decat atatea contre, de zici ca facem un versus continuu...

Edited by dydysoft, 31 January 2023 - 20:08.


#6197
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,944
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdydysoft, on 31 ianuarie 2023 - 20:08, said:

Vad ca te bagi peste tot in seama pe unde postez eu
Unde ???? Ti-am dat replay in alte parti (recent) ? Nu am voie sau nu-mi dai voie sa postez unde vreau ? Pui monopol pe topicuri ?? Si....cine e mai nou pe softpedia ?....Deci cine se baga dupa cine, daca e cum spui tu ??.... Tu ai aparut pe o gramada de topicuri, unde postam deja si eu.
Mai gandeste inainte sa scrii ceva de genu. Esti cam plin de tine, lasa si pe altii sa se exprime si tine cont de ce ti se mai spune, nu le stie nimeni pe toate.

View Postdydysoft, on 31 ianuarie 2023 - 20:08, said:

Lasa pe altii care cauta informatii despre espresoare sa decida ce e bun pentru ei, nu toata lumea se imparte intre full si semi automate.
Daca esti capabil de un dialog constructiv, fa-l, altfel nu mai arunca cu hate despre ceva ce nu detii dar banuiesti ca stii despre ce este vorba.
Tu detii un semi automat caxsa stii despre ce e vorba ????
Crezi ca espressoarele full sunt total diferite ca modele, tu ai un model total diferit de altele full ?
Chiar tu ai zis si recunoscut ca al tau are infuzor Delonghi. Deci nu e deloc diferit constructiv de baza ca un full automat Delonghi cat si de altele full. Doar unele setari difera de la un espressor (full automat) la altul. Insa cele semi nu sunt identice constructiv cu cele full. Asta e si de aici si diferentele in prepararea cafelei si rezultatele obtinute.
Fiecare isi ia ce aparat doreste, dar e bine sa stie despre ce e vorba.

Eu am avut initial un banal filtru de cafea, apoi am "sarit" la full automat. Cand l-am luat eram foarte entuziasmat de el si eram si convins ca face cea mai buna cafea dintre toate espressoarele.... Asta a durat un timp, pana m-am lamurit ca nu e chiar asa si astfel, mi-am luat si unul semi si asa am putut vedea concret diferentele. Am spus mai demult aici parerea mea despre full si semi, in sensu ca e bine sa le ai pe amandoua, cand te grabesti faci la full si cand ai timp si vrei un espresso bun faci la semi.

View Postdydysoft, on 31 ianuarie 2023 - 20:08, said:

Mai bine bem o cafea buna
Ok. Iti recomand sa iti iei si un semi. Daca nu ai idei de model de semi, poti intreba aici.

#6198
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 01 februarie 2023 - 13:00, said:

...cine e mai nou pe softpedia ?....Deci cine se baga dupa cine, daca e cum spui tu ??.... Tu ai aparut pe o gramada de topicuri, unde postam deja si eu.

Cred ca matematica ta iti cam da cu virgula, eu anul acesta fac 17 ani, tu faci 7 ani, sau este nevoie sa rugam un coleg care profeseaza in domeniul matematicii ca sa iti explice cum se fac adunarile si scaderile?

Mai ia o pauza si respira putin, exista viata si fara cafea :D

#6199
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdydysoft, on 30 ianuarie 2023 - 21:33, said:

Stiu, tocmai am si scris ca e prea tare, nu se poate bea, dar ideea era alta, colegul sustinea ca nu e posibil mai mult de 15 gr pucul de cafea la un full automat.
In mod normal nu,marea majotitate au cos mic de maxim 10g.

#6200
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cred ca m-am prins de o diferenta fundamentala intre automat si semiautomat / manual. Eu beau dimineata un flat white si la pranz un ristretto. Ristretto cu o ratie de 1:1.25 sau maximum 1:1.5. La 20 de grame de boabe extrag maximum 30 de g de lichid in ceasca, uneori 27. La 17 grame (alta sita), ma opresc pe la 24.

Densitatea. Densitatea aia aproape de sirop, plus o oarecare dulceata, data de cantitatea mica de apa pe care o treci prin puc, daca te obisnuiesti cu ea nu o sa poti sa o reproduci la automat. Sau nu la cele cu care am avut eu de a face. Dar daca automatul are sita dubla nu prea ai cum sa rasnesti atat de fin ca nu-ti permite rasnita aparatului, iar daca "vii cu ea de-acasa", adica rasnesti la alta rasnita si folosesti macinatura asa, infunzi sita. Si din cauza asta, la automatele cu care am avut eu de-a face, chiar daca espresso avea gust bun (nu multe stiu ristretto) si chiar daca reduci mult cantitatea de apa, nu prea scapi de senzatia aia de apos, de densitate mai mica. Si e logic sa fie asa, pentru ca neputand rasni atat de fin, TDS-ul cafelei rezutate (totalul solidelor dizolvate) este mai mic. Nu mai stiu cate secunde dureaza o extractie la automate si daca incearca sa lungeasca extractia ca sa scoata mai mult. Nu prea cred, pentru ca daca treci prea multa apa prin cafea rasnita prea grosier o sa extragi si ce nu vrei si ii cam faci praf gustul.

Oricum, interesante diferentele. A testat cineva Jura cu P.E.P.? Cica are un gust mai bun. Un prieten de-al meu, pretentios, are un Jura seria Z in Germania si zice ca face cafea foarte buna. Si recunoaste ca totusi nu e cum o face un prieten de-al lui la semiautomat, dar n-are chef sa-si piarda vremea, ca dimineata e prea teleghidat. Eu n-am ajuns pe la el de cand are aparatul.

#6201
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006
Cred ca depinde de la aparat la aparat, de exemplu, la al meu pot face espresso cu cafea macinata dedicata, folosesc Lavazza Rossa pentru espresso, mi se pare cea mai ok pentru gustul meu, dar nu am reusit sa infund sita niciodata, nici cu cafea gata macinata, nici cu Lavazza boabe, macinata pe minim cat poate aparatul.
La cafeaua gata macinata, nu se poate pune decat cate o masura, specifica pe capacul aparatului chestia asta.

Cat despre gust sau tarie, nu este punctul forte la un full dar nici nu are pretentia de asa ceva.
In schimb, la confort si viteza se poate bate cu un semiautomat.

Attached File  IMG_20230203_210001_507_2.jpg   117.62K   33 downloadsAttached File  IMG_20230203_205637_675_2.jpg   247.44K   28 downloads

#6202
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011

View Postdydysoft, on 03 februarie 2023 - 22:12, said:

Cred ca depinde de la aparat la aparat, de exemplu, la al meu pot face espresso cu cafea macinata dedicata, folosesc Lavazza Rossa pentru espresso, mi se pare cea mai ok pentru gustul meu, dar nu am reusit sa infund sita niciodata, nici cu cafea gata macinata, nici cu Lavazza boabe, macinata pe minim cat poate aparatul.
La cafeaua gata macinata, nu se poate pune decat cate o masura, specifica pe capacul aparatului chestia asta.

Cat despre gust sau tarie, nu este punctul forte la un full dar nici nu are pretentia de asa ceva.
In schimb, la confort si viteza se poate bate cu un semiautomat.

Attachment IMG_20230203_210001_507_2.jpgAttachment IMG_20230203_205637_675_2.jpg
Daca iti merge cu macinatura aia ai sigur sita pressurizata,cafeaua macinata din comert nu e pt espresso,exceptie tchibo  sicilia si milano

#6203
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Eu mă refeream la ce macină omul cu râșnița lui dedicată, nu la măcinătura din comerț. E mult mai fină. Atât de fină încât dacă o bagi în moka pot și o tampezi doar puțin, nu ca in portafiltru, declanșezi supapa de suprapresiune. Eu pățesc asta frecvent cu un Bialetti când mai fac o cafea așa și nu vreau să dereglez râșnița.

Asta deja la espresso. La ristretto, cu atât mai mult.

Edited by xml, 04 February 2023 - 03:28.


#6204
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare tuturor,

As vrea sa-mi cumpar un nou espressor deoarece cel vechi (DeLonghi ESAM 6600 PrimaDonna) incepe sa cedeze, azi m-am trezit cu zat in cafea (a fost in service anul trecut la curatat,bibilit si din punctul meu de vedere nu mai merita sa-l repar).

As vrea sa-mi recomandati un espressor sa zicem pana in 2000 lei +-200-300 (maxim 2500).
Precizez ca beau doar o cafea pe zi si asta se intampla doar cand stau acasa, 4 zile pe saptamana.
Nu doresc sa aiba nu stiu ce functii SF ca nu o sa le folosesc (poate doar pahar de lapte sa aiba dar nu este musai. Am si acum pahar pentru lapte dar il folosesc de 5 ori pe an maxim)

Ma uitam la DeLonghi:
  • Magnifica Start
  • Magnifica Evo (vad ca's mai multe modele Evo, care au mai multe butoane pentru lapte)
Multumesc.

Edited by armag3d0n, 04 February 2023 - 10:54.


#6205
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 24.11.2019
Revin cu "impartasirea" a ceea ce am experimentat noi. ABC-ul nostru. Cu toate defectele noastre si fara a avea petentii de deschizatori de drumuri sau de atotstiutori. Un mesaj sincer.

A
Primul espressor automat al nostru a fost achizitionat in martie 2015. Era un Bosch. Pe diverse siteuri preturi intre un 2.800 si 4.700 lei. Noi l-am achizitionat cu 2.600. Am dat ceva mai mult (150-200) dar am luat la pachet si niste pastile de curatare si decalc. A functionat fara probleme din 2015 pana in 23.06.2021 cand s-a defectat si cand am achizitionat un Philips (romanesc - made in Romania). In 2022 am reparat Bosch si l-am utilizat pana in 17 ianuarie 2023 cand s-a blocat rasnita. Nu stiu daca nu cumva problema a fost in faptul ca in cuva de cafea boabe, "cineva" a introdus boabe de cafea din balcon, care "poate" s-au umezit la caldura din casa. Si chiar nu glumesc! Nu stiu, dar e posibil... O sa il duc la reparat. O rasnita costa intre 0 si 500 lei.

Super multumit de tipurile de cafea/bauturi preparate, de calitatea lor si de versatilitatea aparatului. Poti seta din cele 3 marimi de cesti pentru fiecare tip de bautura intre minimum 3 si 5 capacitati, date in ml. Poti seta de la cafea macinata (1 masura doar) si maximum 7 tarii ale bauturii. Poti face bauturi bazate pe cafea, cafea cu lapte, sau pur si simplu lapte sau apa fierbinte.
Din punct de vedere al calitatii, super multumit, cu amendamentul ca am baut si cafea mai buna! Dar, desigur, depinde si de ce cafea utilizezi...

B
Dupa ce am reparat Bosch, Philipsul l-am dus la tara si acolo a fost utilizat mai rar, doar de mama si de cel putin cateva ori pe luna de noi. Dupa defectarea Bosch (defectul 2- rasnita) - si pana la repararea lui, Philipsul este la domiciliul permanent din Bucuresti. Philipsul costa (cand l-am achizitionat) pe diverse site-uri pana la 2.900 lei. L-am achizitionat cu 1.900 lei. La oferta...

Super OK dar mai putin versatil la tarii si cantitati decat Bosch. Momentan - probabil fiind o exceptie, functioneaza ireprosabil. Calitatea bauturilor e diferita de cele ale Bosch, cu unele tipuri (majoritatea) mai proaste dar cu unele dintre ele zicem noi exceptionale. Spre exemplu, espresso facut cu tarie maxima (3 din 3) si marime medie (2 din 3) este mai bun decat la Bosch. Mai bun? Alt fel! Poate la Bosch este mai tare dar la Philips mai cremos?  Nu stiu, dar am ajuns ca in functie de aparatul utilizat sa preferam o anume bautura, o anumita tarie si o anumita marime a cestii in functie de aparatul utilizat.

C
Am luat si doua espressoare cu capsule (Tchibo si Bosch), care surpriza sau deja nu?! Fac unele cafele foarte "rele", in comparatie cu unele preparate de cele doua mai scumpe si enumerate mai sus, DAR care la randul lor prepara cafele minunate daca alegi ce trebuie! Cand zic ce trebuie, ma refer la gusturile noastre - la ce ne place dar si la tipul de capsula - la eticheta ei. Si aici, am reusit sa avem preferinte si sa selectam capsulele pe care le agreem dar si de mutle ori preparand bautura prin selectarea cestii mari in loc de mici (in cazul Caffissimo). Variante, uneori selectand ceasca mai mica in loc de acea mijlocie imprimata pe capsula. Cat priveste pretul, aici sunt doua elemente de discutat. Capsulele sunt clar scumpe per unitatea de cafea preparata si nu ofera gama de calitate si arome pe care le poti alege pentru espressoarele care functioneaza cu cafea macinata la fiecare preparare. Dar si aici e de discutat! Pe de alta pare, sunt mult mai ieftine ca aparat. Spre exemplu, noi am achizitionat cele 2 aparate la "oferta", platind doar cele aproximativ 200-250 de capsule la care suplimentar ne-a fost livrat si aparatul (aparatele). Fiecare dintre aparate a costa aproximativ 250 lei dar a venit insotit de ~200-250 de capsule. La oferta!

Ca indicatie generala pe care o recomand oricarui potential incepator care doreste sa achizitioneze un espressor automat, este sa nu se concentreze neaparat pe cel mai ieftin dar nici sa nu astepte la nesfarsit sa posede fonduri pentru a achizitiona un incorporabil foarte scump.

Fixati un buget si luati orice aparat despre care nu gasiti pe net DOAR recenzii negative! Oricand, intreband, vei primi mai ales sfaturi de a nu achizitiona un anume produs dar si mai rar, sfaturi sa achizitionati. Posibil sa fiti intrebati de mai toti: Dar de ce ai ales tocmai stricaciunea aia? Explicatia e simpla si nu insist!

Si cand zic recenzii din net, nu ma refer la discutii despre diferenta de calitate intre utilizarea la inceput a unei presiuni de fix 13,78 bari, pentru ca apoi, pe masura ce prepari cafeaua sa reduci la 9 bari si pentru ca apoi, un timp bine determinat sa cresti treptat presiunea la 23 pentru ca in final sa o aduci incetisor la zero... Cu tremolo, desigur! Dar asta numai dupa ce ai macinat cafeaua cu un anume grad de finete, mai grosier poate, dar numai si dupa ce ai presat-o manual cu precis N kgf necesare. Asta ca sa nu zic de un alt factor important! Apa! Temperatura aburului si evident sursa ei. Izvorul X sau Y (spatiul cosmic?)...

Nu va axati pe mofturi de genul "Numai brandul X si cafeaua Y sunt bune". Ca o sa ramaneti in stadiul de proiect...
Luati aparatul, utilizati-l cat o sa traiasca si reveniti aici cu postari... Ca vorba aia! Multi v-ati vaccinat (ne-am...). Sa luati un espressor e mai simplu si nu implica chestiuni de infarct sau moarte subita...

Edited by MiaJiro, 04 February 2023 - 16:34.


#6206
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,944
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdydysoft, on 01 februarie 2023 - 22:01, said:



Cred ca matematica ta iti cam da cu virgula, eu anul acesta fac 17 ani, tu faci 7 ani, sau este nevoie sa rugam un coleg care profeseaza in domeniul matematicii ca sa iti explice cum se fac adunarile si scaderile?

Mai ia o pauza si respira putin, exista viata si fara cafea :D
Ok. Bravo tie. Insa nu te-am vazut in ultimii ani pe aici pe aceste forumuri la carw tot zici ca postez dupa tine, inclusiv pe asta ! Deci unde ai fost ? .....
Ia tu pauza.

View Postdydysoft, on 03 februarie 2023 - 22:12, said:

Cred ca depinde de la aparat la aparat, de exemplu, la al meu pot face espresso cu cafea macinata dedicata, folosesc Lavazza Rossa pentru espresso, mi se pare cea mai ok pentru gustul meu, dar nu am reusit sa infund sita niciodata, nici cu cafea gata macinata, nici cu Lavazza boabe, macinata pe minim cat poate aparatul.
La cafeaua gata macinata, nu se poate pune decat cate o masura, specifica pe capacul aparatului chestia asta.

Cat despre gust sau tarie, nu este punctul forte la un full dar nici nu are pretentia de asa ceva.
In schimb, la confort si viteza se poate bate cu un semiautomat.

Attachment IMG_20230203_210001_507_2.jpgAttachment IMG_20230203_205637_675_2.jpg
Ce faci cu "turnu" ala de boabe plin ? In cat timp se consuma ?

View Postarmag3d0n, on 04 februarie 2023 - 10:50, said:

Salutare tuturor,

As vrea sa-mi cumpar un nou espressor deoarece cel vechi (DeLonghi ESAM 6600 PrimaDonna) incepe sa cedeze, azi m-am trezit cu zat in cafea (a fost in service anul trecut la curatat,bibilit si din punctul meu de vedere nu mai merita sa-l repar).

As vrea sa-mi recomandati un espressor sa zicem pana in 2000 lei +-200-300 (maxim 2500).
Precizez ca beau doar o cafea pe zi si asta se intampla doar cand stau acasa, 4 zile pe saptamana.
Nu doresc sa aiba nu stiu ce functii SF ca nu o sa le folosesc (poate doar pahar de lapte sa aiba dar nu este musai. Am si acum pahar pentru lapte dar il folosesc de 5 ori pe an maxim)

Ma uitam la DeLonghi:
  • Magnifica Start
  • Magnifica Evo (vad ca's mai multe modele Evo, care au mai multe butoane pentru lapte)
Multumesc.
Dinamica si Dinamica Plus sau Autentica. Sunt printre putinele "Made in Italy".

View Postxml, on 03 februarie 2023 - 10:49, said:

Dar daca automatul are sita dubla nu prea ai cum sa rasnesti atat de fin ca nu-ti permite rasnita aparatului
Exact. Un alt minus la full. Dar e in concordanta cu sita.

#6207
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006

View PostMMike, on 04 februarie 2023 - 16:54, said:

Insa nu te-am vazut in ultimii ani pe aici pe aceste forumuri la carw tot zici ca postez dupa tine, inclusiv pe asta !
Esti atat de pornit pe hate incat nici nu realizezi ca este un singur forum aici, adica Softpedia.
Iar asta unde postam acum este un Topic, incearca sa realizezi ca gresesti profund cand scrii la nervi, lasa hate-ul ca nu iti cade bine.
Apoi, chiar acum faci exact acelasi lucru, dai quote la ce postez eu ca sa ce?

View PostMMike, on 04 februarie 2023 - 16:54, said:

Ce faci cu "turnu" ala de boabe plin ? In cat timp se consuma ?
Turnul ala este unul din borcanele ermetice in care pastrez cafeaua dupa deschiderea pungii cu lavazza si se consuma destul de repede, cca. 4-5 zile/500 gr.

#6208
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Dacă nu bei cafea cu lapte și există și la alte branduri în afară de Jura automate care fac doar cafea, aș zice să-l iei pe cel mai răsărit care intră în buget. La Jura cel mic nu mai există (Ena 1 parcă era).

#6209
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@dydysoft si MMike :  Ati monopolizat  discutiile din ultimul timp.  Si pana la urma la ce concluzie ati ajuns , ati gasit espressorul ideal ?  
Discutiile pe topicele Electrocasnice ar trebui sa fie relaxate   si foarte rar am fost nevoit sa folosesc punctele.  Credeti ca e cazul aici ?

#6210
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 24.11.2019
Va spuneam ca mi s-a blocat rasnita batranului Bosch, nascut in 2015, martie.

Ei bine, banuiam inca de atunci ca "defectul" ar fi putut sa aiba o cauza mai simpla decat efectul blestemelor sau vechimea aparatului. Sotia a adus din balcon un pachet de cafea si fara sa-l mai tina macar 24 de ore la temperatura din bucatarie, l-a deschis si a turnat boabele reci in recipientul de cafea al espressorului. Banuiala mea era ca boabele s-au aburit, ceea ce a dus la "cimentarea"/blocarea rasnitei. Din acest motiv am incercat sa o aspir, sa o suflu cu uscatorul de par etc. Nu am desfacut-o mecanic. Ma pregateam sufleteste - stiind preturile se duc aparatul la reparat. Dar, l-am mai lasat in repaos aproximativ o luna.

Azi dimineata, gandind la cafeaua umeda si la pretul unei rasnite, am mai incercat aparatul inca odata, dupa ce l-am mai suflat iar cu uscatorul, l-am aspirat si curatat cu periuta in zona rasnitei, l-am spalat si uscat. Surpriza! Mergea ca nou. De proba, am mai facut inca 10 cafele, pe care le-a baut chiuveta. Functioneaza batranul! Si ca o nota, rasnita era setata pe gradul de macinare cel mai fin. Acum, am trecut-o undeva pe mediu.

Recomand espressorul Bosch TES60321RW. Sau ruda lui mai noua, Siemens care banuiesc ca e acelasi lucru dar mai fatos.


Edited by MiaJiro, 17 February 2023 - 12:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate