Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7806 replies to this topic

#5401
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Orice model Delonghi made in italy (nu sunt multe ! ) care sa se incadreze in bugetu si cerintele tale.

#5402
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

 MMike, on 09 ianuarie 2022 - 00:41, said:

Se poate merge in emag showroom sau altex. Doar acolo  le vezi direct si afli unde sunt facute.

Sunt fãcute în România, ambele. În cazul asta rãmâne recomandarea ta?

#5403
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Recomandarea mea e cea de mai sus.

#5404
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

 MMike, on 09 ianuarie 2022 - 16:16, said:

Recomandarea mea e cea de mai sus.

Le-am luat pe amândouã pana la urma. Surpriza a fost ca Delonghi sa fie made in Italy, dar cred ca îl returnez.
Las aici câteva impresii poate mai ajuta pe cineva:
- sistemul de spumare la Delonghi are avantajul ca poți selecta densitatea spumei, poți adaugã doar lapte cald dacã vrei, dar nu se compara la ușurințã în folosire și curãțare cu cel de la Philips. În plus la Philips poți selecta pentru fiecare bautura de la început cata spuma vrei (3 niveluri);
- un motiv important este ca nu poți select lungimea cafelei, poți modifica doar presetarea, dar cum suntem 2 utilizatori este dificil;
- alt dezavantaj minor ar fi mãrimea foarte mica a tãvii de curgere și forma ciudata a recipientului pentru puc-urile de cafea (sare cafea din el);
- la prepararea a 2 espresso sau cafele, delonghi rasneste k singura data mai multa cafea, pe când Philips rasneste de 2 ori. Rezultatul este mai bun la Philips;
- Delonghi este mai silențios și la rasnire și la infuzare;
- Delonghi are calitatea construcției vizibil mai buna;
- pucul de cafea la delonghi este mai mare și ca diametru și ca înãlțime, deci rezulta în general o cafea mai tare.

Cam astea sunt primele impresii, se mai pot modifica pe mãsurã ce aparatele sunt folosite, dar sunt foarte tentat sa returnez Delonghi cu toate ca ma da înapoi calitatea construcției.

Chiar asa multe probleme sunt cu Philip-urile noi?

#5405
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Interesanta comparatia.

Cel mai mult conteaza cum face cafeaua, intensitatea.

Si cu philipsurile vechi erau probleme :)

Printre altele, am inteles ca philipsurile noi se cam colmateaza . Se aduna cafea dupa rasnire in diverse locuri din aparat.

Inca un aspect, din ce am inteles, sistemul cu carafa de lapte Delonghi e mai bun decat la philips. Cel de la philips se mai blocheaza.

 f3br4, on 10 ianuarie 2022 - 23:16, said:

- pucul de cafea la delonghi este mai mare și ca diametru și ca înãlțime, deci rezulta în general o cafea mai tare.
In acest caz, teoretic, rezultatul ar trebui sa fie mai bun la Delonghi.
Sfat : cel mai bine cand faci 2 cafele, e bine sa le faci cate una pe rand. Nu ia mult timp suplimentar.

Nu cred ca faci bine ca returnezi Delonghi mai ales ca :

 f3br4, on 10 ianuarie 2022 - 23:16, said:

Delonghi made in Italy
- Delonghi este mai silențios și la rasnire și la infuzare;
- Delonghi are calitatea construcției vizibil mai buna;
- pucul de cafea la delonghi este mai mare și ca diametru și ca înãlțime, deci rezulta în general o cafea mai tare.

Edited by MMike, 11 January 2022 - 11:57.


#5406
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 02.06.2008
Nu stiu ce sa zic, lasa omu' in pace, nici mie nu imi place si nu am reusit sa scot o cafea decenta la DeLonghi asta de la munca. Krups mi se pare ca e chiar decent, dar ca si idee generala, nici eu nu mi-as lua Philips, orice, pentru ca nu sunt de calitate. De ceva ani incoace, Philips scoate produse pe banda rulanta, pentru a fi prezenti in toate categoriile de electrocasnice, dar fara a mai pune accent pe calitate. Asta e doar parerea mea...

Edited by bx3m, 11 January 2022 - 12:00.


#5407
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Il las, nu bag pe gat nimanui cu forta. E doar o parere. Banii sunt ai lui.
Acum depinde si de modelu Delonghi. Eu am avut alta experienta cu Delonghi, in general buna.De-a lungu timpului, am avut ocazia sa beau espresso de la mai multe automate delonghi si am constatat ca faceau un espresso mai bun decat cu Krups. Au fost si vreo 2 modele care au facut mai slab.


#5408
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 02.06.2008
Eu am obtinut constant rezultate slabe rau cu aparatul de la munca, indiferent de setari si cafea...

#5409
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Am zis, depinde de model. Delonghi are o gama mare de automate cat si faptu ca innoieste mereu gama de produse.

Philips modelele noi fac o cafea mai buna ca Krupsu meu (am baut de la 2 philips) DAR se pare ca au probleme de functionare.

Am mai baut cafea de la Jura. O face bine.

#5410
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 02.06.2008
Bineinteles ca au probleme, sunt Philips, nu Saeco...

#5411
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Philipsurile vechi faceau o zeama. Astea noi o fac chiar buna, dar nu iti vine sa iei.

#5412
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 02.06.2008
Zeama sau aparatu'? :)))

#5413
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

 MMike, on 11 ianuarie 2022 - 11:46, said:

Interesanta comparatia.
Cel mai mult conteaza cum face cafeaua, intensitatea.
Si cu philipsurile vechi erau probleme Posted Image
Printre altele, am inteles ca philipsurile noi se cam colmateaza . Se aduna cafea dupa rasnire in diverse locuri din aparat.
Inca un aspect, din ce am inteles, sistemul cu carafa de lapte Delonghi e mai bun decat la philips. Cel de la philips se mai blocheaza.

In acest caz, teoretic, rezultatul ar trebui sa fie mai bun la Delonghi.
Sfat : cel mai bine cand faci 2 cafele, e bine sa le faci cate una pe rand. Nu ia mult timp suplimentar.
Nu cred ca faci bine ca returnezi Delonghi mai ales ca :

Deci. La espresso, la Delonghi iese mai tare, dar ceva mai aromat si cu mai multa spuma la Phlips. Este si normal avand in vedere ca estimez ca foloseste cu aproximativ o treime mai multa cafea Delonghi. La lungo in schimb, la celeasi setari, Delonghi scoate cafeaua mult mai tare, din acelasi motiv, pe cand la Philips nu mi se pare baubila.

Sistemul de spumare la Philips este mult mai usor de curatat si de folosit, ma indoiesc ca are ce sa se blocheze, avand in vedere ca nu intra lapte in espressor. La Delonghi trebuie curatat dupa fiecare utilizare (se invarte selectorul de pe carafa in pozitia clean si este introdus abur prin sistemul de spumare al laptelui), poti selecta densitatea spumei, dar nu poti selecta cata sa adauge. Acest aspect per total cade in plan secund, eu nu consum lapte in cafea.

Ce mi se pare foarte nasol, este ca nu pot selecta cat de lunga sa faca cafeaua. Adica are o cantitate predefinita (de ex. la espresso 40ml) pe care o poti modifica o data (intre 40 si 120ml), dar de fiecare data cand vei apasa butonul de espresso il va face conform ultimelor setari predefinite. Aceasta predefinire se face "invatand" aparatul in timp ce prepara bautura respectiva - adica el tine minte ce tarie ai selectat si dupa cat timp ai oprit curgearea apei.  Daca de exemplu eu beau un espresso si sotia vrea un dopio, s-a cam terminat Posted Image)

 bx3m, on 11 ianuarie 2022 - 12:00, said:

Nu stiu ce sa zic, lasa omu' in pace, nici mie nu imi place si nu am reusit sa scot o cafea decenta la DeLonghi asta de la munca. Krups mi se pare ca e chiar decent, dar ca si idee generala, nici eu nu mi-as lua Philips, orice, pentru ca nu sunt de calitate. De ceva ani incoace, Philips scoate produse pe banda rulanta, pentru a fi prezenti in toate categoriile de electrocasnice, dar fara a mai pune accent pe calitate. Asta e doar parerea mea...
In general parerile am vazut ca sunt ok pentru Philips, inclusiv pe forumurile de afara. Dar si pentru Delonghi facute in Romania sunt aceleasi review-uri bune pe afara. Acum, ca mai sunt si ghinionisti, oricum vorbim de aparate de cafea mid-level, deci nu e cazul de super calitate. Mi se par foarte mari preturile pentru ce ofera, dar comoditatea se plateste...

Ce aparat folosesti la munca?

 MMike, on 11 ianuarie 2022 - 12:18, said:

Am zis, depinde de model. Delonghi are o gama mare de automate cat si faptu ca innoieste mereu gama de produse.

Philips modelele noi fac o cafea mai buna ca Krupsu meu (am baut de la 2 philips) DAR se pare ca au probleme de functionare.

Am mai baut cafea de la Jura. O face bine.

Modelul Dinamica 350.50 este unul care nu apare pe site-ul oficial Delonghi decat daca selectezi ca tara "international".  Pare ca ar fi un 350.15 la care s-au adaugat cappucino si latte impreuna cu carafa de spumare automata. E greu sa ii spui 350.55 fara ecran, pentru ca tocmai cu ajutorul diplayului poti selecta si restul de functii ciuntite de pe asta - de ex lungimea cafelei. Sincer, la cate modele si ce denumiri au, te pierzi. Nici macar nu am gasit cand a fost lansat ca model...


Concluzie: nu sunt hotarat. :) Tindeam sa returnez Delonghi, dar dupa lungo facut astazi la Philips, ma mai gandesc. Nu am folosit nici cine stie ce cafea (Lavazza Oro), dar am comparat rezultatele folosind aceeasi cafea.

Edited by f3br4, 11 January 2022 - 19:23.


#5414
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 02.06.2008
Si Krups al meu face la fel, iti face orice pe ultima cantitate setata. Destul de greu potrivesti cantitatea de lapte, care se exprima i ... secunde!! Nu glumesc, la lapte si apa de ceai setezi cate secunde sa curga... minte de francezi...
Altfel, bineinteles ca vei gasi pareri bune sau rele despre un produs, dar eu de exemplu ma uit la ce anume se spune in comentariile negative, daca se plange unu' ca e aparatul gri si nu maro e clar deapre ce vorbim. Daca in schimb sunt minim 3 cu aceeasi problema, prefer sa ma reorientez.
Cafeaua lunga e buna atunci cand ai cantitate rezonabila de cafea. Daca Philips nu face ce trebuie, atunci fa o cafea lunga mai scurta si mai baga un shot peste, sau un ristretto. Pe de alta parte, daca tu esti bautor de cafea, si nu espresso, atunci nu cred ca ai ce sa faci cu aparatul asta, o cafetiera e suficienta.

Edited by bx3m, 11 January 2022 - 20:34.


#5415
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
Nu as alege la un automat doar functiile. Conteaza cat de buna face cafeaua. Degeaba butoane si functii, daca nu esti multumit de scopul aparatului, de a face cafea  si s-o faca cat mai buna.
Conteaza si fiabilitatea, ca daca se defecteaza repede, dispare interesu fata de produs.

Edited by MMike, 11 January 2022 - 20:38.


#5416
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

 bx3m, on 11 ianuarie 2022 - 20:30, said:

Si Krups al meu face la fel, iti face orice pe ultima cantitate setata. Destul de greu potrivesti cantitatea de lapte, care se exprima i ... secunde!! Nu glumesc, la lapte si apa de ceai setezi cate secunde sa curga... minte de francezi...
Altfel, bineinteles ca vei gasi pareri bune sau rele despre un produs, dar eu de exemplu ma uit la ce anume se spune in comentariile negative, daca se plange unu' ca e aparatul gri si nu maro e clar deapre ce vorbim. Daca in schimb sunt minim 3 cu aceeasi problema, prefer sa ma reorientez.
Cafeaua lunga e buna atunci cand ai cantitate rezonabila de cafea. Daca Philips nu face ce trebuie, atunci fa o cafea lunga mai scurta si mai baga un shot peste, sau un ristretto. Pe de alta parte, daca tu esti bautor de cafea, si nu espresso, atunci nu cred ca ai ce sa faci cu aparatul asta, o cafetiera e suficienta.
Aici apare diferenta. Nu se poate seta cantitatea inainte de a prepara bautura. La asta nu e ultima cantitate setata, ci ultima presetata. Ca sa poti invata aparatul trebuie sa tii lung pe butonul bauturii pe care o vrei, aceasta incepe sa fie preparata si o opresti cand vrei tu. Asta va tine minte, asta va livra cand apesi pe buton. Daca vrei sa schimbi cantitatea de apa, repeti procedura sau stai langa el sa il opresti mai devreme.

Sunt bautor de doppio mai degraba, dar cu greu le poti numi pe cele de la automate asa. A doua cafea, daca o beau, este un lungo.

Ziceai ca nu ai nimerit nicicum pe Delonghi de la serviciu. Ce model e?


 MMike, on 11 ianuarie 2022 - 20:36, said:

Nu as alege la un automat doar functiile. Conteaza cat de buna face cafeaua. Degeaba butoane si functii, daca nu esti multumit de scopul aparatului, de a face cafea  si s-o faca cat mai buna.
Conteaza si fiabilitatea, ca daca se defecteaza repede, dispare interesu fata de produs.

Foarte just ce spui, dar daca nu aleg dupa functii, mai bine raman la semi-automat si-mi iau rasnita. Dar asta am vrut sa evit, din lipsa de timp si chef cateodata. :)

#5417
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 f3br4, on 11 ianuarie 2022 - 21:49, said:

Foarte just ce spui, dar daca nu aleg dupa functii, mai bine raman la semi-automat si-mi iau rasnita. Dar asta am vrut sa evit, din lipsa de timp si chef cateodata. :)
Am zis in ideea ca daca aparatu face cafeaua buna si e fiabil, cu anumite functii te poti acomoda in timp.
Nu le poti avea pe toate intr-un aparat. Sau poate or fi, dar la alti bani.

Eu am automat tot marca Krups ca si colegu bx3m dar mai vechi. Krups sunt fabricate in franta. Prima data cand a avut nevoie de servisare a fost dupa 6 ani jumate. Deci m-a tinut destul fara nicio problema cat de mica.
Inca o chestie buna la modelu meu e ca are un buton rotativ (central) si cu confirmare prin apasare, cu care fac foarte rapid setarile. Astfel, in timp ce face cafeaua, pot mari sau reduce cantitatea de apa cu cat vreau, cu confirmare in ml pe display. Apoi ramane setat. La fel si cand fac cu lapte. Face o cafea buna, dar am baut mai buna la Delonghi in general.

Daca ar fi fost sa-mi schimb Krups cu un alt automat, cu Delonghi l-as fi schimbat. Dar am ales un semi automat pentru un espresso adevarat.

#5418
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Update. Dupa 1 kg de cafea de teste, am luat si o Lavazza Oro mountain grew. Surprinzator, trebuie macinata mai mare, altfel nu trece apa prin puc. Am concluzionat ca Delonghi livreaza ceva mai apropiat fata de consumam inainte, asa ca ramane. Multumesc pentru sugestii Posted Image

PS. Chiar daca telefonic mi-au spus la Altex ca acest model este facut in Romania, am vazut in seara asta ca e de fapt in Italia. Deci exista varianta pe negru la emag si varianta negru-argintiu la Altex, la acelasi pret, ambele produse in Italia.

Edited by f3br4, 12 January 2022 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

xml

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate