Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7658 replies to this topic

#5419
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002
Bună ziua și LA MULȚI ANI!

Vă rog frumos, dați-vă oleacă părerea ce să aleg dintre următoarele DeLonghi:
- Autentica ETAM 29.660.SB;
- Magnifica ESAM3000.B;
- Magnifica S ECAM22.360.B.

Mă interesează și disponibilitatea consumabilelor acestora.

#5420
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

View Postrazvan2007, on 13 ianuarie 2022 - 14:43, said:

Bună ziua și LA MULȚI ANI!

Vă rog frumos, dați-vă oleacă părerea ce să aleg dintre următoarele DeLonghi:
- Autentica ETAM 29.660.SB;
- Magnifica ESAM3000.B;
- Magnifica S ECAM22.360.B.

Mă interesează și disponibilitatea consumabilelor acestora.

Bănuiesc ca sunt cele din oferta de la emag. Din ce vad, pentru ca nu am studiat, sunt modele ceva mai vechi - pe site-urile delonghi de afara apar discontinued. Vezi ca alimentarea cu apa se face pe deasupra, nu prin lateral ca la cele mai noi. Găsești în oferta și din cele de generație mai noua, cu sau fără spumare automata a laptelui. Eu am luat un Magnifica 350.50 - îl găsești pe emag (pe negru) sau la altex (pe gri cu negru) so sunt făcute în Italia, dar nu au display.

#5421
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View Postf3br4, on 13 ianuarie 2022 - 16:37, said:

Bănuiesc ca sunt cele din oferta de la emag. Din ce vad, pentru ca nu am studiat, sunt modele ceva mai vechi - pe site-urile delonghi de afara apar discontinued. Vezi ca alimentarea cu apa se face pe deasupra, nu prin lateral ca la cele mai noi. Găsești în oferta și din cele de generație mai noua, cu sau fără spumare automata a laptelui. Eu am luat un Magnifica 350.50 - îl găsești pe emag (pe negru) sau la altex (pe gri cu negru) so sunt făcute în Italia, dar nu au display.
Cele trei din linkuri le-am găsit fie pe la eMAG, fie pe la Altex.

DeLonghi Magnifica ESAM3500? Căci Magnifica 350.50 nu văd să existe.
Întreb pentru că deja am capu-n colțuri de atâta căutat și citit în stânga și-n dreapta.
Te rog, fii amabil, cam care ar fi cele făcute-n Italia?

Mulțumesc!

#5422
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

View Postrazvan2007, on 13 ianuarie 2022 - 20:57, said:


Cele trei din linkuri le-am găsit fie pe la eMAG, fie pe la Altex.

DeLonghi Magnifica ESAM3500? Căci Magnifica 350.50 nu văd să existe.
Întreb pentru că deja am capu-n colțuri de atâta căutat și citit în stânga și-n dreapta.
Te rog, fii amabil, cam care ar fi cele făcute-n Italia?

Mulțumesc!

Despre astea vorbeam:

https://www.emag.ro/...IcaAl_QEALw_wcB

https://altex.ro/esp...BcaAmaMEALw_wcB

Eu am luat de la emag, made in Italy, dar am văzut și în altex cutiile și erau tot acolo făcute.

Acum depinde ce funcții vrei sa ai. Dacă vezi mai sus eu am comandat prima data un philips lattego 3200, o sa găsești în comment și ceva concluzii.

Mie mi-a plăcut cafeaua de la delonghi, mi se pare apropiata de ce beam înainte - o diferență mare de gust de la Lavazza oro la lavazza oro mountain grow, în favoarea ultimei.

Edited by f3br4, 13 January 2022 - 22:51.


#5423
razvan2007

razvan2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.07.2002

View Postf3br4, on 13 ianuarie 2022 - 22:50, said:

Despre astea vorbeam:

https://www.emag.ro/...IcaAl_QEALw_wcB

https://altex.ro/esp...BcaAmaMEALw_wcB

Eu am luat de la emag, made in Italy, dar am văzut și în altex cutiile și erau tot acolo făcute.

Acum depinde ce funcții vrei sa ai. Dacă vezi mai sus eu am comandat prima data un philips lattego 3200, o sa găsești în comment și ceva concluzii.
Tot aici, pe forum, am citit ca gama Dinamica ar fi făcute la noi, în România.

View Postf3br4, on 13 ianuarie 2022 - 22:50, said:

Mie mi-a plăcut cafeaua de la delonghi, mi se pare apropiata de ce beam înainte - o diferență mare de gust de la Lavazza oro la lavazza oro mountain grow, în favoarea ultimei.
Mulțumesc și pentru sugestiile despre cafea.

Edited by razvan2007, 13 January 2022 - 23:43.


#5424
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

View Postrazvan2007, on 13 ianuarie 2022 - 23:29, said:


Tot aici, pe forum, am citit ca gama Dinamica ar fi făcute la noi, în România.

Mulțumesc și pentru sugestiile despre cafea.

Sunt făcute și în România și în Italia, depinde ce lot nimerești. Eu ți-am.zis de modelul acesta ce am luat eu și ce am văzut în magazin.

#5425
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Delonghi Autentica e Made in Italy. Nu e un model prea vechi, dar e bun. Alimentarea se face pe deasupra sau mi se pare ca se poate si detasa rezervoru. E pus in spate ca e model special, slim.

Magnifica e mai vechi si mai mult ca sigur e made in Romania.

View Postrazvan2007, on 13 ianuarie 2022 - 14:43, said:

Bună ziua și LA MULȚI ANI!

Vă rog frumos, dați-vă oleacă părerea ce să aleg dintre următoarele DeLonghi:
- Autentica ETAM 29.660.SB;
- Magnifica ESAM3000.B;
- Magnifica S ECAM22.360.B.

Mă interesează și disponibilitatea consumabilelor acestora.
Ce consumabile ?
Pentru Delonghi in general se gaseste cam orice.

Edited by MMike, 14 January 2022 - 15:35.


#5426
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Salut, mi s-a cam stricat vechiul espressor si  ma gandeam sa iau unul nou. Imi place cat de cat https://www.pcgarage...rence-ea872a10/ dar avand saeco pana acum ma gandeam si la https://www.emag.ro/...p/pd/DV08D2MBM/ . As mai include in comapratie si https://www.emag.ro/...k/pd/DT8MG2MBM/ mai mult pentru ca are teava de spumare...
In mare, primele 2 ma atrag desi nu poti folosi decat sistemul de spumare default dar ma atrag ca design, optiuni si ca au ecran color :))).
In mod normal parca as lua krups-ul acela intuition preference dar ce nu inteleg este cum il curat, din ce am vazut se baga niste capsule si se curata singur, problema este ca avand un saeco vechi stiu ca scoateam corpul ala sa il curat, sa il gresez, etc. La vechiul saeco se aduna cafea pe unde era corpul ala, si daca nu il curatam 2-3 saptamani se facea si mucegai, la krups nu se curata?

#5427
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2008
La Krups curatarea e automata, are niste capsule si face el tot, tu doar urmezi indicatiile. Pe laterala are recipientul de cafea si pe ala il scoti cand zice el si il golesti, il speli cand vrei tu, etc. Si decalcifierea tot automat o face el singur, are niste pliculete si e automat tot. Tavita de scurgere eu o golesc dupa fiecare sesiune, o speli cat de des vrei, eu incerc sa il tin cat mai curat si spal tava o data pe saptamana, la fel si mecanismul de lapte se scoate usor si se curata, il curat o data la 2-3 folosiri.
Philips =/= Saeco, asta sa intelegi din prima, dar inteleg ca face cafea buna, nu am baut de la el, cum nu am baut nici de la Gaggia. Avand in vedere ca e de la emag, poti incerca si vezi cum iti place cafeaua facuta cu fiecare :D

Edited by bx3m, 25 January 2022 - 11:53.


#5428
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Cel pe care il aveam eu scria philips saeco dar in fine, am vazut ca sunt 2 producatori pe emag. Chestia e ca la al meu se scoatea acel corp care facea pucul, etc. si se spala la chiuveta si mai cadea cafea macinata pe acolo si de asta mi se pare ciudat ca la krups nu se curata nimic. Tot acolo mai erau si niste garnituri de cauciuc care veneau in kit-ul de intretiere si le mai curatam din cand in cand asa.

Dintre toate krups-ul imi place ca e compact, arata bine,pare ok asa...

#5429
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2008
Mda, sunt 2 chestii diferite, Philips si Saeco, dpdv al calitatii si aparatelor. Citeste 1-2 pagini in urma, colegii spun ca Philips face totusi cafea mai buna decat Krups, dar e mai putin fiabil. Eu am Krups si sunt destul de multumit pentru un automat, face mult mai bine decat un DeLonghi Magnifica S de il am la munca.

#5430
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Sa iei philips si sa-ti stea in gat cafeaua aia buna facuta dupa niste faze de dus in service....
Krups e fiabil in general, Made in France. E simplu de intretinut fata de alte marci, dar dupa cativa ani e recomandat de dus in service pentru o curatare complexa. Parca e vreo 200 lei.

Edited by MMike, 25 January 2022 - 23:12.


#5431
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Multumesc, sa vad ce oferte sunt si ma decid, momentan parca inclin mai mult catre krups.
@MMike, multumesc pentru sfat, totusi urata urare, nu ti-am facut nimic ca sa imi urezi sa imi stea in gat cafeaua.

#5432
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Avand in vedere ca nu ti-am dat replay, nu ma refeream la persoana ta ! M-am referit in general la cine vrea sa cumpere un philips.
Si nu era o urare ci o expresie plastica ca sa se inteleaga mai bine. Am avut ocazia sa gust de la doua philips modele noi si mi-am facut o impresie (buna) dar se pare ca functionarea e o problema.

Edited by MMike, 26 January 2022 - 18:52.


#5433
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Am pensionat un Philips Minuto.
De aprox. 1 an am Gaggia Naviglio Deluxe.
Aparatele sunt identice din punct de vedere al componentelor.
Philips avea o interfață cu afișaj,dar s-a fript placa de baza (600 lei), asa ca am luat Gaggia la oferta.
Nu am avut nici o problema pana acum.




#5434
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View PostYo-carman, on 27 ianuarie 2022 - 17:09, said:

Am pensionat un Philips Minuto.
De aprox. 1 an am Gaggia Naviglio Deluxe.
Aparatele sunt identice din punct de vedere al componentelor.
Philips avea o interfață cu afișaj,dar s-a fript placa de baza (600 lei), asa ca am luat Gaggia la oferta.
Nu am avut nici o problema pana acum.
Cat timp te-a tinut philips fara probleme ?
600 lei pentru acel philips e enorm. Mie la Krups mi-au cerut vreo 450 lei cu tot cu manopera si alte cateva piese schimbate.
Cat ai dat pe Gaggia ?

#5435
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Philips-ul l-am luat de la o firma cu care colaborez (ei au automate profesionale de cafea) și m-a ținut aprox. 8 ani. Am schimbat câteva piese de-a lungul anilor și îl duceam cel puțin o data pe an pentru curățare la ei. La sfârșitul lui 2020 mi l-a fript o cădere de curent în cartier.
Placa fripta = 600 lei.
Am găsit gaggia la prețul de 1000 lei (Carrefour, redus de la 1800 lei). L-am luat imediat.
Pana acum n-am avut nici o problema cu el.
Mai am un espressor manual (tip seringa) și o rasnita manuala de la hario. Asra e greu de controlat...

#5436
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Krupsu meu m-a tinut 6 ani jumate fara absolut nicio problema pana la prima interventie in service. S-a ars placa electronica dar cumva din vina mea.
Acel Gaggia e foarte vechi, e un pret destul de bun. Aparatu e fiabil ca e din seria veche.

Fata de philips minuto, philipsurile noi, fac o cafea mult mai buna, dar au ceva hibe, ca si modelele vechi.

Edited by MMike, 27 January 2022 - 20:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

9 user(s) are reading this topic

0 members, 9 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate