Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8066 răspunsuri în acest subiect

#5365
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.249
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Pentru curățare se poate folosi oțet diluat 1 la 1.
depinde de espressor, daca are anumite componente care reactioneaza aiurea cu otetul mai bine nu.
conform wikipedia

Quote

Acidul acetic este coroziv pentru multe metale, incluzând fierul, magneziul și zincul, formând gaz de hidrogen și săruri metalice numite acetați. Aluminiul, expus la oxigen, formează un strat subțire de oxid de aluminiu la suprafața sa, strat care este relativ rezistent, astfel încât cisternele de aluminiu pot fi utilizate pentru transportul acidului acetic. Acetații metalici se pot obține din acid acetic și baza corespondentă, ca în reacția dintre bicarbonatul alimentar și oțet. Cu excepția acetatului de crom (II), aproape toți acetații sunt solubili în apă.


#5366
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.959
  • Înscris: 29.04.2016
Am gasit in Kaufland pastile pentru masini de cafea, la 4 ron 8 bucati.

#5367
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006
Pilips latego 5400….ce parere aveti? Cu ce e diferit de saeco granaroma ca pe la acelasi pret?

https://altex.ro/esp...pd/EXSEP544790/

#5368
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.449
  • Înscris: 16.03.2011

 calinus68, on 15 noiembrie 2021 - 18:57, said:

Am gasit in Kaufland pastile pentru masini de cafea, la 4 ron 8 bucati.
Sare de lamaie la suprapret

#5369
cyfaws

cyfaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 69
  • Înscris: 29.04.2008
Mai e cineva cu De'Longhi Dinamica Plus? Mi-am luat-o si inca incerc sa gasesc setarile potrivite.

Am cumparat cafea Mauro Centopercento si Illy Monoarabica Guatemala

Deocamdata folosesc Lavazza Qualita Oro si am ajuns la grad macinare 3 iar la temperatura pe High. Am revenit la Medium si nu e asa de aromata sau concenrtata, doar poate un pic mai putin amara.

Editat de cyfaws, 14 decembrie 2021 - 10:29.


#5370
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.147
  • Înscris: 25.04.2016
In general, cam la orice espressor automat, pentru a obtine un gust cat mai intens, trebuie setat pe gradul de intensitate aroma maxim, rasnita cat mai spre fin.

#5371
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.984
  • Înscris: 06.01.2006
Exista espressoare automate cu cafea macinata? La cel automat imi place ca nu stau sa tot pun si sa scot cafeau manual dar cafeaua boabe e mai scumpa plus ca implica si o fiabilitate mai mica din cauza rasnitei si pieselor suplimentare. Ar fi interesant un aparat automat cu cafea macinata, sa impace si capra si varza. Ce parere aveti?

#5372
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.147
  • Înscris: 25.04.2016
La multe modele de espressoare automate se poate pune si cafea macinata.

Dar tocmai cafeaua proaspat macinata (de rasnita espressorului) face diferenta. Rasnita nu se strica asa repede.

#5373
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.289
  • Înscris: 02.06.2008

 Kroghy, on 15 decembrie 2021 - 11:44, said:

Exista espressoare automate cu cafea macinata? La cel automat imi place ca nu stau sa tot pun si sa scot cafeau manual dar cafeaua boabe e mai scumpa plus ca implica si o fiabilitate mai mica din cauza rasnitei si pieselor suplimentare. Ar fi interesant un aparat automat cu cafea macinata, sa impace si capra si varza. Ce parere aveti?
Cafeaua boabe nu e mult mai scumpa decat cafeaua macinata si da, sunt automate care pot folosi ambele feluri de cafea. Daca iti iei asa ceva, fa urmatorul experiment, daca ai cum: cumpara 2 pungi de cafea, cu o data de productie cat mai apropiat posibil, una sa fie boabe, una macinata, preferabil aceeasi marca, o sa gasesti, iar data productiei o poti deduce dupa termenul de garantie. Tine-le in dulap acelasi timp, una langa alta, si dupa o luna, sau chiar si atunci cand le cumperi, fa o cafea din boabe, ce vor fi macinate atunci pe loc, si una cu cea macinata, o sa iti dai seama de diferenta de gust si de ce merita sa iei cafea boabe. Chiar si daca e produsa/prajita de ceva vreme, macinarea pe loc face diferenta fata de cafeaua macinata in urma cu acelasi timp.

#5374
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.460
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare tuturor,

Vreau sa va cer parerea daca merita sa repar un espressor sau sa-mi achizitionez unul nou.

Momentan am un DeLonghi ESAM 6600 Prima Donna + cana de lapte, dar de ceva timp am o problema cu el. Dureaza 5-10 minute pana isi face Heating Up iar uneori dupa 10 minute imi da General Failure. Daca il scot din priza si il bag inapoi uneori merge uneori la fel + uneori apa sub el. Il am de 3-4 ani de zile fara nicio problema, o cafea foarte buna la gust + cappuccino.

M-am tot uitat pe anumite magazine online si mi-au placut modele de la Philips Seria 4300 EP4349/70 sau Philips EP2231/40 [doar cu cappuccino].

Intrebarea mea este urmatoarea: merita sa achizitonez un espressor nou sau sa-l repar pe cel actual (chiar daca o sa coste cam mult, doar boilerul este ~100euro)
Doar eu beau cafea in casa [2 cesti dimineata] iar uneori la pranz imi fac un cappuccino. Sotia foarte rar isi face cate un cappuccino [o data pe saptamana]

Iar daca stiti vreun service bun pentru espressoare. Decat sa ma duc la service autorizat mai bine iau altul...

Multumesc.

#5375
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006
Philips am vrut sa-mi iau si eu dar m-am razgandit dupa ce am citit manualul de utilizare.
Am si scris aici: https://forum.softpe...8#entry28578718

Tot la linkul ala o sa vezi utilizatori de philips care spun ca-l curata mai rar, nu dupa manual.

#5376
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.289
  • Înscris: 02.06.2008
La Krups nu se curata unitatea de infuzare (?), cel putin la mine nu am gasit nimic in manual. Dar, al meu a inceput sa dea rezultate inconsistente. Pe aceeasi cafea, ba 40ml = 30ml, ba e mai cremoasa, ba mai apoasa... aceeasi apa si aceeasi cafea. Il am de un an si un pic, ma gandeam sa vb cu cineva sa il desfaca si sa il curete...

#5377
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006
Nu stiu ce model ai dar la al meu scrie in manual cum se face curatarea si detartrarea, clatirea circuitelor, etc.
Fișier atașat  ESPRESSOR AUTOMAT EVIDENCE.pdf   3,11MB   1 download-uri

Editat de December, 05 ianuarie 2022 - 20:08.


#5378
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.289
  • Înscris: 02.06.2008
https://altex.ro/esp...AyABEgK0KvD_BwE
Asta il am eu, si da, cu pastile de curatare, lichid pentru circuitul de lapte si praf pentru decalcifiere. Cred ca asa e la toate Krups automate.

#5379
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 20.342
  • Înscris: 14.06.2006
Pai ala e. Da-i o curatare daca ai pastile.

#5380
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.289
  • Înscris: 02.06.2008
Tocmai dimineata i-am dat, si exact dupa curatare mi-a facut-o fara crema :))
Acu, eu m-am si invatat prost, sa schimb lucrurile, si acum mi-as lua unul din asta:
https://altex.ro/esp...d/EXSVCF126X01/
Daca vrea cineva full automat, il dau pe al meu la schimb cu asta :D

#5381
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.147
  • Înscris: 25.04.2016

 December, on 04 ianuarie 2022 - 17:37, said:

Philips am vrut sa-mi iau si eu dar m-am razgandit dupa ce am citit manualul de utilizare.
Doar manualu ? Sa citesti si recenziile :)))))

 armag3d0n, on 04 ianuarie 2022 - 17:14, said:

Salutare tuturor,

Vreau sa va cer parerea daca merita sa repar un espressor sau sa-mi achizitionez unul nou.

Momentan am un DeLonghi ESAM 6600 Prima Donna + cana de lapte, dar de ceva timp am o problema cu el. Dureaza 5-10 minute pana isi face Heating Up iar uneori dupa 10 minute imi da General Failure. Daca il scot din priza si il bag inapoi uneori merge uneori la fel + uneori apa sub el. Il am de 3-4 ani de zile fara nicio problema, o cafea foarte buna la gust + cappuccino.

M-am tot uitat pe anumite magazine online si mi-au placut modele de la Philips Seria 4300 EP4349/70 sau Philips EP2231/40 [doar cu cappuccino].

Intrebarea mea este urmatoarea: merita sa achizitonez un espressor nou sau sa-l repar pe cel actual (chiar daca o sa coste cam mult, doar boilerul este ~100euro)
Doar eu beau cafea in casa [2 cesti dimineata] iar uneori la pranz imi fac un cappuccino. Sotia foarte rar isi face cate un cappuccino [o data pe saptamana]

Iar daca stiti vreun service bun pentru espressoare. Decat sa ma duc la service autorizat mai bine iau altul...

Multumesc.
Nu lua Philps. Astea noi fac cafea buna DAR ajungi repede cu el in service.... Made in Romania sunt.
Asa ca ia tot Delonghi (modelele made in Italy). Nu merita atatia bani bagati in servisare.

 bx3m, on 05 ianuarie 2022 - 19:40, said:

al meu a inceput sa dea rezultate inconsistente. Pe aceeasi cafea, ba 40ml = 30ml, ba e mai cremoasa, ba mai apoasa... aceeasi apa si aceeasi cafea.
Esti sigur ca nu e placebo ????
Mai mult ca sigur, iti zic eu.

#5382
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.289
  • Înscris: 02.06.2008
Nu, sigur sigur asa face. Zilele trecute facea o crema frumoasa, de cand l-am curatat zici ca e o spumica mica mica, trece repede...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 3

2 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

richelieu, xml

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate