Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Cum să mănânci sănătos

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
109 răspunsuri în acest subiect

#91
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.684
  • Înscris: 14.09.2007

 rich1974, on Jun 28 2008, 12:38, said:

l eu sunt de parere ca oricine isi poate controla greutatea cu conditia sa aiba vointa si sa nu se culce pe urechea ca are nu stiu ce dereglare hormonala.
te inseli

#92
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
pur si simplu spui ca ma insel fara sa ai nici un argument logic!de unde crezi ca se depune grasimea aia, din aer? nici gand! ca doar nu e perpetuum mobile sa se faca ceva din nimic! my god! sunt unii oameni care nu cred nici ca zapada e in general alba! daca a  scris un tampit pe net ca zapada e neagra se gasesc imediat oameni care sa-l creada!

#93
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 30.03.2007
De curand a fost un caz cu un copil de 13 14 ani care cantarea peste 100 kg. Ati auzit de el? Dupa voi era de la mancare sau de la ceva boala - metabolism ciudat?

#94
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.684
  • Înscris: 14.09.2007

 rich1974, on Jun 28 2008, 15:55, said:

pur si simplu spui ca ma insel fara sa ai nici un argument logic!de unde crezi ca se depune grasimea aia, din aer? nici gand! ca doar nu e perpetuum mobile sa se faca ceva din nimic! my god! sunt unii oameni care nu cred nici ca zapada e in general alba! daca a  scris un tampit pe net ca zapada e neagra se gasesc imediat oameni care sa-l creada!
As putea sa argumentez ca proportia de nutrienti absorbita la nivel intestinal creste,este favorizata lipogeneza si stocarea acizilor grasi in depozite din cauza cresterii secretiei de insulina, somatostatina h sexuali si al altor hormoni anabolizanti(care bineinteles ca n au nici o treaba cu dereglarile hormonale -_- ) corelata cu scaderea secretiei de hormoni tiroideieni, glucagon etc. sau orice combinatie intre acestea, sa spun ca este favorizata cresterea celulara in mai multe tipuri de tesuturi etc.dar nu prea vad rostul.
Daca nu vrei sa crezi ca hormonii au vreun rol, nu crede!totusi sanu spui asta in fata unui medic, fie el si veterinar :rolleyes:

Editat de magul132001, 28 iunie 2008 - 19:24.


#95
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
In tarile occidentale se pun in practica programe contra obezitatii precum si pentru promovarea unei alimentatii sanatoase.
Hai sa fim seriosi, nu trebuie sa fii cercetator pentru a intelege ca alimentatie sanatoasa inseamna:
- Nu e-uri,
- nu hormoni,
- nu grasimi, mancare congelata, procesari si paraprocesari chimice.
Este de domeniul evidentei ca, daca te indopi cu pateuri, produse de fast-food, chips-uri si alte minuni te faci de 200 de kg, nu 100.
Imigrantii din America si persoanele neinformate care au dat iama la fast-food-uri au devenit obezi fara exceptie. Idem consumatorii de hambuergeri, branza topita, conserve si alte bombe calorice din Romania. Insotite de o Cola/Fanta, pentru a desavarsi alimentatia "sanatoasa".

In Anglia am apreciat munca lui Jamie pentru a implementa in scolile britanice cantine cu mancare "ecologica": hrana fara e-uri, combinatii de alimente proaspete, fara conservanti sintetici, totul natural. Variat, nu disociat. Nici un adolescent nu a terminat cursurile supraponderal, spre deosebire de liceele unde se servea mancare de tip fast-food. Mai sunt si cercetatatori care nu pot fi cumparati!

O problema falsa: cine a pus 13-15 kg. este disperat sa le dea jos. Incorect. Nu se recomanda sa dai jos mai mult de 700-900 de grame pe saptamana (3,6 kg/luna). Dietele disociate si alte mizerii, pe langa dezechilibrul bio-chimic pe care il produc in organism, au un singur efect: dupa cura, pui de trei ori mai mult.
So, preferabil un regim de viata care sa cuprinda o alimentatie sanatoasa, sport. Intr-un cuvant, respect de sine.
N-am vazut supraponderal dintre prietenii care mananca:
1. dimineata - cereale/o felie de paine integrala, fructe, inclusiv banana, lactate,
2. la pranz - o friptura cu salata/peste si legume asortate proaspete, ori o mamaliga cu branza.
3. seara, pana in ora sapte - lactate ori gratar, sau legume le tava.

Desigur, avand tabelul cu nr. de calorii pe care il contine fiecare aliment. Cantitatea difera in functie de gabaritul fiecaruia, precum si de efortul fizic pe care il depui.

Bineinteles, exceptie fac dezechilibrele endocrine, dar si acestea sunt cauzate 99% de alimentatia "moderna" (haburgeri, pui congelati adusi din Alaska, maioneze de la supermarket.

O alta afirmatie fara acoperire: chipurile, mitul alimentatiei traditionale romanesti...Pai imi vine sa rad cand pun un meniu romanesc traditional cu un meniu fast-food. Desigur, nu ma refer la slanina, placinti, poale in brau, ciorbe cu smantana si ou, prajituri, fripturi grase musai cu cartofi, insotite de o palinca si un vin pe cinste. Trei feluri + desert erau pentru omul care muncea la camp, avea nevoie de tuica si sunculita pentru randament la coasa, masa pe cinste, nu trei boabe. Bineinteles alimentatia unui tanar care sta la birou de dimineata pana seara si nu mai face miscare cu lunile difera radical de cea a bunicului agricultor. Reducem aportul caloric, cel al grasimilor in functie de energia consumata.

Sute de studenti care mananca zilnic la cantina din campusul universitar unde iau pranzul sunt slabi, dezvoltati armonios; nici unul nu este dizgratios. In nici un caz supraponderal. Toti consuma mancare traditionala romaneasca: ciorba/supa, gratar, salata, garnitura (predomina legumele sote). Desert in mod exceptional. Mamaliga cu branza de vaci si smantana se vinde ca painea calda.
In schimb, cei care ajung in strainatate pun 20 de kg. intr-un an.
Asa ca lasati-o mai moale cu mitul traditiilor culinare romanesti; la noi, inca se mananca sanatos.

PS Chiar daca ma repet, prefer fructele la un interval de o ora de cand am luat masa principala. Nu combin niciodata friptura cu sucul de grepfruit. De asemenea, nu beau niciodata apa in timpul mesei.

#96
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.206
  • Înscris: 06.01.2007

 rich1974, on Jun 28 2008, 17:55, said:

Daca nu ai idee ce este dereglarea hormonala intreaba-l pe Google

#97
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003

 adybmw, on Jun 28 2008, 04:59, said:

Eu nu am spus ca am gasit echilibrul,sunt gurmand,mai si mananc din cand in cand,dar in zilele cu sport mi se taie pofta de mancare.O fi numai la mine?
Eu n-am auzit de asa ceva. Sa alergi 30 de km (!!! Banel la euro a alergat saracu in 3 meciuri mai putin de 30 km si alergi tu intr-o zi 30km :D) si sa ti se taie pofta de mancare? Oi fi martian :)

Eu dupa 3km mananc de sparg. E greu sa ma abtin :)

#98
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
a fi om civilizat inseamna in principal sa ai capacitatea de a-ti controla instinctele nu sa le dai frau liber ca in salbaticie. daca sunt oamneni care nu se potv abtine de la mancare inseamna ca nu sunt chiar asa de civilizati pe cat se cred.

#99
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

daca sunt oamneni care nu se potv abtine de la mancare inseamna ca nu sunt chiar asa de civilizati pe cat se cred.

Din punctul tau de vedere doar oamenii slabi sunt civilizati  pentru ca-si pot controla greutatea si  duc o viata de calitate superioara.

#100
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003
Punctul lui de vedere este cel mai important: doar nu degeaba este cel mai destept om din lume in viata :D

#101
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
[quote name='Ulpiatraiana' date='Jun 29 2008, 16:12' post='4821724']
Din punctul tau de vedere doar oamenii slabi sunt civilizati  pentru ca-si pot controla greutatea si  duc o viata de calitate superioara.
nu am vrut sa spun asta! ma enerveaza oanenii grasi care se plang de faptul ca sunt grasi si spun ca nu pot sa slabeasca. daca e unul gras si se simte bine in pielea lui e okay! ca doar nu o sa-i port eu de grija!

#102
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003
Si pe mine ma enerveaza astia care nu pot sa alerge 5 minute da' sunt slabi ca mananca 3 frunze pe zi si se cred buricu' pamantului ... asta e.

#103
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007

 Valentine, on Jun 30 2008, 10:18, said:

Si pe mine ma enerveaza astia care nu pot sa alerge 5 minute da' sunt slabi ca mananca 3 frunze pe zi si se cred buricu' pamantului ... asta e.
ai si tu dreptate aici. sper ca nu te referi la mine! te pot contrazice oricand!

#104
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.279
  • Înscris: 30.11.2003

 rich1974, on Jun 30 2008, 00:21, said:

ai si tu dreptate aici. sper ca nu te referi la mine! te pot contrazice oricand!
Pacat ca nu te-a luat Piturca la Euro. Dupa ce ca esti cel mai destept om din lume, alergi si mai mult ca Banel.

#105
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.275
  • Înscris: 25.07.2007
mai rar oameni ca mine sa stii! sunt aproape perfect!

#106
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.288
  • Înscris: 22.03.2007
Valentine si ceilalti care citesc posturile pe sarite!
Eu nu am afirmat ca alerg 30 km pe zi(alerg cam 15 pe sapt) ci ca cel care de ex mananca un tort trebuie sa consume bomba calorica,ca sa nu faca depozite de grasime,citeste clar,e de la natura,cine mananca cat consuma e ok,cel care consuma putin si mananca mult se ingrasa si invers,ce a scris clara mai sus e cat se poate de adevarat,nu comparati munca de acum nspe ani cu cea din zilele noastre,ne-am invatat sa fim sedentari,sfatul meu pt cine vrea sa faca sport sa faca,sa nu asculte la prietenii sedentari care rad ca ti-ai luat bicicleta sau ca alergi.
Cine mananca sanatos si are o activitate sportiva nu are cum sa se ingrase.Restul,am mai scris,vorbarie multa fara efect.
Eu ce scriu nu scriu din auzite,am facut sport de performanta in scoala generala si liceu,cum am intrat la fac am inceput sa ma ingras si uite asa m-am trezit la vreo 30 de ani cu 122 kg.Am inceput sa ma documentez,sa las fumatul si alcoolicele,reducerea zaharului,a fainoaselor etc si dupa 7 ani am ajuns la 108kg.Si mai e loc,dar ce vreau sa subliniez e ca trebuie sa dai jos incet dar sigur,nu mult dintr-o data ca nu e bine.
Si pentru amatorii de dat jos kg fara efort,lasati centurile abdominale,lenjeriile care slabesc,cellu m6 si toate celelalte,transpiratia e cheia succesului!

"a fi om civilizat inseamna in principal sa ai capacitatea de a-ti controla instinctele nu sa le dai frau liber ca in salbaticie. daca sunt oamneni care nu se potv abtine de la mancare inseamna ca nu sunt chiar asa de civilizati pe cat se cred."
As dori sa stiu si eu cum iti poti "controla" instinctele intr-un ultra all inclusive!

#107
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
14 kg in 7 ani e enorm de putin...asta una la mana...nu cred ca esti vreun exemplu de succes. eu am slabit 13 kg in 2 luni de mancat sanatos + sport pe care NU le-am mai pus la loc nici acum, dupa 6 luni pentru ca imi continuu alimentatia in acelasi sens + efort fizic

a doua la mana...transpiratia e cheia succesului pe naiba. pierzi apa + minerale...apa pe care o pui la loc la primul bidon de 2 litri ingurgitat.
trebuie sa arzi celule grase, prin efort fizic si alimentatie hipocalorica

#108
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.288
  • Înscris: 22.03.2007
14 kg in 7 ani o fi putin(oare dupa ce criterii poti face afirmatia asta?),dar in timpul asta nu am lucrat cu greutati de 1 kg,deci mai e si masa musculara,asta pt cine nu merge la sala pt fashion sau schimb de impresii,cat despre transpiratie,ma refeream la cea de dupa efort fizic,nu la cea de lancezeala pe marginea piscinei la 40 de grade sau sauna!
Of Doamne,ce dracu e asa de greu de citit in limba romana?
P.S. 6 luni? Vorbim dupa 7 ani! Pana atunci sanatate maxima!
P.P.S. Nici nu am afirmat ca sunt un exemplu de succes,nici nu vreau sa fiu!
In schimb tu poti fi un exemplu de succes,daca astea sunt criteriile!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate