Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Evitati firma de termopane Casa Noastra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 punkt, on Oct 30 2007, 13:20, said:

1. Tind sa cred ca nu firma e de vina ci echipa care s'a ocupat cu montaju'. Apar numeroase disfunctii in sensu' asta. Nu cred ca echipa respectiva ar fi lucrat acolo daca respectivii ar mai fi facut si greseli similare in trecut. Poate erau noi?!!!

2. Cit despre termene. C'mon man, get a life. Cine dracu' respecta termenele?!!!???!!! Lucrezi in breasla cu mine. Sa fim seriosi. De cite ori ai finalizat un proiect in termenu' specificat. Avize, autorizatii and shit, lupte seculare cu inginerii....stii si tu ca nu depinde doar de tine si sunt multe variabile in joc.

Io cind mi'am pus termopane, stiintific vorbind, timplarie PVC cu geam termoeficient, am lucrat cu Beyler. Astia's din Galati, da' au showroom la Razoare in Buc. Tipa de la showroom a fost sincera cu mine si mi'a spus clar de la bun inceput "Avem multe comezi si nu stim in ce masura va pot da o data exacta, dar va sun cu o zi inainte cu siguranta". Pt. mine a fost suficient. Termenu' din contract a fost de 2 saptamini si au venit la montaj dupa fix 3. N'am avut probleme cu montaju'.

Dupa montaj, am facut ceva probe si am dat ok'eiu. Abia dupa aia mi'au taiat restu' de factura si am platit.

Si la mine au ramas ceva 2-3 cm intre toc si perete. Aia cind au demontat vechile ferestre, tocurile erau pline cu ziare si un mortar de tot rahatu'. Masuratorile fusesera exacte, ca am asistat si io cind au fost facute. Dupa demontarea ferestrelor vechi, sa vezi atunci circ.

S'a umplut cu spuma, s'a reparat perimetrul ferestrelor si totu'i ok.

1. Baietii cu montajul (pentru balcon) nu stiu cata vina au, poate nu si-au dat destuil interesul, totusi avand in vedere ca o minte luminata i-a trimis la montaj sambata la ora 16.30 e de inteles ca nu prea aveau tragere de inima... Oricum nu mi se pare normal ca la o firma care se afla in Top 3 sa ajungi sa te rogi de echipe sa nu te lase balta... oricum pentru spatiul ramas intre geam si perete e vinovat cel de la masuratori (am aflat de la baieti ca "si-a dat demisia"), dar si ei au o parte de vina ca au uitat profilul la depozit, inadmisibil pt o firma de asemenea calibru.

2. Cat despre termene... sint firme care vin cu geamurile mai repede - uite cazul tau , 3 saptamani... Daca stiam ca o sa dureze 40 zile alegeam alta firma... crede-ma ca aveam mai mult de 10 oferte primite, am zis totusi sa merg tot cu ei pt ca sint firma mare si am catusi de cat garantia ca fac treaba buna. Ghinion :angry:

Edited by renderman, 30 October 2007 - 14:10.


#20
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 punkt, on Oct 30 2007, 13:54, said:

EXACT. -_- ASTA ERA RASPUNSU' :peacefingers:

Felicitari pt. ratiune.
Vrei sa iti spun eu cum e la anpc? Sint trecut si prin asta  ;)
Depui plangere scrisa si daca ai noroc in 30 zile primesti o rezolvare.. eu n-am avut norocul asta ... dar asta e deja alta poveste.
Daca tineti la nervii vostri mai bine alegeti alta firma.

#21
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
deci:

1. Ala care ia masuratorile i'un cocalar si jumatate. Ciumpalaci adunati de prin canale ce se screm sa termine un liceu la seral.
2. Io nu mi'am ales firma ca'i mare. In general evit firmele mari pt. ca nu pun pret pe clienti marunti. Un alt aspect, cintaresc din priviri si nu numai, oamenii nu care stau de vb. Daca nu'mi place moaca lor, plec.

Stii ce cred io renderman?!. Io cred ca stai foarte prost cu timpu' si ai trecut cu vederea niste lucruri.

#22
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 punkt, on Oct 30 2007, 14:25, said:

deci:

1. Ala care ia masuratorile i'un cocalar si jumatate. Ciumpalaci adunati de prin canale ce se screm sa termine un liceu la seral.
2. Io nu mi'am ales firma ca'i mare. In general evit firmele mari pt. ca nu pun pret pe clienti marunti. Un alt aspect, cintaresc din priviri si nu numai, oamenii nu care stau de vb. Daca nu'mi place moaca lor, plec.

Stii ce cred io renderman?!. Io cred ca stai foarte prost cu timpu' si ai trecut cu vederea niste lucruri.
1. Probabil..
2. La showroom erau niste domnisoare amabile (care au ramas in continuare amabile) insa cu o floare nu se face pimavara. Tot ce am vrut a fost o firma de profesionisti care sa-si faca treaba de la inceput pana la sfarsit, fara sa stau eu langa ei sa le spun ce e bine si ce nu e bine. Adica voiam normalitate.

#23
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Ca sa nu las lucrurile in suspans, ieri seara am fost sunat si mi s-a spus ca azi va veni o echipa sa monteze geamul spart si profilul lipsa. Sa speram ca azi se sfarseste aceasta aventura neplacuta <_<

Edited by renderman, 31 October 2007 - 09:16.


#24
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
mie mi-a montat vineri tocaraia tot de la ei. sambata am constatat cateva nereguli, luni i-am sunat, iar marti pana in prnaz erau rezovate, desi si eu ca orice roman de rand sunt obisnuit sa fiu tepuit. Comanda am dat-o in timp util si chiar a mai stat pe la ei prin depozit un pic. Din ce am vorbit cu cel care a venit sa faca reglajele, ei sunt impartiti in departamente: masuratori,montatori si service. In concluzie eu sunt multumit de ei. La mine reparatiile au fost facute din feronerie, care fata de alte firme de feronerie nu pot fi facute reglarile, ci trebuie scoasa spuma,etc :first:

#25
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 akkad, on Oct 31 2007, 13:24, said:

mie mi-a montat vineri tocaraia tot de la ei. sambata am constatat cateva nereguli, luni i-am sunat, iar marti pana in prnaz erau rezovate, desi si eu ca orice roman de rand sunt obisnuit sa fiu tepuit. Comanda am dat-o in timp util si chiar a mai stat pe la ei prin depozit un pic. Din ce am vorbit cu cel care a venit sa faca reglajele, ei sunt impartiti in departamente: masuratori,montatori si service. In concluzie eu sunt multumit de ei. La mine reparatiile au fost facute din feronerie, care fata de alte firme de feronerie nu pot fi facute reglarile, ci trebuie scoasa spuma,etc :first:
Acum cat timp se intampla chestia asta?

#26
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
comanda cam 01.09.2007
pe 26.10.2007-montat (acum am vrut eu sa monteze)
29.10.2007 - sesizat
30.10.2007 - rezolvat

#27
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 akkad, on Oct 31 2007, 19:26, said:

comanda cam 01.09.2007
pe 26.10.2007-montat (acum am vrut eu sa monteze)
29.10.2007 - sesizat
30.10.2007 - rezolvat
Deci la tine a durat aproape 2 luni perioada de asteptare...
La mine de-abia ieri (miercuri) au venit sa monteze geamul spart in urma cu muult timp (la prima comanda). Au montat si profilul lipsa....(uitat sambata la depozit) insa ca meniul sa fie complet tot au uitat sa aduca ornamentele care mascheaza balamalele de la usa de la balcon. Seriozitate pana la capat.

Edited by renderman, 01 November 2007 - 09:29.


#28
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
repet: eu nu am avut nevoie mai repede de ele, eu sunt multumit.

#29
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 renderman, on Nov 1 2007, 09:26, said:

Deci la tine a durat aproape 2 luni perioada de asteptare...
La mine de-abia ieri (miercuri) au venit sa monteze geamul spart in urma cu muult timp (la prima comanda). Au montat si profilul lipsa....(uitat sambata la depozit) insa ca meniul sa fie complet tot au uitat sa aduca ornamentele care mascheaza balamalele de la usa de la balcon. Seriozitate pana la capat.

Saga continua...

Ieri au montat geamul de la balcon si profilul lipsa, pentru acesta din urma cel care a venit a trebuit sa scoata geamul. L-A SPART INTR-UN COLT, nu foarte mult insa suficient incat sa spartura sa depaseasca grosimea baghetei cu care sint lipite foile de geam... acum interiorul comunica cu exteriorul... argonul dintre geamuri probabil ca este undeva in stratosfera acum
Azi am fost sunat de la casa noastra si mi s-au adus ornamentele lipsa...s-a constatat ciobirea geamului... astept sa il schimbe... nu ramane decat sa ma rog sa nu il sparga si pe asta :wacko:

#30
mihaib32nfs

mihaib32nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2007
Sa va spun si eu povestioara mea cu termopanul de la casa noastra.
1.La data de 1.10.2007 ma duc sa imi faca o calculatie pe masuratorile mele in valoare de  894 euro cu plata integrala,ok dau un avans si mi se spune ca in maxim 2 zile vin la masuratori,ei bine nu dupa patru telefoane au venit la 3 zile dupa semnarea contractului si darea avansului.
2.Ma duc cu fisa de masuratori la ei si suprafata totala a tamplariei masurate de mine 7.3m2-894euro suprafata masurata de ei 7m2 deci trebuia sa vina mai ieftin,surpriza era mai scump si intreb sa modificat ceva oferta a nu programul am alta baza de date si stiti ca....,ei bine nu stiu si l-am rugat sa calculeze pe baza de data pe care mi-a fost calculata prima oferta,se reglementeaza si asta daca nu calculam acasa cu regula de 2 simpla eram tras in piept cu 50 de euro,asa ca ATENTIE CALCULATIVA ACASA SA STITI CE PLATITI NU VA INCREDETI IN AGENTII DE VANZARI SUNT SMEGHERI.
3.dau toti bani si semnez contactul care expira pe 26.10.2007,dau telefoane si mi se spune ca au comenzi si eu le zic ca nu este problema mea (adica multe telefoane sa nu credeti ca am dat doar unu) mi sa promis ca vin astazi la ora 3,in caz contrar numai dau nici un telefon si ma duc direct la avocat prieten cu mine+ANPC,care m-a sigurat ca nu dureaza mult procesul
4Daca le monteaza prost si mai rau pentru ei ca mai cer si mai multe daune
Concluzie Nu va mai enervati urmati firul legii ANPC+avocat,da costa dar 90 la suta poti castiga si daune materiale si va spun eu la cati clienti au daca sunt dati in judecata de 10 si mai iau amenda si de la ANPC data viitoare deschid bine ochii,va tin la curent daca vin astazi la ora 3 si cum sa desfasurat montajul.

#31
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 mihaib32nfs, on Nov 2 2007, 11:47, said:

Sa va spun si eu povestioara mea cu termopanul de la casa noastra.
1.La data de 1.10.2007 ma duc sa imi faca o calculatie pe masuratorile mele in valoare de  894 euro cu plata integrala,ok dau un avans si mi se spune ca in maxim 2 zile vin la masuratori,ei bine nu dupa patru telefoane au venit la 3 zile dupa semnarea contractului si darea avansului.
2.Ma duc cu fisa de masuratori la ei si suprafata totala a tamplariei masurate de mine 7.3m2-894euro suprafata masurata de ei 7m2 deci trebuia sa vina mai ieftin,surpriza era mai scump si intreb sa modificat ceva oferta a nu programul am alta baza de date si stiti ca....,ei bine nu stiu si l-am rugat sa calculeze pe baza de data pe care mi-a fost calculata prima oferta,se reglementeaza si asta daca nu calculam acasa cu regula de 2 simpla eram tras in piept cu 50 de euro,asa ca ATENTIE CALCULATIVA ACASA SA STITI CE PLATITI NU VA INCREDETI IN AGENTII DE VANZARI SUNT SMEGHERI.
3.dau toti bani si semnez contactul care expira pe 26.10.2007,dau telefoane si mi se spune ca au comenzi si eu le zic ca nu este problema mea (adica multe telefoane sa nu credeti ca am dat doar unu) mi sa promis ca vin astazi la ora 3,in caz contrar numai dau nici un telefon si ma duc direct la avocat prieten cu mine+ANPC,care m-a sigurat ca nu dureaza mult procesul
4Daca le monteaza prost si mai rau pentru ei ca mai cer si mai multe daune
Concluzie Nu va mai enervati urmati firul legii ANPC+avocat,da costa dar 90 la suta poti castiga si daune materiale si va spun eu la cati clienti au daca sunt dati in judecata de 10 si mai iau amenda si de la ANPC data viitoare deschid bine ochii,va tin la curent daca vin astazi la ora 3 si cum sa desfasurat montajul.


Deci nu sint singurul...
O minune s-a intamplat, azi am fost sunat de la casa noastra si a venit un angajat sa inlocuiasca geamul a carei ciobire a fost constatata tot de un reprezentat
Casa noastra ieri ...  :w00t:

Oricum, voi face o sesizare catre ANPC pentru modul in care este redactat contractul intrucat contine clauze in conflict cu legea:

1. nu prevede un termen clar pentru montaj, initial ti se spune un termen (15 zile lucratoare) care poate fi ulterior prelungit dupa bunul lor plac, penalizari incepand sa plateasca dupa 29 zile lucratoare, si acelea in valoare de 0.1% pe zi, deci o nimica toata. Aceasta formulare a contractuli incalca flagrant articolul 3 alin b din ordonanta 21/1992 si anume:

Quote

Art. 3. - Principalele drepturi ale consumatorilor sunt:
B) de a fi informati complet, corect si precis asupra caracteristicilor esentiale ale produselor si serviciilor, astfel incat decizia pe care o adopta in legatura cu acestea sa corespunda cat mai bine nevoilor lor, precum si de a fi educati in calitatea lor de consumatori;

2. Includerea unui Pact Comisoriu (desfiintarea imediata a contractului) in cazul in care cumparatorul nu isi indeplineste obligatiile contractuale fara a introduce acelasi pact comisoriu si in cazul in care VANZATORUL nu isi indeplineste obligatiile. Conform Legii 193 aceasta clauza este abuziva.


Quote

LEGE Nr. 193 din 6 noiembrie 2000
privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori
ANEXA 1
LISTA cuprinzand clauzele considerate ca fiind abuzive
s) dau dreptul comerciantului sa anuleze contractul in mod unilateral, fara sa prevada acelasi drept si pentru consumator;


#32
mihaib32nfs

mihaib32nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2007
Din cate am observat eu cam toti au contracte in favoarea lor si nu a clientului,iar datca vrei,dai in judecata firma pt clauza obuziva.
sa continuam Logic ca am sunat la ora 3.30 sa l-e transmit ca nu a venit nimeni,sunt sunat de un domn si mi se transmite ca la ora 6 vin doua echipe si asa a fost prima ajuns mai devreme, a doua cu tamplaria mai tarziu.
la montaj totul s-a desfasurat in linii mari fara a se sparge vreun geam,aliniate cit de cit bine fara multa spuma.
acuma sa vedem cum o sa tina.DECI PT VIITORI CLIENTI CASA NOASTRA NU VA ARUNCATI RAPID SA SEMNATI CONTRACTUL CI CITITIL BINE CALCULATI VOI ACASA CAM CAT AR TREBUI SA PLATITI ,INCERCATI LA PRIMA CALCULARE SA PUNETI TOTUL CA LA SFARSIT DACA MAI ADAUGI CEVA TE INCARCA LA PRETUL TAMPLARIEI CAM CU 5-7%.LA MONTAJ NU AVETI CE SA LE SPUNETI CA EI SUNT DESTEPTI ASA CA LASTI SA MONTEZE CA PORMA DEMONTEAZA EI LA LOC DACA NU ESTE BINE.BAFTA LA TOTI SI MAI PRESUS DE ANPC ESTE AVOCATUL CREDETI-MA CA ERAM PREGATIT SA MA DUC CU EL LA EI.

#33
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
in contract ei trec 15 zile lucratoare; problema e ca ei lucreaza si sambetele deci montajul s-ar face in 2 saptamani jumate; in realitate vin in 4-5 saptamani; sunt convins ca daca ar scrie acolo 30 zile ar pierde o gramada de clienti; mai bine asa da-i in ma'sa, se mai supara ei, noi ne facem ca ploua, nici nu-i sunam sa-i amanam, las ca tot se enerveaza, mai bine sa sune ei.

#34
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
eu cred ca mai toti amana. in cazul lui renderman m-as fi dus si as fi cerut sa vorbesc cu cineva din conducere sa schimbe echipa de montaj.Daca mi s-ar fi parut ca nu e montat corect sau prost as fi cerut sa schimbe geamurile pana o fac corect. Daca nu le monteaza corect , nu as semna receptia. Iti garantez ca nu le-ar placea sa schimbe ferestrele, mai bine ar trimite alta echipa de montatori. Dar nu cred ca e o solutie sa faci scandal in permanenta, ci doar cand iti da sa semnezi. Le spui ca nu e bine si sa faca corect, ca altfel nu semnezi. In cazul meu am avut si avantajul ca golul ferestrelor (3 ferestre) era ideal pentru montat si toate aveau aceeasi dimensiune.

#35
mihnea_g

mihnea_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.08.2007
In nici un caz nu semnati contract cu firma Casa Noastra. Vor intarzia cu cel putin o luna peste termenul prevazut in contract. Va trebui sa dati 1 tona de telefoane ca sa se deranjeze sa vina sa isi indeplineaza obligatiile contractuale. nu va luati liber de la servici ca sa ii asteptati in ziaua in care vi s-a confirmat ca se va face instalarea. Nu au sa vina. Veti primi un telefon prin care isi vor cere scuze si va vor promite ca vor veni in alta zi. Nici atunci nu vor veni. Vor veni peste doua zile si cu doua ore mai tarziu. In concultie EVITATI firma CASA NOASTRA.

#36
mihaib32nfs

mihaib32nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.09.2007
Apelati la contract,eu l-am cerut penalizari si am fost programat sa le ridic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate