Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Dai un sac de bani pe HD -ready sau Full HD

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Andrey_Sebastian

Andrey_Sebastian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.05.2007
:( Astia sunt culmea cu tembelizoarele lor:

Dai un sac de bani pe HD -ready sau Full HD
ca sa constati ca ai incorporat un tuner DVB-T mpeg2 pe SD (standard definition)
si nu vezi NICIUN HD -ready sau Full HD (adica ProTV HD deocamdata)
Bashca ca de la 4:3
ori se taie sus si jos ori se comprima imaginea
ca sa scoata 16:9

Bravos natiune!
Sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate

Edited by Andrey_Sebastian, 26 October 2007 - 01:08.


#2
Thavi

Thavi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2006
mda. cam asa se intampla mai ales la televizoarele "mai ieftine"

#3
Andrey_Sebastian

Andrey_Sebastian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.05.2007

View PostThavi, on Oct 26 2007, 02:05, said:

mda. cam asa se intampla mai ales la televizoarele "mai ieftine"


Eu acum stau sa caut un LCD sau plasma cu DVB-T HD tuner incorporat
si nu gasesc nici cu ...1 mil $ :)
Nici nu vor sa spuna majoritatea dealer-ilor ce fel de tuner au tv-urile lor

Exemplu


http://www.neomax.ro...p13557s325.html


Descriere produs - LC-52X20E 116cm 16:9 HDMI FULL-HD DVB
  LCD TV 52" (116cm) 16:9 Advanced Super View Black TFT LCD-Panel
Full High Definition LCD TV
Built-in digital tuner (DVB-T)   Oare ce fel ? Probabil MPEG2 fiindca am citit un prospect de Samsung

http://forum.softped...t...t&p=2168860

Dynamic contrast ratio of 10000:1
Slim frame and super thin design
De-Juddering picture enhancement technology
4 ms response time
3x HDMI outputs

Edited by Andrey_Sebastian, 26 October 2007 - 01:34.


#4
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
acu' dai un sac mai mic pe un HD-ready si cand o zburda Full-HD-ul[semnal/format] pe toate drumurile, atunci pui mana si pe el[TV].

#5
Andrey_Sebastian

Andrey_Sebastian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.05.2007

View Postkimi, on Oct 26 2007, 02:09, said:

acu' dai un sac mai mic pe un HD-ready si cand o zburda Full-HD-ul[semnal/format] pe toate drumurile, atunci pui mana si pe el[TV].


Eu am impresia ca vanzatorii de tv-uri cu ecrane de 16:9 au luat-o cu mult inaintea televiziunilor
care ar fi trebuit sa transmita in 16:9...
Ma uit in magazine si daca mai gasesti 2-3 televizoare cu ecran  4:3
(...si alea la pret redus-solduri)
in conditiile in care e doar Protv HD experimental pe 16:9
plus ca vand tv 16:9 fara tuner HD pt TV de 16:9

Edited by Andrey_Sebastian, 26 October 2007 - 01:20.


#6
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005

View PostAndrey_Sebastian, on Oct 26 2007, 02:18, said:

Eu am impresia ca vanzatorii de tv-uri cu ecrane de 16:9 au luat-o cu mult inaintea televiziunilor
care ar fi trebuit sa transmita in 16:9...
Ma uit in magazine si daca mai gasesti 2-3 televizoare cu ecran  4:3
(...si alea la pret redus-solduri)
in conditiile in care e doar Protv HD experimental pe 16:9
plus ca vand tv 16:9 fara tuner HD pt TV de 16:9

asta e perfect adevarat.

singurul motiv pt care mi-am luat o plasma HD-ready, a fost aparitia consolelor next-gen, XBOX360 si PS3.

#7
Andrey_Sebastian

Andrey_Sebastian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.05.2007
Am gasit ceva care functioneaza pentru ProTV HD



http://www.domo.ro/A...Extern_HD-ITD81

- MPEG-4 PART 10 / H.264

Si un televizor


http://www.ocworkben...a40m81bd/p1.htm


Samsung's first FULL HD (1080p) LCD TV with integrated H.264 decoder


Binenteles ca in Romania nu se vinde

http://www.mydigital...lus-technology/

will sport a built-in MPEG4 AVC (H.264) tuner and DVB-Terrestrial TV tuner,
allowing its users to easily access digital as well as High Definition terrestrial broadcasts right out of the box

care are traducerea (click pe steagul romaniei pe pagina)

"sporturi un cl�dire- �n�untru MPEG4 AVC (H.264) tuner �i DVB-Terrestrial TELEVIZIUNE tuner, allowing s�u users la spre easily accent digital as well as High Definition terrestrial broadcasts right afar� de la cutie."

:):):)

The new Full HD Samsung IDTV F8 LCD TV that available in 40, 46 and 52 inch models will go on sale from end October (2007)
with price tags of
$5,699, $7,399, $10,399

Edited by Andrey_Sebastian, 26 October 2007 - 02:17.


#8
the the

the the

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 28.04.2005
Cum va aberati voi....asa ca sa va aflati in treaba in anul digital 2007.
Moo, spuneti-mi unde gasiti voi standardul HD DVB-T in Europa?
Credeti ca daca Sarbu are bani de proiecte devin si standarde peste noapte in frumoasa noastra comunitate? Ei bine va inselati America si AsiaPacific este alta fata de UE.
Deocamdata bucurativa ca cineva cu mai mult curaj a importat acest Sagem care stie HD terestrial. - daca aveti bani dati pe el 7 mil.
Eu unul prefer sa ma uit la nemti ori francezi pe HD Full de pe satelit.
Hi la revedere draga.

#9
Andrey_Sebastian

Andrey_Sebastian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.05.2007

View Postthe the, on Oct 26 2007, 11:58, said:

Moo, spuneti-mi unde gasiti voi standardul HD DVB-T in Europa?
Credeti ca daca Sarbu are bani de proiecte devin si standarde peste noapte in frumoasa noastra comunitate? Ei bine va inselati America si AsiaPacific este alta fata de UE.

S-au postat print screen-uri pe aici cu sigla ProTV HD
E foarte clar ca se emite, si inca in H264

HD DVB-T este echivalent cu  H264 (MPEG4 AVC) este echivalent cu 1080i (interpolat)

dupa cum vezi ca zice si Samsung-ul care a scos LCD-ul de mai sus in octombrie 2007

Am vazut 1080 pe DivX si Mpeg2, dar nu difuzat pe DVB-T
http://en.wikipedia....tion_television

"MPEG-2 is most commonly used as the compression codec for digital HDTV broadcasts. Although MPEG-2 supports up to 4:2:2 YCbCr chroma subsampling and 10-bit quantization, HD broadcasts use 4:2:0 and 8-bit quantization to save bandwidth. Some broadcasters also plan to use MPEG-4 AVC, such as the BBC which is trialing such a system via satellite broadcast, which will save considerable bandwidth compared to MPEG-2 systems. Some German broadcasters already use MPEG-4 AVC together with DVB-S2 (Pro 7, Sat.1 and Premiere).
Although MPEG-2 is more widely used at present, it seems likely that in the future all European HDTV may be MPEG-4 AVC, and Ireland and Norway, which have not yet begun any digital television broadcasts, are considering MPEG-4 AVC for SD Digital as well as HDTV on terrestrial broadcasts In parts of Sweden the standard is already in use for HDTV terrestrial broadcasting, reaching about 25-30% of the population..
HDTV is capable of "theater-quality" audio because it uses the Dolby Digital (AC-3) format to support "5.1" surround sound. The pixel aspect ratio of native HD signals is a "square" 1.0, in which each pixel's height equals its width. New HD compression and recording formats such as HDV use rectangular pixels to save bandwidth and to open HDTV acquisition for the consumer market. For more technical details see the articles on HDV, ATSC, DVB, and ISDB.
Television studios as well as production and distribution facilities, use HD-SDI SMPTE 292M interconnect standard (a nominally 1.485 Gbit/s, 75-ohm serial digital interface) to route uncompressed HDTV signals. The native bitrate of HDTV formats cannot be supported by 6-8 MHz standard-definition television channels for over-the-air broadcast and consumer distribution media, hence the widespread use of compression in consumer applications. SMPTE 292M interconnects are generally unavailable in consumer equipment, partially due to the expense involved in supporting this format, and partially because consumer electronics manufacturers are required (typically by licensing agreements) to provide encrypted digital outputs on consumer video equipment, for fear that this would aggravate the issue of video piracy.
Newer dual-link HD-SDI signals are needed for the latest 4:4:4 camera systems (Sony HDC-F950 & Thomson Viper), where one link/coax cable contains the 4:2:2 YCbCr info and the other link/coax cable contains the additional 0:2:2 CbCr information."






[ http://img85.imageshack.us/img85/6552/protvhdqe3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Andrey_Sebastian, 26 October 2007 - 11:39.


#10
the the

the the

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 28.04.2005
Prietene,
Ma refeream in afara de Romania...logic.
Concret canale din UE care in acest moment transmit DVB-T HD?

Edited by the the, 29 October 2007 - 17:14.


#11
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 29.04.2006
Am auzit ca in Irlanda ar mai fi transmisie DVB-T HD.

#12
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Se da un laptop si acest tvtuner. Daca as fi in Bucuresti, as vedea...  ce? Protv-ul ar mere HD? au ba? :scratchchin: In Constanta, nema digital...

Edited by koldun, 30 October 2007 - 17:32.


#13
Andrey_Sebastian

Andrey_Sebastian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.05.2007

View PostZygoth, on Oct 30 2007, 11:37, said:

Am auzit ca in Irlanda ar mai fi transmisie DVB-T HD.
http://en.wikipedia....tion_television
"Ireland and Norway, which have not yet begun any digital television broadcasts, are considering MPEG-4 AVC for SD Digital as well as HDTV on terrestrial broadcasts In parts of Sweden the standard is already in use for HDTV terrestrial broadcasting, reaching about 25-30% of the population..


ORICUM CE ESTE ESENTIAL  :

IN OCTOMBRIE 2007 D-ABIA

SAMSUNG LANSEAZA UN LCD TV CU TUNER INCORPORAT

CAPABIL SA PRINDA PROTV -HD respectiv H264


--> ProTV s-a orientat bine spre transmisia de viitor apopiat de DVB-T, Sarbu are consilieri tehnici buni....

Edited by Andrey_Sebastian, 03 November 2007 - 03:54.


#14
Zygoth

Zygoth

    specimen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 29.04.2006
Da, aici ( http://en.wikipedia....sion_in_Ireland ) deja figureaza in teste.

Edited by Zygoth, 03 November 2007 - 22:16.


#15
Andrey_Sebastian

Andrey_Sebastian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 28.05.2007

View PostZygoth, on Nov 3 2007, 22:15, said:

Da, aici ( http://en.wikipedia....sion_in_Ireland ) deja figureaza in teste.


Ce ma mira pe mine e ca ProTV avea DOAR un articol pe site-ul ProTV.ro

http://www.protv.ro/...-in-format.html

pe care l-au scos/shters
Si pe sunet stereo au trecut fara nici un anuntz
Oare pentru atatia bani bagati pe echipamente HD
nu merita o informare a publicului ?!?

Edited by Andrey_Sebastian, 12 November 2007 - 18:32.


#16
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Ce-i trebuie chelului tichie de margaritar.
Noi nu suntem in stare sa transmitem 16:9 in tara asta de doi bani, nu suntem in stare sa introducem niste pachete HD pe DTH, nu suntem in stare macar sa aerisim TP-urile SD de la diferitele asa-zise "televiziuni digitale prin satelit" da' vrem transmisii DVB-T HD si ne plingem ca n-avem frate tunere DVB-T HD pe LCD-uri si plashmi Full HD.

#17
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sal am citit si eu parerile voastre de mai sus si vad cum se discuta problema doar pe jumatate si anume doar in privinta receptiei sd sau hd (adica a selectorului care stie sa receptioneze cele 2 formate), dar unul singur a specificat pe undeva ca OBLIGATORIU pe langa aceasta receptie a selectorului trebuie sa mai ai si problema redarii de catre tv lcd sau plasma a definitiei impuse de catre cele 2 formate pt. HD 720i (rezolutie 1280 x 720) in traducere HD-Ready care exista la marea majoritate a receptoarelor noi si FULL HD 1080i (rezolutie 1920 x 1080), deci daca va incumeta-ti pt. un receptor FULL HD atunci OBLIGATORIU trebuie sa cumparati unul care suporta aceasta rezolutie (1920 x 1080) si apoi sa vedeti si cu receptia digitala SD sau/si HD.
Cum marea majoritate a tv lcd suporta doar 13xx x 7xx deci automat nu veti putea viziona decat standardul 720i sau mai mic 480i si nicidecum FULL HD.
Pt. FULL HD trebuie tinut cont neaparat de cele 2 conditi expuse mai sus, in cea ce priveste cine si cum emit asta este o problema care timpul o va rezolva mai devreme sau mai tarziu, insa pt. FULL HD in adevaratul sens trebuie facuta o investitie atenta ca sa nu va treziti apoi ca aveti ce receptiona (posturi HD), dar nu aveti cu ce le viziona.
Aceeasi problema de incompatibilitate la redare se poate pune si in privinta filmelor in HD care au inceput sa apara din ce in ce mai multe prin retelele de cartier (deci degeaba faci rost de un film in FULL HD, daca nu ai pe ce sa-l vizionezi decat printr-o conversie intr-un standard inferior).

#18
lucian777

lucian777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.03.2006

View Postlupull, on Nov 20 2007, 23:05, said:

Sal am citit si eu parerile voastre de mai sus si vad cum se discuta problema doar pe jumatate si anume doar in privinta receptiei sd sau hd (adica a selectorului care stie sa receptioneze cele 2 formate), dar unul singur a specificat pe undeva ca OBLIGATORIU pe langa aceasta receptie a selectorului trebuie sa mai ai si problema redarii de catre tv lcd sau plasma a definitiei impuse de catre cele 2 formate pt. HD 720i (rezolutie 1280 x 720) in traducere HD-Ready care exista la marea majoritate a receptoarelor noi si FULL HD 1080i (rezolutie 1920 x 1080), deci daca va incumeta-ti pt. un receptor FULL HD atunci OBLIGATORIU trebuie sa cumparati unul care suporta aceasta rezolutie (1920 x 1080) si apoi sa vedeti si cu receptia digitala SD sau/si HD.
Cum marea majoritate a tv lcd suporta doar 13xx x 7xx deci automat nu veti putea viziona decat standardul 720i sau mai mic 480i si nicidecum FULL HD.
Pt. FULL HD trebuie tinut cont neaparat de cele 2 conditi expuse mai sus, in cea ce priveste cine si cum emit asta este o problema care timpul o va rezolva mai devreme sau mai tarziu, insa pt. FULL HD in adevaratul sens trebuie facuta o investitie atenta ca sa nu va treziti apoi ca aveti ce receptiona (posturi HD), dar nu aveti cu ce le viziona.
Aceeasi problema de incompatibilitate la redare se poate pune si in privinta filmelor in HD care au inceput sa apara din ce in ce mai multe prin retelele de cartier (deci degeaba faci rost de un film in FULL HD, daca nu ai pe ce sa-l vizionezi decat printr-o conversie intr-un standard inferior).

In primul rand nu este 720i ci 720p , 2 exista 3 rezolutii hd 720p, 1080i,1080p, majoritatea lcd de pe piata sun hd ready adica suporta 720p sau 1080i ...si asta o spun din proprie experienta avand 2 lcd de 32"+ receptor de satelit si terestru hdtv,,,,,nu din auzite.
Apropo de full hd 1080p se gaseste doar la lcd tv de peste 37" exceptand cele facute pt pc gen apple cinema, iar diferenta dintre 720p si 1080p o vezi doar daca stai la mai putin 2 metri de televizor ....cred ca nimeni nu sta in fata unui lcd de 37" la 2m....doar daca vrei sa-i vezi fondu de ten a lui ANDREEA ESCA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate