Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

diacritice pe Mac OS X

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jared

jared

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2004
Salutare

Recent am luat un Apple eMac cu AppleWorks 6.27 instalat.
Foarte fain tot, super, numai ca nu merge cu diacritice.

Din moment ce pe forum, in thread-ul "Mac pentru to(n)ti"
cineva se plingea ca nici Microsoft Word, nici Corel 11
nu merge cu diacriticele romanesti, numai Illustrator-ul,
nu era o treaba utila daca lansai o discutie separata pe tema
asta?
Ar fi bine sa spuna fiecare ce stie despre cutare sau
cutare program daca le are cu diacriticele. Si ma gindesc
si la OpenOffice, care e free, daca merge, ca ma gindesc
sa-l descarc de pe net, dar la 150 MB nu vreau sa ma trezesc
cu aceeasi surpriza. Eu as fi interesat de toata treaba asta
cu diacriticele.
Si daca nu mai am rabdare pina se pune-n miscare o discutie
pe tema asta (daca se pune), si-mi descarc OpenOffice-ul,
o sa va spun ce si cum.

In plus de asta, era o idee daca s-ar discuta si care-s cele
mai bune programe free pentru Mac, care merita sa le descarci.

Am scris cam mult, scuze.

jared

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
eu am românizat fonturile  -  merg fara probleme pe toate programele

bine ar fi sa expuneti o problema completa: cu ce font aveti probleme / cum aveti alocate diacriticele  /  pentru ce tip de aplicatii vreti un program free  etc

asa, ne pierdem in discutii generale...
;)

#3
jared

jared

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2004
Ooh-Kay... scuze, poate într-adevăr n-am fost prea clar.

Here's the story:

Printre altele, mă ocup și de traduceri din engleză în română, unde tre' să lucrez si cu note de subsol (știi tu, nota traducătorului, n.tr.) . Clar că în TextEdit asta nu merge, iar în AppleWorks merg notele de subsol, dar nu diacriticele românești, și la salvare ca PDF sau Word și la o eventuală tipărire e neapărată nevoie.

Sînt "călare" pe Pantera nr. 10.3.3. I-am dat internaționalizare, dar degeaba. Din AppleWorks nu merg diacriticele și pace.

În Mac Help zice că dacă programul cu care lucrezi nu suportă diacriticele dintr-o anumită limbă, Mac OS X n-are ce face. Deci nu știu cum ai făcut românizarea fonturilor ca să meargă în programe în care înainte nu mergeau. Le-ai prelucrat în Fontographer? Ceva de genul "am luat litera a cu cerculeț deasupra din cutare limbă și i-am înjumătățit cerculețu' ca să iasă litera „ă” din românește?"

Ce-mi bubuie mintea...

Treaba cu programe freeware am zis-o așa, că veni vorba, pentru că dacă OpenOffice ar merge cu diacritice, ar fi o soluție viabilă. Cunosc OpenOffice-ul de pe Linux, și e, cred, cel mai bun program freeware gen office: pe Linux și pe Windows salvează în format PDF și Word, cu diacritice cu tot. Din moment ce e portat și pe Mac, și aici ar trebui să meargă, nu?

Dar apropo de freeware, pe forum n-am văzut un thread unde să se discute treaba asta, și nu mă refer la playere audio/video free, de care e plin internetul, ci la programe bazate, de creare de content: grafică 2D și 3D, web design, DTP, procesare de text, ș.a.m.d. și există.

Nu intenționez să lansez discuția aici, ci dacă moderatorii au fost pe fază și consideră că merită, să lanseze ei thread-ul... La noi e atîta piratare, încît înțeleg de ce n-ar interesa pe mulți.

Dar dac-o fi să fie, (cu moderatorii vorbesc) nu cred c-ar fi suficient doar să înșire fiecare cutare programe și să dea link-urile aferente, ci dacă a lucrat pe el să dea o evaluare sumară (sau mai elaborată, că eu unul nu mă supăr). Asta ar fi util. Nu de asta ne aflăm aici, ca să fim utili?

Hai, c-am terminat.
Oricum, omule , mulțam fain pentru promptitudine, și dacă la noapte visezi numai diacritice, scuze.

jared

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
la diacritice nu ma introduc pentru ca fonturile si DTP-ul nu sunt punctele mele forte,
dar despre restul cred ca pot avea niste pareri...

Sunt convins ca printre cei care lucreaza cu mac si sunt aici pe forum vei gasi o multime de profesionsti care nu vor ezita sa-ti dea "un post" de ajutor in cazul in care ai nelamuriri apropo de un program fie el chiar si high-end.

Un link catre un program este doar o informatie pe care trebuie sa o iei ca atare, adica trebuie sa mai faci putina munca de cercetare. De multe ori, totusi, acel link este catre un program testat de cel care posteaza.

Pe de alta parte review-uri software sunt peste tot, iar cei care se pricep sunt in mod uzual destul de ocupati pentru a scrie cite o pagina A4 despre un program arhicunoscut...


..io as mai continua poliloghia da as cam ave ceva de facut...

#5
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
pina acuma, eu nu am gasit un font romanesc facut de o firma...

chiar si fonturile CE nu au litere romanesti (s si t cu sedila nu sunt literele romanesti...)

asa ca fonturile pe care am nevoie sa le folosesc, le obtin din modificarea/reconstruirea fontului de baza, in fontographer sau font lab.
si daca vrei sa obtii ceva "profi", mai te uiti si la un curs de litere si scriere frumoasa, sau oriunde altundeva, sa vezi ce inseamna italic (la cite grade se inclina litera) bold etc

oricum, e mult de spus pe aceasta tema

#6
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Toate fonturile cu terminatie Pro din libraria OpenType de la Adobe au diacritice romanesti corecte.

Salutari,
Andrei

#7
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
asta nu stiu - nu am vazut/folosit nici un font din aceasta librarie

dar daca "coditele" de la sh si tz sunt asemanatoare cu virgula, putin mai mici si distincte de litera, atunci sunt corecte.
sunt multe publicatii care nu folosesc fonturi corecte, ci pe cele cu sedila... prea putina lume baga de seama

asa, ca amuzament: reclamele outdoor ale lui geoana, aveau folosita litera a plus tilda la nume    /   dupa citva timp, le-au corectat cu litera a plus breve...
cita lume a bagat de seama?
;)

#8
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Era normal sa nu fi folosit, nu cred ca exista vreuna cu licenta in Romania - costul variantei complete FontFolio e de aproximativ $5.000 in pachetul de 10 utilizatori si din pacate sunt prea putini cei de pe aici care realizeaza ca fonturile se cumpara pe bani grei la fel ca orice alt clipart...

Din fericire se pot cumpara si fonturi individuale - lista celor interesante e aici - variantele Pro cu diacritice (si nu numai - standardul OpenType iti permite tot felul de smecherii spectaculoase de type-setting, de tipul ligaturilor). Costurile variaza intre $30 si $300/pachet. Si, evident, contin "s" si "t" cu virgula nu cu sedila.

Dar ai dreptate, tildele si sedilele sunt prea dese in grafica locala... fie ea outdoor, print sau TV...  :(

Salutari,
Andrei

#9
jared

jared

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2004
Prima data raspund lui Centris: cind m-am referit la o evaluare a vreunui program free, bineinteles ca nu ma astept la o recenzie in toata regula, cit o foaie A4. Nu-s absurd. Ma gindeam la o scurta evaluare de genul "Daca Photoshop e de nota 10, The GIMP e de nota 9."

Buun...

Revin la ce se discuta pe thread. Ma intreb citi dintre cei ce citesc cele scrise de Dacu' Burebista si de Amyd inteleg tot jargonul. Sa vad daca io am inteles:

Fonturi CE vine de la Central European, dar unde, din cite am inteles, nu se gasesc adevaratele litere romanesti, ci alea pe care le folosim noi (cele cu sedila si cu tilde), si care au fost facute pentru altii.

Deci sh si tz cu un mic cinci lipit sub ele (sedila) nu e bune. Cel cu o mica virgula sint ale noastre.

Diferenta dintre tilde si breve n-o stiu...

Fonturi OpenType de la Adobe? Cu ce difera de TrueType nu stiu, dar daca seria Pro are literele romanesti, poate ca Adobe livreaza Illustrator-ul cu ele,si asta explica de ce in el merg diacriticele.

Deh, daca faceam numa' afise (ca veni vorba de Geoana), totul se rezolva intr-un program de grafica vectoriala. Adaugam la "Geoana" ceva care sa semene cu breve, si gata, dar la procesare de text nu merge asa.

In fine, acuma-s pe net si descarc OpenOffice pentru Mac. Dupa ce-l instalez, o sa vad ce si cum, si o sa va zic.

Numa' bine
jared

#10
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
;)  ca sa intelegi "jargonul" trebuie sa lucrezi cu programele respective :)

#11
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Tilda e ~ iar breve e Âą (o paranteză deformată întoarsă la 90 de grade). Toate fonturile CE pe care le-am văzut eu conțin caracterele "ă" și "Ã" în formatul corect. Însă cele care nu au deloc diacritice au "ã" și designerii mai leneși nu se obosesc să construiască un "ă" corect. Buba mare e după cum spunea și dacu'burebista la "Þ" și "ș", care au aproape întotdeauna doar varianta cu sedila turcească și est-europeană, în loc de virgulița noastră neaoșă.

Într-adevăr, în variantele noi de Photoshop, InDesign și Illustrator vin câteva fonturi OpenType Pro - nu toate cele din colecția FontFolio, însă sunt incluse cele mai reprezentative.

OpenType e un standard mai deștept făcut de Adobe împreună cu Microsoft, care adaugă capabilități de tipul ligaturilor, fracțiilor compuse și alte astfel de "bunătați" utile celor care fac type-setting high-end. Sunt compatibile doar cu Windows 2000, Windows XP și OS-X, iar principalul lor scop e să realizeze un standard universal de fonturi, ca să nu mai avem lupte de genul TrueType vs. Type 1, lupte care au scos peri albi DTP-iștilor și caselor de pre-press/tipar la începutul anilor '90.

Salutări,
Andrei

#12
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
simplu, nu? ;)

#13
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Dar haideti sa va dau eu alta 'problema'... sau poate e aceeasi...
Am niste lucrari in ClarisWorks 4 / Office 97 (parca, oricum ala vechi inainte de 'alianta' MS-Apple) instalate pe OS 7.6.1. Cum reusesc sa introduc si eu diacritice in ele ? Imi vede doar 'ă' si 'â'. Eu as vrea si 'ț' si 'ș'. De unde pot lua un 'ș' sau 'ț' sa'i dau un copy ca sa pot da Find and replace ? De ex. ț mi-l vede ca ' _ '  (without the quotes). Lucrarile sunt foarte importante si chiar imi trebuiesc diacritice.

#14
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
dar tu ai un programel numit popchart?
sau un editor de fonturi?

#15
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Este 'chel'. Are pe el 7.6.1 , Office, Clarisu si driverul de imprimanta LJ300. Am sa instalez acum...

#16
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
revenind, iata ce am observat

salvez documentul de word in format Unicode Text (utf-16)
import textul in quark
dau find&replace si iese ok  ;)

!!! atentie, nu tot ce vedeti e adevarat !!!
de exemplu, in quark, in locul literii ă nu se vede nimic...  daca copii spatiul respectiv, in fereastra de la Find&Replace, cind dai paste apare 24
asemanator la litera "tz"

bafta :)

#17
abusimbel

abusimbel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 01.07.2003

Quote

Originally posted by dacu'burebista
dar tu ai un programel numit popchart?


ai cumva un kit de instalare? eu am avut popchar pro 2 sau 3 pe mac-ul vechi, dar nu mai am de unde sa fac rost. thanks

#18
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
eeee, cauta si tu pe net... google for mac, hotline  :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate