Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Vodafone va trece pe telefonia prin internet

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Sukru Usta

Sukru Usta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2007
Vodafone va trece pe telefonia prin internet



Vodafone Romania va trece la o infrastructura de retea bazata in totalitate pe protocolul IP (Internet Protocol), proces care se va incheia in aprilie 2008, a anuntat astazi operatorul de telefonie mobila, citat de Mediafax.

Astfel, incepand din aprilie 2008, Vodafone Romania va utiliza o infrastructura de retea comuna pentru toate serviciile sale, si anume 2G, 3G, voce si transmisii de date pe suport fix, aducand astfel o eficienta crescuta si un grad ridicat de disponibilitate a retelei.

Vodafone Romania a ales Huawei Technologies (China) pentru dezvoltarea solutiei de comutatie catre tehnologia bazata pe protocol IP.


http://www.zf.ro/art...n_internet.html

#2
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Si... e bine ?? :huh:
Speedo ? What do you think ?

#3
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Da ce inseamna mai concret chestia asta? Ce se va schimba?

#4
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Exact întrebarea asta mi-o puneam si eu ! :huh:  :confuzzled:

#5
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006

View Postburgher, on Oct 10 2007, 19:49, said:

Da ce inseamna mai concret chestia asta? Ce se va schimba?

inseamna ca profitul vodafone va C R E S T E

simplu: costuri mai mici, aceleasi preturi = PROFIT MAI MARE! :w00t:

Edited by aum, 10 October 2007 - 18:53.


#6
Sukru Usta

Sukru Usta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2007
Liliana s-a trezit ieri noapte transpirata toata si a exclamat - " Shit! Mi-a venit inca o idee de reducere a costurilor!"   :lol:

#7
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Am testat in Moldova un fel de IPCall, ce-i drept doar pentru convorbiri internationale. Costurile sunt diminuate foarte mult. Calitatea testata: mediocra (delay de 2 secunde, intreruperi, disponibilitate a serviciului doar din cand in cand). Un fel de VoIP pe dial-ul (56 kbps). http://www.moldcell....es/Voice/IPcell

Probabil Vodafone va discuta la un alt nivel implementarea telefoniei IP, d.p.d.v. al calitatii.

#8
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postvladut_v, on Oct 10 2007, 20:20, said:

Probabil Vodafone va discuta la un alt nivel implementarea telefoniei IP, d.p.d.v. al calitatii.
Pai da, Probbail. Ca ce naiba, astia introduc codec-ul AMR pe retea, apoi cum sa treaca pe IP cu o calitate dubioasa ?!

#9
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
pai poate ca o sa ofere VoIP si ei. stiti ca multe nokia in ziua de azi ofera VoIP (e70, n80, n95 etc) asa ca ei o sa implementeze treaba asta. nu cred ca i mare branza.

#10
TorX

TorX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 03.11.2004
Este vorba de " miezul retelei", MSC-uri, BSC-uri, media gateway-uri etc, adica daca pana acuma ele lucrau dupa niste protocoale reglementate de forurile internationale(CCITT si altele) si implementate de niste producatori cum ar fi Ericsson si altii... acum ele vor fi Huawei(evident mai ieftine) care in mare vor functiona ca niste "routere" din retele bazate pe TCP/IP. Utilizatorul final nu este "impactat", el vrea doar voce si date. Cum i se livreaza acestea nu-l intereseaza atata timp cat se respecta anumite standarde de calitate. Daca o sa cautati pe net date despre convergenta lumilor IT si  telecom o sa gasiti o gramada de teorii si tendinte printre care si treaba asta cu trecerea la "transportul IP".

Edited by TorX, 10 October 2007 - 23:03.


#11
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
pai in stilul asta...nu ar putea exista o vodafone romania oriunde in lume unde exista internet??? ... adica incet, incet poate disparea ideea de roaming? .... sau pot fi hotspoturi vodafone romania in New York? .... mda...gandesc prea mult :)

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostSukru Usta, on Oct 10 2007, 19:54, said:

Liliana s-a trezit ieri noapte transpirata toata si a exclamat - " Shit! Mi-a venit inca o idee de reducere a costurilor!"   :lol:

O sa razi dar asta e managerul ideal. Ca sa ai o companie profitabila trebuie sa ai costuri mici, incasari mari. Asta e economia de piata. Cunosti vreo firma care se gandeste la interesul clientului? NU! Daca ai fi actionar la vodafone cam cum ai face ai da telefoane, abonamente, minute gratuite? Din pacate pentru noi trebuie sa le platim din ce in ce mai mult... :deadtongue:

#13
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostSukru Usta, on Oct 10 2007, 19:54, said:

Liliana s-a trezit ieri noapte transpirata toata si a exclamat - " Shit! Mi-a venit inca o idee de reducere a costurilor!"   :lol:

"Cele mai bune idei imi vin noaptea! - Adolf Hitler"  =))

#14
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
da e o chestie locala ? sau vodafone romania se alineaza la standardul vodafone din europa ? mai sunt si alte filiale ?

#15
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Intr-o buna zi toate dispozitivele electronice vor face parte dintr-un mare LAN, care va fi cunoscut drepte Reteaua, adica za NET  :D
Deci aici se vor integra toate.. voce, date, transmisii tv HD, tot ce inseamna comunicare, telecomunicatii, etc...
Asta este viitorul si cineva trebuie sa faca pionieratul ca sa zic asa...

#16
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Postonlyone, on Oct 11 2007, 15:46, said:

Intr-o buna zi toate dispozitivele electronice vor face parte dintr-un mare LAN, care va fi cunoscut drepte Reteaua, adica za NET  :D
Deci aici se vor integra toate.. voce, date, transmisii tv HD, tot ce inseamna comunicare, telecomunicatii, etc...
Asta este viitorul si cineva trebuie sa faca pionieratul ca sa zic asa...

Pai pionieratul in domeniul asta, cel putin la noi in tara, la facut Zapp... care are deja un serviciu functional VoIP.
Ramane de vazut in cat timp or sa introduca VoIP si Orange/Cosmote.
Oricum banuiesc ca deocamdata se refera la transportul intre centralele proprii poate si intre BTS-uri si centralele proprii....

#17
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postgeojoking, on Oct 10 2007, 23:01, said:

pai poate ca o sa ofere VoIP si ei. stiti ca multe nokia in ziua de azi ofera VoIP (e70, n80, n95 etc) asa ca ei o sa implementeze treaba asta. nu cred ca i mare branza.

Pe telefoanele astea poti sa ai si acum VoIP prin WiFi, prin Skype, de exemplu. Fara sa aiba nici o legatura cu reteaua mobila. Sau prin 3G/3G+/EDGE cu trafic de date prin reteaua mobila.

Mai exista un sistem tot pe WiFi si tot conceptie Nokia, de data asta fiind "supervizata" exclusiv de echipamente WiFi ale retelei mobile. Mai multe detalii aici: http://forum.softped...howtopic=217049

Ce vrea Vodafone sa faca este probabil cel mai apropiat de ce spune <TorX>.

#18
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Eu cred ca e vorba doar de transportul vocii si datelor in interiorul retelei, ce se va face cu acel protocol, probabil se vor elimina echipamentele de tip PDH si SDH? :huh:
Daca ei spun ca se va creste gradul de disponibilitate al retelei trebuie sa ii credem :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate