Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...
 

Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#109
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Feb 19 2009, 16:50, said:

Nu mai spune... tu cum esti? Sfant? Ma indoiesc. Prin ceea  ce ai postat ai demonstrat cat de frustrat esti, cat de incult esti, si cat de prost educat esti!
Petru era cult? Foarte tare! Asta va invata coana mare? Cultura, nu? :lol:
Iar frustrarea mea este in mintea ta, care innebunesti ca-ti dovedesc idolul murdar de minciuna :lol:
Voi, bisericosii, transformati orice argumentare dogmatica in una personala. Pot fii prostul satului, daca am versuri din Scriptura care contrazic doctrina ta, atunci am un punct forte de vedere.

#110
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,195
  • Înscris: 09.01.2007

View PostGeorgescuI, on Feb 19 2009, 17:20, said:

NU numai...ai probleme de sanatate ...ai nevoii...ai dusmani.. iti doresti ceva ...vrei sa fi bogat? IN BIBLIE GASESTI RASPUNSUL....ca sa poti intelege ce scrieTREBUIE SA O CITESTI CU INIMA .......Acel hambalist care a decedat in ungaria ....asa de tinanar ...carui motiv...va intrebati? il cunostea el pe DUMNEZEU?  a platit el cu tineretia lui pacatul ...NU credeti ca ar fi fost mai de valoare viata ? suferinta mare ...suferinta acelor care ramin ,DUMNEZEU PLINGE ...si ar fi put spune ...daca ai fii ascultat.....daca mai fi cunoscut fiule erai fericit pina la adinci batrineti si satul de VIATA....

Mai voi ma faceti curios. Esti al doilea adventist/ clona care vesteste evanghelia prosperitatii. Aveti un club carismatic la adventisti sau cum se explica ? Astia v-au cam scapat din frau si v-ati dedulcit la doctrine din astea cu bogatie, sanatate si noroc in viata ?

#111
GeorgescuI

GeorgescuI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2009

View Postoverseas, on Feb 19 2009, 21:57, said:

Mai voi ma faceti curios. Esti al doilea adventist/ clona care vesteste evanghelia prosperitatii. Aveti un club carismatic la adventisti sau cum se explica ? Astia v-au cam scapat din frau si v-ati dedulcit la doctrine din astea cu bogatie, sanatate si noroc in viata ?
MA AFLU sub botez ORTODOX DAR am in fata mea oBIBLIE ... ORTODOXA sablonu credintei ortodoxe ... si mi verific credinta  ex;IN acea rugaciune TATAL NOSTRU SE gaseste in biblie MATEI CAP6 -VERST12..SI NE IARTA NOUA GRESELILE NOSTRE, PRECUM SI NOI IERTAM CELOR CARE NE-AU GRESIT.ca si ortodox cum as pune in practica ...?Sintem in criza locul de munca imi este in pericol ,,,collegii de serviciu se straduiesc cu minciuni sa ma elimine ...cum tretrebuie sa reactionez eu ca un bun crestin?

#112
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,195
  • Înscris: 09.01.2007
Ma taica, adventist nu esti, coerent nu esti, clona aproape sigur... Muta-ti tu intrebarea pe forumul ortodox si vei gasi vreun duhovnic pe acolo

#113
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Feb 19 2009, 20:13, said:

Petru era cult? Foarte tare! Asta va invata coana mare? Cultura, nu? :lol:
Iar frustrarea mea este in mintea ta, care innebunesti ca-ti dovedesc idolul murdar de minciuna :lol:
Voi, bisericosii, transformati orice argumentare dogmatica in una personala. Pot fii prostul satului, daca am versuri din Scriptura care contrazic doctrina ta, atunci am un punct forte de vedere.
Bun. Hai sa incepem cu inceputul. Sau cu care punct din doctrina vrei sa incepem? Astept un raspuns!

View PostGeorgescuI, on Feb 20 2009, 08:45, said:

MA AFLU sub botez ORTODOX DAR am in fata mea oBIBLIE ... ORTODOXA sablonu credintei ortodoxe ... si mi verific credinta  ex;IN acea rugaciune TATAL NOSTRU SE gaseste in biblie MATEI CAP6 -VERST12..SI NE IARTA NOUA GRESELILE NOSTRE, PRECUM SI NOI IERTAM CELOR CARE NE-AU GRESIT.ca si ortodox cum as pune in practica ...?Sintem in criza locul de munca imi este in pericol ,,,collegii de serviciu se straduiesc cu minciuni sa ma elimine ...cum tretrebuie sa reactionez eu ca un bun crestin?
Vezi ce atitudine a avut Domnul Isus Hristos la aceleasi probleme cu care te confrunti tu. Ce atitudine a avut el fata de cei care Ii doreau moartea. :)

#114
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Feb 20 2009, 10:31, said:

Bun. Hai sa incepem cu inceputul. Sau cu care punct din doctrina vrei sa incepem? Astept un raspuns!
Poti astepta! Am postat de ma dor mainile ca sabatul este o UMBRA a unei realitati spirituale descrisa de Scriptura: pt salvare=odihna nu se munceste. Era o UMBRA, a venit Hristos care a dovedit ca nimeni nu a fost cu El pe cruce, deci nimeni nu poate munci.

Acuma vii tu cu coana mare, dementa mincinoasa, care a visat ea ca sabatul hotarat de Dumnezeu ca un SEMN, echivalent cu lunile noi si zilele de sarbatoare, trebuie respectat, desi era pt Israel.

Ce sa argumentez cu tine, care nu vrei sa crezi ce scrie? Tu o vrei pe coana mare, o idolatrizezi, scrierile ei sunt egale cu Scriptura si infailibile......... Crestin esti tu? :lol:

#115
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Feb 20 2009, 21:11, said:

Poti astepta! Am postat de ma dor mainile ca sabatul este o UMBRA a unei realitati spirituale descrisa de Scriptura: pt salvare=odihna nu se munceste. Era o UMBRA, a venit Hristos care a dovedit ca nimeni nu a fost cu El pe cruce, deci nimeni nu poate munci.

Acuma vii tu cu coana mare, dementa mincinoasa, care a visat ea ca sabatul hotarat de Dumnezeu ca un SEMN, echivalent cu lunile noi si zilele de sarbatoare, trebuie respectat, desi era pt Israel.

Ce sa argumentez cu tine, care nu vrei sa crezi ce scrie? Tu o vrei pe coana mare, o idolatrizezi, scrierile ei sunt egale cu Scriptura si infailibile......... Crestin esti tu? :lol:

.......n-ai demonstrat nimic......multe lucruri au fost sau mai sunt ,,umbre,,.....legile jertfelor au
fost tot umbre....insa au cazut pt. ca s-a adus Jertfa Desavarsita.....sabatul a fost si ramane o
,,umbra,, pana la implinirea sa...adica instaurarea adevaratului sabat pe Noul Pamant...pt. ca
odihna de pe acest pamant nu e decat o ,,umbra,, a celei viitoare..... :rolleyes:

#116
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Feb 20 2009, 22:39, said:

.......n-ai demonstrat nimic......multe lucruri au fost sau mai sunt ,,umbre,,.....legile jertfelor au
fost tot umbre....insa au cazut pt. ca s-a adus Jertfa Desavarsita.....sabatul a fost si ramane o
,,umbra,, pana la implinirea sa...adica instaurarea adevaratului sabat pe Noul Pamant...pt. ca
odihna de pe acest pamant nu e decat o ,,umbra,, a celei viitoare..... :rolleyes:
Pai, coana mare nu ti-a spus ca odihna este salvarea?  :huh: :huh:

#117
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Feb 21 2009, 02:43, said:

Pai, coana mare nu ti-a spus ca odihna este salvarea?  :huh: :huh:
Unde a scris asta?

#118
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postktulu22, on Feb 21 2009, 16:13, said:

Unde a scris asta?
Nu pot sa cred!!! Atata te contrazici si NU STII ca sabatul inseamna odihna, iar odihna este cea data de Hristos? :lol: :lol:

Coana moarta nu v-a spus umbra cariu adevar spiritual este sabatul? :lol: Foarte tare!!!!

Nici nu te-a durut capul ca nu ai cautat, nu? Lasa, ca stie coana mare, ce rost mai are sa iesi din brosuricile bisericii si sa studiezi singur, nu? :lol:

Edited by zexelica, 23 February 2009 - 10:17.


#119
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,195
  • Înscris: 09.01.2007

View Postktulu22, on Feb 21 2009, 16:13, said:

Unde a scris asta?

Ori v-a spalat pe creier, ori o faci pe troll-ul, ori intr-adevar esti in afara problemei. Nu prezinti suficiente semne de luciditate si responsabilitate care sa permita purtarea unui dialog.

#120
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postoverseas, on Feb 23 2009, 10:45, said:

Ori v-a spalat pe creier, ori o faci pe troll-ul, ori intr-adevar esti in afara problemei. Nu prezinti suficiente semne de luciditate si responsabilitate care sa permita purtarea unui dialog.
Tu sigr prezinti.....

#121
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Feb 23 2009, 11:16, said:

NU STII ca sabatul inseamna odihna, iar odihna este cea data de Hristos? :lol: :lol:

Coana moarta nu v-a spus umbra cariu adevar spiritual este sabatul? :lol: Foarte tare!!!!

:lol:

......asadar dupa tine de la Hristos incoace de odihna fizica nu mai e nevoie.....sau
daca e nevoie atunci e ,,transferata,, pe duminica.....un ,,transfer,, care nu a fost
facut de fapt, vreodata,  de Isus sau apostoli...... :rolleyes:

Edited by leoluke, 23 February 2009 - 16:21.


#122
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Feb 23 2009, 16:20, said:

......asadar dupa tine de la Hristos incoace de odihna fizica nu mai e nevoie.....sau
daca e nevoie atunci e ,,transferata,, pe duminica.....un ,,transfer,, care nu a fost
facut de fapt, vreodata,  de Isus sau apostoli...... :rolleyes:
Pai, sacrificiul mieilor mai sunt necesari? Nu erau ei UMBRE pana a venit implinirea lor? Nu simbolizau aceste sacrificii tot salvarea? Plata pacatelor nu e salvare?

La fel si sarbatorile, nu tot salvare simbolizau? Bucuria, fructele iesite in urma ploii (credinta vine din auzirea Cuvantului...)

Deuteronom 32

2Ca ploaia să curgă învățăturile mele, Ca roua să cadă cuvîntul meu, Ca ploaia repede pe verdeață, Ca picăturile de ploaie pe iarbă!

Tot deranjul acesta de a crea o natiune si a o pune sa respecte anumite legi care nu aduc mantuirea, ci sunt doar SEMNE, UMBRE, dupa tine e doar asa, la misto?

Toate legile ceremoniale reprezinta salvare, iar nerespectarea lor duce la moarte, excludere din comunitate, imbolnavire, lucruri care simbolizeaza judecata, iadul, minia lui Dumnezeu.

E simplu.

Toate acestea au fost implinite odata cu venirea lucrului real pe care-l reprezentau, salvarea, Hristos.

De acord ca multe din aceste simboluri nu erau cunoscute in vechime, insa Scriptura este o revelatie progresiva. Evreii nu intelegeau ca Hristos a si venit, ei inca il mai asteapta si azi. La fel si voi cu doctrinele astea pe care, ca si ei, nu doriti sa le corectati, pt ca asa va spun rabinii, popii, sfantu' asteapta sau coana mare.

Fiecare aveti un motiv sa va doara-n pix de ce scrie. E timpul sa va reveniti, desi Dumnezeu scrie ca nu. Este portretizata neascultarea voastra cu Sodoma si Gomora: nu se va gasi niciun om drept in nicoi biserica, oricat de cu ochii pe lac si privirea pierduta sta si cat de frumos vorbeste.

Edited by zexelica, 23 February 2009 - 20:30.


#123
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Feb 23 2009, 21:26, said:

Pai, sacrificiul mieilor mai sunt necesari? Nu erau ei UMBRE pana a venit implinirea lor? Nu simbolizau aceste sacrificii tot salvarea? Plata pacatelor nu e salvare?

La fel si sarbatorile, nu tot salvare simbolizau? Bucuria, fructele iesite in urma ploii (credinta vine din auzirea Cuvantului...)

Fiecare aveti un motiv sa va doara-n pix de ce scrie. E timpul sa va reveniti, desi Dumnezeu scrie ca nu. Este portretizata neascultarea voastra cu Sodoma si Gomora: nu se va gasi niciun om drept in nicoi biserica, oricat de cu ochii pe lac si privirea pierduta sta si cat de frumos vorbeste.

.....versetele date de tine n-au nici o legatura cu cele 10 porunci ale lui D-zeu.....valabile
si inainte si dupa Golgota.....orice om cu o ,,lecutza de glagorie,, nu poate afirma ca dupa
Hristos se da liber la furat sau ucis sau idolatrie   etc......esentza Evangheliei e simpla....si
chiar rostita de Isus......pt. calcarea Legii Te-am iertat si am Platit......du-te dar si nu mai
pacatui......crestinismul este egal cu zero daca nu duce la transformarea in bine a omului
dupa Modelul lui D-zeu.....urmat si de apostoli, ucenici, diaconi, etc...... :rolleyes:

Edited by leoluke, 23 February 2009 - 22:38.


#124
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Feb 23 2009, 22:38, said:

.....versetele date de tine n-au nici o legatura cu cele 10 porunci ale lui D-zeu.....
Asta e o mantra invatata de la coana mare. Din cele 10 porunci, numai sabatul nu e repetat in NT :lol: Unde scrie sa respecte sabatul?

#125
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on Feb 24 2009, 00:51, said:

Asta e o mantra invatata de la coana mare. Din cele 10 porunci, numai sabatul nu e repetat in NT :lol: Unde scrie sa respecte sabatul?
Vad ca nu stii sa citesti Biblia. Cum sa nu scrie de Sabat in Noul Testament? Sau Legea celor 10 porunci a fost desfiintata? Nu cred.
Mai studiaza Biblia, nu doar o citi ca pe o carte de povesti ca deaia intelegi doar ce iti place. Studiaza nu citi.

#126
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,195
  • Înscris: 09.01.2007

View Postktulu22, on Feb 24 2009, 07:30, said:

Vad ca nu stii sa citesti Biblia. Cum sa nu scrie de Sabat in Noul Testament? Sau Legea celor 10 porunci a fost desfiintata? Nu cred. Mai studiaza Biblia, nu doar o citi ca pe o carte de povesti ca deaia intelegi doar ce iti place. Studiaza nu citi.


Iti tai singur craca de sub picioare. Habar nu ai cum e cu cele 10 porunci in NT, nu-i asa ? Stiai ca 9 din cele 10 porunci sunt expres mentionate si repetate in Epistole ??? Stii care e acea porunca ce nu e repetata in NT deloc, singura din cele 10 ? Dar banuiesti care ?! Si de ce ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate