Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...
 Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...

Adventistii Davidieni ai Celei de-a Saptea Zi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

IonAntonescu

IonAntonescu

Member

• Grup: Banned

View Postzexelica, on Sep 25 2008, 12:38, said:

Nu, evident că nu  :lol:  După cum nici traditia sau patericul ortodox nu l-am citit ca să-mi dau seama că sunt diavolești, sau pe john smith, mary jo baker, mohamed, etc......

Nu are rost. Ce este înafara Scripturii nu mă interesează decât dacă este o resursă analitică.

Mai mult, când acea muiere propovăduiește o altă Evanghelie..... nici vorbă să citesc ce îi debitează bibilica.

Galateni 1:7

Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sînt unii oameni cari vă tulbură, și voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos.

Galateni 1:8

Dar chiar dacă noi înșine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v'am propovăduit -o noi, să fie anatema!

Galateni 1:9

Cum am mai spus, o spun și acum: dacă vă propovăduiește cineva o Evanghelie, deosebită de aceea pe care ați primit -o, să fie anatema!

Deci, cum ce propovăduiește coana mare e de la balamuc, nu din Scriptură, avem indicații clare: să fie anatema!

Atunci, ai pierdut. :D A spus clar ca scrierile ei nu inlocuiesc Biblia, ci, doar indruma pe cei interesati spre Biblie.

Asa ca, ceea ce spui tu, nu are fundament. :D

View Postoverseas, on Sep 25 2008, 14:24, said:

Dar tu, fara sa citesti TOT ce a zis Sri Mataji Nirmala Devi (de ex), cum poti sa spui ca numai biserica ta are dreptate si respectiva guru este in eroare ?

Unde am scris / spus asa ceva ?  :nonobad:  :scratchchin:

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

• Grup: Senior Members
Coana mare a fost o mincinoasa ordinara.
A enuntat sfarsitul lumii in 1844 si 1856, dupa care a spus ca nu mai este salvare, ca poarta s-a inchis, le-a vandut robe de ascensiune enoriasilor  :lol: :lol:  , le-a luat banu' si s-a facut ca ploua cand Hristos nu a venit, etc.....

monokeros

monokeros

Senior Member

Unde am scris / spus asa ceva ?

Nu-i nevoie. Ai spus ca esti suficient de minus habens ca sa citesti pe madam White si sa trebuiasca sa citesti tot inainte sa-ti dai seama cu ce se mananca. Eu cred ca Hitler, bunaoara, nu trebuia citit tot, iar cu plenarele lui Ceasca nu se puneau nici cei mai voraci politruci. Si totusi destul de multa lume isi dadea seama ca putzea a rahat. Well, madam White e nitel mai parfumata. Da' e singura diferenta.

leoluke

leoluke

Active Member

• Grup: Members

View Postzexelica, on Sep 25 2008, 11:38, said:

Nu, evident că nu  :lol:  După cum nici traditia sau patericul ortodox nu l-am citit ca să-mi dau seama că sunt diavolești, sau pe john smith, mary jo baker, mohamed, etc......

Nu are rost. Ce este înafara Scripturii nu mă interesează decât dacă este o resursă analitică.

Mai mult, când acea muiere propovăduiește o altă Evanghelie..... nici vorbă să citesc ce îi debitează bibilica.

Galateni 1:7

Nu doar că este o altă Evanghelie; dar sînt unii oameni cari vă tulbură, și voiesc să răstoarne Evanghelia lui Hristos.

Galateni 1:8

Dar chiar dacă noi înșine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v'am propovăduit -o noi, să fie anatema!

Galateni 1:9

Cum am mai spus, o spun și acum: dacă vă propovăduiește cineva o Evanghelie, deosebită de aceea pe care ați primit -o, să fie anatema!

Deci, cum ce propovăduiește coana mare e de la balamuc, nu din Scriptură, avem indicații clare: să fie anatema!

......azs nu inlocuiesc scriptura cu EGW......astea-s doar ,,gogosile,, tale de pe toate
forumurile pe unde improsti minciuni.......iar tu degeaba citesti scriptura daca
intentionat o aplici gresit......spre exemplu rastalmacind porunca lui Hristos.......cine
crede si se va boteza...... ^_^

View Postzexelica, on Sep 26 2008, 00:59, said:

Coana mare a fost o mincinoasa ordinara.
A enuntat sfarsitul lumii in 1844 si 1856, dupa care a spus ca nu mai este salvare, ca poarta s-a inchis, le-a vandut robe de ascensiune enoriasilor  :lol: :lol:  , le-a luat banu' si s-a facut ca ploua cand Hristos nu a venit, etc.....

.......tocmai ai dovedit ca tu esti mincinosul.......pt. ca EGW nu a mentionat
niciodata vreo data a sfarsitului......Miller a fost acela cu datarea
timpului sfarsitului si cu robele.......si bineinteles......urmat de tine......care
ai postat anul 2011 ca data a sfarsitului.....contrar scripturii....... :D

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View Postleoluke, on Sep 26 2008, 08:31, said:

.......tocmai ai dovedit ca tu esti mincinosul.......pt. ca EGW nu a mentionat
niciodata vreo data a sfarsitului......Miller a fost acela cu datarea
timpului sfarsitului si cu robele.......si bineinteles......urmat de tine......care
ai postat anul 2011 ca data a sfarsitului.....contrar scripturii....... :D
Adică scrie în Scriptură că nu ai voie să știi luna în care vine Hristos?

Iar, coana mare a afirmat că nu mai este salvare, că ușa s-a închis, noi ne rugăm degeaba...... :lol:   :lol:   :lol:

overseas

overseas

Guru Member

Diferenta nu este ca adventistii mai citesc si EG White pe langa Biblie. Si eu citesc o gramada de autori crestini. Diferenta este in modul cum ne raportam la scrierile lui EG White.
Eu il citesc pe RC Sproul cu simpatie (uneori), aprobare (unde sunt de acord) si dezacord (unde gandesc altfel). Chiar daca ii recunosc lui RC Sproul un dar de invatator, il consider absolut egalul meu in Biserica, suspus greselii ca si mine.
Cu EG White se schimba treaba. In primul rand adventistii o recunosc de profet. Pai daca e profet in sens biblic, atunci scrierile ei trebuie sa stea alaturi de Scriptura, nu ? Desi adventistii nu recunosc, ei privesc scrierile lui EG W ca fiind canonice. Daca te atingi de White, te-ai atins de Dumnezeu....

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Vă rog să încetați s-o mai faceți pe coana mare nebună, bețivă, mincinoasă, paranoică și lovită la cap!!!!!! :roflmaofast:  :roflmao:

GeorgescuI

GeorgescuI

New Member

View Postleoluke, on Aug 30 2008, 22:36, said:

......lasa nu mai tot minti ....ca miller a fost cel cu robele nu EGW......tu deocamdata
nu respecti nici Botezul Biblic exemplificat chiar de Hristos......si contrazici Scriptura
cu ideile tale ca-n 2011 e sfarsitul.....asa ca ....vorba aia ....rade ciob de oala sparta...... ^_^

eu sunt ortodox am fost sportiv de performanta ,Invatatura despre sportul de perfomanta o asimilam din documentatii de specialitate si de la cineva calificat .ca sa faci performanta treb... sa fii sanatos .. trebuie odihna o viata ordonata si un dumnezeu care sa te ajute cind iti este greu ; de la adventisti am invatat de ce trebuie odina ce hrana necesita un om ca sa fie sanatos ce bauturi ce anturaj ca sa te feriasca de ce este rau TOATE ACESTEA SUNT FACUTE SI SCRISE IN BIBLIE PENTRU A AJUTA OMUL NU RELIGIA

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

View PostGeorgescuI, on Feb 16 2009, 21:50, said:

eu sunt ortodox am fost sportiv de performanta ,Invatatura despre sportul de perfomanta o asimilam din documentatii de specialitate si de la cineva calificat .ca sa faci performanta treb... sa fii sanatos .. trebuie odihna o viata ordonata si un dumnezeu care sa te ajute cind iti este greu ; de la adventisti am invatat de ce trebuie odina ce hrana necesita un om ca sa fie sanatos ce bauturi ce anturaj ca sa te feriasca de ce este rau TOATE ACESTEA SUNT FACUTE SI SCRISE IN BIBLIE PENTRU A AJUTA OMUL NU RELIGIA
Si eu sunt sportiv, fost de performanta si am o dieta stricta de foarte multi ani. Asta nu inseamna ca (,) contrazic Scriptura si o cred pe nemernica aia. Nu mananc porc pt colesterol si pt ca nu are atata proteine ca cea de peste sau strut, nu pt ca scrie in VT si ma asigura coana nebuna ca suntem inca sub legea lui Moise.

Edited by zexelica, 17 February 2009 - 01:43.

leoluke

leoluke

Active Member

View Postzexelica, on Feb 17 2009, 02:42, said:

Si eu sunt sportiv, fost de performanta si am o dieta stricta de foarte multi ani. Asta nu inseamna ca (,) contrazic Scriptura si o cred pe nemernica aia. Nu mananc porc pt colesterol si pt ca nu are atata proteine ca cea de peste sau strut, nu pt ca scrie in VT si ma asigura coana nebuna ca suntem inca sub legea lui Moise.

......si altii au fost sportivi.....dar mai ,,sculptati,, nu asa ,,grasuti,,.....care
au consumat curat ca asa spune scriptura......cand inca nici n-au auzit de
egw......si care nicidecum sa afirme ca mai suntem inca sub ,,ceremoniile,, lui
Moise......astea-s doar ,,prezentarile,, tale eronate la adresa ,,preferatei,, tale..... ;)

GeorgescuI

GeorgescuI

New Member

View Postleoluke, on Feb 18 2009, 08:33, said:

......si altii au fost sportivi.....dar mai ,,sculptati,, nu asa ,,grasuti,,.....care
au consumat curat ca asa spune scriptura......cand inca nici n-au auzit de
egw......si care nicidecum sa afirme ca mai suntem inca sub ,,ceremoniile,, lui
Moise......astea-s doar ,,prezentarile,, tale eronate la adresa ,,preferatei,, tale..... ;)

SPORTIVUL ...ESTE consumator de energie  MASINA...consumatoare de benzina ,masina este noua si citesti instructiunile; ca sa fuctioneze bine si pentru lunga durata trebuie....benzina de anumita calitatate ,ulei de calitate etc...daca eu alimetez cu gazolina bag ulei de transformator ce se intimpla cu masina //-- sportivul, OMUL PRIMESTE INSTRUCTIUNILE DE LA CEL CARE LA CREAT,  Si atunci eu ca si masina , sa am viata lunga si fara nevoia de servis ... trebuie sa ma alimentez cum spune cel care este autorizat .

leoluke

leoluke

Active Member

View PostGeorgescuI, on Feb 18 2009, 19:11, said:

SPORTIVUL ...ESTE consumator de energie  MASINA...consumatoare de benzina ,masina este noua si citesti instructiunile; ca sa fuctioneze bine si pentru lunga durata trebuie....benzina de anumita calitatate ,ulei de calitate etc...daca eu alimetez cu gazolina bag ulei de transformator ce se intimpla cu masina //-- sportivul, OMUL PRIMESTE INSTRUCTIUNILE DE LA CEL CARE LA CREAT,  Si atunci eu ca si masina , sa am viata lunga si fara nevoia de servis ... trebuie sa ma alimentez cum spune cel care este autorizat .

.......ia vezi ca zexe e cam de alta parere....desi el are totdeauna ,,argumente,,  biblice.....cam scoase insa
din context.....si din care numa el intelege altceva...... :rolleyes:

Edited by leoluke, 18 February 2009 - 18:46.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Coana mare este o nemernica ce contrazice scriptura :lol:

leoluke

leoluke

Active Member

View Postzexelica, on Feb 19 2009, 01:38, said:

......demonstreaza......de fapt....pana acu n-ai reusit sa demonstrezi...... :coolspeak:

GeorgescuI

GeorgescuI

New Member

View Postleoluke, on Feb 18 2009, 18:46, said:

.......ia vezi ca zexe e cam de alta parere....desi el are totdeauna ,,argumente,,  biblice.....cam scoase insa
din context.....si din care numa el intelege altceva...... :rolleyes:
DUMNEZEU VA IUBESTE PE TOTI  ... el da soare ploaie hrana odihna si celui BUN CIT SI CELUI RAU

overseas

overseas

Guru Member

Ma uit si ma mir. De fapt ma uit cu admiratie. Ma uit la adventistii care posteaza aici, ptiu... sa le fie de deochi. Cam toti scriu la fel, fraze neterminate cu (.....), propozitii incepute cu litera mica in acelasi stil. Departe de a-i considera clone de 2 bani, ma gandesc probabil ca educatia adventista i-a uniformizat intr-atat incat scriu si gandesc la fel. Ce minunata este unitatea adventista exprimata pe acest forum !

View PostGeorgescuI, on Feb 18 2009, 18:11, said:

Si, dupa parerea ta, Biblia contine instructiuni de performanta sportiva si viata lunga ?

ktulu22

ktulu22

Active Member

View Postzexelica, on Feb 19 2009, 00:38, said:

Nu mai spune... tu cum esti? Sfant? Ma indoiesc. Prin ceea  ce ai postat ai demonstrat cat de frustrat esti, cat de incult esti, si cat de prost educat esti!

GeorgescuI

GeorgescuI

New Member

View Postoverseas, on Feb 19 2009, 10:24, said:

Ma uit si ma mir. De fapt ma uit cu admiratie. Ma uit la adventistii care posteaza aici, ptiu... sa le fie de deochi. Cam toti scriu la fel, fraze neterminate cu (.....), propozitii incepute cu litera mica in acelasi stil. Departe de a-i considera clone de 2 bani, ma gandesc probabil ca educatia adventista i-a uniformizat intr-atat incat scriu si gandesc la fel. Ce minunata este unitatea adventista exprimata pe acest forum !

Si, dupa parerea ta, Biblia contine instructiuni de performanta sportiva si viata lunga ?
NU numai...ai probleme de sanatate ...ai nevoii...ai dusmani.. iti doresti ceva ...vrei sa fi bogat? IN BIBLIE GASESTI RASPUNSUL....ca sa poti intelege ce scrieTREBUIE SA O CITESTI CU INIMA .......Acel hambalist care a decedat in ungaria ....asa de tinanar ...carui motiv...va intrebati? il cunostea el pe DUMNEZEU?  a platit el cu tineretia lui pacatul ...NU credeti ca ar fi fost mai de valoare viata ? suferinta mare ...suferinta acelor care ramin ,DUMNEZEU PLINGE ...si ar fi put spune ...daca ai fii ascultat.....daca mai fi cunoscut fiule erai fericit pina la adinci batrineti si satul de VIATA....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate