Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Pentaxisti, voi ce obiective folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007

 qudatheo, on Sep 28 2007, 15:56, said:

Am zis eu ca ar fi? Dar pe cele susmentionate de tine NU LE STIU ! Si nici nu ma intereseaza!   :deadtongue:

E topic despre obiective PENTAX, dude! WTF? ce treaba avem noi aci cu Canikon? Ce treaba ai tu cu mine? Sau cu Pentax?
Pana la urma, intrebarea cea mai potrivita este: ce treaba ai tu cu lumea asta? nu te mai incape?  :bicycle:

domnu guda, sunteti cam nervos.
Pot sa va recomand un cico?

E interzis sa intreb de ce e asa special din punctul tau de vedere? E o intrebare incomoda? E ceva rusinos la mijloc?
Ce treaba am eu cu pentax? Cine nu e cu noi e impotriva noastra?

Care-i problema ta? cand te intreaba un om despre ceva devii irascibil? Nu ti-au ajuns 2 zile pe bara?

#2
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

 docman3, on Sep 28 2007, 15:04, said:

Care-i problema ta? cand te intreaba un om despre ceva devii irascibil? Nu ti-au ajuns 2 zile pe bara?

Nu, devin irascibil cand sunt atacat, fara bun simt si fara noima de catre indivizi lipsiti de caracter. (e rau, stiu, nu ar trebui sa ma bag in seama cu toti, urat...). Tu cand iti dai cu parerea pe acilea (sau cand aberezi cu gratie, ma rog) nu cred ca am sarit eu vreodata sa te atac.

A propos de cele 2 zile pe bara... da' ce bine esti tu informat... Oare de de unde?
Crezi ca nu m-am prins de relatiile voastre cu moderatorul? Ca sunteti in gasca unii? Lumea e bazata pe afinitati, nu? O parere divergenta deranjeaza, nu?
Ca unii pot sa abereze si sa arunce cu dejectii oricat si oricand, iar altii sunt penalizati imediat? Corb la corb nu scoate oichii. C'mon man, va stiu pe toti, doar de aia am plecat di Romanica: pentru ca mi-era o greata continua de oameni care nu dormeau de grija altuia. ;) Oamenii ca tine sunt ignorati si izolati in societatea in care traiesc eu acum. Ei supravietuiesc in grote adanci si se hranesc cu propriile frustrari.

Whatever... nu iti mai rapsund, poti sa ma spoiesti in continuare aici... am alte chestii mai bune de facut: bani, poze, prieteni, familie, sa ma bucur de viata si de ce am, etc...   :bye:

PS: Hai, Domnu' Tudor, mai da-mi doua zile de suspendare, ca am comis-o iar!!!  :lol: Sau chiar doua saptamani. Sau mai bine da-mi ban de tot sa scapati de o persoana incomoda si irascibila si de pledoariile sale iritante si radicale!!!!  :naughty:

Edited by qudatheo, 28 September 2007 - 16:30.


#3
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007

 qudatheo, on Sep 28 2007, 16:24, said:

Nu, devin irascibil cand sunt atacat, fara bun simt si fara noima. (e rau, stiu, nu ar trebui sa ma bag in seama cu toti, urat...). Tu cand iti dai cu parerea pe acilea (sau cand aberezi cu gratie, ma rog) nu cred ca am sarit eu vreodata sa te atac.

A propos de cele 2 zile pe bara... da' ce bine esti tu informat... Oare de de unde?
Crezi ca nu m-am prins de relatiile voastre cu moderatorul? Ca sunteti in gasca unii? Lumea e bazata pe afinitati, nu? O parere divergenta deranjeaza, nu?
Ca unii pot sa abereze si sa arunce cu dejectii oricat si oricand, iar altii sunt penalizati imediat? Corb la corb nu scoate oichii. C'mon man, va stiu pe toti, doar de aia am plecat di Romanica: pentru ca mi-era o greata continua de oameni care nu dormeau de grija altuia. ;) Oamenii ca tine sunt ignorati si izolati in societatea in care traiesc eu acum. Ei supravietuiesc in grote adanci si se hranesc cu propriile frustrari.

Whatever... nu iti mai rapsund, poti sa ma spoiesti in continuare aci... am alte chestii mai bune de facut: bani, poze, prieteni, familie, sa ma bucur de viata si de ce am, etc...   :bye:

PS: Hai, domnul Tudor, mai da-mi doua zile de suspendare, ca am comis-o iar!!!  :lol: Sau chiar doua saptamani. Sau mai bine da-mi ban de tot sa scapati de inca o persoana incomoda si irascibila si de pledoariile sale iritante si radicale!!!!  :naughty:

domnu guda, va recomand niste pauza de la limited-uri. Incepeti sa le preluati din calitati.
In gasca cu Tudor? Pai nici macar nu cred ca am avut onoarea sa fim introdusi oficial.

Vad ozn-uri... vad ozn-uri.. Francmasoni! Gasti! Fugiti. The end is near.. The sky is falling...

P.S. Cat despre societate, domnu guda, s-ar putea sa fim "conationali".
Oricum, interesant meniu aveti, am apreciat cu placere partea cu grotele, seamana un pic cu avatarul. Of of.

#4
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

 Taxon, on Sep 28 2007, 15:31, said:

sefu guda, e clar ca nu stii cu cine stai de vorba.
cine e docman si pe unde traieste el.
Dragul meu, nu stiu cine e docman si nu ma intereseaza, dar tu stii cine sunt eu, ce fac eu si in ce mediu traiesc eu ? He he...
Eu consider ca amanuntele astea conteaza mai putin aici pe forum, insa din pkte forumul tradeaza foarte bine caracterul unui om si frustrarile din viata reala.

PS: Cunosc atatia oameni inteligenti, capabili, geniali, insa in acelasi timp pramatii, neam prost, tarati pana in maduva oaselor, deci mi se pare total irelevant ce stie si ce poate in realitate domnul docman pentru ca aici demonstreaza cu totul altceva...

#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Docman, si cine traseaza limitele incintei? :)
Fanboy, fanboys - subst, m. Termen aruncat la repezeala in cei ce indraznesc sa gandeasca pozitiv despre Pentax - din dictionarul dpreview, vad ca ti l-ai cumparat :P Asta-i argumentul tau? Ca sunt fanboy, deci trebuie sa primesc o lopata-n cap pentru indrazneala de a parasi ceea ce e mainstream?
Ca si cu Al - de ce e jenant? Ca se indoaie? Ca-i prea usor si nu simti ca tii un obiectiv "serios" in mana? Sau poate consideri ca procesul de prelucrare se face vinovat de tolerantele un pic prea mari pentru obiective din aceasta clasa. Daca vii cu asemenea afirmatii, sustine-le! Nu doar cere altora sa o faca. Mai stii, poate ajungem la concluzia ca tot policarbonatul e mai bun.
Nu, maestre, n-am facut armata la tancuri dar m-am plimbat pe unul. Un tanc romanesc facut dupa unul rusesc cu un motor german. Eu zic ca asta ma face expert in obiective :P Dar tare mi-as dori ca "argumentele" tale sa fie mai putin personale, daca intelegi ce vreau sa fiu.

Valabil si pentru Qudatheo, caruia i-a sarit prea repede mustarul. Putina diplomatie si respect nu strica, de ambele parti.

P.S. Da, Pentax se scrie cu P mare - daca nu cumva il folosesti pe post de substantiv comun. Am invatat asta in scoala primara, ai uitat?

#6
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007
[quote name='Kunzite' post='3450849' date='Sep 29 2007, 00:41']Ca sunt fanboy, deci trebuie sa primesc o lopata-n cap pentru indrazneala de a parasi ceea ce e mainstream?[/quote]
Kunzite, hai sa recapitulam putin ca vad ca am deviat.

uite de la ce a inceput tot:

[quote]cand iti trece entuziasmul (sa nu spun surexcitarea) initial, sa imi explici si mie cum ai ajuns la concluzia ta, personala, ca e tehnica dusa la perfectiune. Nu de alta, dar sunt foooooarte curios pe ce te bazezi.
Am inteles ca pe vorbele altora, dar concret, asa, ca intre fotografi pozari.
De ce ar fi mai grozav decat un 85/1.4 de nikon de ex? Sau un 1.2 de canon?[/quote]

si uite unde ajungem....

Parerea mea umila asa in general:
- orice discutie in care se pune intrebarea de ce ar fi mai bun un obiectiv (din punct de vedere fotografic, repet, lasam chobhamurile si blackbirdurile saracele pentru domeniul lor) de la firma pentax (cu p mic, ca-s eu mai incult, desi scrie pe vreo 10 aparate din casa asta cu p mare) se lasa cu invariabil unul din finalurile urmatoare:
  • luck ne convinge ca ii mai lipseste inca un obiectiv ca sa se poata apuca intr-un final de fotografie. Acest obiectiv n-ar trebui insa sa lipseasca din "tolba oricarui fotograf care se respecta cat de cat.
  • matale ne convingi ca suntem niste meschini care gandim mainstream (chiar asa Kunzite, cat de mainstream ma stii tu pe mine?), niste ticalosi abjecti care cutezam sa contestam  ce-e-luat-de-drept
  • apar diverse personaje care ne acuza ca societatea e meschina si ca suntem intelesi cu administratorii, moderatorii, retailerii canon, nikon sau mai te miri cine
  • autorul este considerat un flamer, care strica pacea universala pentru ca si-a permis sa chestioneze rationalitatea unor alegeri
E asa nedrept dragi pentaxisti sa va intrebe omul de ce va sustineti o cauza intrinseca, complet pe langa fotografie? Ce aduceti voi concret in razboiul asta perpetuu, anti-mainstream, in fotografie? Pagini intregi de ce? De chobhamuri si blackbirduri (Birdule, iarta-ne..). Asta e sensul? Va intreaba un om concret, de ce, anume, si sariti ca arsi?

[quote]
Ca si cu Al - de ce e jenant? Ca se indoaie? Ca-i prea usor si nu simti ca tii un obiectiv "serios" in mana?
[/quote[
de ce mi se pare aluminiul neserios?

Uite iti dau niste motive extrem de simple, pe pielea mea personala
a. Dilatare termica (think vara la mare)
b. tolerante foarte greu de tinut (think mass production)
c. imbatranirea inerenta (think frig extrem la munte)
Poate motivul cel mai simplu si evident cred este pretul.

Nu vad de ce trebuiesc imprastiate niste zvonuri despre niste obiective cotate (in sensul de cotatie luck da?) mult prea scump pentru ce ofera (Kunzite, inainte sa mai zici de 31 ca e usor, incearca-l nitel) sau pentru ce ofera. Daca v-ati uita un pic si in jur (nu zic nici canon, nici nikon, pana si minolta sau sigma au obiective finisate la nivelul ala, desi probabil ca voi fi judecat pentru blasfemie!!!). ati vedea ca nu e nevoie de cumparat fetisisme ca sa ai un obiectiv folosibil.
Fanboyism (in sensul de fanatic? cuvant care n-are nimic de-a face cu ratiunea si cu pentaxul in general) curat sa declari ca nu e nimic peste.  Daca v-ati deranja macar 1 secunda sa le scoateti la fotografiat ati constata ca multe din obiectivele din lumea asta sunt mai mult decat suficiente pentru acele poze ocazionale.

Daca intr-adevar, va plac obiectivele in sine si cum suna, se lasa pipaite, etc, asta e de alta natura, mai specifica asa. Am propus termenul lensofilie, nu stiu daca e tot de pe dpreview preluat, n-am stat sa urmaresc. Contez pe voi sa-mi atrageti atentia daca-i plagiat.

Edited by docman3, 29 September 2007 - 01:11.


#7
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Please delete! User error!

Edited by qudatheo, 29 September 2007 - 16:30.


#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Docman:
1. de ce-l amesteci pe loock aici? Cumva vrei sa sugerezi ca-n fiecare din noi exista un loock mititel, abia asteptand sa preia controlul (si sa-si faca plinul de 35 de obiective)? :P
2. m-am referit la apelativul "fanboy". Chiar era cazul sa ma insulti? Sa-ti fi lasat impresia unei persoane irationale, orbite de fanatism? WTF, ma stii doar... pare-mi-se insa ca in acest caz nu faci absolut nici o diferenta intre loock, Qudatheo, subsemnatul si cine o mai fi pe forum... ai facut varza toata discutia, imi dai in cap pentru afirmatiile altuia, Qudatheo saracul are cateva obiective dar e colectionar obsedat samd. Si-mi atribui niste afirmatii pe care nici prin gand nu-mi trece sa le fac :nonobad:
3. e absurda acuzatia facuta de Qudatheo, stii foarte bine ca stiu foarte bine :P cum sta treaba. Putem trece mai departe?

Nu mi-ai povestit niciodata de problemele avute cu obiective de aluminiu "jenant" - eu cel putin n-am avut asemenea experiente. Ce s-a intamplat?
Eu pana acum m-am lovit doar de tolerantele de care de altfel am pomenit. Sa fie de la material, sa fie din alta parte, n-as putea sa-ti spun. Dar tare mi-as dori ca problema sa fie corectata, chit ca-i mai mult pentru satisfacerea orgoliului personal.

Pacat ca nu realizezi ca tot acest circ n-are sens. Sigur, Qudatheo a fost prea entuziasmat, am mai zis de ce. Eu pun acel "e perfectiunea intruchipata" in seama entuziasmului si a primului contact cu ceva mai bun, tu dai cu ciocanu'... erm, cu L-ul si cu Nikkor-ul (chiar, sunt oare ele mult mai bune?)
Iar partea trista e ca inteleg de ce-ai intervenit, sunt (nu chiar 100%) de acord cu ceea ce sustii tu pe aceasta cale alambicata dar nu si cu modul de a purta o asemenea discutie. A se vedea anumite referiri la trasul draperiilor, insulte aiurea-n tramvai...
Ca nu trebuie sa avem echipamentul cel mai scump pentru a obtine rezultate excelente e perfect adevarat. Ca nu trebuie sa facem o obsesie din nu stiu ce jucarica, de asemenea; discutii de genul "a mea e mai buna ca are dunga roz si picatele mov" sunt pierdere de vreme. Ca e discutabil daca pozele lui Qudatheo vor fi mai bune cu 31mm decat cu 35-ul, tot ce se poate. Insa asta nu inseamna ca n-avem dreptul sa ne mai facem de cap din cand in cand - cu cate-un Limited, L sau ceva de genul asta.

#9
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

E asa nedrept dragi pentaxisti sa va intrebe omul de ce va sustineti o cauza intrinseca, complet pe langa fotografie? Ce aduceti voi concret in razboiul asta perpetuu, anti-mainstream, in fotografie? Pagini intregi de ce? De chobhamuri si blackbirduri (Birdule, iarta-ne..). Asta e sensul? Va intreaba un om concret, de ce, anume, si sariti ca arsi?
docman, ai deschis cutia pandorei  :D Inchide-o, sigileaz-o si las-o acolo.  ;)

Edited by tim2003, 04 October 2007 - 16:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate