Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

despre banci

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
463 replies to this topic

#19
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003

morogan, on Jun 20 2005, 07:20, said:

Eu am Unicredit Internet Banking. Este foarte bun sistemul:
- tranzactia in timp real. Banii pleaca imediat, iar daca e Unicredit - Unicredit, banii chiar ajung in acelasi moment
- soldul e cel real, imediat dupa tranzactie
- comisioane rezonabile si usor de calculat (pana in 100mil 40.000 comisionul bancii, 11.000 comision BNR). Platile in interiorul retelei Unicredit sunt fara comision, indiferent de valoarea tranzactiei

<{POST_SNAPBACK}>


Daca eu iti trimite  banii in cont, iti apar pe internet imediat ce ajung? La BRD, ca idee, banii ajung in cont azi, dar abia maine ii poti vedea si pe internet. Cum e ?

#20
nosph

nosph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2005

Replica, on Jun 16 2005, 21:05, said:

La BRD n-am fost dar in schimb am incercat "serviciile" BancPost. Cont blocat, plati netransferate,bani disparuti pentru servicii la care nu depusesem cereri...

Acum sunt la Raiffeisen si nu mai am nici o problema. Poti sa rezolvi totul din contul atasat cardului, iar alimentarile si transferurile sunt f. rapide (sub o ora) spre deosebire de BancPost unde luau o zi. Desigur asta daca reuseau transferurile!


--------------------


<{POST_SNAPBACK}>


despre comisioane ce-mi spui? au o lista declarata sau procedeaza ca BRD-ul, adica dupa ce aplica comisionul, il completeaza in lista de comisioane pe care o vezi numai daca faci scandal la Serv Clienti?

Edited by nosph, 22 June 2005 - 18:11.


#21
nosph

nosph

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.03.2005

Cristist50, on Jun 20 2005, 02:48, said:

Eu am de vre-un an BRD Net, nu am avut probleme de genul celor spuse de voi. Plata se face imediat din cate stiu eu, actualizarea se face mai greu. Am transferat sambata si duminica banii erau in contul care trebuie.
Cert este ca nu operez din contul de card, nu am motiv, cardul il folosesc pentru plati. In rest, in afara de valuta (pe care nu l-am incercat) toate transferurile au mers bine. Din cate stiu nu se pot face transferuri de valuta de la BRD la alta banca din tara. Nici cu BRD Net nici altfel.

Eu sunt multumit. Si nu va ganditi ca transfer un milion sau doua :D

<{POST_SNAPBACK}>


contul curent cum il alimentezi? la ghiseu, nu?

#22
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Daca mi-ai pus banii Unicredit-Unicredit, in secunda urmatoare ii am. Ii vad, ii pot folosi. Ex concret, eu am 2 firme, daca am nevoie de $$ pe una ce are contul gol, transfer din cealalta si imediat, schimband doar nr de cont, ii pot folosi. Daca ii primesc de la alta banca dureaza 1-2 zile, dupa circuitul bancar, inevitabil. Dar in momentul in care e operata incasarea de catre banca, ori ca ma duc la ghiseu ori pe internet, ii am si ii pot folosi

#23
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004

SE, on Jun 16 2005, 01:08, said:

Eu as mentiona Unicredit, au un IBanking f bun.

<{POST_SNAPBACK}>


subscriu  B)

#24
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Folosesc si eu BRD-NET de cateva luni si sunt multumit de ei. Ma deranjeaza doar actualizarea soldului care se face o data pe zi la ora 9 dimineata. Comisionul/tranzactie este de 3 RON atat.

Unicredit au intr-adevar o oferta buna dar pentru persoane juridice . La persoane fizice este jenant si nu o sa platesc 5 EUR/luna pentru Ibanking la un amarat de card maestro in timp ce la brd dau fix de 10 ori mai putin (0.5 eur). Apropo tocmai m-am ales cu un maestro de la unicredit = o bucata de plastic roz cu care nu poti face nimic bun doar pentru gospodinele care isi scot salariul o data pe luna sau se mai duc si prin carrefour k au auzit ele ca se poate plati cu card :(

#25
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Eu am renuntat la BRD Net dupa 2 zile dupa ce am facut abonamentul. Cea mai rusinoasa aplicatie de acest gen!

#26
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005
cat costa ab lunar la unicredit?pt internetbanking ?

#27
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
5 EUR / luna
Se mai plateste initial si o taxa de activare care insa nu stiu cat e.

#28
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,524
  • Înscris: 28.08.2003

View Postnosph, on Jun 22 2005, 18:16, said:

contul curent cum il alimentezi? la ghiseu, nu?

Contul curent nu il alimentez la ghiseu. Virez banii in cont. Daca schimb valuta, de obicei licitez ca e mai bine pentru mine.

#29
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
Fiecare cu preferintele lui :)

Eu prefer pt firma Raiffeisen Multicache, iar pt contul personal HVB Online banking.

HVB are sistemul pe applet Java, totul e sa ai JRE instalat pe computer; in rest iti poti accesa contul de oriunde din lume.

Cele 2 banci lucreaza normal, adica ai card atasat unui cont, insa BRD si BCR sunt mai cu motz; la ei ai cont de card si cont curent, ceea ce e o crasa imbecilitate...
Eu la HVB am cardul atasat la contul curent; de fapt am 2 carduri (eu si sotia) atasate la acelasi cont.

Actualizarea contului de la HVB se face in timp real pt plati directe, insa pt plati prin card deja vb de alte sisteme, decontarile nefacandu-se instantaneu !
La nici o banca din lume nu faci direct tranzactiile. Ele trebuie aprobate de un supraveghetor uman.

Demo HVB:
https://ibi.hvb-cee....=ro&LogLevel=50
Serviciul online e gratuit !
Platesti o garantie returnabila de 25 euro pt tokenul de autentificare.

Comisionaele sunt cf extrasului de cont:
- 0 pt conturile HVB
- 3.6 RON pt transfer catre alta banca

Cf cartii date la deschiderea contului:
- 0 pt platile intre clientii HVB.
- plata la ghiseu: 0.2% min 5 RON
- Online Banking 0.1% min 2.5 RON; max 5 RON
* comisionul de compensare BNR nu este inclus. (deduc ca este 3.6-2.5 = 1.1 RON)

Am cateva prb cu HVB, insa compenseza momentan cu calitatile:
- limita max de tranzactii pe card este de 500 euro/zi, iar cererea de marire a limitei tine 3 luni, apoi trebuie reinnoita :@ Sunt cretini !
- dobanzi mici la depozite
- cursuri valutare proaste
- 2 euro/luna comision administrare cont curent (cam mult)

Pana acum era si o prb cu bancomatele dar s-au unit cu Tiriac si Unicredit, asa ca reteaua de bancomate este OK.

#30
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Incercati la banci straine .... "makes you wanna smack your momma"
Comisioanele sunt mari ... dar in 3 ani sa nu gasesti nici macar un detaliu marunt sa le bagi de vina ... ii uimitor.

In rest, BT24 ii ok. Ii acelasi soft ca si la Alpha Bank ... merge ok.

#31
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postexosyphen, on Apr 7 2006, 14:34, said:

Incercati la banci straine .... "makes you wanna smack your momma"
Comisioanele sunt mari ... dar in 3 ani sa nu gasesti nici macar un detaliu marunt sa le bagi de vina ... ii uimitor.

In rest, BT24 ii ok. Ii acelasi soft ca si la Alpha Bank ... merge ok.

www.homebank.ro de la ING. Este super.
Taxa de initializare: 750 000 platibili o singura data.
Comision lunar 30 000.
Tranzactii realtime.

#32
frozen_one

frozen_one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.03.2006

View PostPORTOCAL, on Apr 27 2006, 20:51, said:

Tranzactii realtime.
vb serios ?...realtime si in conturile ING si in conturile altor banci ? :w00t:  :worthy:

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
nah.. nu cred. si nici nu scrie in prezentare: https://www.homebank...re_HomeBank.pdf


cred ca mai degraba se va comporta identic cu multimatele, respectiv instant spre alti ing si best effort spre restul lumii. mai ales ca un wire nu depinde numai de partea care trimite.

#34
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postsebulbus, on Apr 27 2006, 23:49, said:

nah.. nu cred. si nici nu scrie in prezentare: https://www.homebank...re_HomeBank.pdf
cred ca mai degraba se va comporta identic cu multimatele, respectiv instant spre alti ing si best effort spre restul lumii. mai ales ca un wire nu depinde numai de partea care trimite.

La Multimat transferul dureaza minim 24h (mai tin ei banii inca o zi dupa ce iti debiteaza contul).
Ieri la 10 am ordonat o plata din ING catre Banca Italo-Romena (via homebank.ro) si banii au intrat in contul de la Italo-Romena in aceeasi zi. Acest lucru nu s-a intamplat NICIODATA la multimat. Deci, eu zic ca este realtime (adica la cateva ore...ceea ce nu tine de ING ci de Transfond si decontarea electronica a platilor de mica valoare).

Edited by PORTOCAL, 27 April 2006 - 22:53.


#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
probabil au o centrala separata pentru homebank, atunci, si nu uita ca inca nu au prea mult load, serviciul e abia la inceput. cand va fi mai popular vor creste si timpii.

#36
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

View Postsebulbus, on Apr 27 2006, 23:54, said:

probabil au o centrala separata pentru homebank, atunci, si nu uita ca inca nu au prea mult load, serviciul e abia la inceput. cand va fi mai popular vor creste si timpii.

sincer?? nu cred.. cred ca vor sa ofere un avantaj suplimentar celor care folosesc netul (pana la urma nu este atat de ieftin).
Iesi mai ieftin la OPuri 27500 lei  vs 36000 la multimat.
Sunt banci (Raiffeisen) care au milioane de clienti si fac transferurile rapid, deci este posibil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate