Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Import date din doua Baze de date in excel

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
harciog2005

harciog2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 26.04.2007
Salut

Sunt nou in domeniu si va rog sa ma ajutati daca se poate.

Problema mea este urmatoarea:

Am doua baze de date, din care import in excel diverse date.
Din una imi aduce id, nume salariat, si pe zile cat are de muncit.

Din cea de-a doua imi aduce id, nume salariat si pe zile cat a muncit.

Problema mea este urmatoarea: am creat doua module in care am copiat instructiunile care aduc datele pntru cele doua baze de date.
Ideea este ca am creat o noua pagina unde aduce intai datele din prima baza de date si apoi pe cele din a doua.
Problema este ca atunci cand aduce datele din a doua baza sterge numele din casute si le completeaza cu cele din a doua baza (salariatii nu sunt toti in ambele baze).
As dori daca stiti ca atunci cand aduce datele din a doua baza sa caute numele din prima si sa puna datele in dreptul aceluiasi nume, iar daca nu il gaseste sa il pun in continuarea celor din prima baza.

Daca eveti idee cum as putea face acest lucru in visual basic va rog sa ma ajutati.

Multumesc.

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003

View Postharciog2005, on Sep 14 2007, 09:58, said:

Salut

Sunt nou in domeniu si va rog sa ma ajutati daca se poate.

Problema mea este urmatoarea:

Am doua baze de date, din care import in excel diverse date.
Din una imi aduce id, nume salariat, si pe zile cat are de muncit.

Din cea de-a doua imi aduce id, nume salariat si pe zile cat a muncit.

Problema mea este urmatoarea: am creat doua module in care am copiat instructiunile care aduc datele pntru cele doua baze de date.
Ideea este ca am creat o noua pagina unde aduce intai datele din prima baza de date si apoi pe cele din a doua.
Problema este ca atunci cand aduce datele din a doua baza sterge numele din casute si le completeaza cu cele din a doua baza (salariatii nu sunt toti in ambele baze).
As dori daca stiti ca atunci cand aduce datele din a doua baza sa caute numele din prima si sa puna datele in dreptul aceluiasi nume, iar daca nu il gaseste sa il pun in continuarea celor din prima baza.

Daca eveti idee cum as putea face acest lucru in visual basic va rog sa ma ajutati.

Multumesc.
Pt. SQL Server:
Procedura stocata poate face un SELECT DB1.dbo.x, DB2.dbo.y from bla-bla. Vezi in Books online pentru detalii.

Pt. VB 6.0:
Parcurgi primul recordset si-l completezi cu datele din al 2-lea. It suck ca e nevoie de 2 for-uri.

Pt. VB.NET 2005:
Aduci datele in 2 DataTable, pe care le pui intr-un DataSet si intre cele 2 table faci o relatie. Nu sunt sigura daca merge si un Merge intre cele 2 tabele. Mai citeste din MSDN( za holy book of .NET )

#3
teddycarebears

teddycarebears

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 247
  • Înscris: 18.02.2003
o idee ar fi sa utilizezi o procedura stocata care sa iti faca select pe cele 2 baze de date si apoi o apelezi din vba

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.897
  • Înscris: 06.10.2003

View Postteddycarebears, on Sep 14 2007, 10:47, said:

o idee ar fi sa utilizezi o procedura stocata care sa iti faca select pe cele 2 baze de date si apoi o apelezi din vba

Cam asa ceva vroiam sa zic si eu ...dar e prea de dimineata si inca nu mi-am baut cafeaua si n-am reusit sa concep o fraza explicativa in limba romana...  :smoke:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate