Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Doua domenii diferite, acelasi site, aceleasi cuvinte in domeniu

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Salut. Are vre-o relevanta in cautarile google daca ai acelasi site, insa pe doua domenii diferite?
Sa dau un exemplu, daca vei cauta pe google "free mp3", au ponderea mai mare site-urile care au cuvinte cheie "free mp3", insa si cele care au ca si cuvinte cheie "mp3 free", datorita faptului ca google-ul stie sa "suceasca" cuvintele intre ele.

Acum, (ex) se merita sa cumperi doua domenii mp3free.ro si freemp3.ro ? Ar ajuta asta cu ceva la seo si la numarul de vizitatori? Acelasi lucru, doua domenii cu acelasi continut e considerat black-seo ? Cam care ar fi procentajul ca plus de vizitatori daca iei si celalalt domeniu, scris invers ?

Ma gandesc ca sunt la fel de multi, si cei care dau search dupa "free mp3" cat si dupa "mp3 free".

Sau cel mai bine sa mergi pe un singur domeniu ?

Edited by nasorum, 11 September 2007 - 13:42.


#2
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
In primul rand mi se pare ca sucesti putin cuvinte cheie cu cuvintele care formeaza numele domeniului.

Intrebarea mea vine : de ce ai pune acelasi site , cu acelasi content pe doua domenii ?

Am vazut useri care se plang ca au caderi in google... poate ai vrea sa citesti asta : http://www.siteprone.../aug/24prt.html

E mai mult solutia la problema , dar explica pe scurt si problema. O sa poti sa citesti ceva interesant :

Quote

To understand this exploit, you must first understand about
Google's Duplicate Content filter. It's simply described thus:
Google doesn't want you to search for "blue widget" and have the
top 10 search terms returned copies of the same article on how
great blue widgets are. They want to give you ONE copy of the
Great Blue Widget article, and 9 other different results, just
on the off chance that you've already read that article and the
other results are actually what you wanted.

Bafta

#3
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
nu este bine sa ai acelasi continut pe 2 situri diferite, google va considera respectivul continut mai putin relevant > cade rau de tot in google.

#4
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

 darkangelbv, on Sep 11 2007, 15:51, said:

nu este bine sa ai acelasi continut pe 2 situri diferite, google va considera respectivul continut mai putin relevant > cade rau de tot in google.


Cam aia am inccercat sa explic si eu in postul meu  :D

Tu ai spus-o mai din scurt, asta in cazul in care nu ar fi inteles postul meu ?  :huh:

#5
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Stiam de content duplicat, in cazul in care ai acelasi continut pe doua pagini interioare, diferite ca nume (externarea-lui-basescu.php & basescu-sa-externat.php). Am vazut cel putin aceasta tehnica la multe site-uri de stiri, unele chiar romanesti. Eu nu voiam sa fac asa, ci pur si simplu sa iau 2 domenii.

Ok, daca si asta e considerat continut duplicat, atunci raman la ideea de a promova un domeniu, nu doua. Multumesc de ajutor.

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
eu am patit cand am mutat un site de pe un domeniu pe altul (fara sa-l inchid pe primul o perioada). google l-a gasit pe cel nou, dar daca dadeai view cache acolo scria la url ca e cache-ul celui vechi (deci si-a dat seama singur duplicatul carui site e).
asa ca... nu prea are sens, gogu stie tot :)

#7
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Cel mai simplu ar fi sa citesti articolul ala de mai sus.

E chiar folositor , sunt sigur ca o sa iti fie util si pe viitor. E scris de cineva care stie ce face.

#8
catalin215966

catalin215966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2007
Dar daca ai acelasi continut pe 2 sau mai multe domenii dar fiecare in alta limba? Ajuta la SEO? La altceva? Problemecu google?

Edited by catalin215966, 23 September 2007 - 20:19.


#9
adler

adler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.04.2005
eu zic ca este folositor sa ai doua domenii pt acelasi site..poate mai multe.

ex. www.weblog.ro si www.blog.ro

chiar daca apare doar unul in topul de cautare google totusi pozitia in care apare va fi influentata de vizitatori, care n mom cand ai 2 domenii..sau mai multe..vor fi automat mai mult. exemple se pot gasi mult mai multe daca cautati cu atentie pe google. multe siteuri aplica treaba asta.

#10
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Ok, lasand la o parte treaba cu doua domenii, raman la ideea ca gogu' stie tot, vazand ca sunt site-uri duplicate.

Acum alta intrebare, care da la bine la google, www.freemp3foryou.ro sau www.free-mp3-for-you.ro ? Stiu ca google vede cratima de despartire ca si spatiu. Sau cand e vorba de domeniu propriuzis, nu prea conteaza daca sunt scrise 4 cuvine legat, sau despartite prin cratima?

#11
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Cand e vorba de domeniu nu conteaza daca e cu cratima sau fara. Oricum o sa fie citit. Depinde mai departe cum e mai usor pentru user sa tina minte si sa scrie domeniul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate