Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Parteneriate/Colaborari/Asocieri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2255 replies to this topic

#1477
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
.pt...casuta....cum zice si sine.., masurarea aburului se face numai acolo, la cel mai inalt punct al cazanului. Si e
valbil pt toate cazanele..egal de marime. Unde aburele e cel mai fierbinte se masoara si se face in functie de
temp.separarea fractiuniilor. La intrare in racitor ce sa masor..?..nu are nici un rost..ca asi putea sa am tiava
de racire  de 3 m...altu o are doar de 1m...si temp e diferita de fiecare data.

2...iese asa putine frunte pt ca boasca e facuta , curata, fermentata la maxim
..si nu are de unde sa fie mai multa frunte.  E spalata bine..nu e nici un fruct
stricat..nimic ce ar putea sa produca frunte..deci substantele acelea daunatoare
care se afla in boasca ,pe linga alcohlul din ea produsa de drojdie.

Pentru un rachiu de calitate..cel mai important e o boasca de calitate.
Si fara drojdie speciala niciodata nu o sa iasa o boasca de calitate..
nici decum un rachiu bun.

...chiestea cu vata o sa i cerc..si o sa vad daca se prinde sau nu ceva de ea.

..saptamina viitoare o sa ard boasca mea de pere facuta la in septembrie. Nu mai fermenteaza de o saptamina.
A-si putea so tin citeva luni..dar sunt curios sa vad  ce iese din ea.  
O sa postez un filmulez unde se vede cum a iesit boasca gata fermentata.  Am masurato, are o tarie de 16% alc.

#1478
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postgermania-proffesionist, on 28 noiembrie 2017 - 22:15, said:

Unde aburele e cel mai fierbinte se masoara si se face in functie de
temp.separarea fractiuniilor. La intrare in racitor ce sa masor..?..

sa masori exact ce distileaza si la exact ce temperatura.

adica vaporii au o temperatura bine masurata in capacul cazanului, fiindca ai termometru acolo.
excelenta informatie, importanta si necesara.
dar pe traseul tevii, de la iesirea din capac si pana la intrarea tevii in apa racitorului, vaporii isi schimba temperatura, respectiv temperatura mai scade.
astfel, daca tu ai 77-78 oC in capacul cazanului, e foarte posibil ca la intrarea in apa racitorului vaporii in teava sa fie mai reci cu cateva grade, poate chiar sub 70 oC, unde e multa acetona si metilic.
in fine, parerea mea e ca e important la ce temperatura incepi sa colectezi mijlocul si sa cunosti exact ce condenseaza, fiindca orice condenseaza sub temperatura de 70 oC sunt majoritari vaporii "rai", nu cei de alcool etilic.


View Postgermania-proffesionist, on 28 noiembrie 2017 - 22:15, said:

2...iese asa putine frunte pt ca boasca e facuta , curata, fermentata la maxim
..si nu are de unde sa fie mai multa frunte.  E spalata bine..nu e nici un fruct
stricat..nimic ce ar putea sa produca frunte..deci substantele acelea daunatoare
care se afla in boasca ,pe linga alcohlul din ea produsa de drojdie.

Pentru un rachiu de calitate..cel mai important e o boasca de calitate.
Si fara drojdie speciala niciodata nu o sa iasa o boasca de calitate..
nici decum un rachiu bun.

indiferent de calitatea fructelor si tehnica fermentarii se produce destula cantitate de substante nocive.
care e in jur de 1-2% din totalul distilat.
cat distilat obtii din 14 litri de boasca?
calculeaza 1-2% din distilat si elimina acea cantitate din start, fiindca eu cred ca la 82 oC cat ai tu cand culegi mijlocul de fapt inca nu incepe etilicul sa iasa, ca de fapt nu ai atata temperatura la capatul de intrare in apa al tevii.
parerea mea.

Edited by casuta_papusilor, 29 November 2017 - 07:28.


#1479
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,457
  • Înscris: 12.02.2012
Se vede clar ca "lyne arm-ul", teava de legatura dintre capacul cazanului si condensator, are traseu descendent. Orice aburi care trec de cotul ala de deasupra capacului nu se mai intorc in cazan.
Nu vad de ce sa asori temperatura la intrarea in condensator cand deja acolo pot fi aburi condensati. Important este tot ce trece de partea cea mai inalta de pe traseul aburului.

Alcoolul metilic se obtine din descompunerea pectinei. Orice fermentat de fructe va avea alcool metilic.

#1480
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009

View Postgermania-proffesionist, on 28 noiembrie 2017 - 22:15, said:

............
Si fara drojdie speciala niciodata nu o sa iasa o boasca de calitate..
nici decum un rachiu bun.
............
Oare chiar asa este?

#1481
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostSineNomine, on 29 noiembrie 2017 - 07:35, said:

Se vede clar ca "lyne arm-ul", teava de legatura dintre capacul cazanului si condensator, are traseu descendent. Orice aburi care trec de cotul ala de deasupra capacului nu se mai intorc in cazan.
Nu vad de ce sa masori temperatura la intrarea in condensator cand deja acolo pot fi aburi condensati. Important este tot ce trece de partea cea mai inalta de pe traseul aburului.

condensarea are loc acolo unde intra teava-n apa.
nu prea are loc pe traseul "liber" al tevii.

si referitor la cantitatea de frunte pe care o scoate, ce parere ai?
e multa? e putina? e suficienta?

View Postgermania-proffesionist, on 28 noiembrie 2017 - 22:15, said:

Pentru un rachiu de calitate..cel mai important e o boasca de calitate.
Si fara drojdie speciala niciodata nu o sa iasa o boasca de calitate..
nici decum un rachiu bun.

boasca de calitate se poate obtine si fara drojdii speciale.
conditia principala e ca boasca sa nu aibe niciodata acces la oxigen, sa fie bine "sigilata" si sa fermenteze corect.
sa nu depaseasca un termen rezonabil de stat pe boasca, desi aici am rezerve bune, fiindca am tinut o boasca un an si 2 luni si a iesit bine tuica.

#1482
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
..scuze ,casuta,..dar cam tot ce scrii e incorect..si asi fi curios  de la cine ai invatat sa faci rachiu .
Eu de exemplu am citit cam toate cartiile din acest domeniu..am fost la prezenzari
pe viu la producatori de rachiuri...la tirguri internationale de producatori de rachiuri...si cazane.
Daca acei toti scriu prostii in cartiile lor..atunci o fac si eu..sorry.

....dar marog face fiecare cum stie.

Mi- a zic cineva din rom ca ,ce vin eu si dau indicatii cum sa face rachiu.. ca ei asa produc de 100 de ani ..
da..dar  de 100 de ani fac rachiu nasol..si nu o sa se schimbe nimic..din pacate.

#1483
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
...asa sa facut pe vremuri..nu ii condamn pe strabunici, bunici..tati...ca asa au stiut sa faca..dar in
vremurile noastre sunt foarte muuulte mijloace de informare....si nu mai tine ..ca asa sa facut pe vremuri.
Doar  cine nu doreste sau nu are interessul sa produca ceva de calitate mai e valabila chiestea cu..100 de ani.
Si calitate se poate produce si la cantitati mari de fructe...am si eu 12 pruni..si iese multa boasca..si e buna..
e ceva munca dar  merita.

Edited by germania-proffesionist, 29 November 2017 - 22:02.


#1484
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
daca am scris sau am intrebat prostii, ma scuzati.

#1485
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
-boasca gata fermentata de pere..de maine incep so fierb..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QYFuTTbGbAA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by germania-proffesionist, 02 December 2017 - 19:27.


#1486
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
@ germania-proffesionist

care e cheltuiala cu energia, per litru sau per cazan, cu distilarea?

#1487
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
Buna casuta, wow...ce intrebare, credema ca inca nu m-am gindit la asta. Dar pot spune ca nu e scumpa producerea. Energia nu e scumpa,..am butelie de gaz , ..apa e de ploaie din
butoi in gradina . Perele de pe cimp..am un par special care nu e cules de nimeni..le "fur" eu..e pacat sa se strice..prune si cirese am in gradina la mine.. Drojdia cumpar,,si putin zahar..
Ce sa zic..60 l de boasca ...facut rachiu..20 l..la 42%...sa fie 20 euro...

#1488
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Buna dimineata!

Ieri am fost si eu pentru prima oara la distilerie ;), sa scot, impreuna cu un vecin, niste tuica de mere.

Apucasem ca citesc aici un pic, inclusiv despre frunte, ca se arunca.

Chestia e ca ieri s-a pastrat tot - ma refer la partea de inceput. Am zis eu ceva de frunte, ca e toxic, dar degeaba...

Intrebarea pe moment, pana mai citesc topicul, este: o fi buna de baut tuica asta? :(

multumesc,
irina

#1489
mr-pelycan

mr-pelycan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.12.2017
Salut...
Sunt nou pe site si am vazut postarile voastre,insa referitor la termometrul care se pune la cazan,cel mai indicat ar fi ca acesta sa se puna cat mai aproape de locul unde teava intra in racitor,pt ca acolo se vede exact temperatura vaporilor pt a putea separa fractiunile cat mai bine.Instalatiile profesionale au mai multe termometre care controleaza temperatura vaporilor.

#1490
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

View Postmr-pelycan, on 08 decembrie 2017 - 20:39, said:

Salut...
Sunt nou pe site si am vazut postarile voastre,insa referitor la termometrul care se pune la cazan,cel mai indicat ar fi ca acesta sa se puna cat mai aproape de locul unde teava intra in racitor,pt ca acolo se vede exact temperatura vaporilor pt a putea separa fractiunile cat mai bine.Instalatiile profesionale au mai multe termometre care controleaza temperatura vaporilor.

Ăsta e motivul pentru care termometrul trebuie pus mai degrabă în punctul cel mai înalt. Dincolo de el nu mai există reflux, totul merge spre condensator. Cînd temperatura în punctul cel mai înalt atinge 78,37grade Celsius, alcoolul etilic trece; ce relevanță are temperatura de la intrarea în condensator în acel moment?

#1491
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Intrarea in condensator ar trebui sa fie punctul cel mai inalt la un montaj corect al cazanului. Adica teava de legatura dintre capacul cazanului si serpentina sa aiba inclinatia catre cazan

#1492
mr-pelycan

mr-pelycan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.12.2017
Bravo "neamanole" !!! Chiar acolo ar trebui sa se puna termometrul, ca sa se masoare cat mai exact temperatura voporilor in momentul in care incep sa condenseze.Asta deoarece este o diferenta destul de mare de temperatura,chiar si de 10 grade uneori,intre aburii care se afla in cazan(1),in capacul alambicului(2) si la intrarea in condensator-racitor(3).

#1493
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

View Postirina2014, on 08 decembrie 2017 - 08:12, said:

Buna dimineata!

Ieri am fost si eu pentru prima oara la distilerie Posted Image, sa scot, impreuna cu un vecin, niste tuica de mere.

Apucasem ca citesc aici un pic, inclusiv despre frunte, ca se arunca.

Chestia e ca ieri s-a pastrat tot - ma refer la partea de inceput. Am zis eu ceva de frunte, ca e toxic, dar degeaba...

Intrebarea pe moment, pana mai citesc topicul, este: o fi buna de baut tuica asta? Posted Image

multumesc,
irina

-buna irina, .da se aruca fruntea...tuica aceea doar daca se bea in cantitati mari e daunatoare sanatatii..un paharel de craciun si de pasti nu mori..doar gustul  e nasol de tot . Eu nu asi sta la baut o seara intrega la acel rachiu...
Plus ca si boasca n-a fost cea mai buna..ma gindesc,...,si  ca ar fi trebuit sa se  separe destul de multa frunte.
Asa produc oamenii care doresc cantitate nu calitate..asa ca iau fiecare strop de rachiu ce iese pe tiava.

--am terminat cu fiertul perelor..
...si dragi producatori de rachiuri....termometrul nuumai la cel mai inalt punct al capacului de la cazan se aplica...si se masoara vaporii..orice alt
loc e inutil si nu face nici un sens.. dar , fiecare poate sa masoare unde vrea vaporii.
Eu inca nu am vazut nici un  cazan care are vreun termometru de masurat la intrare in condensator, racitor...oare de ce nu ???
Asi vrea si eu sa vad cazanul ,  instalatia aceea de distilat care masoara acolo !

Edited by germania-proffesionist, 10 December 2017 - 14:12.


#1494
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
-au iesit 20l , distilat de pere, foarte gustos, aromat, dar inca proaspat, prea pisca. Diluat la 42%.., lasat la are (fara dop pe damigiana) 3 , 4..saptamini . Dupa aceea cu dop un an (daca rezist sa nul gust) in beci la intuneric.
Dupa un an de invechit e gata de savurat. Ca la un vin...care la fel trebuie sa se invecheasca pina e bun.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate