Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2255 replies to this topic

#1441
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 12.02.2012
Cum am spus si mai inainte, colectez tot alcoolul existent. Pana curge la 1%. Totalul rezulta intre 26-28%.

#1442
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postluvio, on 17 octombrie 2017 - 21:17, said:

Bun si de unde stii sa te opresti la 26-28%Ai alcoolmetru si nu mai iese alcool sau incepe sa curga cu gust rau?

masori intr-un pahar/sonda/cilindru mai lung (la frunte se scufunda mult alcoolmetrul in lichid la masurare).
daca masori de-a lungul distilarii, vei vedea cum scade cu timpul.
si, cand ajungi pe la concentratii mici, pac, opresti cand vrei.
cel mai bun pahar pentru masurat e cilindrul de sticla, de la tehnica medicala, ca e lung si subtire.

#1443
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 12.02.2012
Cred ca sunt multi care nu stiu despre eprubeta papagal. Cu asta poti masura continuu ce iese din condensator.

https://www.google.r...iw=1280&bih=933

View Postcasuta_papusilor, on 18 octombrie 2017 - 05:36, said:


masori intr-un pahar/sonda/cilindru mai lung (la frunte se scufunda mult alcoolmetrul in lichid la masurare).
daca masori de-a lungul distilarii, vei vedea cum scade cu timpul.
si, cand ajungi pe la concentratii mici, pac, opresti cand vrei.
cel mai bun pahar pentru masurat e cilindrul de sticla, de la tehnica medicala, ca e lung si subtire.

Omul m-a intrebat direct cum fac. Am spus cum fac in postul de dinaintea ta. Nu fac cum spui tu acolo.
Nu caut in mod special taria de 26-28%. Pur si simplu atata iese la prima distilare cand colectez tot alcoolul din cazan, la o incarcatura cu taria de 9-10%.
Vezi si tu mai sus ce este ala papagal!

#1444
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Dintr-o "incarcatura" de 130 de litri (prune rosi,corcoduse si ceva altoi) mi-au iesit ~ 30 de litri de "votca" la 40% alcool.
Procesul de distilare a durat mai bine de 3 ore. Daca nu colectam si ultima galeata aproape ca era buna de consumat(daca mai scad ~1 litru "fruntea).Posted Image

Edited by vasile59, 20 October 2017 - 09:51.


#1445
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 19.02.2009

View Postvasile59, on 20 octombrie 2017 - 09:50, said:

... "votca" la 40% alcool.
Tu cum ai stiut cind sa te opresti?Folosesti termometru, alcoolmetru sau metoda traditionala cu flacara?
Bine ti-a iesit! Inseamna ca la a doua distilare te vei opri pe la 60 ma gindesc daca nu chiar mai sus.

Edited by luvio, 20 October 2017 - 20:25.


#1446
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,459
  • Înscris: 12.02.2012
E bine ca la a doua distilare sa ai sub 30% in cazan. Sunt unele uleiuri volatile care sunt solubile in alcool, dar nu si in apa. La concentratii sub 30% acestea plutesc deasupra fara a se evapora o data cu alcoolul. Astfel se reduce riscul de a aparea tulburarea cand se coboara concentratia alcoolica a produsului final.

#1447
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009

View Postluvio, on 20 octombrie 2017 - 20:19, said:

Tu cum ai stiut cind sa te opresti?Folosesti termometru, alcoolmetru sau metoda traditionala cu flacara?
Bine ti-a iesit! Inseamna ca la a doua distilare te vei opri pe la 60 ma gindesc daca nu chiar mai sus.
Eu consum f. rar "tarie" dar imi place sa ma implic in procesul de distilare si in consecinta am achizitionat un cazan de cupru (~140 l) suficient pentru o gospodarie.
Referitor la intrebare;
-Am incarcat cazanul si l-am "supravegheat" pana a inceput sa curga votca asta a durat cca. o ora dupa care am revenit periodic sa schimb apa in racitor, sa golesc galetile cu votca si sa mai pun un lemn pe foc eventual. Focul l-am lasat mai mic sa nu am surprize si dupa ce au curs 2 galeti am verificat cu flacara prezenta alcoolului in distilat.
-La a doua distilare (faza la care nu o sa mai las cazanul nesupravegheat) cred ca va iesi "palinca" la peste 60% iar asta presupune un foc si mai mic si verificarea inspre final a gustului. Alcoolmetru il utilizez sa verific sarjele mai ales la final.

#1448
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 19.11.2008
Salut.
Să mă laud și eu cu prima mea țuică produsă de mine!
Din păcate, rezultatele nu sunt foarte  bune, însă, pentru la anul, știu cum trebuie culese fructele care se pun la fermentat, cum se pâstrează la temperatură constantă, etc...
Deci,
-  din 90 litrii comina de piersici, am obținut 8 litrii țuică la tăria de 38 grade;
-  din 150 litrii tescovină, am obținut 12 litrii țuică de 36 grade.
știu că se putea mai bine, însă....învățăm pe parcurs...

#1449
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 19.11.2008

View Postvasile59, on 20 octombrie 2017 - 09:50, said:

Dintr-o "incarcatura" de 130 de litri (prune rosi,corcoduse si ceva altoi) mi-au iesit ~ 30 de litri de "votca" la 40% alcool.
Procesul de distilare a durat mai bine de 3 ore. Daca nu colectam si ultima galeata aproape ca era buna de consumat(daca mai scad ~1 litru "fruntea).Posted Image
Super! Ai avut o concentrație de alcool de 9,23% in comina/ferment! Ai extras maximul din prune!!!
Cum procedezi ?

#1450
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Asta s-a intamplat in 19 oct. ieri au iesit aproape tot 30 l dar aveau doar 32-33% alcool.
O explicatie tot ar exista; eu culeg prunele, pe masura ce se scutura, in butoaie de 200L cu capac si asta dureaza de la inceput de august pana la inceput de octombrie. Ultimele butoaie culese s-a nimerit sa fie distilate primele si eu asa imi explic randamentul f. bun
Focul l-am lasat mai mic pentru a reusi sa fac si alte lucrari in timpul distilarii si poate si asta a ajutat putin.

Edited by vasile59, 22 October 2017 - 21:32.


#1451
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
daca e prea mult zahar si n-are destul lichid in care sa fermenteze complet zaharul din fructe, atunci ramane zahar netransformat in alcool din cauza ca mor drojdiile pe la 12-13 grade.

#1452
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
Pt vasile59, ..daca fierbi a doua oara rachiul, intii dilueazal la cam 25% alc...si atunci la cazan, luata fruntea dupa miros si gust..si taria totala a rachiului care iese la fiert sa fie cam 53....55% . Nu mai putin. Si nu doar la svirsit masutata taria. Atunci il opresti sau daca doresti mai iei si coada  intrun vas separat . Dupa aceea diluezi cu apa la taria dorita..40..45%.

Edited by germania-proffesionist, 23 October 2017 - 18:02.


#1453
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
https://m.emag.ro/ca...8/pd/E92C50BBM/

O carte foooarte de indicat producatoriilor de rachiu. Da raspunsuri pt toate intrebariile voastre.  Si doar asa se produce un rachiu de calitate..
, in principiu foarte usor daca se respecta citeva reguli.

#1454
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 19.11.2008

View Postgermania-proffesionist, on 23 octombrie 2017 - 19:33, said:

https://m.emag.ro/ca...8/pd/E92C50BBM/

O carte foooarte de indicat producatoriilor de rachiu. Da raspunsuri pt toate intrebariile voastre.  Si doar asa se produce un rachiu de calitate..
, in principiu foarte usor daca se respecta citeva reguli.
O comand zilele acestea, cu siguranță! ..... dacă tot am intrat în branșa asta... :)

#1455
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012
Tudor, astept sa scrii neaparat parerea ta despre carte aceea , daca ti-a fost de folos si sper ca imi dai dreptate ca e de indicata pt toti producatorii de rachiu.

Edited by germania-proffesionist, 24 October 2017 - 12:14.


#1456
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 19.02.2009

View Postgermania-proffesionist, on 23 octombrie 2017 - 17:44, said:

..daca fierbi a doua oara rachiul, intii dilueazal la cam 25% alc..
Poti sa ne spui si de ce?

#1457
germania-proffesionist

germania-proffesionist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 23.09.2012

View Postluvio, on 25 octombrie 2017 - 08:00, said:


Poti sa ne spui si de ce?

...vezi ce a postat SineNomine mai sus..aia e explicatia de ce.

#1458
Broscoi

Broscoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 02.09.2009
In cartea Producerea palincii si a lichiorului in gospodarie  Editura Casa se  arata ca determinarea fruntii se poate face printr-un " aparat pentru testarea fruntii " si " se recomanda achizitionarea acestuia din comert ." . Stie cineva de unde se poate achiziona un astfel de aparat ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate