Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Sa scap de frame-uri -> Folosire div-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ultras.nick

ultras.nick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.07.2006
Am si eu urmatoare problema:

Am facut un site cu Dreamwever si am folosit 2 frame-uri. Partea de sus contine meniul si partea de jos ceea ce se afiseaza dand click pe un buton din meniu.

Clar nu e e metoda prea eleganta. Mai ales ca pe paginile pe care eu le deschid in frame-ul de jos.. contin partial aceleasi informatii.

Imi puteti spune cum sa fac ca pe aceeasi pagina sa am intr-o parte meniul.. si in alta parte a paginii sa afisez un anume continut? Dar sa pastrez aceeasi pagina.. nu sa incarce iar banner-e, logo de trafic, etc...

Am inteles ca ar fi ceva cu div-uri - am gasit ceva prin Dreamwever dar nu am reusit sa fac nimic cu ele. Stiu ca trebuie cumva definite cu niste id-uri.. etc.

Ceva concret? ma poate ajuta cineva?

Multumesc.

#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
divuri+floaturi. in orice caz frame-urile sunt pentru altceva, in niciun caz pentru organizarea vizuala a dcumentului html. un mic tuorial de html/css nu cred ca ti-ar strica. pentru asta intra pe www.w3schools.com si incepe cu html,dupa care continua cu css si cu ce anume mai doresti tu.

Mult succes.

#3
ultras.nick

ultras.nick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.07.2006

View Postxnoise, on Sep 6 2007, 15:52, said:

divuri+floaturi. in orice caz frame-urile sunt pentru altceva, in niciun caz pentru organizarea vizuala a dcumentului html. un mic tuorial de html/css nu cred ca ti-ar strica. pentru asta intra pe www.w3schools.com si incepe cu html,dupa care continua cu css si cu ce anume mai doresti tu.

Mult succes.

M-am documentat dar nu am reusit sa pricep mare lucru. Din cauza asta am cerut aici un ajutor.. daca are cineva un exemplu simplu si concret.. din care sa dezvolt pentru ce am eu nevoie, ar fi frumos.

Tnx.

#4
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007
SAlut!
Am facut o pagina html in care am pus un switch menu .
Problema e urmatoarea :
Deoareace meniul se mareste odata cu introducerea de noi "link-uri" in el am facut ca fiecare link din meniu sa se deschida intr-un iframe, dar am inteles ca nu e prea bine din punct de vedere SEO.
E mai bine sa renunt la iframe si sa introduc pe fiecare pagina meniul +ce mai contine pagina respectiva(partea de design)?
Gogle nu cred ca imi deschide pagina din iframe impreuna cu pagina principala in care se afla meniul numai daca pun ceva script.

#5
ultras.nick

ultras.nick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.07.2006
Am mai sapat si am ajuns la o chestiune totusi.

Numai ca scriptul meu face in asa fel incat sa preia informatiile din niste fisiere php si le afiseaza intr-o parte a paginii - partial corect!.

Practic am o parte de header - unde am meniul + un banner si o parte mai jos - care se schimba si afisez acolo informatiile din fisierele .php.

Partea buna aici e ca daca am aceleasi informatii pe mai multe pagini, pot sa pun referinta catre sursa si sa afisez pe paginile respective.

Partea rea e ca de fiecare daca cand dau click pe un buton - imi incarca iar partea de header - unde am si un banner de flash .. si evident il incarca over and over.

Imi poate spune cineva cum sa fac sa imi ramana partea de sus fixa si cand dau click pe un buton in partea de jos pe care am definit-o sa imi incarce un fisier php?

Multumesc.

#6
ultras.nick

ultras.nick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 07.07.2006
Nu stie nimeni? Nu vrea nimeni sa ma ajute? Cu un catre un tutorial .. sau catre un exemplu? Nu catre documentatii intregi.. ca am tot cautat.. si nu am gasit nimic.

#7
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pentru a scapa de Frame-uri si a nu mai incarca pagina completa foloseste AJAX insa pentru un incepator este destul de complicat. Am atasat pe forum un framework ajax pentru asa ceva, il voi cauta si editez postul :P


Edit: AICI

Edited by darkangelbv, 07 September 2007 - 16:38.


#8
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postdarkangelbv, on Sep 7 2007, 17:36, said:

Pentru a scapa de Frame-uri si a nu mai incarca pagina completa foloseste AJAX insa pentru un incepator este destul de complicat. Am atasat pe forum un framework ajax pentru asa ceva, il voi cauta si editez postul :P
Edit: AICI
Multumesc din nou !Am mai primit aceasta solutie de la tine si nu am fost prea atent atunci ci nu reusisem sa o pun in practica.
Am o intrebare poate ai folosit si tu acest script si stii cum vede google pagina.
Adica daca gaseste pagina care o deschide in acel div o afiseaza impreuna cu pagina principala sau singura(fara pagina cu meniul)?

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
pagina pe care o aceesezi o poti "deschide" intr-un div existent (poti inlocui continutul DIV-ului cu cel nou)

#10
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postdarkangelbv, on Sep 7 2007, 19:02, said:

pagina pe care o aceesezi o poti "deschide" intr-un div existent (poti inlocui continutul DIV-ului cu cel nou)
Eu intrebam cum vede google pagina cere se deschide in div.Ca la iframe daca o gasea o deschidea singura fara pagina in care se afla meniul.
Si inca ceva :
Cum pot face sa vada si fundalul pagini pe care o deschide in div?

(scuza-ma te tot bat la cap atata)

#11
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
din cate stiu, google nu prea vede pagina respectiva, pentru ca este incarcata dupa pagina principala :-|
Pagina care incerci sa o deschizi in DIV nu mai are nevoie de <html><head><body>, etc... doar de continutul din <body>
pentru a pune un anumit fundal poti pune un div care sa cuprinda noua pagina (deci sa fie div in div :P ... nu stiu daca ai inteles idea dar sunt cam obosit pentru explicatii mai amanuntite :P )

#12
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postdarkangelbv, on Sep 7 2007, 19:14, said:

din cate stiu, google nu prea vede pagina respectiva, pentru ca este incarcata dupa pagina principala :-|
Pagina care incerci sa o deschizi in DIV nu mai are nevoie de <html><head><body>, etc... doar de continutul din <body>
pentru a pune un anumit fundal poti pune un div care sa cuprinda noua pagina (deci sa fie div in div :P ... nu stiu daca ai inteles idea dar sunt cam obosit pentru explicatii mai amanuntite :P )

Sa  vada fundalul paginii care o deschide in div nu am reusit.Am pus div in div si la fiecarea am pus alt fundal(asta ai vrut sa zici?).
Cand poti te rog sa pui un mic ex(adica unde sa pun al doilea div si unde sa pun fundalul)
Eu am facut asa :
<div><div id="cadru"></div></div>
unde cadru este id-ul div-ului in care se deschide
Iar cu un css extern am pus fundal la fiecare si dimensiunile fiecaruia.
Adica cum nu vede google pagina ?(nu o indexeaza?)
Nu e mai bine sa <html><head><body> pentru ca pagina sa fie valida w3c?

#13
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
ceea ce incarca acolo nu este o pagina, este o bucata de pagina. asta e frumusetea. incarci bucati de pagina fara refresh. Si nu, googe nu vede acest luru, pentru smplul motv ca daca te uiti in sursa, nu se schimba nimic. Schimbarea se produce abia dupa ce pagina a fost incarcata si trimisa celui care face requestul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate