Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

probleme cu partition magic 8

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
collins

collins

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2004
Salutare oameni buni

Sunt nou pe forum si nu stiu daca a fost bine sa postez aici sau nu; impresia mea este ca problema vine de la PM care poate busi un HDD de 160 Gb sau mai mare (am citit pe undeva ca poate lucra cu HDD de pana la 160 Gb). oricum iata povestea:

De curand mi-am luat un HDD Maxtor ATA 133 de 160 Gb. Cum am ajuns cu el acasa l-am partitionat cu PM 8 in 3 felii (20 Gb primar pt a instala un nou sistem XP, 60 Gb logical si restul, parca 55 Gb tot logical). Toate partitiile au fost NTFS. Dupa ce am scos HDD vechi si am instalat pe cel de 160 Gb Win XP am pus si Norton Utilities 2004 si PM8. Cand intram in Partition Info imi dadea o eroare (#109 parca) si imi spunea ca am probleme cu geometria discului. Cand foloseam NDD imi dadea o eroare la alocation table si ma intreba daca vreau sa o repar. Ii dau Ok si stau cam o ora pana verifica. Dupa ce termina cand intru din nou in NDD aceeasi problema. Cu Ghost-ul nu pot sa fac imagine din Windows, imi spune ca nu recunoaste HDD sau cam asa ceva. Gost-ul are si o optiune avansata pt imagine din DOS care merge.

Problema mea e urmatoarea e HDD stricat sau PM 8 nu merge bine la 160 Gb? (in al 2-lea caz v-as ruga daca exista o alternativa la PM 8 sa imi trimiteti un link)

Am incercat sa reunific partitiile, le-am formatat si reformat, am facut chiar si un LOW-FORMAT cu un utilitar de pe site-ul Maxtor si problema nu s-a rezolvat.  Cand am sunat la firma de unde l-am luat mi s-a spus sa il duc la service.

Are cineva vreo solutie?

PLZ HELP

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ai incercat si in alt computer, pe alta placa de baza?

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ai incercat sa partitionezi cu fdisk din DOS si sa formatezi cu CDul de winXP si dupa instalarea win sa formatezi din win celelalte partitii?
PQmagic da uneori erori in MBR dar daca zici ca poti instala win si functioneaza... nu mai lua in seama prostiile pe care le debiteaza PQmagic sau NDD
" alocation table " este la FAT... n-are ce cauta la NTFS

#4
collins

collins

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.06.2004
Problema s-a rezolvat, pana la urma. Pot sa fac imagine cu Gost-ul, 8 nu mai da eroare si NDD imi arata ca totul e OK. Am instalat SP1 si toate patch-urile de la Microsoft si totul e OK. Nu stiu ce legatura au patch-urile cu chestia asta dar acum nu mai sunt probleme.
Multumesc pt raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate