Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

bmw x3 vs toyota rav4

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 03.08.2006
ce credeti ca e mai important de stiut, ce ati alege dintre cele doua si de ce

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
Acum am X3 3.0d cu cutie automata.

Cand am ales X3, am testat fosta Honda CR-V si Rav 4.

Ce pot sa iti spun: X3 e ff. scump. Poate ajunge fix dublu fata de noua Honda CRV.

X3 e un BMW, dar NU e un offroader (experiente naspa).

Pe sosea are avantajul ADN-ului BMW.
Fuge de rupe, are 4x4 si este o placere sa il alergi, offroad, nu trebuie sa exagerezi.
Ca fiabilitate este OK, desi am avut prb cu partea electrica - LCD-ul...

Avantajele X3 sunt pe scurt: fuge bine si pozitie la volan de SUV (SAV).
Avantajele Rav4 si CRV sunt pretul si spatiul de depozitare mai mare. Nici ele nu sunt offroadere, si nu se compara cu X3-ul pe sosea.

P.S. Daca esti fan al confortului.. nu lua X3. O sa simti orice cuta din asfalt, chiar daca nu ai suspensii sport.

#3
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
Bravo, Courage! :peacefingers: Mãcar de-ar fi toþi oamenii ca tine, obiectivi. Altcineva ar fi închis ochii la micile "imperfecþiuni" ale BMW-ului sãu ºi ar fi zis cã e cel mai tare.

Sunt câþiva care ar trebui sã ia aminte. -_-

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,694
  • Înscris: 26.11.2001
http://forum.softped...howtopic=114999

Poti citi jurnal de bord.

#5
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
nu se ridica la nivelul rav4-ului si x3-ului pe sosea, dar daca nu vrei sa cheltui o avere (toyota land cruiser) iti recomand Suzuki grand Vitara, in offroad, le bate pe ambele :)

la Rav4 este interiorul cam ciudatel... dar daca te hotarasti in favoarea lui iti recomand motorul 2.2 dcat 177 cp :)
(toyota romania nu-l aduce in tara, dar domm automobile da, este 27500 euro cip... sau te duci si-l cumperi din germania sau austria)
http://www.domautomo....php?id_model=7

#6
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 03.08.2006
pretul conteaza mai putin, as vrea un SUV dar care sa aiba dimensiuni cat mai mici, pe undeva pe la 4500 lungime - nu am de gand sa-l bag la offroad vreau doar sa suporte fara probleme orice drum al patriei noastre dragi (daca ma gandesc e cam offroad)  -  x3 imi place cum arata inteleg ca tine cel mai bine la drum  lung, totusi faza ca se simte orice denivelare din asfalt e un mare minus.....ar mai fi si alte variante ptr. ceea ce vreau eu? Toyota Land Cruiser e prea mare , in oras se descurca cam greu, cat despre Suzuki, nu stiu nimic, o sa ma documentez

#7
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Am studiat la randul meu problema, cu aceleasi coordonate.
Daca nu esti fan al adrenalinei si vitezei, nu are rost X3; mergi pe CR-V.

Ca intotdeauna recomand un test drive. Eu cand m-am urcat in BMW X3 am zis... ASTA ESTE ! (dar mie imi place feelingul pe care il am in masina respectiva)

#8
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 03.08.2006
si ce parere ai, chiar sunt suspensiile asa proaste incat se simt toate gropitele de pe strada la x3? as vrea si eu performanta, nu vrea sa-si de-a duhul in mijlocul unei depasiri pe autostrada ...

#9
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007
Nu se poate face o astfel de comparatie.
E ca si cum ai compara un copil cu un atlet de performanta.
Cand Toyota facea 4 X 4, BMW inca nu invatasera sa faca motoare fiabile.
Si inca nu stiu cum.
BMW ca si alti s-au apucat sa faca SUV si mini SUV cand au vazut ce profit au restul de producatori.
Nu ar fi de mirare sa se apuce sa faca si camionete curand.

#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 AndreiRN, on Aug 27 2007, 22:57, said:

Nu se poate face o astfel de comparatie.
E ca si cum ai compara un copil cu un atlet de performanta.
Cand Toyota facea 4 X 4, BMW inca nu invatasera sa faca motoare fiabile.
Si inca nu stiu cum.
BMW ca si alti s-au apucat sa faca SUV si mini SUV cand au vazut ce profit au restul de producatori.
Nu ar fi de mirare sa se apuce sa faca si camionete curand.
hai lasa vrajeala asta pt. copii retardati...  nici VW nu stia sa faca masini sport insa au facut "din prima" cea mai rapida masina din lume... asta inseamna tehnologia germana!
e incredibila ignoranta fanilor masinilor japoneze! atata prostie gramada, rar ti-e dat sa vezi.. :death:

Edited by gtk, 28 August 2007 - 05:26.


#11
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 03.08.2006
imi place mult si noua Honda CR-V, ce imi puteti spune despre ea, in afar ca imi place designul si ca e mai ieftina ca x3 altceva nu stiu

#12
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Pai dieselul de pe CR-V e premiat si in multe teste comparative a iesit ca avand cea mai buna tinuta de drum. Cu X3 nu cred ca s-a comparat pana acum asa ca nu stiu ce sa zic dar am vazut la TopGear cum ca ar fi dezastru in off-road, fiind tractata la un moment dat.

Am mers cu CR-V-ul diesel, pe sosea la 180 cat am reusit max, se comporta ok si nu da senzatia de nesiguranta/imprecizie, zgomotul nu e foarte mare in interior. Ca proba off-road am mers pe niste dealuri cu iarba si s-a comportat bine desi cam zdruncina din cauza suspensiei la hopurile luate mai cu viteza. In rest ce sa zic, materiale bune, gadgeturi, comoda desi cotiera incomodeaza putin cand vrei sa schimbi.

De Rav4 nu stiu ce sa zic dar nu poate decat sa fie comparabila cu CR-V-ul, cel mai bine faci drivetest cu amandoua.

gtk fanii japonezelor n-au cum sa fie ignoranti tocmai pentru ca... sunt fani ai japonezelor, ma-ntelegi? :)

Edited by fastcarjunkie, 28 August 2007 - 14:52.


#13
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

 gtk, on Aug 28 2007, 06:26, said:

e incredibila ignoranta fanilor masinilor japoneze! atata prostie gramada, rar ti-e dat sa vezi.. :death:
Tu ca si multi din europa nu aveti experienta reala a masinilor japoneze ca peste ocean si sunteti foarte frustrati cand va confruntati cu realitatea. Masinile japoneze si-au facut prezenta simtita in ani '70 in SUA si au revolutionat cea mai mare industrie auto. Europa este o vrabiuta pe langa restul lumi in domeniul auto si ati fost invatati cu masini de folosinta scurta.

#14
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Dintre X3 si RAV avand in vedere ca vei merge numai pe sosea recomandarea mea este X3.  Nici un alt suv din aceasta categorie nu are tinuta de drum a bmw-ului.  Alte sav-uri nu mai sunt asa ca...  Referitor la cum simte gropile treaba e relativa avand in vedere cum simte fiecare.  Dar intr-adevar avand o tinuta de drum sport suspensiile sunt tari.  Adica nu te vei da cu barca asa cum e in rav CR-V sau Hyundai.

Ca offroader rav 4 e mai proasta decat X3 deoarece nu are ESP decuplabil, ceea ce inseamna ca in cea mai mica groapa cu noroi de 5 cm vei sta pe loc cu toate rotile blocate si Dacia va trece pe langa tine.


In offroad nu compar x3 cu landcruiser Range Rover sau Hummer dar trebuie sa intelegeti ca orice super-off-road poate fi pus pe burta de unde nu mai iese decat tractat sau cu troliu.   Top gear asta a facut cu x3-ul si orice masina in locul x3-ului din test pusa pe burta ar fi ramas acolo.   In testul cu Discovery3 a urcat un munte dar pe drum a ramas pe burta de cel putin 2 ori.  Daca esti sofer stii unde poti sa te bagi sau nu.

#15
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006
Honda CR-V 2.2i-CTDi in echiparea Executive cu Navi e 36.271 Euro DDP, ce ofera BMW X3 la banii astia? Daca vrei unul dintre cele mai sportive small SUV-uri (nu ma faceti sa-i spun SAV!), imagine de marca, interior cu plastic de combina audio AKAI, spatiu interior de compacta si sa platesti aproape dublu (ma refer la un 3.0d cu dotari extra), ia X3-ul. Daca nu, optiunea mea ar fi CRV, urmata indeaproape de Subaru Forester (oarecum comparabil cu X3 pe sosea) si Toyota RAV 4 (inodora, incolora, insipida). Depinde acum si ce fel de persoana esti si ce astepti cu adevarat de la masina aia.

Oricum, daca e sa fim corecti X3-ul se bate doar cu LR Freelander in clasa asta, japonezele fiind "populare", nu premium.

PS: rog japanese si german fan-boys sa se abtina de la poluarea topicului, e destul loc pentru toata lumea pe forum.

#16
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 03.08.2006
multumesc pentru sugestii, si eu as inclina spre CR-V, nu vrea sa conduc sportiv, vreau doar o masina care sz ma duca unde vreau si sa faca fata la drumurile proaste din romania, eventual ceva drumuri forestiere, pe sosea nu voi depasi 140  - acuma sa vad daca pot sa fac un test drive cu crv-ul

#17
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006

 AndreiRN, on Aug 28 2007, 18:57, said:

Tu ca si multi din europa nu aveti experienta reala a masinilor japoneze ca peste ocean si sunteti foarte frustrati cand va confruntati cu realitatea. Masinile japoneze si-au facut prezenta simtita in ani '70 in SUA si au revolutionat cea mai mare industrie auto. Europa este o vrabiuta pe langa restul lumi in domeniul auto si ati fost invatati cu masini de folosinta scurta.

Ia invata-ne Guru cum e cu automobilele astea...     Din BMW sar suruburile dupa 100km este?      Aberezi pe n topics cu suprematia japonezelor si cu fiabilitatea lui peste prajit, chiar alta placa nu mai ai in cap?

In cazul de fata recomand X3 cu motorul de 3l.   Este cel mai bun SUV mic de pe piata, momentan.     Daca vrei insa "fiabilitate" fara feeling de condus sportiv mergi pe japoneze, fiabile si pline de plastic ieftin.

#18
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Cu CR-V nu am mers dar daca nu vei depasi 140 atunci CRV este o optiune f buna cred eu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate