Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cat platesti de fapt si ce primesti.

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#73
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postwirespot, on Nov 8 2007, 13:20, said:

Mie nu-mi e deloc clar de unde rezultă că RTC e așa de ieftin. Uite cazul meu: vreau doar Internet. TV și telefon am (Boom și Vodafone). 3 Mbps cred că-s suficienți.

La RDS abonamentul e de 35 de lei. Plus eventual ce mai dai la instalare, hai să zicem 20-30 de lei. Deci costul pe un an e de 30 + 12 * 35 = 450 de lei.

La RTC abonamentul e 12,5 euro, asta vine vreo 50 de lei cu TVA. Dar trebuie să iei pe 1 an, din care 3 luni sînt gratuite. Și trebuie să mai iei și abonament de telefonie fixă (alți 28 de lei). Deci costul pe un an este 9 * 50 + 12 * 28 = 786. La care n-am pus taxele de instalare pentru telefonia fixă și Internet, chirie modem, kitul ADSL etc. Știți cît vin astea? Încă vreo 414 lei. Și toate calculele astea sînt făcute presupunînd că euro nu mai crește, că nu vorbesc deloc pe telefonul ăla, plătesc doar abonamentul și-l țin doar să mă sune lumea. Și n-am pus la socoteală nici costul unui aparat telefonic.

Deci să-mi sară ochii dacă pricep cum se compară 450 de lei cu 1200. Nu e dublu, e triplu, și asta doar la cursul euro de azi.

Chiar dacă să zicem că fac contract cu RTC pe 2 sau 3 ani (ceea ce nu aș face, dar să zicem), tot nu iese vreo reducere fantastică.

Stiu. Inca 0 lei ;)


View Postunchiujim, on Nov 9 2007, 00:22, said:

spre stiinta ta : taxa inst linie si modem= ZERO ,chirie modem(il primesti in proprietate gratis ) sau pret kit =ZERO , 6 LUNI  abonament linie si internet = ZERO ! calitate excelenta (functioneaza si in caz de intemperii si chiar daca rtc ramane fara alimentare de la renel,suport tehnic si rel cu clientii bune etc ! calitatea se plateste. dumpingul e dumping......

as vrea eu ... dar din pacate birocratia interna ii omoara


View Postaum, on Nov 9 2007, 09:53, said:

bah ne lasi cu romtelecomul tau? stai tu pe el si gata. nu ne mai intoxica cu aberatiile tale de angajat romtelecom. :death: pe mine m-au furat astia de la romtelecom (si pe maica-mea) de ne-a iesit pe nas. asa ca eu zic PAS romtelecomului. sa le dea dumnezeu sanatate astora de la rds. datorita lor am net de calitate la un pret mai mult decat decent si telefonie fixa MOKA! :P (in curand si telefonie mobila :coolspeak:)
pe unii ii fura rtc-ul, pe altii rdsu', upcu', vodafonu', banca, tanti de la alimentara, sutii din tramvai, etc...

#74
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
dreaQ, cumularea minutelor de la catv si net se face pentru toti clientii. Cele 30 de minute se dau doar la noii abonati, si nici nu cred ca mai e valabil.
Cel cu care ai vorbit era prastie, 100% e asa cum iti spun eu.

Alexxfl, toate alea vin gratis daca te abonezi pe 2 milioane de ani.

Unchiujim, or fi fost aia agricultori inainte, dar din felul in care scrii si te exprimi se vede ca tu ai fost (sau poate inca mai esti) spalator de bude pe undeva.

#75
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postburgher, on Nov 10 2007, 03:46, said:

dreaQ, cumularea minutelor de la catv si net se face pentru toti clientii. Cele 30 de minute se dau doar la noii abonati, si nici nu cred ca mai e valabil.
Cel cu care ai vorbit era prastie, 100% e asa cum iti spun eu.

Alexxfl, toate alea vin gratis daca te abonezi pe 2 milioane de ani.

Unchiujim, or fi fost aia agricultori inainte, dar din felul in care scrii si te exprimi se vede ca tu ai fost (sau poate inca mai esti) spalator de bude pe undeva.
nu e o rusine sa muncesti cinstit dar mi-ar fi rusine cu un vocabular asa sarac dar plin de invective!!!intolerant si ..... ca de obicei!!???

#76
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
@burger: mda asa am zis si eu. I-am spus tipului ca pe rcs nu scrie niic despre faptul ca ar fi o oferta adresata doar celor ce s-ar abona la cablu pt ca aceia care nu au deja cablu nu o pot vedea! Logic nu?? In fine nu topesc alea 1000 minute. pe cele de rtlc le cam termin mai mereu dar e vorba ca nu sunt profesionisti. Bai frate daca zici ceva macar sa stii ce sa zici nu sa incei cu gagomanii. Dar astia sunt peste tot in relati clienti. Cel putin astia care raspund la telefoane (levelul cel mai de jos) chiar nu stiu ce sa zica citesc si ei de pe hartii de pe fisiere cu prezentari. Nu stau sa ma mai cer cu ei mai ales ca in curand ma mut cu locuinta si unde ma mut chiar nu stiu daca sunt ei sau astral. Astral varianta proasta pe care nu o voi accepta (nici la tv nici la net)

#77
kio

kio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 23.03.2007
Attached File  fata_copy.png   710.45K   68 downloads Attached File  dos_copy.png   713.92K   68 downloads
uite fratilor, nu m-am tampit, am stat ieri si-am scotocit sa gasesc contractul: asa cum ziceam, 1000 in RDS, 100 in RTC si 30 cu mobilul. si nu aveam cum sa fi trecut la altceva, ca la mine in casa se vorbeste in draci si nu aveam motive.

#78
rsinro

rsinro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.04.2007
concluzia e: cat platesti atat ai.  am telefonu gratuit dar din 7 zile, 3 nu-mi merge telefonul de la rds, (ba nu am ton, cand vine tonu' formez si asteeeeeeept sa plece apelul) asa ca degeaba imi dau ei mii de minute ca n-am cum sa le consum.

#79
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

View Postrsinro, on Dec 31 2007, 12:30, said:

concluzia e: cat platesti atat ai.  am telefonu gratuit dar din 7 zile, 3 nu-mi merge telefonul de la rds, (ba nu am ton, cand vine tonu' formez si asteeeeeeept sa plece apelul) asa ca degeaba imi dau ei mii de minute ca n-am cum sa le consum.

bine ca ne-ai anuntat,noi ca prostii credeam ca ne merge bine.repede repede sa mergem toti sa renuntam...

#80
fuji

fuji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 24.03.2006

View Postrsinro, on Dec 31 2007, 12:30, said:

concluzia e: cat platesti atat ai.  am telefonu gratuit dar din 7 zile, 3 nu-mi merge telefonul de la rds, (ba nu am ton, cand vine tonu' formez si asteeeeeeept sa plece apelul) asa ca degeaba imi dau ei mii de minute ca n-am cum sa le consum.

E concluzia ta. Eu in Bucuresti nu am probleme din astea si la 46 de ron cat platesc pentru cablu+internet+rds.tel+digi.mobil(in curand) sincer...mi se pare ca platesc mai putin decat mi se ofera  B) .

#81
aR!PeL

aR!PeL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.11.2005
ma poate lamuri cineva ce pachete sunt disponibile la rds&rcs? vreau sa imi instalez toata suita (internet/telefon/cablu), insa nu gasesc nicaieri ofertele scrise clar: pachetul 1 cu internet de viteza asta, atatea minute, atatea tarife, atatea luni gratuite, platesc sau nu modem. etc...
Nu am avut rds, am incercat sa aflu de pe site-urile lor ce oferte au, dar mai bine ma scobeam in nas cu un bisturiu... Si e pacat, pentru ca ma intereseaza foarte mult oferta asta...

off-topic: m-am chinuit sa inteleg ceva in cele 3 pagini de posturi, insa tot ce am vazut au fost certuri. Din experienta proprie eu zic ca fiecare stie ce vrea si ca atare o anumitqa oferta il ajuta sau nu. Pentru mine a functionat RTL-ul, chiar am fost uimit cat de bine a mers, asta nu inseamna ca am nu am avut probleme sau nemultumiri. Ar mai fi ceva, asta apropo de experienta mea cu RTL: companiile se schimba in timp, asa ca sa nu confundam rtl de azi cu cel de ieri.

#82
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostaR!PeL, on Jan 1 2008, 17:03, said:

Nu am avut rds, am incercat sa aflu de pe site-urile lor ce oferte au, dar mai bine ma scobeam in nas cu un bisturiu... Si e pacat, pentru ca ma intereseaza foarte mult oferta asta...

In principiu oferta ar fi:

Net 3/35Mb, telefonie fixa+mobila cu 500/50min RDS/RTC, CATV pachet extra la 45ron

Pt celelalte pachete superioare nu se stie oferta curenta pt pachetul cu digimobil. Mai poti sa alegi prb net cu 4/50Mb sau 5/50Mb si telefonie cu peste 1000/100min incluse. Eu ghicesc ca o sa fie disponibile la 55 respectiv 65ron celelalte doua pachete. Sau se poate sa fie doar 2 pachete disponibile, asa se zvoneste.

#83
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Preturile la net si cablu sau digi se gasesc pe siturile aferente - www.rcs.ro, www.digitv.ro si www.rdslink.ro . Iti faci singur calculul si vezi cum iese.

Oferta aceea la 45 lei nu stiu cui e disponibila, cred ca e o oferta speciala sau zonala, dar nu stiu daca toti pot beneficia de ea sau nu.

Edited by burgher, 01 January 2008 - 19:17.


#84
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006
eu am abon fiberlink de 55 usd 4 mb/s download, 4 mb/s upload, 2 linii de telefon fiecare cu nuj cate min in rds si rtc. Daca intereseaza pe cineva exact, o sa caut contractul. Nu stiu exact cate rds, rtc parca sunt cate 250 de min pe fiecare linie.
cablul am tot RCS , baza + hbo.

#85
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
abonamentul tau e unul din segmentul bussiness iar contractul tau este confidential si cel mai probabil gandit individual pt. tine si afacerea ta . NU ai fiberlink , NU folosesti aceleasi echipamente cu ceilalti si ai alte conditii de garantare a serviciului ( QoS ) etc etc etc . Ai cu totul "altceva" .

#86
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006

View Postlauredd, on Jan 1 2008, 21:05, said:

abonamentul tau e unul din segmentul bussiness iar contractul tau este confidential si cel mai probabil gandit individual pt. tine si afacerea ta . NU ai fiberlink , NU folosesti aceleasi echipamente cu ceilalti si ai alte conditii de garantare a serviciului ( QoS ) etc etc etc . Ai cu totul "altceva" .

da, stiam ca e gandit individual pt mine, poate interesa pe cineva de aici si un abonament business, cam cat poti cere dl/up  si cam cat trebuie sa platesti :D
eu totusi stiam ca am fiberlink, mi-au schimbat echipamentul acum cateva luni, au zis ca pun fiber, aveam cable inainte. :-s

Edited by Anorien, 03 January 2008 - 00:11.


#87
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
fiberlink e serviciul , FTTB e infrastructura pe care se dau atat serviciile fiberlink cat si business ( ca al tau ) . Tu esti "dat " dintr-un echipament ( switch + MC de fibra optica ) si apoi transportul se face pe Fibra optica . Inainte erai pe infrastructura HFC ( http://en.wikipedia....d_Fibre_Coaxial ) . Am specificat cumva ca , contractul tau este confidential ???
De cerut , poti cere 'ori si ce' pt. ca 'ori si ce' firma (inclusiv RDS , UPC , RTL , SNR , GTS ETC ETC ) iti poate oferi !

#88
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Eu m-am mutat de la ab de 35 de lei la ala de 45 si tot cu 1mbps imi mergea maxim(cam 1 sapt de la schimbare), pana am dat telefon la ei si i-am intrebat daca nu cumva o uitat sa-mi schimbe viteza. Ei ca nu nu .. da prin minune, tot in ziua aia, in inceput sa mearga cu 2mbps.

Acuma astept fiberlink care mi s-a zis ca mi-l pune in martie anu trecut  :thumbup:

#89
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am incheiat de curand un contract pentru : CATV (pachet extra+ HBO) + Internet + RDS.Tel + Digi.Mobil. Am inteles de la reprezentantul RDS ca toata treaba ar costa 45 RON (oferta Fiberlink la 45 RON + Rds.Tel gratuit) iar cablul TV am inteles ca va costa 21 RON. Adica in total 66 RON. Totusi, am dubii, ori reprezentantul nu stia foarte bine ce vorbeste, ori n-am inteles eu foarte bine. De fapt, abonamentul de net nu este cel la 45 RON ci este cel la 25 RON (desi optiunea pe care am mers in contractul de internet spune clar Fiberlink2 la 45 RON + Rds.Tel Link2)

In actul aditional al telefoniei fixei, la anexa 1 am :

Serviciile telefonie si tarifele corespunzatoare fiecarui pachet de programe :

La Extra +, am 200 min in reteaua RDS, 100 in RTL cu specificatia :

Abonatilor care beneficiaza de serviciile de telefonie in baza altui contract incheiat cu RCS&RDS, li se va suplimenta numarul de minute gratuite pe care il au in baza respectivului contract cu numarul de minute gratuite din prezentul act aditional.

La actul aditional Digi.Mobil pe care il am, la Anexa 3 de pe spate scrie :

Fiberlink2 + Rds.Tel Link 2 am 1000 de minute in reteaua RDS si 100 de minute in reteaua RTL.

La contractul de furnizare servicii internet am :

Fiberlink2 + Rds.Tel Link 2 optiunile pe care am mers, iar pe spate ... la Anexa 3 am :

Fiberlink2 + Rds.Tel link 2, 1000 minute in RDS, 100 in RTL si 30 in retelele de telefonie mobila.

Acum sunt intr-o ceata totala ... Conform specificatiei din contractul de telefonie fixa, cum ca, minutele se cumuleaza ar trebui sa am :

200 (minute RDS contract CATV) + 100 (minute in RTL contract CATV) + 1000 (minute RDS de la Rds.Tel + Digi.Mobil) + 100 (minute in RTL de la contract Rds.Tel si Digi.Mobil) + 30 (minute in retelele mobile conform contract furnizare internet) = 1200 minute RDS + 200 minute in RTL + 30 minute in retelele mobile.

Am gresit cu ceva ?

Intrebari :

1. Fiberlink2 la 45 RON + Rds.Tel Link2 reprezinta abonamentul cel mai mic de la RDS (cel de 25 RON) la care se mai adauga si RDS.Tel (care cica e gratis?).

Edited by puiulnoptii, 15 January 2008 - 23:12.


#90
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Ai zis "CATV (pachet extra+ HBO) + Internet + RDS.Tel + Digi.Mobil. Am inteles de la reprezentantul RDS ca toata treaba ar costa 45 RON (oferta Fiberlink la 45 RON + Rds.Tel gratuit) iar cablul TV am inteles ca va costa 21 RON. Adica in total 66 RON." Deci fie ai luat oferta promotionala de 45ron(CATV extra-21ron, Fiberlink 3mb/35mb+tel fix +mobil 25ron, reducere un leu :) ) sau ai ales abonamentul la net +telefonie cu minute cel mai scump (Fiberlink 5mb/50mb+1000/100min RDS/RTC)+CATV 21ron?

Cel mai ieftin abonament este fiberlink "1" la 3/35mb+telefonie gratis(500/50min) la 25ron.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate