Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ansamblul Gloria Jilava

- - - - -
  • Please log in to reply
2030 replies to this topic

#19
09 BVB

09 BVB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.07.2007

View Postcoldplay, on Oct 22 2007, 15:51, said:

Te rog frumos, Metropolis nu e in Stefanesti  ^_^ . Acolo e Cosmopolis. Nu vad nici o asemanare...  :P

Scuze Coldplay de confuzie, asha e,este vorba despre Cosmopolis -  stiu , sau cred ca tu ai la Metropolis....nu la Cosmopolis.

Sa traiesti!

Edited by 09 BVB, 22 October 2007 - 14:55.


#20
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
No problem, iti dai seama :) Cu ocazia asta am studiat putin si etimologia celor doua denumiri. Interesant, se poate spune ca se potriveste...

#21
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003

View Post09 BVB, on Oct 22 2007, 15:48, said:

P.S. - am facut facultatea la Bucuresti - dar nu pot sa spun ca stiu bine Bucurestiul, dar de ajuns dintr-un punct in altul ma descurc....asta ca o completare la faptul ca daca stiu unde este Jilava..... ^_^ , pe harta, da..., dar in realitate nu am fost acolo....poate oi avea un soc....:)

S-ar putea sa ai un soc, avand in vedere cum arata zona. Blocuri vechi cu 4 etaje care mai au putin pana la a arata ca un camin de nefamilisti, fabrici parasite si pline de gunoaie, caini si romi cu carute la tot pasul... etc. Va sfatuiesc sa dati o fuga pana la locatia respectiva inainte de a va mai consuma timpul cu chestia asta...

#22
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

View PostVially, on Oct 22 2007, 14:57, said:

Eu nu inteleg cum v-ar putea interesa sa locuiti intr-o asemenea zona. Nici macar la DN5 nu sunt blocurile, sau in Jilava. A fost cineva prin zona sa vada in ce hal sunt vecinatatile ? Si ca sa nu uit, foarte ciudat ca toti membrii care discuta despre asta sunt juniori, nici unul nu prea are posturi... I wonder why...

salut,

pai nu trebuie sa intereseze pe toata lumea - asta in primul rand!
in al doilea rand, unii cumpara ca sa isi investeasca banii!
in al treilea rand, din cate imi amintesc eu acum ceva ani si in pipera - de fapt in tot nordul bucurestiului - mergeau taranii la sapat porumbi. Or, acum este zona cea mai dezvoltata. Spre ex, in jurul anului 2000 langa A.N.I. erau lanuri de porumb cu 1 dolar/mp, acum e cateva sute de euro. no comment!!!!!

Deci, nu e relevent cum arata acum zona, esential este cum va arata in 3-5 ani - cat se va construi acolo, cine va construi si ce se va construi.
Eu zic ca e un pas inainte faptul ca nu e langa groapa de gunioi cum fac aia la glina ;)

Un alt motiv pt care interesul este asa scazut este faptul ca nu au niciun fel de campanie publicitara (ma rog, eu nu am vazut), spre deosebire de majoritatea proiectelor rezidentiale care au o publicitate agresiva.

o zi buna!

radu

#23
ele18na

ele18na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.10.2007
Buna, sunt noua pe forum, am vazut ca se discuta despre ansamblul rezidential Gloria. Azi am fost si eu la sediul dezvoltatorului din BD.Expozitiei nr.1(chiar in cladirea de langa Universitatea Romano-Americana), am discutat mai multe detalii despre ansamblu. Ramane ca la sfarsitul saptamanii sa ajung si eu prin zona Jilava sa vad unde e situat terenul, si cat de greu se ajunge acolo. Mi-au zis ca in acest moment nu s-au inceput fundatiile si restul, se lucreaza la imprejmuire. Lucrarile, dupa spusele lor, au inceput acum aproximativ trei saptamani.
Oricum din cum a evoluat piata imobiliara in ultima vreme, se pare ca o sa se investeasca mai mult in zona de sud, pentru ca acolo nu prea s-a exploatat pana acum, si cu siguranta ca pe langa acest ansambu rezidential din Jilava o sa mai apara si altele in anii urmatori.
Sper ca pe masura ce se vor incepe lucrarile, totul sa fie chiar mai frumos decat macheta din biroul dezvoltatorului. Preturile intr-adevar sunt mici, dar asta se poate datora si terenului care a costat mai putin decat daca ar fi fost in zona de nord a Bucurestiului.
Va multumesc, si sper ca acest proiect sa fie unul de succes pentru toata lumea(pentru noi cei care vom locui acolo, pentru cei care vor investi acolo si nu in ulimul rand si pentru dezvoltator). Va doresc o zi placuta in continuare

#24
ele18na

ele18na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.10.2007

View Post09 BVB, on Oct 18 2007, 11:06, said:

Salut!
Preturile de pe site or mai fi de actualitate?
Sunt si eu tentat/interesat sa cumpar ceva aici!Vad ca pe site au pus si link catre autorizatia pentru constructie, cred ca sunt in regula...zic si eu.Din ce tot citesc prin ziare/ pe net, vad ca sud-ul ar trebui sa inceapa sa fie prins in hora rezidentialelor, deci preturile lor de pe site chiar sunt un pic cam dubioase....

Va salut!

Salut!
Preturile sunt inca de actualitate, am fost eu azi la sediul dezvoltatorului.

O seara placuta

#25
09 BVB

09 BVB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.07.2007
Buna Ele18na!
Orice informatie ai mai afla, nu te sfii sa ne informezi si pe noi  :D .Eu unul nu am ajuns pana la sediul lor, dar daca tu spui ca preturile ar fi aceleasi , este foarte bine!O zi buna!

#26
ele18na

ele18na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.10.2007
Buna,
Azi mi-am facut si eu o rezervare pentru o garsoniera in blocul B7 cu finalizare in 2009. Mi-au spus ca pentru antecontractul de vanzare-cumparare cam pe la sfarsitul lui noiembrie, sau in decembrie, asta depinde de cat de repede iese autorizatia de constructie. Ei o asteapta zilele astea.
Am fost duminica prin Jilava sa vad terenul, si erau foarte multe santuri, cred ca pentru canalizare. Erau instalate case din lemn pentru muncitori, si am vazut si ceva utilaje pe acolo.
Mi s-a spus ca ma vor anunta cand apare ceva si ca vor posta si niste poze pe site cu lucrarile de pana acum. Oricum am fost foarte placut surpinsa de promptitudinea raspunsurilor date de catre ei mailurilor mele(adica am trimis un mail duminica pe la 16 si am primit raspuns tot duminica pe la 18). Si rezervarea mea apare deja pe site.
Firma de costructii este tot cea care a construit si cele trei ansambluri VILAFLOR. Tot ei se vor ocupa si de finisaze(montarea lor si restul). Ambele firme sunt romanesti, ceea ce din punctul meu de vedere e destul de bine. Inca mai am incredere in inginerii si constructorii romani.
Ce sa mai zic, sper ca totul sa mearga bine si sa avem casele mult visate la timp si la standardele asteptate si totodata promise.
O seara placuta, si scuze daca post-ul meu a fost prea lung.

#27
09 BVB

09 BVB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.07.2007
Perfect postul tau, Ele18na ! :D !
Nu deranjeaza pe nimeni!
Nu te supara, dar in ce consta rezervarea?
Bani, semnaturi sau altceva?Si inca o intrebare: ai rezervat intr-un bloc cu finalizare 2009.Cele cu finalizare 2008 s-au terminat sau nu ai vrut tu??

Mersi!

Edited by 09 BVB, 29 October 2007 - 22:37.


#28
ele18na

ele18na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.10.2007

View Post09 BVB, on Oct 29 2007, 22:23, said:

Perfect postul tau, Ele18na ! :D !
Nu deranjeaza pe nimeni!
Nu te supara, dar in ce consta rezervarea?
Bani, semnaturi sau altceva?Si inca o intrebare: ai rezervat intr-un bloc cu finalizare 2009.Cele cu finalizare 2008 s-au terminat sau nu ai vrut tu??

Mersi!

buna,

Daca te uiti pe site-ul lor ai sa gasesti exact cum arata modelul pentru contractul de rezervare, pentru antecontractul de vanzare-cumparare si care sunt cele doua variante de finantare. Chiar daca se alege varianta de finantare proprie sau prin credit ipotecar/imobiliar, la rezervare se platesc: 1000 Euro pentru garsoniera, 2000 pentru apartament de doua camere, 3000 euro pentru apartament de trei camere. Asta e procedura, dupa aceea in momentul semnarii antecontractului de vanzare-cumparare incep diferentele intre cele doua modalitati de achizitionare a respectivului Apartament. Deci eu am dat 1000 de Euro.  Mi-am facut o rezervare pentru o garsoniera intr-un bloc care are finalizare in 2009 pentru ca, dupa cum se poate vedea si pe site nu au mai ramas decat cateva garsoniere in primele patru blocuri(cele cu finalizare in2008) , si care nu ma prea atrag(nu imi doresc sa locuiesc la parter sau la ultimul etaj).
O seara placuta tuturor!

#29
florindbrns

florindbrns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2007
Vially- sa stii ca oricine si-ar dori sa cumpere un apartament nou in inima orasului... nu cred insa ca oricine isi permite sa scoata din buzunar aproape 200.000 Euro...
Suntem juniori pe site tocmai pt. ca nu ne-am facut cont decat pt. a discuta despre viitoarea noastra casa, iar zona...exista si mult mai rele. Vecinatatea o sa fie facuta de vecini, adica de actualii si viitorii cumparatori. Deci, asteptam vecini de treaba! Ciao! Cine mai afla ceva legat de data semnarii antecontractului si cam la cat te duc taxele notariale, sa nu ezite!

#30
boske

boske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.11.2007
Am fost si eu la sediul celor de la K1 si am discutat despre acest ansamblu, cateva idei:
- nu este obtinuta inca autorizatia de constructie(ei sapa fara autorizatie dar spun ca au surse care le indica faptul ca se va obtine);
- terenul pe care se construieste nu este al firmei K1 ci al unui domn cu care K1 are contract de asociere si nu inteleg cum se vor vinde apartamentele pt ca asta implica si ceva teren ;
- gazele in acea zona nu inteleg cum vor ajunge avand in vedere ca pe acolo nu am vazut vreo conducta dar pps ca s-ar aduce de undeva si fiind departe cred ca va dura ceva timp;
- chestia cu microbuzul o vad destul de importanta deoarece daca ramai fara permis sau se strica masina sau ... trebuie sa te misti;
- locuri de parcare sunt la mica intelegre, sa zicem ca ar fi destul spatiu desi toti or sa aiba masina pt ca e in afara orasului;

#31
dana1982

dana1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.08.2007
Eu am facut rezervare prin luna august pentru o garsoniera. La momentul respectiv firma oferea si posibilitatea de a achizitiona fara finisaje si iti reducea pretul locuintei cu 20%.

Saptamana trecuta m-au sunat si au spus ca intre 1 si 22 decembrie se va semna antecontractul si avand in vedere intazierea semnarii acestuia s-a hotarat ca sa se plateasca in acelasi timp si avansul de 10% si cel de 15% (pentru varianta de credit imobiliar).

Terenul am inteles ca apartine tatalui proprietarilor firmei. Firma este condusa de doi frati. Proprietarul terenului este si el mentionat in actele care se incheie cu firma. De la agentia imobiliara care se ocupa de proiect mi s-a spus ca familia Dragan mai detine si alte terenuri in Jilava pe care urmeaza sa mai dezvolte si alte proiecte.

Stau un pic cu inima stransa pana se va finaliza constructia, dar pana acum se pare ca lucrurile au decurs binisor fata de ceea ce citesc despre alte ansambluri. In general nu prea imi place sa dau banii pe lucruri care nu exista deja dar la momentul respectiv imi cautam o locuinta si in Bucuresti nu gaseam la 40.000 eur decat garsoniere cf 2 sau 3 destul de vechi si jalnice ca infatisare.

La inceput m-a cam deprimat ideea de a merge sa locuiesc in Jilava dar inainte de a face rezervarea am facut un drum pana acolo si exista doua autobuze care merg de la Gara Progresul si te lasa cam la 70 de m de ansamblu. Au un interval de succedare cam de 30 min- 45 min. Plecand de acolo cu unul dintre acestea am facut pana la universitate 60 min. Am schimbat la Gara Progresu cu tramvai pana la City Mall si de acolo cu metrou. Asa ca daca iti pierzi carnetul, nu e chiar o tragedie.

Daca mai aflati ceva interesant despre acest ansamblu, sa dati "share", va rog.

#32
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007
Buna ) . Acuma cateva saptamani am facut o rezervare pt o garsoniera.. si abia apoi am fost sa vedem zona )).. ce mai.. am cam plans... dar sa speram ca se va mai " curata zona" in maxim cativa ani.. cel putin asa spune dezvoltatorul, care detine si terenul din fata ansamblului gloria.. unde spune ca doreste sa construiasca un sediu de birouri or so.
  Anyway.... cand am facut rezervarea, cei de la firma ne-au spus ca o garsoniera de la et  este mai mare decat la celelalte etaje.. ceea ce m-a determinat sa iau pt etajul 4.. iar mai apoi au schimbat planurile/schitele de pe situl lor... si s-a vazut ca nu a fost adevarat ))))
.. oricum nu am luat-o sa locuiesc acolo, ci doar ca investitie.... si sper sa nu coste mai putin sau tot la fel in cativa ani ))
   Daca mai stie cineva ceva in leg cu ce se intampla acolo... astept sa citesc pe aici.
   Da, se pare ca au inceput constructia..... dar terenul care este deja imprejmuit pare f mic.. si ei au spus ca distantele dintre blocuri vor fi de 16 m... ceea ce este f f putin... anyway macheta lor arata cu totul altfel.. nu 16 m intre blocuri ))

#33
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007
da... am fost la mai multe banci si am trecut si pe la banca romaneasca.. si da oferta lor mi s-a parut din cele mai bune .. si personalul f amabil.. iti exolica cum poti sa mai "  ametesti" tipurile de credit ca sa iti iasa o dabanda mai mica etc. Si da, au dobanzi bune etc ))))
... unde te intereseaza sa cumperi ? ))

#34
boske

boske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.11.2007
Terenul am inteles ca apartine tatalui proprietarilor firmei. Firma este condusa de doi frati. Proprietarul terenului este si el mentionat in actele care se incheie cu firma. De la agentia imobiliara care se ocupa de proiect mi s-a spus ca familia Dragan mai detine si alte terenuri in Jilava pe care urmeaza sa mai dezvolte si alte proiecte.

Cu atat mai mult : daca eu am firma de constructie si tata are teren nu mai fac contact de asociere (cu tata) , ma inteleg cu el la un pret si fac un contract de vanzare cumparare incat lumea care vrea sa cumpere sa nu se mai uite ciudat.

Referitor la spatiul dintre blocuri si eu cred ca va fi insuficient plus ca or sa fie si o multime de masini- la fiecare apt cate una cel putin.

Si apoi daca DANA10982 a fost sunata sa semneze antecontractul inseamana ca s-a obtinut intr-un final autorizatia de constructie??

#35
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007
da, e ciudat cu terenul..si.. dana1982..... noi cand am semnat rezervarea.. nu ni s-a trecut in contract si cota de teren.. ni s-a spus ca abia la antecontract vor sti excat.. ceea ca ma face sa cred ca in momentul de fata treaba nu e inca f clara cu  terenul. La tine nu a fost tot asa la semnarea  rezervarii?
  Plus ca 16 m intre blocuri mi se pare f f putin.. masoara 16 m si vei vedea cat de aproape va fi de tine fereastra vecinului de vizavi )).... noi ne-am luat cu vedere in afara, in primele 2 blocuri din fata... chiar daca vederea nu e tocmao cool.. tocmai din acest motiv ((((
... la jumatatea lui octombrie ne-au spus ca in 2-3 sapt ne cheama sa semna antecontractul si ca pana la sf lui decembrie va trebui sa dam si restul de 10 % ( pe varianta credit) ... si uite ca acum aflu de la voi ca in decembrie va fi antecontractul abia...
... sa mai scrieti si voi daca mai stiti ceva )))
... da..si eu sper sa fie bine co complexul acesta.. si da.. in fapt este f f aproape de crentrul Bucurestiului. In fapt cred ca este  marginea Bucurestiului cea mai aproape de centru.
   hai ca astept noi info de la voi )))

#36
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007

View Postboske, on Nov 11 2007, 11:04, said:

Terenul am inteles ca apartine tatalui proprietarilor firmei. Firma este condusa de doi frati. Proprietarul terenului este si el mentionat in actele care se incheie cu firma. De la agentia imobiliara care se ocupa de proiect mi s-a spus ca familia Dragan mai detine si alte terenuri in Jilava pe care urmeaza sa mai dezvolte si alte proiecte.

Cu atat mai mult : daca eu am firma de constructie si tata are teren nu mai fac contact de asociere (cu tata) , ma inteleg cu el la un pret si fac un contract de vanzare cumparare incat lumea care vrea sa cumpere sa nu se mai uite ciudat.

Referitor la spatiul dintre blocuri si eu cred ca va fi insuficient plus ca or sa fie si o multime de masini- la fiecare apt cate una cel putin.

Si apoi daca DANA10982 a fost sunata sa semneze antecontractul inseamana ca s-a obtinut intr-un final autorizatia de constructie??


... boske.. de ce te duci prin agentie... mia vrei sa platesti comision si la ei???? serios !!!!!...  suna direct la ei si cumperi direct la ei, fara sa mai platesti la agentie )).. ca sunt chiar bani dati degeaba

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate