Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Statie editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
metal696heart

metal696heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.03.2007

 andjar, on Aug 22 2007, 17:22, said:

metal696heart,cu tot respectul, trebuie sa fi inconstient sa cumperi  azi memoriile alea.Ai vazut ce latente au,ai vazut teste? Un ddr2 la  800mhz/c4 e muult mai ieftin,oc-abil si cam la fel de performant.In  rest e bun sistemul.
  
cele active vin in cutie cu un cooler cu fan si radiator iar cele  pasive au cooler  doar cu radiator.

  geo123,eu indraznesc sa mai dau un sfat modest.Avand in vedere ca te  vei ocupa cu viitorul sistem  aproape numai de nunti,eu m-as orienta  catre 2 desktop-uri mai ordinare.Unul pt capturi si editare si altul pt  randari si authoring.
   Primul l-as construi dintr-un:
     -intel q6600
     -4gb ram pc6400,
     -o placa video ca  8800gts te va servi excelent la preview-uri si efecte de editare.
     -hdd in raid0-2x750gb Seagate Baracuda Serial ATA-2 ST3750640A ...foarte rapide la citire(raptor-ul de 74gb e doar cu vreo 20% mai rapid) + un al 3-lea hdd pt sistem/proiecte
     -placa de baza un Gigabyte cu chipset P35
     -un raid controller merita luat ca pe astea onboard nu poti sa te bazezi 100%
     - o sursa serioasa de 500-600w
Cel de-al doilea sistem bazat tot pe un q6600/6700 iar restul componentelor conteaza mai putin.
Asta mi se pare cea mai buna solutie ca performanta/pret.Adica mai bine economisesti pe partea asta si investesti mai mult in echipamentul foto-video care are o rata de devalorizare mult mai mica,decat sa dai o caruta de bani pe un server si sa te oftici ca ai dat atat peste 2 ani cand vor iesi la drumul mare procesoare pe 32 si chiar 64 de core-uri .
Daca doreai sa faci inecpand de maine productie multimedia...animatii 3d,efecte cu particule / dynamics,ultra compozitie...da vorbeam de statii grafice si super servere.


Sincer as fi fost deacord cu tine. No comment. Insa ...  am avut shansa de a testa asha ceva.  Ma refer la memoriile alea. Crede-ma ca au fost printre cele care au facut fatza fara sa se incinga si fara sa duca la instabilitate cu toate latentele care le au in specificatii. Plus ca ...  procesorul ales face casa foarte bine cu ele. Asezate in dual ... o sa te simti foarte confortabil cu ele. Trust me. Cand vine vorba de video ... o sa aiba nevoie de ceva timp sa-si duca sarcina la bun sfarsit. Si degeaba ii dai memorii super rapide si super etc... daca se incing si isi "uita" specificatiile tehnice.

#20
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
aveti grija cu memoriile alea.. deja 4gb is cam multi.. iar pe win xp puteti avea probleme.

#21
metal696heart

metal696heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.03.2007

 deimos, on Aug 24 2007, 00:55, said:

aveti grija cu memoriile alea.. deja 4gb is cam multi.. iar pe win xp puteti avea probleme.
Pana la XP ai perfecta dreptate. Dar ... recomand un linux cu toata caldura.

#22
ESS

ESS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 23.10.2005
eu am un sistem exact cum spune andjar doar ca am cumparat 4 hdd-uri raptor x de 150 de giga fiecare si cu sursa tagan de 530 Watti. Eu unul sunt super incantat de achizitie pt nunti. Eu unul personal dupa ce le-am cumparat am ajuns la concluzia ca hdd-urile nu merita banii nici pe departe. Asa ca recomandarea mea ori aveti banii de SAS cu toate ca si alea ???? sau sata 3 cu NCQ sau ce a mai aparut in raid 0 si gata.

Edited by ESS, 06 March 2009 - 00:43.


#23
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Raid 0 este o mare teapa pentru prelucrarea materialului HDV. Te ajuta strict im momentul editari pentru o fluenta mai buna in timeline (eu n-am simtit nicio franare fara raid0). Daca vreti intr-adevar sa faceti o economie de timp atunci folositi HDD separate. Nu se compara transferul in cadrul aceleiasi matrice cu transferul de pe un hdd pe altul. Este vorba despre fisiere foarte mari, de zeci de giga. Tinand cont ca din premiere (sau alt soft) trebuie exportat se vor exporta iar acei multi giga, in mare parte prin "no recompresion". Asta e unul dintre avantajele mari ale HDV-ului: filmeaza direct mpeg compatibil blu-ray iar prelucrarea inseamna in mare parte direct stream copy. In Encore sau alt soft de authoring la fel, cand exporti blu-ray iar faci practic o copiere a unei cantitati imense de informatie. Totul e sa ai grija de unde importi fisierele si unde le exporti.
Exemplu:
-Importi in PPro de pe hdd1 exporti din PPro pe hdd2
-importi in encore de pe hdd2  exporti din encore pe hdd1
Facand asa, o sa se cruceasca toti amicii vostri cum va dura mult mai putin sa faceti un blu-ray fata de un dvd dintr-o filmare dv (acolo necesita timp maricel compresia dv-mpeg).
Am facut nenumarate teste cand se plangea gunx ca dureaza mult prea mult (ore) si i-am spus ca la mine a durat (blu-ray de 22 GB) 30 minute -export din premiere, authoring in encore (un meniu simplu), export blu-ray. Acum am si camera HV30, m-am jucat zilele astea cu ea si la fel, materialul HDV se prelucreaza impecabil. Si n-as putea spune ca am un sistem OZN, e un C2D E8400, 4 GB RAM (de fapt doar 3 pt. ca lucrez in XP), 9800GTX. Diferenta mare o fac cele 2 HDD de cate 500 GB fiecare.
Imi mai aduc aminte cand am luat un blu-ray de vreo 40 GB, arhivat, si se plangeau toti ca a durat 50 minute dezarhivarea iar la mine a durat fix 11 minute. Le-am explicat ca atunci cand ai un procesor cam de la P4 in sus, procesul de dezarhivare practic nu mai consuma timp si resunse, fiind echivalent cu simpla copiere. De aceea dezarhivarea de pe un hdd pe altul este echivalenta cu copierea de pe un hdd pe altul si dureaza mult mai putin. Una e sa copiezi cu 8-9 M/s de pe un hdd pe acelasi hdd (daca mai e si fragmentat e si mai rau) si alta cu 30M/s. de pe un hdd pe altul.
Ideal ar fi 2 matrice Raid 0 privite ca 2 hdd diferite in exemplul meu. dar fara un controler dedicat, Raid 0 este foarte pretentios si sensibil. Iar atunci cand lucrezi cu fisiere mari si forjezi la greu hdd iti poate crapa in orice moment matricea.

Edited by daddy, 06 March 2009 - 08:24.


#24
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>cand se plangea gunx ca dureaza mult prea mult (ore)

doar ca gunx ala facea material H264 in doi pasi (nu mpeg2 direct stream copy) si meniu HD animat cu fo' 10 butoane :)

Asa si o sa intrebati dar care este diferenta intre mpeg2 si h264? Pai nu e mare, doar cam cinsprezece ani de zile...

Edited by GunX, 06 March 2009 - 18:10.


#25
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai stai, ca eu am inteles la un moment dat, cand faceai si smart recompresion cu mainconcept ca tot dura cateva ore. Poate am inteles eu gresit, dar in principiu nu este nimic gresit din ceea ce am scris mai sus. ;)

#26
dumyvideocam

dumyvideocam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.07.2008
Ma gandesc sa-mi cumpar aceasta placa de captura/editare video avand in vedere ca pot lucra RT(real-time) atat in SD cat si in HD dar doresc sa mai aflu si alte pareri de la cei care o poseda deja si care lucreaza cu ea!
Am un sistem mediu(core 2 duo,2gb ram,8600 gt...),trag cu o Sony-Z7 si ma dispera ca merge greu treaba la aditat sa nu mai pomenesc ca in cs4 deja innebunesc!
Astept sfaturi si detalii daca imi poate da cineva!MS!

#27
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
e buna, zi ce vrei sa afli.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate