Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Statie editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Am deschis acst topic pentru ca nu am gasit nimic pe forum despre cazul meu.As dori sa achizitionez o statie de editare video in bugetul de 3500-4500E pentru procesat material HDV filmat cu 2 camere Z1 si ulterior se vor mai achizitiona 2[filmat cu 4 camere]. Procesarea consta in montaj complex[efecte ,alpha,etc] si rendarea acestuia in format divx HD si MPEG 2 HD pe deoparte[pt vizionare pe PC]si Mpeg 2 SD[pt autoring ulterior realizarea de DVD-uri].Astept parerile voastre pentru o statie puternica si rapida[Se proceseaza material de la NBC, etc. si timpul de rendare conteaza foarte mult pt onorarea comenzilor la timp].Sistemul de operare va fi windows XP SP2 si softul Premiere Pro2 si auxiliare.Va multumesc anticipat.

Edited by geo123, 09 August 2007 - 09:18.


#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Chiar nu imi da nimeni un sfat!!!

#3
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 geo123, on Aug 9 2007, 16:46, said:

Chiar nu imi da nimeni un sfat!!!

4000 de euro e f. mult pt ce ai nevoie.Parerea mea personala e ca achizitionarea unei statii grafice ar fi o risipa de bani in cazul tau. Un sistem dotat cu un quad core, 4gb ram, 2 hard disk-uri in raid0 nu te duce nici la jumatate din banii aia si te va multumi sigur.

#4
NLE

NLE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.08.2005

 andjar, on Aug 9 2007, 17:46, said:

4000 de euro e f. mult pt ce ai nevoie.Parerea mea personala e ca achizitionarea unei statii grafice ar fi o risipa de bani in cazul tau. Un sistem dotat cu un quad core, 4gb ram, 2 hard disk-uri in raid0 nu te duce nici la jumatate din banii aia si te va multumi sigur.

@andjar>Nu stii ce vorbesti...cu scuzele de rigoare. :D


@geo123> Matrox RT.X2 - Editare in timp real HDV/DV pentru Adobe Premiere Pro 6400 RON si de restul un comp...:))
http://www.videocapture.multinet.ro/
Include Premiere Pro 2.0 (te-ai scos si cu o licenta care te-ar mai fi costat ceva bani)
bafta

Edited by NLE, 09 August 2007 - 17:03.


#5
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
retoric - de ce toata lumea monteaza , filmeaza hd si da clientului dvd normal?si va continua sa-i dea- dvd normal

#6
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 NLE, on Aug 9 2007, 18:01, said:

@geo123> Matrox RT.X2 - Editare in timp real HDV/DV pentru Adobe Premiere Pro 6400 RON si de restul un comp... :) )
http://www.videocapture.multinet.ro/
Include Premiere Pro 2.0 (te-ai scos si cu o licenta care te-ar mai fi costat ceva bani)
bafta

64 de milioane ! superoferta!
Trebuie sa fi cretin sa dai azi bani aia pe placa aia cand exista Cineform.Pentru ce?
NLE,ne iei de prosti? Sau poate e o gluma si nu ma prind eu.

#7
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

 andjar, on Aug 9 2007, 19:00, said:

64 de milioane ! superoferta!


#8
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

 geo123, on Aug 9 2007, 16:46, said:

Chiar nu imi da nimeni un sfat!!!
HP 8400, 2 GB RAM, NVIDIA QUADRO FX 1500, cu inca 4 discuri S-ata Seagate Server grade (dealea care au NS in fata la PN)

#9
valiro

valiro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.06.2005
Incearca pe aici: http://www.prosys.ro/statii_g6.php

#10
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

 andjar, on Aug 9 2007, 18:00, said:

64 de milioane ! superoferta!
Trebuie sa fi cretin sa dai azi bani aia pe placa aia cand exista Cineform.Pentru ce?
NLE,ne iei de prosti? Sau poate e o gluma si nu ma prind eu.


Pentru RT. la fel, o poti lua de pe bh cu vreo 50 mil.

PS: poate sunt cretin :D

Edited by Ankh, 16 August 2007 - 18:44.


#11
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 Ankh, on Aug 16 2007, 18:44, said:

Pentru RT. la fel, o poti lua de pe bh cu vreo 50 mil.

PS: poate sunt cretin :D

Ankh,stiu ca ala e pretul "normal" pt un Matrox rtx2.Mai stiu ca tu o folosesti demult,de pe vremea cand cineform nu avea notorietatea si aprecierea pe care o are acum.Pentru volumul mare de nunti pe care-l ai tu de procesat probabil dadea randamentul asteptat...insa sa cumperi azi un rtx2 sau chiar un rtx1000 trebuie sa fi foarte neinspirat...ca sa fiu mai bland ca data trecuta.Alta achizitie mai proasta nu-mi imaginez...e ca si cum ai cumpara un Leica M8,numai ca Matrox nu suna asa impresionant.

Edited by andjar, 16 August 2007 - 19:58.


#12
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Sincer, nu e vorba numai de HDV, dar simplu fapt ca poti sa exporti un material in format DV cu corectii de culoare aplicate, soft focus, masti etc. sub RT, pentru mine face toti banii. Fara el, as astepta cam 2, 3 x RT si asta pe Q6700. Nu ma refer la cut, cut, ma refer la tot ce tine de tranzitii si efecte, titluri etc.
Toate merg RT. Pe nici un sistem nu vei avea asta (mai putin Mac, unele)  fara hardware dedicat, iar eu am ajuns la concluzia ca timpul costa bani (mai bine mai tarziu decat niciodata)

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Am revenit pe forum [dupa o scurta vacanta] si am ajuns la concluzia lui Andjar(stie el ce spune!)sa dai o caruta de bani pe o statie grafica cand poti face un sistem bine gandid care sa fie chiar peste.acum problema se pune astfel:am luat monitor dell 24" 1920x1200 si placa grafica asus en8800gtx si trebuie sa achzitionez in scurt timp si restul si aici vrea sa va cer ajutorul;eu oscilez intre 2 placi de baza Asus DSBF-D12/SAS si Tyan tempest I5000XT amandoua pe socket 771.Cea de-a doua mi se pare mult mai dotata din punct de vedere al interfetelor[2xPCI E 16x    8xSAS  6USB] dar nu stiu daca suporta procesoare Xeon dual core!! iar la prima nu stiu ce inseamna semnificatia " 1x PCI-E x 16 (x 8 link) "nu cumva merge la viteza de 8x??? Daca aveti si alte variante mai bune va rog sa-mi spuneti. As vrea sa ma ajutati sa aleg si procesoarele (as prefera dual core la 1333 sau 1066), memoriile (4G sau 8G la 667)si hardiscurile(m-am orientat la 4xRaptor 10.000 74G fiecare dar nu stiu daca sunt de ajuns ca,capacitate pentru editare hdv ca alea de 150 rup buzunarul + unul 400G 7200 toate pe sata 2) care s-ar potrivi cel mai bine la ceea ce vreau eu.Si inca ceva ce putere tre sa aiba sursa care va alimenta sistemul[as prefera sa fie mult mai puternica decat cere sistemul ca sa nu am probleme].  Va multumesc tuturor!

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006

 geo123, on Aug 22 2007, 00:18, said:

Am revenit pe forum [dupa o scurta vacanta] si am ajuns la concluzia lui Andjar(stie el ce spune!)sa dai o caruta de bani pe o statie grafica cand poti face un sistem bine gandid care sa fie chiar peste.acum problema se pune astfel:am luat monitor dell 24" 1920x1200 si placa grafica asus en8800gtx si trebuie sa achzitionez in scurt timp si restul si aici vrea sa va cer ajutorul;eu oscilez intre 2 placi de baza Asus DSBF-D12/SAS si Tyan tempest I5000XT amandoua pe socket 771.Cea de-a doua mi se pare mult mai dotata din punct de vedere al interfetelor[2xPCI E 16x    8xSAS  6USB] dar nu stiu daca suporta procesoare Xeon dual core!! iar la prima nu stiu ce inseamna semnificatia " 1x PCI-E x 16 (x 8 link) "nu cumva merge la viteza de 8x??? Daca aveti si alte variante mai bune va rog sa-mi spuneti. As vrea sa ma ajutati sa aleg si procesoarele (as prefera dual core la 1333 sau 1066), memoriile (4G sau 8G la 667)si hardiscurile(m-am orientat la 4xRaptor 10.000 74G fiecare dar nu stiu daca sunt de ajuns ca,capacitate pentru editare hdv ca alea de 150 rup buzunarul + unul 400G 7200 toate pe sata 2) care s-ar potrivi cel mai bine la ceea ce vreau eu.Si inca ceva ce putere tre sa aiba sursa care va alimenta sistemul[as prefera sa fie mult mai puternica decat cere sistemul ca sa nu am probleme].  Va multumesc tuturor!
Cauta o carcasa cu sursa duala de 600 - 650 W. Ai ales si sistemul de operare, ca cu Windows eu nu m-as baga! XP-ul are probleme cu memoria peste 3 GB, iar pentru Vista nu sunt dezvoltate toate aplicatiile si driverele. Poate un 2003, dar trebuie configurat la sange, ca e conceput ca soft de server si incarca default n'spe mii de servicii care tie nu-ti trebuiesc.

#15
metal696heart

metal696heart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.03.2007
ia uita-te un pic pe //metalheart.xhost.ro ... daca merge mai greoi ... vezi ca e si un  //metalheart.xhost.ro/calc.doc.

#16
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Daca tot mergi pe sk771:
http://www.pcgarage....mpaign=price-ro
http://www.pcgarage....mpaign=price-ro
placa aia Asus DSBF-D12/SAS sigur le suporta,Tyan-ul nu stiu.

Edited by andjar, 22 August 2007 - 12:00.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
pai pana la urma ce ar fi mai indicat 2x quad core xeon la 2ghz[ce a spus andjar] sau 2xdual core xespam.spam60 3.2ghz
http://www.pcgarage....-active-1u-box/     si nu inteleg de care imi trebuie active sau pasive? unde se folosecs cele active si unde cele pasive? se pare ca si Tyanul suporta dual core:http://www.tyan.com/support_download_cpu2.aspx?socketid=10

#18
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 metal696heart, on Aug 22 2007, 07:52, said:

ia uita-te un pic pe //metalheart.xhost.ro ... daca merge mai greoi ... vezi ca e si un  //metalheart.xhost.ro/calc.doc.
  
  metal696heart,cu tot respectul, trebuie sa fi inconstient sa cumperi  azi memoriile alea.Ai vazut ce latente au,ai vazut teste? Un ddr2 la  800mhz/c4 e muult mai ieftin,oc-abil si cam la fel de performant.In  rest e bun sistemul.
  

Quote

nu inteleg de care imi trebuie active sau pasive? unde se folosecs cele active si unde cele pasive
cele active vin in cutie cu un cooler cu fan si radiator iar cele  pasive au cooler  doar cu radiator.

  geo123,eu indraznesc sa mai dau un sfat modest.Avand in vedere ca te  vei ocupa cu viitorul sistem  aproape numai de nunti,eu m-as orienta  catre 2 desktop-uri mai ordinare.Unul pt capturi si editare si altul pt  randari si authoring.
   Primul l-as construi dintr-un:
     -intel q6600
     -4gb ram pc6400,
     -o placa video ca  8800gts te va servi excelent la preview-uri si efecte de editare.
     -hdd in raid0-2x750gb Seagate Baracuda Serial ATA-2 ST3750640A ...foarte rapide la citire(raptor-ul de 74gb e doar cu vreo 20% mai rapid) + un al 3-lea hdd pt sistem/proiecte
     -placa de baza un Gigabyte cu chipset P35
     -un raid controller merita luat ca pe astea onboard nu poti sa te bazezi 100%
     - o sursa serioasa de 500-600w
Cel de-al doilea sistem bazat tot pe un q6600/6700 iar restul componentelor conteaza mai putin.
Asta mi se pare cea mai buna solutie ca performanta/pret.Adica mai bine economisesti pe partea asta si investesti mai mult in echipamentul foto-video care are o rata de devalorizare mult mai mica,decat sa dai o caruta de bani pe un server si sa te oftici ca ai dat atat peste 2 ani cand vor iesi la drumul mare procesoare pe 32 si chiar 64 de core-uri .
Daca doreai sa faci inecpand de maine productie multimedia...animatii 3d,efecte cu particule / dynamics,ultra compozitie...da vorbeam de statii grafice si super servere.

Edited by andjar, 22 August 2007 - 16:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate