Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Pepenii de Dăbuleni

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
doctor_who

doctor_who

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.02.2007
in bucuresti in ce pietze pot fi gasiti ??

#2
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
ce au special pepenii de "dabuleni" ?

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Dăbuleni se pare ca e nava-mama de unde apar lubenițele. Chiar tin minte numele, mi'a ramas in minte asociat cu respectivii pepeni, asa cum rosiile le identific cu Aradul, etc. :)

#4
doctor_who

doctor_who

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.02.2007
deci nu stie nimeni?  <_<

#5
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 10.10.2005

View Postdoctor_who, on Aug 13 2007, 13:39, said:

deci nu stie nimeni?  <_<

Iti dai seama ca chiar daca scrie ca sunt de la Dabuleni, sunt slabe sperante. La cat e de renumita prin toate pietele ar trebui sa aibe milioane de hectare oamenii aia de acolo pe care sa le cultive cu pepeni

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttrid_ovi, on Aug 13 2007, 13:44, said:

Iti dai seama ca chiar daca scrie ca sunt de la Dabuleni, sunt slabe sperante. La cat e de renumita prin toate pietele ar trebui sa aibe milioane de hectare oamenii aia de acolo pe care sa le cultive cu pepeni

corect...scrie Dabuleni pentru reclama...asa ca aveti grija...cel mai sigur e sa-l luati de la producator(chiar daca e un pic departe) :P

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
in piata la obor(la colorati :) ) am vazut pepeni din "Dabuleni" acum nu stiu ce sa zic, e posibil sa scrie Dabuleni doar pt reclama

#8
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
In Militari, in piata Veteranilor sau Gorjului (nu mai stiu exact) am vazut ca aveau acum cateva zile - erau vreo 2-3 vanzatori cu cartoane pe care scria asta. Chiar ma intrebam ce au asa de special.

#9
Av3ng3r

Av3ng3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.08.2007
Io peste tot numai pepeni dastia vad :death:
"Pepeni dulci de dabuleni -pret-" cu mici erori gramaticale
No scrie unu "Pepeni amari de -un oras amarat- -pret-" corect

Edited by Av3ng3r, 26 August 2007 - 01:37.


#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Dabuleni zic toti pentru ca e usor de gasit pe harta. De fapt vin din toate satele din imprejurimi, sunt plantatii imense pana la Dunare.

Anul asta a fost cam seceta, tho...

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cam asa este, pepenii vin si din comunele din jur, nu numai dabuleni
zona Dabuleni este nisipoasa, in special partea de nord; spre dunare este ceva mai bine
si functioneaza inca sistemul de irigatii, statiile si canalele principale de pompare se afla la dabuleni;
pepenii merg excelent pe sol nisipos, dar fara apa (multa apa) nu se face nimic

dar unde se poat gasi in orase spre vanzare...greu de zis; cultivatorii au renuntat de cativa ani sa vina in orase pe cont propriu din cauza mafiei pietelor care ii amenintau, furau, distrugeau noaptea marfa, etc.; acum vin camioane direct la dabuleni, incarca pepenii si pleaca ei stiu unde....

#12
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
La Constanta pe cartoane vezi "Pepeni de Braila" si fantasticele "Rosii de Giurgiu". Dabuleni nu a penetrat pana aici.

#13
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
De cate ori merg in provincie vara reusesc sa mananc pepeni adevarati de Dabuleni, care mi se par mult peste porcariile pe care le-am cules din pietele din Capitala. Stie cineva daca se mai aduc astfel de pepeni in Bucuresti si unde? Am vazut prin piete diverse persoane care sustin ca vand asa ceva, dar majoritatea mint. In unele cazuri e clar ca pepenii sunt necopti, in altele e mai putin evident. Cum pretul unui pepene mediu sare peste 10 RON, nici nu imi permit sa fac prea multe teste - mai ales ca pana acum rezultatele au fost in general proaste.

Unele banuieli pe care le aveam mi-au fost confirmate de articolul urmator din Romania Libera. "Stiti ce se ascunde adesea sub brandul pepeni de Dabuleni? Nimic altceva decit pepeni cumparati cu 0,6 lei kilogramul din angrouri din Sofia, adusi in pietele din Romania, varsati pe trotuar, inobilati cu origini sanatoase romanesti si vinduti pe 1 leu kilogramul de un tataie care isi cirpeste batrinetile mintind ca sint de la el din gradina." Lucru valabil si pentru alte fructe si legume. Si mai ingrijorator mi se pare faptul ca unii dintre gradinarii autohtoni au inceput sa recurga la pesticide ca sa faca fata concurentei.

Cititi aici tot articolul:
Gradinarii au renuntat la productie si au devenit samsari: Legume turcesti cu acte romanesti

#14
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007
pt alexip: http://forum.softped...amp;hl=dabuleni

#15
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Foarte rar gasesti pepeni adevarati de Dabuleni mai ales in Bucuresti.Iti zic sigur,pentru ca tata e din zona.. Nu e neaparat sa cumperi mereu pepene de Dabuleni,dar din cate stiu eu un pepene bun trebuie "testat" cu un "bobarnac" si daca suna mai gol inseamna ca e copt. Metoda nu merge 100%.  :lol: In rest,speram sa avem an bun si sa nu prindem numai porcarii :peacefingers:

#16
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postcib3k, on 5th July 2009, 00:21, said:

De cate ori merg in provincie vara reusesc sa mananc pepeni adevarati de Dabuleni,

Tu mergi numai la Filiasi?

Iara daca ai mers prin estul tarii, in mod mai mult ca sigur ai mancat pepeni de Dabuleni de la Buzau ;)

Si ca tot vorbim de pepeni, orice pepene este foarte bun atata timp cat a avut soare si apa si timp sa se coaca.

Cat despre Dabuleni, io fac pariu ca lumea habar n-avea de Dabuleni daca nu ar fi candidat acolo Geoana ;)

Apropos de pepeni din Turcia, io cumpar pepene, in general,  de la turc. Is mai buni decat ai de la supermaket.

Edited by iordake_nl, 05 July 2009 - 16:07.


#17
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 16.03.2007

View Postiordake_nl, on 5th July 2009, 17:03, said:

Cat despre Dabuleni, io fac pariu ca lumea habar n-avea de Dabuleni daca nu ar fi candidat acolo Geoana ;)
desi nu era pt tine, te-ai uitat un pic la topicu catre care duce linku pe care l-am pus mai sus, sa vezi de cand e? in 2007 nu exista inca nicio legatura intre geoana si dabuleni.

#18
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View PostVineri, on 6th July 2009, 10:12, said:

desi nu era pt tine, te-ai uitat un pic la topicu catre care duce linku pe care l-am pus mai sus, sa vezi de cand e? in 2007 nu exista inca nicio legatura intre geoana si dabuleni.

usor cu calu' ca lumea e ceva mai larga decat softpedia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate