Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Fujifilm FinePix S5 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Legat de DR, sunt impresionat de ceea ce scot noile body-uri de la Sony. Totusi, raman la pozitia ca asa ceva se poate face si din post-processing, asa ca ce ramane mai important in alegerea unui body sunt lens-urile care se pot atasa acestuia (unde Nikon / Canon sunt peste Sony).

Un ultim quote pe care vreau sa-l scot aici in evidenta:

Quote

Sigur, testul ala nu zice nimic despre acuratetea culorilor sau zgomotul in toata banda aia de expunere.
;)

Rares

#56
emilcarstea

emilcarstea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.06.2007
Are cineva manualul lui Thom Hogan pentru Fujifilm S5 Pro? As fi foarte recunoscator...

#57
adydastudio

adydastudio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.12.2006
Cine ma poate ajuta cu niste poze de nunta facute cu S5, vreau sa-mi achizitionez unul si nu sunt lamurit inca...

#58
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 29.08.2006
saluti la toti
ma bate gindul inspre un S5Pro, in tandem cu un Tokina 12-24 ptr peisaje&shit si m-ar interesa inca un obiectiv Nikon 16-85VR sau 18-105VR ca all-around.
Acuma intrebarea mea: va functiona VR-ul de pe Nikon cu body-ul Fuji? ok montura, focusul,metering-ul sunt compatibile, dar despre VR nu se specifica nici unde nimic. Eventual dintre posesori daca a incercat careva S5-ul cu obiectivul Nikon de mai sus
Multumesc anticipat ptr raspunsuri.

#59
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Va functiona pentru ca NN este body Fuji, este body Nikon D200, iar VR-ul este al obiectivului, nu al body-ului. Poti DL manualul de la Fuji de pe site si acolo scrie toate compatibilitatile cu obiectivele Nikkor :)

Edited by SuperDuper, 08 January 2009 - 13:12.


#60
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 29.08.2006

View PostSuperDuper, on Jan 8 2009, 13:10, said:

Va functiona pentru ca NN este body Fuji, este body Nikon D200, iar VR-ul este al obiectivului, nu al body-ului. Poti DL manualul de la Fuji de pe site si acolo scrie toate compatibilitatile cu obiectivele Nikkor :)


multe multumiri de raspuns... ma gandeam initial sa achizitionez un D300, dar pretul momentan este prea mare ptr ce voi folosi eu aparatul.
Pe de alta parte la Fuji S5Pro,  DR-ul ma incanta  :thumbup: , low fps nu ma doare, daca chiar face 2-3fps e super deajuns ptr mine, 6Mpixeli arhisuficienti.... si totusi...e vreo 1900 RON mai putin...bani de un obiectiv mai cit de cit  +ceva maruntis...

ma intereseaza aparatul ptr foto in low light indoor... mai precis: intr-o sala (cam cit o clasa de scoala), 2-3 spoturi (reflectoare), in rest intuneric (draperii negre, podeaua parchet vopsit negru...) niste dudui danseaza/teatru/etc.

problemele apar de la iluminare(in general sunt imbracate in haine deschise la culoare, care in lumina reflectoarelor devin stralucitoare, asta pe un fundal negru/inchis la culoare). deci blitz nu prea se presteaza (mi-ar lumina si fundalul, plus ca s-ar pierde fascicolul de lumina de la reflector - conul de lumina), ma intereseaza zgomotul pe la ISO 400 (mai sus de 800 nu cred ca voi folosi - la 800 trebuie sa fie zgomot decent, care sa poata fi scos intr-o oarecare masura si prin soft, daca raman niste pixeli pe acolo nu conteaza)

in afara de situatia asta as mai folosi aparatul ptr foto produs, peisaje/arhitectura, snap-shots, si restul all-around (concedii, plimbari prin natura).

mentionez ca nu voi face printuri de mari dimensiuni sau alte chestii super fancy, in general pozele le folosesc ptr colaje (afise - maxim A3-A2, dar nu ca fiind o singura poza tiparita la dimensiunea asta, in general mai multe poze suprapuse sau "blenduite" cu fundalul, invitatii la spectacole, prezentari pe web)

Daca imi puteti recomanda alte obiective la preturi cit de cit decente dar de calitate mai buna decit cele kit, va rog sa imi dati si mie idei. Cele mai de sus le-am considerat decente ca pret, iar din review-uri par OK ca si calitate. Acuma probabil ca inainte de  momentul achizitiei voi incerca sa fac niste teste cu respectivele piese.

Multumesc.

#61
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
recomandarea mea ar fi sa mergi mai bine pe un tokina 11-16mm, mai nou si mai bun si un 16-85mmVR, asta e setupul care mi se pare si mie foarte tentant in jurul a 1000 si ceva de lire.

alternativa ar fi un 16-85 cuplat cu un tokina 105f2.8 macro.

#62
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
daca ar fi vrut obiective de vacanta mergeau alea. ce face cu 11-16 indoor ? si 12-24 e cam wide. 16-85 nu e deloc recomandat din cauza diafragmei. eu recomand un 50 1.4 nikkor sau un sigma 30 1.4, sau un 85 1.8, dupa gust. daca omul vrea zoom, recomand eternul tamron 17-50 2.8, la bani putini. eu as merge pe prime-uri ca am vazut ce pot...

105 e foarte bun, dar e prea putin luminos/pret pentru un prime pe la 100 de milimetri, VR-ul compenseaza dar daca subiectii se misca e degeaba.

fuji ala scoate 1600 curat pe resize, mai bine nitel noise in umbre decat poze miscate.

Edited by nicolaie, 08 January 2009 - 21:03.


#63
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 29.08.2006
carduri de 8-16GB se pot folosi? (seria Lexar 8-16GB 300x UDMA). Am un card 4GB Lexar 133x de care sunt super multumit si ma gandesc sa pastrez linia.
in manual se vorbeste despre 4GB ca limita la carduri, dar am gasit pe ceva site ca au folosit si dimensiuni mai mari. as fi curios daca foloseste care-va dintre voi vre-unul dintre Lexar-urile alea de mai sus.
Multumesc.

#64
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu cred ca se pot folosi (orice card peste 2GB va folosi sistemul de fisiere FAT32), dar nu vor merge in mod UDMA (viteza va fi limitata la 133x). De altfel nu stiu ce camera noua stie sa folosesca cardurile CF in mod UDMA. Dar nu bag mana in foc, cine stie ce limitari are controlerul inclus de Nikkon, precizarea aia este dubioasa (desi la vremea aia nu existau carduri mai mari de 4GB)...
Personal mi-ar fi frica sa folosesc carduri mai mari de 4GB - daca se intampla ceva pierzi mai multe poze.
D200 a fost testat cu carduri de 8GB: http://www.steves-di.../d200_pg11.html

PS: Ai ultimul firmware: http://www.fujifilm....s5pro/fupd.html ?

Edited by SuperDuper, 11 January 2009 - 18:25.


#65
ovitelu

ovitelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.06.2005

View Postl_stoian79, on Jan 9 2009, 21:03, said:

carduri de 8-16GB se pot folosi? (seria Lexar 8-16GB 300x UDMA). Am un card 4GB Lexar 133x de care sunt super multumit si ma gandesc sa pastrez linia.
in manual se vorbeste despre 4GB ca limita la carduri, dar am gasit pe ceva site ca au folosit si dimensiuni mai mari. as fi curios daca foloseste care-va dintre voi vre-unul dintre Lexar-urile alea de mai sus.
Multumesc.

am bagat eu card de 8GB Ultra III 30MB/s si il vede

#66
ovitelu

ovitelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.06.2005

View Postl_stoian79, on Jan 8 2009, 16:35, said:

multe multumiri de raspuns... ma gandeam initial sa achizitionez un D300, dar pretul momentan este prea mare ptr ce voi folosi eu aparatul.
Pe de alta parte la Fuji S5Pro,  DR-ul ma incanta  :thumbup: , low fps nu ma doare, daca chiar face 2-3fps e super deajuns ptr mine, 6Mpixeli arhisuficienti.... si totusi...e vreo 1900 RON mai putin...bani de un obiectiv mai cit de cit  +ceva maruntis...

ma intereseaza aparatul ptr foto in low light indoor... mai precis: intr-o sala (cam cit o clasa de scoala), 2-3 spoturi (reflectoare), in rest intuneric (draperii negre, podeaua parchet vopsit negru...) niste dudui danseaza/teatru/etc.

problemele apar de la iluminare(in general sunt imbracate in haine deschise la culoare, care in lumina reflectoarelor devin stralucitoare, asta pe un fundal negru/inchis la culoare). deci blitz nu prea se presteaza (mi-ar lumina si fundalul, plus ca s-ar pierde fascicolul de lumina de la reflector - conul de lumina), ma intereseaza zgomotul pe la ISO 400 (mai sus de 800 nu cred ca voi folosi - la 800 trebuie sa fie zgomot decent, care sa poata fi scos intr-o oarecare masura si prin soft, daca raman niste pixeli pe acolo nu conteaza)

in afara de situatia asta as mai folosi aparatul ptr foto produs, peisaje/arhitectura, snap-shots, si restul all-around (concedii, plimbari prin natura).

mentionez ca nu voi face printuri de mari dimensiuni sau alte chestii super fancy, in general pozele le folosesc ptr colaje (afise - maxim A3-A2, dar nu ca fiind o singura poza tiparita la dimensiunea asta, in general mai multe poze suprapuse sau "blenduite" cu fundalul, invitatii la spectacole, prezentari pe web)

Daca imi puteti recomanda alte obiective la preturi cit de cit decente dar de calitate mai buna decit cele kit, va rog sa imi dati si mie idei. Cele mai de sus le-am considerat decente ca pret, iar din review-uri par OK ca si calitate. Acuma probabil ca inainte de  momentul achizitiei voi incerca sa fac niste teste cu respectivele piese.

Multumesc.


daca te ajuta cu ceva imaginile care le-am atasat ca sa-ti faci o idee
amandoua sunt la ISO 1600 1/30s f5,6  la 200 si 300 mm distanta focala cu 70-300 Nikon VR fara blitz la lumina reflectoarelor (a fost o opereta) facute in RAW si procesate cu Adobe Lightroom

Attached Files



#67
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 29.08.2006

View Postovitelu, on Jan 11 2009, 21:47, said:

....

foarte multumesc. am mai gasit intre timp niste poze facute la ISO1600 si ISO3200 si m-au convins. Probabil ca sapt asta o sa comand aparatul, ramane sa ma hotarasc ce obiective sa iau. oricum alea mai tarziu, ca "e criza"  :deadtongue:

#68
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postovitelu, on Jan 11 2009, 21:08, said:

am bagat eu card de 8GB Ultra III 30MB/s si il vede
Voiai sa spui Extreme III.
l_stoian79 aparatul vede carduri si de 8 GB (dar e vorba de cele cu FAT32). In mod sigur nu va putea utiliza carduri UDMA (decat poate printr-un update de firmware), indiferent de capacitatea lor. Astea au viteze de 300x adica 45 MB/s, cum sunt Lexar Professional 300x si Sandisk Extreme IV.
Intre timp, Lexar a scos si carduri de 233x (care sunt tot pe FAT32) adica 35 MB/s deci ceva mai "tari" decat Extreme III, dar n-au aparut inca pe piata noastra...

Edited by photolover, 12 January 2009 - 12:36.


#69
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Cardurile UDMA stiu sa merga si in mod PIO pentru aparatele care nu stiu de UDMA. Acum am in 400D un PNY Optima Pro UDMA 266x (de 4GB) care merge bine mersi... in PIO.
Evident la maximul vitezei posibile in camera mea.
Cardurile se formateaza in camera inainte de prima folosire si aceasta ii va pune FAT32 adecvat - nu are treaba cu interfata fizica insa.

[ http://ecx.images-amazon.com/images/I/5118vwjOMBL._SS500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SuperDuper, 13 January 2009 - 04:51.


#70
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 29.08.2006
deci m-am hotarit la urmatoarea configuratie de obiective:

Tokina ATX 11-16mm f/2.8 Pro DX
Tokina 16-50mm f/2.8 AT-X 165 PRO DX

inca nu sunt hotarit ptr macro:
Nikon 105mm f/2.8G AF-S IF-ED VR MICRO
sau
Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro D Macro  , ma mai gindesc inca.

probabil primele 2 obiective o sa le achizitionez deodata cu body-ul, iar cel de macro mai tarziu. In acelasi timp am sa studiez si 1 sau 2 prime-uri, probabil unul la 200 (300?)  si unul mai jos de 100. Dar astea mai tarziu, momentan nu imi permit sa achizitionez doar prime-uri.
Multumesc de ajutor.

#71
radugrozescu

radugrozescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.12.2008

View Postl_stoian79, on Jan 13 2009, 13:33, said:

inca nu sunt hotarit ptr macro:
Nikon 105mm f/2.8G AF-S IF-ED VR MICRO
sau
Tokina AF 100mm f/2.8 AT-XM100 Pro D Macro  , ma mai gindesc inca.

Eu le am pe amandoua, daca vrei sa-l folosesti si la portrete sau ca tele cu utilizare generala si bugetul permite ( au cam sarit preturile la Nikon ) se vede diferenta.

Se va vedea si mai bine pe full frame cand faci trecerea.

Mai multe la: http://q-foto.ro/_ob...5-macro-vr.html comparatia de acolo e intre Nikon si Tokina cu toate ca nu se spune direct :-)

Radu Grozescu

#72
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 29.08.2006
intrebare ptr cei care au de mai mult timp un S5: cum se manifesta afara la temperaturi scazute? vreau sa ies acuma in weekend la o tura cu cortul, si ma tot gandesc daca are rost sa car S5-ul dupa mine sau mai bine sa iau Zenitul? nu de alta da la Zenit n-am treaba cu baterii, umezeala si de asta...trag cadre si sub apa cu el :-))).
ma intereseaza daca ar putea aparea probleme in "exploatare" sau dupa aceea la S5 din cauza frigului. de condens nu se pune problema fiindca aparatul va sta la o temperatura relativ constanta (-10....-4 grade)
multzumesc in avans.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate