Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Fujifilm FinePix S5 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
tu chiar nu intelegi la un mod trist de rau. 12 se pare ca are fuji, cum am zis dupa imatest. nu 14 cum zici tu. sau ai uitat ce ai zis :)))))))))))) au trecut 2h si ai uitat cele 14 fstopuri de neegalat cu care te laudai?

am masurat cum ti-am explicat ca se face. pacat ca nu pricepi nimic. penibil ca sa zic asa. si astept sa vad chiar cele 12 f-uri intr-o poza a ta, macar 11. sau 10. cite poti tu. deocamdata ai putut 5. cinci. deci ti-ai luat un fel de d100 care se cheama S3 si un fel de d200 care e S5 dar care nu sunt nikon si care sunt super scumpe ca sa produci mai putine stopuri decit o prostie ca d80. f tare.

mai mult in ultimele 2 exemple atit de geniale in sublinierea diferentelor ai pus la d80 spot metering doar doar prajesti cerul.... cit de istet poti sa fii in incercarea ta de a face poze urite cu el.... ma da prosti ne crezi pe toti, chiar crezi ca nu observam ca ai matrix la fuji?
in orice caz, cu tot stresul tau, d80 a scos 5.5 fstopuri, deci in cele mai gresite conditii a scos 5,5

chiar poti sa contezi ca nu mai particip la discutie. nu de alta da' n-am cu cine. si telefonul meu face poze ca exemplele tale cu fuji. nu inteleg ce faci cu el ca poze nu ies.

Attached File  DSC_2487_HIS.gif   12.35K   35 downloads

si fuji cu 5!!!!!!!!!!!! culmea nu??? io zic sa nu mai postezi exemple ca faci de ris fuji-ul, care nu merita asa tratament
Attached File  DSCF1255_HIS.gif   8.94K   30 downloads

Edited by sorin79, 23 January 2008 - 15:41.


#38
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004
in raport cu topicul asta ai de spus ceva?

nu am nimic de demonstrat aici, eu pur si simplu am venit cu cateva informatii, rezultat al experientei mele personale cu acest aparat. nu am nimic de impartit cu nimeni. aparatul meu foto se descurca pur si simplu muult mai bine decat ce am avut eu... si gata, am terminat discutia.

off, Doamne, m'a pus dracu sa revin pe forumu asta...

uite ca sa vezi ca nu's rau.. si cobor cu picioarele pe pamant.. si postez in armonie cu tine (total OT adica)... iata un high iso 3200 cu s5 pro


special pt. tine :  http://www.flickr.co...57601682412293/

[P.S. nush cu ce masori tu... poate zic vreo prostie dar ma rog, fie, tu ai acolo o scala de la -11EV la 0EV, iar S3/S5 stau cel mai bine la +...]

Edited by dlbogdan, 23 January 2008 - 16:49.


#39
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
sorine, sincer nu-ti inteleg atitudinea ...

daca as avea bani de dat ... as cumpara clar s5 in loc de d200 ... de ce? pentru ca nu implica mare viteza stilul meu de fotografiat.

oricum, trollaresti la greu ... si chiar nu e de inteles.

ps : n-or fi nebuni toti fotografii aia de nunti de-si iau s5 pt dr-ul mare, cum nici toti care il lauda ... arata-le tu ca n-au dreptate, ca vad ca asta vrei sa demonstrezi tu de fapt ... ca sunt restu prosti.

#40
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

View Postshobi, on Jan 23 2008, 16:56, said:

... ca sunt restu prosti.

uite mai sunt niste prosti care zic de 14 EV stops..

http://www.digitalca...Performance.htm


Quote

Our dynamic range test measures the ability to render detail in images of subjects with a wide range of light and dark tones. We turn again to Imatest software, this time shooting a Stouffer film test target lit from behind. The target shows more than 14 EV of dynamic range, which is well beyond the capability of any camera we've tested.

Hai baga mare.... desfiinteaza site-u ala.. ce dracu ma, chiar asa :) Sa minti poporu cu TV-u mai inteleg, dar chiar asa?  :D

#41
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004
uite inca o chestie... demo pentru fotositurile mici

raw-ul inclus aici: http://rapidshare.co...CF0079.RAF.html


as shot: Attached File  DSCF0079_as_shot.jpg   98.39K   120 downloads

apoi am apasat pe auto in ACR: Attached File  DSCF0079_pushed_AUTO_button_in_ACR.jpg   223.22K   146 downloads


fa asta cu orice camera digitala (and I MEAN ANY DIGITAL CAMERA) si eu o dau p'a mea de bordura pana se sparge (bordura)  ^_^


------------

inca un exemplu cu latitudinea pe umbre:

as shot: Attached File  DSCF0081_as_shot.jpg   110.22K   92 downloads

ACR auto: Attached File  DSCF0081_acr_auto.jpg   256.55K   97 downloads

Edited by dlbogdan, 23 January 2008 - 17:48.


#42
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
hai nu va certati ca a aparut urmatorul flagship
http://www.dpreview....fujifS100FS.asp

#43
pasatoiutd

pasatoiutd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.11.2007

View Postkatman, on Jan 24 2008, 16:50, said:

hai nu va certati ca a aparut urmatorul flagship
http://www.dpreview....fujifS100FS.asp
Ala nu este SLR precum S5 Pro, este un amarat de SLR-like.

PS: Cu ce masor si eu DR-ul ? Exista vreun plug-in de Photoshop ? Ca histogrammar nu prea imi merge ...

#44
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
dlbogdan, nu are rost. Respectivul este foarte sigur ca intotdeauna el are dreptate si restul interlocutorilor sunt niste picati din luna. Chiar si cand ii arati clar ca se inseala nu admite eroarea ci recurge la apelative (sau chipurile la "ignore" cum zice ca a facut cu mine - de parca mi-a facut vreun necaz). Are Nikon si orice alt aparat nu merita decat dispret.
Dupa mine S5Pro este o varianta imbunatatita a Nikonului D200, nicidecum "jumatati de masura" cum sustine el, pentru ca senzorul Sony a fost schimbat cu un SR de la Fuji. Daca a meritat diferenta de pret - numai TU poti spune.

Edited by SuperDuper, 28 January 2008 - 02:11.


#45
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Ce-ar fi să vă dați voi intâlnire și să le vedeți pe ambele cum lucrează?

P.S. Asta dacă le aveți... sau vorbiți din ce ați citit?!?

#46
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
oare ce dslr NU poate sa faca fotografii cu 3 f-stopuri? highlights-urile alea stricate, bleu, o sa le ignor pt ca nu te-ai priceput tu sa le scoti.

original
Attached File  DSCF0079_HIS.gif   7.79K   28 downloads

acr
Attached File  DSCF0079_HIS2.gif   8.41K   25 downloads

astept poza aia cu macar 8. eu cred ca s5 are 12 pt ca ii cred pe imatest. asa cum cred acel intreg tabel. intrebarea ramine: daca nu stii cum sa faci poze cu DR mare la ce iti foloseste s5? si cui foloseste sa apari pe forumuri spunind ca are de fapt chiar 14 f-stopuri? daca mai calculezi un timp poate gasesti 16.

sa nu cumva sa-l spargi... mai incearca. pina iese urmasul lui s5 sa ti-l cumperi ai ceva timp.

Edited by sorin79, 28 January 2008 - 11:48.


#47
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
haide ma, cum e posibil cel mai ieftin slr sa fie la fel cu maretul fuji???????
:roflmaofast:

http://www.imaging-r...D40XIMATEST.HTM

#48
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

View Postsorin79, on Jan 30 2008, 16:58, said:

haide ma, cum e posibil cel mai ieftin slr sa fie la fel cu maretul fuji???????

asa e, cel putin pe hartie..

doar ca difera, mult... calitatea highlights-urilor, tranzitia de tonuri e incomparabila.

#49
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ala este Fuji S3Pro care are "numai" 12EV. Oricum se vede ca celelalte camere sunt in urma lor, de exemplu "maretul" D80 este la un stop in urma "ieftinului" D40 x...
Sigur, testul ala nu zice nimic despre acuratetea culorilor sau zgomotul in toata banda aia de expunere.

Edited by SuperDuper, 31 January 2008 - 13:32.


#50
DavidNicole

DavidNicole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 22.12.2007
Am vazut imagini impresionante cu S5 pro si nu pot sa nu-i recunosc performantele DR OOC fata de orice altceva.
Nikonul tocmai prin asta ma dezamageste, lipsa de DR in highlits precum si lipsa unor tonuri graduale placute in zonele "arse".
Daca va aparea vreodata un Fuji FF cu aceasta tehnologie a senzorului, cred ca stiu ce am de facut. Electronica Nikon in ceea ce priveste AF, metering, gadgeturi, body build si optica super, sper sa faca din el un castigator mai ferm.
La ora actuala stau pe Canon tocmai pt calitatea imaginii, chiar daca e mai greu controlabil/predictibil (instabil in expunere) fata de altceva. In definitiv imaginea este platita si nu aparatura cu care este produsa.
O schimbare de sistem o voi face cand voi fi convins ca merita din toate punctele de vedere un alt sistem, cand acela mi se va potrivi mai bine.

Edited by DavidNicole, 08 February 2008 - 10:06.


#51
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Ati găsit pe undeva un test comparativ intre DR-ul S5Pro și Active D Lighting-ul Nikon D300?

#52
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostSemper Pri, on Mar 18 2008, 09:43, said:

Ati găsit pe undeva un test comparativ intre DR-ul S5Pro și Active D Lighting-ul Nikon D300?


   Esti interesat de acest aparat ?


  Intrebarea e cat se poate de serioasa, la o schimbare de sistem, parca as inclina catre Nikon si cum acizitia unui S5, imi este mai facila, de ce nu un body de D200 cu sensor Fuji ?  Preturile au inceput sa scada serios, poate pe PM sa-ti spun niste oferte. :naughty:

   Sau, poate "sa merg" in paralel, comparand o perioada doua sisteme diferite, sa vad la ce ma voi decide... :)

  Testele comparative de pe net, pot fi foarte viciate de "influenta" puterii financiare a unui brand sau altul, concluzii mult mai aproape de adevar, se pot trage cu un test direct (intre utilizatori ).

  Pe mine chiar ma incanta acest aparat, la ce ofera si mai ales la pretul de achizitie. Calitatea fabricatiei... doar e body de Nikon.

#53
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postledongreen, on Mar 18 2008, 10:38, said:

Esti interesat de acest aparat ?

Preturile au inceput sa scada serios, poate pe PM sa-ti spun niste oferte. :naughty:
  
Testele comparative de pe net, pot fi foarte viciate de "influenta" puterii financiare a unui brand sau altul, concluzii mult mai aproape de adevar, se pot trage cu un test direct (intre utilizatori ).
Daca ai o ofertă cu oricare din ele in țiplă sub 4000RON m-ar interesa... desi... nu cred.

Sper sa fac testul cand ajung in Bucuresti...

#54
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostSemper Pri, on Mar 18 2008, 22:13, said:

Daca ai o ofertă cu oricare din ele in țiplă sub 4000RON m-ar interesa... desi... nu cred.

Sper sa fac testul cand ajung in Bucuresti...

  E posibil... Si numai la tipla + garantie !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate