Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Fujifilm FinePix S5 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
din greseala, desi era pe ignore de multe luni acest geniu undercover al softpediei, am citit postul. promit sa nu mai fac.
3-4 visezi tu umed noaptea. imatest masoara 12, 12 este la fuji. imatest masoara 11 la 1ds mkII, 11 este. chiar si D80 are intre 7.5 si 11 fata de 9-12 la S3

astept raspunsul posesorilor, "testele vorbeste" de la sine.

Edited by sorin79, 22 January 2008 - 13:42.


#20
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

 sorin79, on Jan 22 2008, 13:40, said:

din greseala, desi era pe ignore de multe luni acest geniu undercover al softpediei, am citit postul. promit sa nu mai fac.
3-4 visezi tu umed noaptea. imatest masoara 12, 12 este la fuji. imatest masoara 11 la 1ds mkII, 11 este. chiar si D80 are intre 7.5 si 11 fata de 9-12 la S3

astept raspunsul posesorilor, "testele vorbeste" de la sine.

am testat, am vorbit. sunt 12 curati... fara nicio problema, in ACR 4.1

oricum cifrele vorbesc cel mai putin. iar DR-ul singur.. nu spune nimic. Fujifilm a implementat foarte bine DR-ul pt. a obtine tonuri de culoare foarte placute. Tranzitia tonurilor iar, este foarte smooth. Acum noi vorbim doar de ISO 100, DR-ul (cel putin la S5/S3) scade dramatic cu ISO, ajungand pe la 8-9 la iso 1600.

cat despre biti... da, sunt 14 biti per canal/ per senzor..., da, PER SENZOR. cel mai usor de interpretat SuperCCD-ul SR al fujifilmului este gandind ca's doi senzori in unu. avem o imagine compusa din doua. ca si cand ai trage la doua iso in acelasi timp. O imagine are 6 megapixeli de informatie cu 14 biti pe canal pentru hightlights si cealalta imagine 6 megapixeli de informatie cu 14 biti pe canal pe shaddows. fotositurile sunt asezate oblig, rezolutia este mai mare pe "diagonale" decat orizontal/vertical.

EDIT: am testat fata de d80. diferenta e grosolana.

Edited by dlbogdan, 23 January 2008 - 00:12.


#21
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

 sorin79, on Jan 22 2008, 12:16, said:

da. te intreb eu 2 chestii.
cu ce ai masurat DR-u si cum ai ajuns la valoarea de 14?

sunt 14 stopuri.. dar e tras de par. culorile sunt shiftate la extrema asta... si nu toate din pacate ca ar fi fost usor de corectat. sunt shiftati pixelii S fata de R. Folosesc cateodata pt. B&W la scene cu contraste extreme.

#22
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004
am cautat ceva cu DR extrem... cadrul n'are nicio treaba cu arta, dar va puteti juca cu el sa vedeti una alta.
recomand: CS3 cu ACR 4.1.       (ACR 4.0 nu stie sa extraga toata informatia din raw-urile S3/S5.)

ISO 200, Sigma 30/1.4@f5

http://rapidshare.co...CF1328.RAF.html

inca una

ISO 125

http://rapidshare.co...CF1323.RAF.html

LE: cat despre Photoshop cu bitii lui.... nu stiu, nu vad sa piarda, oricum nu salvez tiff. iau raw-ul, il prelucrez, salvez jpg, tin amandoua.

utilizatorii de PC pot incerca asta: http://www.geocities...9919/s7raw.html  eu nu am cum pe Mac, dar am inteles de pe fuji slr talk pe dpreview ca e singurul care "suge" tot din S3/S5

Edited by dlbogdan, 23 January 2008 - 00:59.


#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 sorin79, on Jan 22 2008, 06:40, said:

din greseala, desi era pe ignore de multe luni acest geniu undercover al softpediei, am citit postul. promit sa nu mai fac.
3-4 visezi tu umed noaptea. imatest masoara 12, 12 este la fuji. imatest masoara 11 la 1ds mkII, 11 este. chiar si D80 are intre 7.5 si 11 fata de 9-12 la S3

astept raspunsul posesorilor, "testele vorbeste" de la sine.

Jignirile sunt ceva la ordinea zilei pentru unii indivizi, tin loc de argumente. Daca te preocupai sa te uiti si la linkul dat de mine vedeai ca cei care au facut testele asta spuneau. Vrei si poze ca ti-e lene sa dai click? Daca tu ai gasit alte valori in alta parte, bravo tie... nu insemna ca ai neaparat dreptate (decat daca ai facut tu personal testele alea).

[ http://a.img-dpreview.com/reviews/FujifilmS5Pro/samples/DR/DSCF0136_wedge.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD200/Samples/DynRange/Wedges/IMG_9967_wedge.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://a.img-dpreview.com/reviews/NikonD200/Samples/DynRange/Wedges/DSC_0485_wedge.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.dpreview.com/reviews/common/dynrangenums.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si concluzia lor:

Quote

The graph below really does speak for itself; the S5 Pro's dynamic range advantage over the Canon EOS 5D and Nikon D200 is clear, and substantial.
Testele sunt, asa cum am mai zis odata, de aici: http://www.dpreview....5pro/page18.asp
Eu cand fac afirmatii dau si linkuri. Altii doar injura...

Edited by SuperDuper, 23 January 2008 - 04:59.


#24
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004
testand cot la cot cu un canon 5D timp de ~1.5 luni aproape zilnic, am ajuns la aceleasi concluzii ca dpreview. Eu personal am incredere in acel test.

A testat cineva ceva pe raw-urile mele?

#25
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu cred ca are timp cineva sa iti testeze tie jucaria atit timp cit s-au ocupat altii de ea.
si e f istet din partea ta ca ti se pare grosolan un aparat care costa de 2x mai putin si in plus are absolut toate functiile de la nikon nu-i asa? si mie mi se pare grosolan de minuscula diferenta si de ce sa iei o strutocamila cind poti sa ai chiar nikon si nu jumatati de masura?

si mi se pare cel putin comic sa dai 1800$ pe 1 stop in plus, hai 1.5 sa nu te superi. macar S5 seamana mai mult a nikon, S3 stia doar dttl pe vremea cind era apus de mult. ca posesorilor le place sa viseze la valori neatinse nici de pelicula asta e o mica fantezie si exact asta vroiam sa scot de la ei. zic ei cit este sau umfla dupa gust? pina una alta, cum am mai zis, daca imatest zice 12... 12 este. si nu exista site unde au masurat sa le dea 14

Edited by sorin79, 23 January 2008 - 10:44.


#26
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
uite ca sa nu zici ca suntem rai pe forum aici mi-am pierdut eu niste timp
abia ai scos 5 din aparat. daca faceai recovery pe highlights scoteai 5.5
Attached File  DSCF1328_HIS.gif   8.44K   36 downloads

acum sa comparam cu un junghi de aparat ca d80 cu o poza care nu e de test, e un peisaj ca al tau. este niste noise in shadows, spikes, insa ia uite cit se intine? -7 si ceva spre -8. si nimeni n-a facut reclama din DR de la d80, chiar nimeni.
Attached File  DSC_0616_HIS.gif   17.67K   34 downloads

Edited by sorin79, 23 January 2008 - 11:24.


#27
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

 sorin79, on Jan 23 2008, 11:04, said:

uite ca sa nu zici ca suntem rai pe forum aici mi-am pierdut eu niste timp
abia ai scos 5 din aparat. daca faceai recovery pe highlights scoteai 5.5
DSCF1328_HIS.gif

acum sa comparam cu un junghi de aparat ca d80 cu o poza care nu e de test, e un peisaj ca al tau. este niste noise in shadows, spikes, insa ia uite cit se intine? -7 si ceva spre -8. si nimeni n-a facut reclama din DR de la d80, chiar nimeni.
DSC_0616_HIS.gif


cred... ca vorbeai cu mine, cu toate ca mi se pare tare neadecvat tonul. am incercat sa particip cu ceva la topicul acesta. imi pare rau daca ti s'a simtit ofensat aparatul, eu am spus ca diferenta e grosolana intre cele doua aparate... nu am spus ca d80 e grosolan. si topicul nu era nici despre s3 nici despre d80.

nu stiu cum ai masurat tu aia 5, cred ca ti'a dat ceva cu virgula p'acolo.. legat de film, am tras si pe film... (~10000 filme). stiu cu ce se mananca, si mai stiu ca uneori s5-ul depaseste filmul (nu pe toate, evident) in dinamica si calitatea culorilor...  si mai stiu ca niciunul din dslr-urile cu care am tras eu anterior nu se apropiau de S3/S5 dpdv al DR-ului. (printre ele se numara Minolta 7D/5D, Canon 5D, Sony A100, Nikon D100, Nikon D200,  Nikon D70, Nikon D80)

scuza'ma ca te'am facut sa crezi ca te'am bagat in seama, pe bune, iarta'ma. eu scriam pe un topic despre S5, concluziile mele personale. Pe situri se poate uita oricine.

#28
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004
primul exemplu de raw:

AS SHOT
Attached File  DSCF1328_AS_SHOT.jpg   338.51K   171 downloads


Dupa o simpla compresie de DR (ACR 4.1, CS3, Mac OS X 10.5) - aproximativ 8 secunde cu tot cu salvat fisier.

Attached File  DSCF1328_DRcompressed.jpg   426.48K   187 downloads


o zi buna. Cine mai doreste informatii despre S5 ma poate contacta pe PM.

EDIT: Inca ceva, legat de pret ca tot se leaga lumea... Body-ul l'am cumparat cum a aparut la F64, la pretul de 6000 lei. As da si dublu pe el. Pur si simplu "suits me".
Enjoy your camera ;)

Edited by dlbogdan, 23 January 2008 - 13:42.


#29
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
asta e cel mai comic. cei care pe forumuri abereaza cind in teste clare, matematic, e cu totul altceva. tu nu numai ca ignori rezultatele de pe siteuri sau de la imatest, dar nici exemplul ala magic de 14 f-stopuri nu-l vad in posesia ta.

succes in continuare

#30
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

 sorin79, on Jan 23 2008, 13:39, said:

asta e cel mai comic. cei care pe forumuri abereaza cind in teste clare, matematic, e cu totul altceva. tu nu numai ca ignori rezultatele de pe siteuri sau de la imatest, dar nici exemplul ala magic de 14 f-stopuri nu-l vad in posesia ta.

succes in continuare

mai citeste odata ce'am zis eu (de doua ori chiar) legat de alea 14 stopuri.

ok, fie, repet si a treia oara :) La extrema, senzorii S fata de R capata un shift pe culori, .. deci, fotografia finala nu poate fi folosita decat transformata in B/W.

Eventual revin cu un exemplu... asa ca sa fiu in continuare comic :D

#31
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
te rog chiar sa fii in continuare comic.
in orice caz si 100 pixeli in al 14-lea f-stop daca ai, apar in histograma, nu vor fi ignorati.

#32
OverLordMephisto

OverLordMephisto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.08.2006
Acu sa fiu sincer, am tras raw-urile alea doua facute cu Fuji si cind le-am deschis in adobe mi-a cam picat fatza... Vreau Fuji... Cred ca mai degraba chiar si decit Nikon D300. Sint uimit de cit de mult recover pot face si de cit detaliu pot scoate din ele... Fain de tot fuji-ul asta....

#33
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
pt doar 5 fstopuri din exemplul ala? mai bine invata sa lucrezi cu procesoarele de raw inainte. 5EV sunt nimic.
chiar te rog sa-ti iei si sa postezi acel exemplu magic, macar 12 f-uri sa fie.

uite poza de la histograma de mai sus. asta e cel mai simplist recovery si uite ce bine arata si ce multe f-stopuri erau in raw, ~8, disponibile intr-o jucarie de aparat.
da, acolo sus e chiar soarele. a naibii chestie....

Attached File  a.jpg   162.88K   122 downloadsAttached File  bv2.jpg   178.75K   135 downloads

Edited by sorin79, 23 January 2008 - 14:30.


#34
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

 sorin79, on Jan 23 2008, 14:20, said:

pt doar 5 fstopuri din exemplul ala? mai bine invata sa lucrezi cu procesoarele de raw inainte. 5EV sunt nimic.
chiar te rog sa-ti iei si sa postezi acel exemplu magic, macar 12 f-uri sa fie.

uite poza de la histograma de mai sus. asta e cel mai simplist recovery si uite ce bine arata si ce multe f-stopuri erau in raw, ~8, disponibile intr-o jucarie de aparat.
da, acolo sus e chiar soarele. a naibii chestie....

a.jpg bv2.jpg

vezi ca'ti iei fix teapa pe care mi'am luat'o si eu cand am luat fuji s5. nu se lucreaza la fel cu raw-urile de la fuji. recovery nu functioneaza pe toata latitudinea (nici macar pe jumate). trage de expunere (e primul slider)

respect
(nu mai incerca sa'ti compari aparatul p'aci, pur si simplu devii caraghios)

#35
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
nu mai spune? sau tu cu gogonele pe forum de parca noi nu avem net?

pe poza ta n-am facut nici o ajustare, am masurat f-stopurile si alea sunt, 5! daca ai auzit vreodata de recovery cu interpolare, si sigur nu, atunci reparind culori poti spune ca mai mulgi ~0.3EV desi nu sunt reali.
pe a mea am postat si recovery ca sa nu zica fraierii ca arata ciudat, si sunt 7+ f-stopuri in orice caz intr-o expunere infinit mai dificila decit exemplul tau care trebuia sa ma dea pe spate cu ce DR are fuji.

nu mai am rabdare cu tine, daca vreodata ai tu un aparat cu 14 fstopuri te rog pune poze. pina atunci nu am ce sa mai zic ca nici macar nu intelegi tehnic ce se intimpla.

Edited by sorin79, 23 January 2008 - 14:58.


#36
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004

 sorin79, on Jan 23 2008, 14:54, said:

nu mai spune? sau tu cu gogonele pe forum de parca noi nu avem net?

pe poza ta n-am facut nici o ajustare, am masurat f-stopurile si alea sunt, 5! DR nu tine de recovery.
pe a mea am postat si recovery ca sa nu zica fraierii ca arata ciudat, si sunt 7+ f-stopuri in orice caz intr-o expunere infinit mai dificila decit exemplul tau genial.

nu mai am rabdare cu tine, daca vreodata ai tu un aparat cu 14 fstopuri te rog pune poze. pina atunci bai bai..
nu stiu exact cum ai masurat tu f-stopurile in RAW-ul meu. RAW-ul tine 12 stopuri cand e cazul. astea 12 stopuri exista doar in RAW, pentru a le avea in orice alt format (nici macar TIFF nu e in stare) trebuie sa compresezi DR-ul.
mai mult decat atat.. sunt fix 3 softuri 3rd party care stiu de existenta fotositurilor mici din senzorul fujifilm.
1. ACR 4.1 (nu 4.0) (CS3)
2. Lightroom
3. s7raw

si da, uitandu'te pe net vezi si tu cu ochisorii tai.. 12 F stopuri, nu vad de ce ne certam.

ps. exemplul tau e chiar penibil.

dar daca tot ne dam la penibilitati, iata ca se intampla sa am un exemplu chiar vs d80 (nu prea inteleg de ce ma pun la mintea ta, dar fie)

iaca deci... d80 vs s5 pro [amandoua aceleasi setari, acelasi obiectiv, distanta de 1 minut intre ele]
(cadrul penibil este de la geamul biroului meu, nu m'am sinchisit sa ma scol de pe scaun)

d80 NEF: http://rapidshare.co...C_2487.NEF.html

S5 RAF: http://rapidshare.co...CF1255.RAF.html

si ACR 4.1  recovery pe raw-ul S5-ului : Attached File  fuji_acr_auto.jpg   356.43K   91 downloads


jucati'va cu ambele raw-uri...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate