Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Instalare, SERVICE, Intretinere Aer Conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4733 replies to this topic

#3997
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 21.08.2008
Nici o parere despre R32 vs R410?
Sau inca nu e momentul de a trece la R32?

#3998
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 22.09.2007
Buna ziua, as dori sa cumpar aparatul Gree Bora A5 GWH12AAB-K3DNA5A. Imi puteti spune niste pareri despre acest model? De asemenea imi puteti spune ce firme care se ocupa de montaj recomandati pentru Iasi aprobate de cei de la Gree? I-am intrebat si pe cei de la Gree, dar inca nu mi-au raspuns. Multumesc anticipat!

#3999
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007

View Postarg, on 10 iunie 2018 - 11:24, said:

Iginenizarea eu o fac cu fass de spalat geamuri dat in radiator, iar filtrele le spal cu dusul si detergent de vase (daca sunt imbastite rau).
In rest daca face frig nu ai de sa umbli la teaseul frigorific.
in care radiator?

#4000
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
Ala din spatele filtreleor.
Normal ca cel din unitatea interna (cea din casa).

#4001
dorin_v70

dorin_v70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.04.2010
Salutare!
Am nevoie de un sfat legat de inlocuirea unui aparat de aer conditionat. Doresc sa-l inlocuiesc pe cel vechi de 12 ani si care inca mai este functional cu unul cu tehnologie inverter, mai silentios, mai modern si cu consum mai redus de energie. UE a noului aparat se potriveste exact pe vechile console, partea de montaj a conductelor este aceiasi, la fel si diametrul conductelor si al piulitelor acestora.
Conductele, drena de scurgere si bineinteles izolatia si matisajul care a fost facut cu folie de aluminiu si consolele au fost inlocuite acum 4 ani cand s-a facut reabilitarea termica a blocului. E ok sa folosesc conductele din vechea instalatie la noul aparat? Cineva m-a pus un pic in ceata spunandu-mi ca nu e bine sa folosesc vechile conducte deoarece trecand freonul prin ele cuprul a devenit mai casant?!! si risc sa nu mai etanseze cum trebuie la imbinari! Daca refolosesc conductele facand operatia de montaj cum trebuie, cu pompa de vid,etc.....pot sa am probleme? Nu ar fi problema costul unor conducte noi dar operatia in sine este mai dificila deoarece circuitul este prins putin in izolatia exterioara a cladirii si nu as vrea sa stric ce e acolo, plus ca traseul actual este ceva mai lung(aprox.4.5metri) decat cel care se livreaza atandard in kit-ul de instalare.

#4002
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
Nu-ti face nimeni nici o reducere daca refolosesti conductele, ma rog daca ai un traseu lung atunci da, nu mai platesti ce e peste cei 3 sau 4m din kitul de instalare.
Daca nu e foarte foarte complicat (traseu mascat prin tencuiala, etc) eu as schimba conductele.

#4003
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
arg

uite ce scrie:

Nu ar fi problema costul unor conducte noi dar operatia in sine este mai dificila deoarece circuitul este prins putin in izolatia exterioara a cladirii si nu as vrea sa stric ce e acolo, plus ca traseul actual este ceva mai lung(aprox.4.5metri) decat cel care se livreaza atandard in kit-ul de instalare.

#4004
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
ce vrei sa-ti spun?
ca am vazut kituri de instalare de 5m?
ca poate tevile alea in tencuiala sunt fara izolatie si vai de mama lor?
mai toti montatorii de ac-uri au colacul de traseu (tevile de cupru si furunul de scurgere) la ei, si 1m in plus nu costa o avere, nici macar nu e nevoie de freon in plus (pana pe la 8-10m).

plus ca e posibil ca vechiul ac sa fie pe r22, uleiul e vechi, iar asta nou e R410a sau chiar R32.... crezi ca o sa stea dorel sa curete traseul vechi?

Edited by arg, 14 June 2018 - 08:43.


#4005
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 02.05.2008
Omul spune ca a schimbat traseul acum 4 ani si NU din cauza costului ci a spargeri peretelui ar vrea daca se poate sa pastreze traseul vechi.

12 ani vechime cel mai probabil este cu R407C sau R410A, R22 este de acum 20 de ani

Tu ii spui ca nu ii face reducere... adica nu il ajuti cu nimic, e ca si cum eu as intreba ce pastila sa iau de cap iar tu imi spui sa mananc mai putin daca nu vreau sa ma ingras.

Daca traseul e bun si curatarea este posibila faptul ca nu trebuie sa repare peretele este mare lucru.

#4006
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 21.08.2008
Fiind cu treburi prin Capitala am intrat in Metro sa vad oferta reala de AC. Erau si de 18000si de 24000BTU, preturi cu pana la 6-700 de lei mai mici fata de magazinele concurente.
Alizee, Platinium, Inventor. In Carrefour Buzau am vazut Nobu dar de 12000BTU, pret excelent, vreo 1100 de lei.
Cele din Metro sunt unele cu R32.

Diferenta dintre 18000 si 24000BTU la pret este de cca 400 de lei, maxim 500. In conditiile in care eu am avut de 17000BTU si astea de 18000BTU pot "urca" la nevoie spre 22-23000BTU, e ok daca iau de 18000 sau sa "ma arunc" direct la 24000BTU? Cutiile pentru 24000 nu incap in masina normala, trebuie ceva dubita sau papuc, alta cheltuiala. Astia nu accepta comenzi online... dealtfel nici Selgros, si acolo sunt cateva ok.

Edited by danghetau, 14 June 2018 - 10:20.


#4007
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 14 iunie 2018 - 10:17, said:

.... dealtfel nici Selgros, si acolo sunt cateva ok.
https://www.selgros.ro/parteneri

#4008
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 21.08.2008
Doar doua magazine din alea lucreaza in afara Bucurestiului, am cerut oferta unuia, sa vad daca pot sa vanda din ambele (Metro/Selgros).

Edited by danghetau, 14 June 2018 - 11:08.


#4009
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005
)(@#&*$@#)@_+#+@(+#
tot nu te-ai saturat sa montezi cu "dorel" ?

Edited by arg, 14 June 2018 - 11:10.


#4010
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 21.08.2008
Montatorul nu e Dorel, nu le confunda. Acum am montator bun.
Produsul e doar cumparat de la un magazin mai slab cotat.

Totusi, esenta sta in a vedea si alte opinii cu privire la acest aspect, valabil si pentru alte marci, oricare ar fi ele.

Diferenta dintre 18000 si 24000BTU la pret este de cca 400 de lei, maxim 500. In conditiile in care eu am avut de 17000BTU si astea de 18000BTU pot "urca" la nevoie spre 22-23000BTU, e ok daca iau de 18000 sau sa "ma arunc" direct la 24000BTU?

Edited by danghetau, 14 June 2018 - 11:16.


#4011
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007
Doctore, totusi ia in calcul si priza in care il bagi pe cel de 24000btu.
Curentul merge spre 13A si puterea spre 3kW, in situatia in care merge din plin.
Adica sa nu mai fie si alti consumatori mari pe bransamentul aerului.

#4012
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,184
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanghetau, on 14 iunie 2018 - 11:11, said:

Montatorul nu e Dorel, nu le confunda. Acum am montator bun.
atunci e bune, dar pentru cei 3kw e nevoie de sarme groase si contacte bune.

Edited by arg, 14 June 2018 - 12:38.


#4013
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,752
  • Înscris: 21.08.2008
Fujitsu sugea 11A constant, daca 20 de ani nu a luat foc... merge si asta.
Intr-adevar, ma gandesc la unul de 18000 pentru ca ar fi cel putin la fel de potent ca asta avut pana acum la un consum mai mic. Poate unul de 24000BTU in sarcina sa ia mai mult, la regim nominal poate fi consum mai redus.

Instalatia duce, siguranta a sarit la un consum mult mai mare, verificat, asta e ultima grija.

Cred ca am sarma/conductor de Cu de 4 mmp, parca la un consum de peste 6kwh a sarit siguranta, oricum, mult peste doar cei 3kwh ai acestui AC de 24000BTU.

Edited by danghetau, 14 June 2018 - 14:04.


#4014
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postdorin_v70, on 14 iunie 2018 - 06:33, said:

Salutare!
Am nevoie de un sfat legat de inlocuirea unui aparat de aer conditionat. Doresc sa-l inlocuiesc pe cel vechi de 12 ani si care inca mai este functional cu unul cu tehnologie inverter, mai silentios, mai modern si cu consum mai redus de energie. UE a noului aparat se potriveste exact pe vechile console, partea de montaj a conductelor este aceiasi, la fel si diametrul conductelor si al piulitelor acestora.
Conductele, drena de scurgere si bineinteles izolatia si matisajul care a fost facut cu folie de aluminiu si consolele au fost inlocuite acum 4 ani cand s-a facut reabilitarea termica a blocului. E ok sa folosesc conductele din vechea instalatie la noul aparat? Cineva m-a pus un pic in ceata spunandu-mi ca nu e bine sa folosesc vechile conducte deoarece trecand freonul prin ele cuprul a devenit mai casant?!! si risc sa nu mai etanseze cum trebuie la imbinari! Daca refolosesc conductele facand operatia de montaj cum trebuie, cu pompa de vid,etc.....pot sa am probleme? Nu ar fi problema costul unor conducte noi dar operatia in sine este mai dificila deoarece circuitul este prins putin in izolatia exterioara a cladirii si nu as vrea sa stric ce e acolo, plus ca traseul actual este ceva mai lung(aprox.4.5metri) decat cel care se livreaza atandard in kit-ul de instalare.

In primul rand ar trebui sa te uiti pe eticheta de la UE unde apare ce tip de freon foloseste aparatul vechi.
Daca este acelasi ca si cel de la aparatul nou nu este nici o problema daca montezi folosind traseul actual. Obligatoriu cu pompa de vid.
Daca nu este acelasi tip de freon la ambele aparate ai doua variante, una sa cureti conductele, a doua sa montezi Mitsubishi Electric.
Mitsubishi Electric au aparate care se pot monta chiar si pe trasee de la aparate vechi ce foloseau R22 fara a curata conductele.
Trebuie doar sa faci calculul si sa vezi ce iese mai rentabil in acest caz, curatatul conductelor si montezi orice marca, sau montezi direct Mitsubishi Electric.

Tevile de cupru, chiar si daca a fost montat aparatul ieri si azi vrei sa montezi altul trebuie sa refaci conurile la capete si etanseaza perfect.
Acelasi lucru trebuie sa faci si cu tevile vechi din perete, sa se taie toate 4 capetele si sa se refaca conurile si abea apoi sa se conecteze pentru ca la strangerea piulitelor conul de cupru se turteste, se subtiaza si nu mai etanseaza daca se refolosesc la o noua strangere, sau mai bine spus exista riscul sa ai pierderi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate