Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Instalare, SERVICE, Intretinere Aer Conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4732 replies to this topic

#3979
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Punctul de alimentare variază în funcție de marca și puterea aparatului.
Peste 12000BTU toate aparatele se alimentează la UE.
Pana în 12000BTU marea majoritate a mărcilor se alimentează la interior dar exista și mărci care au alimentarea la exterior.


În ceea ce privește pompa de vid moartea prematura a aparatelor prin distrugerea compresoarelor reprezinta exemplul cel mai concludent ca este obligatorie.

#3980
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Gree-ul meu de 12k btu e alimentat la exterior dar cablul de alimetare e atarnat de unitatea interna.

@ teknotronik
E normal fara pompa de vid si umplut corect, doar nu vrei sa mearga 40ani fara probleme, ei de unde mai fac rost de clienti, daca tot ce monteaza ar rezista zeci de ani.

Edited by arg, 30 May 2018 - 07:44.


#3981
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Ok, deci sunt sanse sa scot cablul inspre UE, asa ca gaura in tablou o dau acolo. Daca n-o fi asa ... atunci pat de cablu.

#3982
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Buna ziua. La aerul condiționat de acasă am văzut că amândouă conducte de la unitatea exterioara sunt dezizolate in jur de 30 cm  . Au avut ceva izolație dar e toată roasa și ruptă. Trebuie neapărat izolata ,nu? Ma gândesc că se pierde pe acolo eficienta climei. Mulțumesc

#3983
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
da se pierde din randament.

#3984
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări, am cumpărat acest aparat de aer condiționat cu 1199 lei, kit instalare inclus. Cel mai mic preț la montaj pe care l-am găsit este de 349 lei, se găsește undeva mai ieftin?
Mulțumesc.

#3985
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Gasesti un dorel mai ieftin, dar o sa-ti faca o instalare de o sa plangi.

Daca dadeai 1550lei cu trasport si montaj ziceai ca mama ce scump e,
Lasa ca dai 1200 + 350lei si fara garantie, ca o or sa dea vina unii pe altii.

S-a scris si rescris ca varianta cea mai buna e sa cumperi ac-ul cu transport si montaj inclus.

Edited by arg, 09 June 2018 - 17:21.


#3986
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Spui basme, Altex nu se încumetă să vândă și să monteze aparate de aer condiționat fără să asigure garanție. Am găsit doar prețuri între 350-500 pentru același montaj, cu firme nu Dorel cum zici tu.

Dar și Dorel mi-a instalat un aer condiționat pe care l-am luat la ofertă de la Carrefour cu 400 lei, încă 100 lei montaj, nu m-a interesat garanția la banii aceia, merge și acum după 5 ani, montaj corect fără să plâng.

Un răspuns serios poate da cineva?

Mulțumesc.

#3987
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Garantia pe montaj ti-o da montatorul, garantia pe aparat vanzatorul.
Eu am cumparat AC de la un magazin dar am montat cu altcineva. Garantii separate. Se poate si asa.

In alta ordine de idei, nu reusuesc sa intru pe siteul Metro sa vad ce AC au acolo. Intr-o vreme aveau la vanzare AC care la alte magazine mari erau 3000-3200 de lei, in Metro erau exact 2000 de lei. M-as orienta catre un singur AC de 18000BTU, eventual completez ulterior cu unul de 12000BTU.
Merita acum R32 sau sa raman la R410? Dintre doua AC identice (marca, BTU), unul cu 410 si altul cu 32, la acelasi pret, ce e de luat acum?

Edited by danghetau, 09 June 2018 - 17:33.


#3988
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Am testat ziele astea ac-ul midea de 12k btu montat in 2008 cu purjare.
Raceste ca-n prima zi.

#3989
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Buna ziua! Deoarece vine vremea sa folosesc aparatul de aer conditionat, as dori sa ii fac o igienizare + completare freon daca o fi cazul! Presupun ca daca este nevoie de completare trebuie si pompa de vid, nu? Imi puteti recomanda o firma din Bucuresti sau vreun coleg de forum care se ocupa cu asa ceva? Este vorba de un AC Gree de 12000 BTU montat acum trei ani(instalare facuta fara vidare pt ca n-am stiut de asa ceva si ei nu s-au sinchisit s-o faca)! Va multumesc!

#3990
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Cum determini cantitatea de freon existenta in instalatie pebtru a sti cu cat sa completezi ? Cred ca mai bine te lipsesti si daca merge il lasi asa..

#3991
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Completare se face la R22, la freoni de genul R407/R410 nu se completeaza ci se recupereaza, se videaza si se incarca exact cat trebuie din butelie noua.

#3992
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Iginenizarea eu o fac cu fass de spalat geamuri dat in radiator, iar filtrele le spal cu dusul si detergent de vase (daca sunt imbastite rau).
In rest daca face frig nu ai de sa umbli la teaseul frigorific.

#3993
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Sa il las asa chiar daca instalarea s-a făcut fara vidare? El pare a fi ok, face rece!

#3994
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,722
  • Înscris: 21.08.2008
Lasa-l asa, completare nu se face iar costurile si riscurile de a merge mai prost decat inainte sunt mai mari. Ai vreo garantie ca ti se va pune freon curat (aka nou) si nu recuperat?

#3995
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Atunci il las asa!
Arg, nu cred ca fasul de spalat geamuri îndepărtează toate bacteriile care pot sa fie acolo! Zici sa dau cu ala si sa nu mai caut vreun spray special pt asa ceva?

#3996
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Fassul ala are alcool, mazileste o parte din ele, o alta parte o cara la vale pe scurgere, iar pe alta parte miroase frumos si da senzatia de curat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate