Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Soft ziar

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003
Puteti sa-mi spuneti ce soft folosesc ziarele? Vreau sa fac o publicatie de publicitate, format A4, alb - negru si vreau sa va intreb ce soft ar trebui sa folosesc?

#2
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
In special QuarkXpress. Mi se pare softul cel mai potrivit pentru un ziar.

#3
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Merge si Adobe PageMaker, desi e mai mult orientat spre carti/brosuri.

#4
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003
:help: Deci o revista publicitara numai cu reclame si as vrea sa stiu care e cel mai bun soft de pe piata la ora actuala.

#5
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Aici nu iti pot da un raspuns exact pentru ca nu am lucrat cu Quark, doar cu PageMaker, nu pentru ca asa am ales, pentru ca asa s-a nimerit.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Adobe InDesign. Consider ca este cel mai bun software de layout DTP

#7
mesengeru

mesengeru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.04.2003
QuarkXPress e cel mai fiabil, după părerea mea. Anyway, e bine să întrebi acolo unde vei face filmul pentru tipografie ce program preferă... Altfel... s-ar putea să ai surprize neplăcute exact atunci când vei fi convins că ai terminat treaba.

#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
foloseste softul pe care il cunosti cel mai bine...

oricum, pe linga programele de paginare pomenite mai sus, iti va trebui si Photoshop - pentru editare imagini bitmap, alaturi de un editor de imagini vectoriale (illustrator/freehand/corel)

de asemeni, verifica cu cei la care vei lucra filmele si eventual tiparul, cit si cu cei de la care vei primi diferitele reclame (mai ales compatibilitatea fonturilor...)

#9
sad

sad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.07.2002
QuarkXpress este finalul!
Pana acolo normal Photshop, un texteditor pt. texte, etc.

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
am lucrat cu ambele (quark&pagemaker) si pot sa-ti spun ca ambele vor face treaba la fel de bine. fiecare are anumite puncte tari/slabe, insa asta nu inseamna ca unul e mai bun ca altul. oricum, rezultatul final se poate obtine in mai multe feluri, cu oricare dintre acese programe. asa ca... foloseste-l pe cel care ti-e cel mai accesibil

#11
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Daca vrei ceva beton si de viitor asculta-l pe arty. InDesign-ul este de departe peste Quark la features. Din pacate sunt putine case de prepress care il folosesc. Dar vine tare din urma.

#12
mihaitza

mihaitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.03.2004
adobe InDesign si Pagemaker sint cele mai potrivite si nu's prea complicate.
acu te orientezi si tu. dak ai timp, chef si rabare sa le invetzi peastea doua esti un fericit.

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by tim2003
Daca vrei ceva beton si de viitor asculta-l pe arty. InDesign-ul este de departe peste Quark la features. Din pacate sunt putine case de prepress care il folosesc. Dar vine tare din urma.


in us, marea majoritate a printhousurilor accepta InDesign si MAI ACCEPTA XPress... :)

#14
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Nu stiam faza cu US dar ma bucur :). In Romania din pacate lucrurile stau invers dar nu e timpul pierdut.
Adevarul e ca Adobe au avut o intrare cu InDesign-ul de toata lauda: compatibilitate 99% cu orice document quark, pret muuult mai mic (iar pentru utilizatorii de quark si mai mic!!!) pentru aceleasi facilitati, compatibilitate perfecta cu PS si Illustrator, etc. Si asta in momentul de totala relaxare a celor de la Quark care au considerat produsul (lider ce-i drept) doar o "vaca buna de muls" si nu au mai adus imbunatatiri. Acum se pare ca roata s-a intors.

#15
eXploziv

eXploziv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.05.2003
Mersi baieti si eu cred ca Adobe InDesign e mult mai bun :)

#16
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
tim: roata e way intoarsa. CS Studio costa aproape jumatate cat costa Xpress si ai TOT CE VREI in el. Illustrator, Photoshop, Indesign, Acrobat si Version Cue. Mai e si GoLive la o adica pt cine foloseste...

Indesign CS importa documentele Xpress fara probleme, ceea ce nu se poate spune de Xpress cu documentele InDesign :)

Integrarea cu PS si AI face Indesign de nepretuit. Printhousurile au acorduri cu Adobe deja... linii de support 24/7 care MERG.... Adobe e chiar commited sa faca treaba si sa arunce pe Xpress out. Plugul de Pagemaker pt Indesign a venit gratis pt userii registered... o alta chestie super cool.

Integrarea Indesign cu OpenType fonts este o alta treaba de care Xpress cared ca nu are idee.

Xpress a fost un soft foarte bun comparat cu Pagemaker cand era la Aldus si cu Ventura. comparat cu Indesign este ca un batran cu bronshita.... comparat cu un copil tanar si proaspat.

cert, Indesign e mai productiv.

#17
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Cred ca insasi stragegia Quark-ului a fost deficitara "noi detinem core-ul si altii sa faca plug-in-uri pentru adaugarea de features". InDesign le contine pe toate la un pret mai mic.

Dupa ce dadeai o caruta de bani pe un Quark chior mai trebuia inca pe atat sa iti iei si tu niste plug-in-uri sa poti face treaba. Unde mai pui ca avea si probleme cu fonturile (cel putin varianta portata pe windows). Cum se proceda:

Pasul1: faceai tu lucrarea si te duceai la casa de prepress unde aflai ca fonturile tale sunt varza desi tu din alte programe (TOATE) dadeai la print/film fara probleme.
Pasul2: vorbeai cu baietii si iti dadeau ei un set de fonturi ("bune tata, verificate") cu care sa lucrezi. Vroiai sa folosesti un alt font? O faceai pe barba ta si nu de multe ori reluai de la pasul1.
Daca erai ceva mai citit luai fontul "la gadilat" cu Fontographer-ul si poate iti reusea manevra.

Oricum era chinu dracu. Decat sa folosesti un Quark (cu fonturi) mai bine te impuscai

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
poti si cu Xpress... indiferent de fonts... trecand insa in PDF

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate