Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

renault megane vs hyundai accent

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006
Iata cum se comara din nou prunele cu merele (ca doar tot fructe sunt!). Pe cand o comparatie BMW-Passat (care o merita mai mult?) sau Logan-Octavia2 (masini de familie, tot pe acolo...). In plus, unii isi dau cu parerea, desi nu au mers cu nici una dintre masini. Au auzit, au avut flote (multe tata!), are soferul sau nevasta  :D . O sugestie: inainte de a ne da cu parerea, un drive-test poate fi edificator! Daca era sa ma iau dupa un bun amic, caruia i s-a schimbat in garantie caseta de directie la o Toyota, astea sunt cele mai proaste masini. Hai ma, chiar asa! Cand auziti ca la nu's ce marca au aparut n probleme, cel mai important motiv este ca se vand multe pe piata romaneasca. Despre o masina vanduta in 2-3 sute de exemplare pe an se va auzi mult mai putin decat despre una vanduta in 2-3 mii de exemplare pe luna. Masinile despre care se discuta in topic (topic?) au undeva la 3-4-5 ani garantie, iar in ultima instanta tot banii vor face diferenta. Cred ca fiecare dintre ele au un bun raport pret/performanta, fiecare in clasa ei!. Si am mers cu amandoua  :P

#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,008
  • Înscris: 06.04.2007
Lupta stransa domle :D . V-ati calmat...And the winner is....

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

 smythe, on Jul 6 2007, 15:31, said:

Iata cum se comara din nou prunele cu merele (ca doar tot fructe sunt!). Pe cand o comparatie BMW-Passat (care o merita mai mult?) sau Logan-Octavia2 (masini de familie, tot pe acolo...). In plus, unii isi dau cu parerea, desi nu au mers cu nici una dintre masini. Au auzit, au avut flote (multe tata!), are soferul sau nevasta  :D . O sugestie: inainte de a ne da cu parerea, un drive-test poate fi edificator! Daca era sa ma iau dupa un bun amic, caruia i s-a schimbat in garantie caseta de directie la o Toyota, astea sunt cele mai proaste masini. Hai ma, chiar asa! Cand auziti ca la nu's ce marca au aparut n probleme, cel mai important motiv este ca se vand multe pe piata romaneasca. Despre o masina vanduta in 2-3 sute de exemplare pe an se va auzi mult mai putin decat despre una vanduta in 2-3 mii de exemplare pe luna. Masinile despre care se discuta in topic (topic?) au undeva la 3-4-5 ani garantie, iar in ultima instanta tot banii vor face diferenta. Cred ca fiecare dintre ele au un bun raport pret/performanta, fiecare in clasa ei!. Si am mers cu amandoua  :P
Bravo...ai pus punctul pe "I" . Doar ca nici un milion de puncte pe I nu ma vor convinge sa mai am incredere in Renault. Si nu am avut flote....ca nu-i firma mea. Eu doar am utilizat, pe rand, un Clio vreo 2 ani si-un Megane vreo 2 ani. Si am mai zis...cand vezi 20 de Renaulturi cu probleme....nu-ti vine sa generalizezi? Sa-ti spun ca absolut, dar ABSOLUT nici un posesor de Renault pe care-l cunosc, nu a avut cuvinte de lauda la adresa lui? Ma rog...unul a avut, dar el era multumit si daca i se rupea pivotul in drum si isi facea masina varza...tot drumurile de kko ar fi fost de vina. Si...cu ce ma incanta faptul ca masina e in garantie, cand sta 2 luni (caz concret cu Clio-ul cumnatului meu) in service pentru ca idiotilor le ia o luna sa aduca 2 injectoare de la Pitesti la Bucuresti, pe urma, inca o luna sa aprobe schimbarea intregului sistem de alimentare (ceea ce trebuia facut de la inceput) si sa-l aduca? Si chiar sa zic ca ar avea piese in stoc si mi le-ar schimba pe loc (viiise taica) ...cu ce ma incanta garantia cand pierd timp prin service-uri cu masina? Poate am altceva mai bun de facut in acest timp. Ma rog...poate pe unii nu-i intereseaza. Dar chiar si asa, tu tii masina doar cat are garantie? Daca atata timp cat are garantie (adica in principiu sub 100.000 km ) ce te face sa crezi ca dupa ce iese din garantie nu va mai face probleme? Si alea cooosta tata.

#22
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
octavian, dupa cum observi, duecm o discutie civilizata.
nu e nimeni atat de fan cum sunt unii fata de masina populara...
se poate discuta si normal. pana apare maximus si ne impuie capul cu superoritatea masinilor rino sau Dacia.  :P

#23
Stefan Andrei

Stefan Andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.07.2007
uko se pare ca doar o liniuta o sa ne lamureasca pe amundoi. Banuiesc ca tu ai deja accent, mai ramane sa imi iau eu un Megane si vedem la concret care pe care :P (dar daca eu imi iau megane rs-ul? se mai pune?)

#24
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
se pune, dar nu o liniuta...mergem pe dealul negru. urcare si coborare. punct.
astept sa iti iei megane-ul.

#25
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
o parere subiectiva:pentru cei ce conteaza imaginea aleg megane-ul.

cum imi spunea un amic cu Megane 1.6 16 v anul trecut cu care am fost la mare:" mey , eu tot ii dadeam bice sa scap de tine cu accentu si tu nimic ! ce motor ai in ascutitoare? "  :P

nefortata se duce binisor accentu intr-un 140-150. motor de 1.4.

pe de alta parte asta iarna m-am dus la shouwrum Dacia -rino. am intrat intr-un megane full pe acolo si mi-a picat fata ce plastice naspa avea. mult mai proaste ca acum 2-3 ani....

#26
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
trabantule, meganu' duce 140-150 in 3 pistoane :smoke:

#27
Stefan Andrei

Stefan Andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 05.07.2007

Quote

trabantule, meganu' duce 140-150 in 3 pistoane
asta a fost tare! bravo :D

uko vorbeam de Megane rs (motor de 2.0 ~ 225cp, 0-100 km/h in 6.5s) :D se compara accentul tau cu ala? bine partea proasta e ca costa vreo 20000k . Am vazut unul intr-o reprezentanta Renault si mi-a picat fata. E prea faina masina.

#28
newcomer

newcomer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.04.2007
am facut test cu Megane II 1,6 dotari full. privilege plus toate optiunile posibile (ceea ce afecteaza prea putin tinuta de mers).

concluzii megane 2 1,6 benzina versus accent 1,5 crdi (modelul de 1,6 l-am testat prea putin ca sa ma pot exprima):
+ tinuta de mers impecabila;
+ confort interior;
+ tot felul de gadgeturi la interior, de la depozitare la suport de ochelari si tot felul de spatii de utilitate (practic redusa);
+ siguranta superioara (activ +  pasiv);
+ aspect exterior mult mai impresionabil (masina managerului la inceput de drum);
+ spatiu interior mai mare;
+ portbagaj mai mare.

- pretul;
- costul reviziilor;
- consumul (consuma mai mult si decat accentul 1,6 pe gas);
- fiabilitate mai scauzta decat accent (mai rpecis, vechiul Hyundai accent);
-- costuri infioratoare ptr perioada post-garantie;
- service de kko (la mine in zona cel putin) si cam shnapanesc;
- mai lata decat alte masini din aceeasi clasa, ceea ce poate provoca unele probleme in trafic ptr incepatori.

deci,
daca aveti bani, nu conteaza costul reviziilor programate, nu conteaza consumul si vreti sa schimbati masina dupa expirarea garantiei, alegerea este de departe megane II.

Edited by newcomer, 06 July 2007 - 22:52.


#29
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Parerea mea este sa NU cumperi noul accent...cel putin in varianta actuala. Este prima masina la care stiu (concret vorbind) ca i s-a BLOCAT coloana de  directie in mers + alte nenumarate probleme printre care - schimbat o fulie, amortizoarele spate, senzori etc.

Meganul in varianta 2.2 este o optiune muuult, ,muuult mai buna. Eu sunt  multumit si de prima varinata. Este o masina care daca este exploatata cu decenta iti poate aduce satisfacii. In cazul in care alegi Megane iti recomand cu MARE caldura variantele diesel :). Eu am benznina 1.6 16v si crede-ma, dieselul merita diferenta :)

Referotor la costul reviziilor - sunt cel putin la fel de scumpe sau ieftine. In B stiu ca reviziile de la HAR sunt mai scumpe de cat la IPSO care este cel mai scump service rennault.

Ca o paranteza referitor la celalalt topic - nu merita diferenta in plus pentru accent. Loganul este mult mai bun.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006

 newcomer, on Jul 6 2007, 23:46, said:

concluzii Megane 2 1,6 benzina versus accent 1,5 crdi (modelul de 1,6 l-am testat prea putin ca sa ma pot exprima):
+ tinuta de mers impecabila;

-

Impecabila fata de....ce? Dacia 1300? :lol:. Masina era destul de barca si pe varianta 2.1, dar pe 2.2 cu pachetul ala de drumuri grele  e de-a dreptul titanic. Aia nu se poate numi tinuta de drum....nici macar decenta.

#31
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Se poate inchide topicul?

Nu duce nicaieri pentru ca cele 2 masini sunt in clase diferite, au target diferit, so nu prea avem ce compara.
In plus initiatorul topicului si-a luat masina de mult si vrea doar sa ne (se) convinga ca a facut o alegere buna.  :P  :lol:

#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Megane e o masina pentru piata competitiva din Europa, Accent e gandita pentru tarile emergente in principal (in traducere libera lumea a treia). Vedeti ce diferenta exista intre Clio facut in Turcia si Clio facut in Franta, asa ca pastrand proportiile trebuie sa fii mare fan Acent sau mare dusman Renault ca sa compari doua masini total diferite, din clase diferite. Dai un ban in plus la revizii dar nu umblii cu supozitorul daca tot dai nspe mii de euro pentru o masina ca Megane.

#33
alexshelby427

alexshelby427

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 30.05.2006

 uko, on Jul 6 2007, 13:41, said:

nu te lua dupa hartiile "frantuzesti"...mint cu "M" mare...:)
daca vrei, iti pun linkul sa vezi in cate zeci de feluri se masoara caii putere (si cat conteaza cum "sunt pusi" pe roti...)

Iarasi aberam cu gratie nenea UKO. Pai ce treaba are SAE cu masuratorile europene ?  :lol:
Probabil ca pe Dealul Negru cu care ne ameninti nici Fisichella nu te face la volanul monopostului sau pentru ca e Renault si mai are si puterea supralicitata.  ;)

On-topic : eu cred ca ar trebui inchis versus-ul. Megane este o masina dintr-o alta clasa, lucru care se vede prima oara cand deschizi portiera. Nu prea putem pune clasa mica impreuna cu cea compacta doar pentru a vedea din nou aceeasi poza cu un vitezometru optimist. Serios acum.  ;)

#34
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Slabut,   :lol:   ma asteptam la
:argue:  :bandit:  :ciocan:  :boxing:  :finger:  :harhar:

#35
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Sau   :tomato:    :raygun:    :rant:     :ninja:

Edited by MAK, 07 July 2007 - 19:54.


#36
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006

 MembruAnonimelby427, on Jul 7 2007, 20:26, said:

On-topic : eu cred ca ar trebui inchis versus-ul. Megane este o masina dintr-o alta clasa, lucru care se vede prima oara cand deschizi portiera. Nu prea putem pune clasa mica impreuna cu cea compacta doar pentru a vedea din nou aceeasi poza cu un vitezometru optimist. Serios acum.  ;)

Sunt absolut de acord!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate