Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#793
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009

 ValentinVali, on 21 februarie 2022 - 22:48, said:

Buna observatie!
Dar in plin sezon cum ar fi iulie - august, nu exista riscul sa nu mai gasesti bilete din scurt?
Nu știu ce să zic, este posibil sa fie destul de aglomerat atunci mai ales că s-au ridicat toate restricțiile de călătorie în Elveția. Dar oricum stați mai mult în zonă și sigur veți reuși să urcați. Din ce am văzut recomandările pe tripadvisor sunt să urcați cu prima cursă daca este posibil(este mai puțin aglomerat ).

#794
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
PTR inspirație de trasee și detalii recomand cu căldură https://swissfamilyfun.com/

#795
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
As mai adauga faptul ca Elvetia dpmdvd nu trebuie vazuta ca o destinatie in care "plin sezon" inseamna vara. Da, vara e frumos mai ales pentru cei care nu schiaza (ca mine) insa acolo plin sezon turistic inseamna iarna. Am fost in Elvetia si vara, si in mai, si toamna si tot ce pot sa spun e ca e foarte probabil sa dai de ploaie. Sa nu uitam de tendintele climatice din ultima vreme cu incalzire globala, etc. ceea ce in centrul Europei se traduce prin multa ploaie. Asa ca niste echipamente adecvate ploii cred ca ar fi necesare.

#796
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,647
  • Înscris: 12.12.2006
De acord ca pentru statiunile astea din Alpi varful de sezon e iarna, atunci sunt preturile cele mai mari la cazare si probabil e si cel mai aglomerat.

Totusi, varf de sezon pentru drumetii la munte inseamna iulie-august. Si septembrie ar fi din punct de vedere al vremii dar incep scolile si sunt mai putini turisti.
La munte mai si ploua vara, de-asta si este asa verde natura. Dar ei au spus ca au experienta de umblat pe munte asa ca ma gandesc ca stiu ce sa-si aduca dpdv echipament.
Noi am tot fost vara in statiuni din Alpi in ultimii ani (in Elvetia chiar nu dar in celelalte tari cu Alpi) si mereu am prins si ceva ploaie dar si suficient timp frumos ca sa vedem tot ce ne-am propus. De-asta nu poti sa-ti faci un program fix pe zile, te mai adaptezi la fata locului in functie de vreme. Iar gecile de ploaie sunt mereu in ghiozdanele de drumetie pentru ca vremea se poate schimba foarte repede la munte.

Edited by mdt, 22 February 2022 - 08:47.


#797
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Noi am fost cazati 4 nopti in Bellwald (relativ aproape de Grindelwald, Interlaken etc.) la sfarsit de iulie, deci cat se poate de in mijlocul verii si tot am prins 2 zile de ploaie din 4. Asa ca planurile noastre marete s-au dus pe apa sambetei. In schimb am fugit la Chamonix o zi unde era o vreme absolut superba, cu cer senin si am urcat la Aiguille du Midi, iar in alta zi am fost in Zermatt si am urcat cu trenul cu cremaliera la Gornergratt, un loc absolut incredibil de frumos. Interlaken, Lauterbrunnen si Grindelwald le-am vizitat pe ploaie, iar in Lungern nici n-am mai ajuns...Din punctul asta de vedere e bine sa ai un mijloc propriu rapid de deplasare, sa te poti uita pe site-urile meteo cu harta din satelit si sa cauti zonele unde s nori putini sau chiar deloc.

Edited by camelia19, 22 February 2022 - 11:55.


#798
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008
Camelia, Bellwald e relativ aproape de Grindenwald daca calculezi in linie dreapta. Altfel ai de trecut prin pasul Grimsel care cu siguranta are frumusetea lui, insa nu e de fataiala zilnica.
Pt ceea ce ati vizitat voi, e insa bine pozitionat.

Iar cu vremea, e la noroc! Vara trecuta au fost ploi prin mai toata Europa si inundatii mari.

#799
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Nu am zis ca ar trebui sa stea in Bellwald sau ca ar trebui sa viziteze ce am vizitat eu (desi Zermatt si Matterhorn sunt un must, in opinia mea), el are deja oricum cazarea rezervata. Am vrut sa punctez doar ca e risc mare de ploi chiar si vara, asa ca ar fi ideal sa existe un mijloc de deplasare rapid spre zone situate la 100-200 km distanta incat sa scape de vremea rea.

Edited by camelia19, 22 February 2022 - 14:07.


#800
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 camelia19, on 22 februarie 2022 - 14:07, said:

Nu am zis ca ar trebui sa stea in Bellwald sau ca ar trebui sa viziteze ce am vizitat eu (desi Zermatt si Matterhorn sunt un must, in opinia mea), el are deja oricum cazarea rezervata. Am vrut sa punctez doar ca e risc mare de ploi chiar si vara, asa ca ar fi ideal sa existe un mijloc de deplasare rapid spre zone situate la 100-200 km distanta incat sa scape de vremea rea.


Cred ca ruta asta dintre Grindelwald si Bellwald e un exemplu bun al utilitatii transportului in comun pe rute care nu leaga orasele mari. Ai 134km pe sosea pe care transportul in comun le face in aprox. 3h, ai vreo 3-4 schimburi. Cu masina faci cam tot pe acolo, insa nu alergi sa prinzi legaturile, sa cauti orarul de transport, si in plus ajungi exact acolo unde vrei.

O fi transportul bine pus la punct, ajunge la timp, insa nu poti avea pretentia sa te duca peste tot. E util cand ai de vizitat orase mari pt ca exista legaturi directe dese, dar daca vrei sa ajungi in zonele rurale cred ca masina e super utila.

Raman la parerea ca trebuie facut un calcul exact cu locatiile ce vrea sa le viziteze, ca sa existe o comparatie corecta. In plus, cred ca in cazul in care nu iei masina o cazare intr-un oras mai mare ar fi mai indicata pt ca iti ofera alternative aproape in cazul in care ploua.

Edited by giuliani, 22 February 2022 - 14:29.


#801
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,647
  • Înscris: 12.12.2006
Daca ai geaca impermeabila, husa impermeabila la rucsac, pantaloni  de munte (respirabili si repelenti la apa) si incaltaminte care nu ia apa poti sa te plimbi prin natura bine mersi si pe ploaie. In plus de obicei in statiunile de munte exista cate un muzeu (ori etnografic, ori al istoriei turismului/ascensiunilor montane in zona), exista cate un aqua parc interior, mai gasesti ce sa faci ca sa nu stai in camera. Iar de multe ori ploaia tine doar cateva ore si apoi e aerul ala placut de dupa ploaie.

Bineinteles ca e ideal sa ai masina ca sa poti sa “pacalesti” ploaia sau macar sa te duci mai usor spre un obiectiv din asta indoor, dar cred ca te descurci si fara.

Edited by mdt, 22 February 2022 - 15:26.


#802
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Sa fim seriosi...poate sa ploua in Elvetia zilnic cand ajung acolo.Nu ma deranjeaza,desi,am fost de vreo 4 ori pe acolo vara si nu am prins deloc ploaie.
Anul acesta in Ianuarie am fost in Grindelwald,Lauterbrunnen si  Wengen.
4 zile de soare,nici urma de nor,raiul schiorilor.Ma rog,eu doar cu vinul fiert.
Ideea este ca Elvetia este frumoasa pe orice vreme.


#803
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
@Valentinvali poate prezintă interes: https://www.busmiete...an-vito-mieten/

#804
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Merci, nu stiam de acest site, sper sa le fie folositor si altor calatori. Decizia mea pare-se ca inclina 90% spre evitarea inchirierii, deci cel mai probabil voi fi printre primii cobai din topic in ceea ce priveste organizarea calatoriei (vara) fara masina in regiunea Grindelwald. Oricum, din ce aud litrul de carburant a ajuns la 2.4 CHF si probabil pana la vara va mai creste, la fel ca si valoarea francului in sine care alaturi de dolar e vazut ca moneda puternica in aceste vremuri.

#805
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
2.2CHF azi la benzinariile normale, pe autostrada probabil ajunge la 2.4CHF
CHF-ul se intareste tot timpul cand sunt crize, razboaie, e moneda de refugiu.

#806
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 ValentinVali, on 09 martie 2022 - 15:30, said:

Merci, nu stiam de acest site, sper sa le fie folositor si altor calatori. Decizia mea pare-se ca inclina 90% spre evitarea inchirierii, deci cel mai probabil voi fi printre primii cobai din topic in ceea ce priveste organizarea calatoriei (vara) fara masina in regiunea Grindelwald. Oricum, din ce aud litrul de carburant a ajuns la 2.4 CHF si probabil pana la vara va mai creste, la fel ca si valoarea francului in sine care alaturi de dolar e vazut ca moneda puternica in aceste vremuri.

Nu am citit tot,de unde si incotro mergi dar daca stai in regiuneq Grindelwald,clar te poti misca cu trenul.
Interlaken-Grindelwald,Lauterbrunnen,practic astea ar fi zinele mari unde ajungi.
In rest,Murren,Wengen,telecabina sau tren.
Jungfrau este frumos,clar scump si nu stiu cat merita.Dar daca tot sunteti acolo si aveti cardul,atunci platiti jumate.
Oricum ar fi,zona superba din orice locatie ar fi privita.Scump dar frumos.
Am ajuns de vreo 4 ori acolo si de fiecare data cand merg am impresia ca e ceva nou.
Ma rog,asa sunt eu,imi plac muntii.

Edited by Groh, 11 March 2022 - 14:49.


#807
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Breithorn - 4164

Breithorn (Zermatt) e cel mai usor varf din Europa de peste 4000 m pe care se poate urca. Asa ca ne-am decis sa-l facem intrun weekend. Am tot stat cu ochii pe vreme si cand am fost siguri ca nu vom prinde nisoare sau furtuna, am facut o rezervare de o zi la Hotel Matterhorn Inn din Täsch.

Am plecat dimineata la 6:40 din München, la 14:30 am fost in Saas Fe. Acolo ne-am pierdut timpul si ne-am catarat pe un perete. La 19:00 am ajuns in Täsch si ne-am cazat.
Hotelul Matterhorn Inn e chiar peste drum de terminal. Am primit o camera foarte mica cu o baie si mai mica, insa curata si a fost indeajuns pentru nevoile noastre. De obicei mergeam la cort,  dar pentru o zi nu merita tot efortul. Hotelul are si sauna, jacuzzi, dar nu am avut timp sa le folosim.
Seara restaurantul hotelului era plin. Eu mi-am luat un hamburgher cu salata, sotia Röstli, ceva cartofi rasi si prajiti. Vreo 60 franci cu tot cu bere. Dupa cina, ne-am facut rucsacii pentru a doua zi, ne-am luat bilete de tren spre Zermatt, am vizitat campingul de langa, unde de obicei stateam cu cortul si la 22:30 somn de voie.

Priveliste din Saas Fe
Attached File  20220611_151654.jpg   585.99K   24 downloads

Brighthorn vazut din Täsch. Acolo trebuia sa ajungem a doua zi
Attached File  20220611_194821.jpg   369.91K   28 downloads

Privelistea din camera de hotel
Attached File  20220611_194321.jpg   455.08K   31 downloads

Hamburger Matterhorn cu salata
Attached File  20220611_203026.jpg   376.56K   30 downloads

Seara in Täsch
Attached File  20220611_215115.jpg   252.62K   29 downloads

La 07:00 am coborat la restaurant pentru micul dejun. Bufet suedez, mancare foarte buna, numai cascavalul putzea a stricat. Mi-a placut ca am putut manca omleta cu sunca prajita, imi fac si acasa dimineata. Dupa micul dejun, am bagat bagajele in masina, masina bagat-o in parcarea din gara si la 08:15 eram in tren spre Zermatt.

Spre Klein Matterhorn (3800 m) se ia telecabina, mai nou costa 109 franci dus-intors. Am mers pe ruta Zermatt-Furi-Trockener Steg- Klein Matterhorn. De obicei se merge cu gondola prin Schwarzsee, dar ruta era in revizie. La 09:40 eram sus, ne-am echipat: geci, hamuri, manusi, coarda, ochelari, coltari si la 10:00 am plecat pe traseu. Nu eram nici primii nici ultimii.
Tura mi-a scos sufletul. Faptul ca nu eram obisnuit cu inaltimea, facea ca la fiecare pas sa gafai de parca alergam. Incet, incet mi-am gasit ritmul si la 12:00 eram in varf.
Acolo batea crivatul, iar in cele 10 minute in care am stat pentru poze, mi-au inghetat degetele. Loc pe varf nu prea este, trebuia intodeauna mare atentie, mai ales ca eram ametiti din cauza inaltimii.
La intoarcere am facut tot 2 ore, si am ajuns la statia de teleferic rupt de oboseala. La restaurantul de pe Klein Matterhorn am mancat un gulas cu salata, sotia ceva paste cu ciuperci, + cafea, total 60 franci. La 15:30 ne-am suit in teleferic si la 17:00 eram in Täsch. Daca sus pe varf era -1 grad, jos in Zermatt erau 24 de grade. Weekend-ul asta a fost foarte cald in Elvetia, In Visp erau 29 de grade.

Drumul spre Zermatt a fost prin Lindau - Chur - Andermatt - Realp - Täsch. Am fost inspirat sa o iau pe acolo. Drumul a fost liber, mai ales la intoarcere. Iar la tren, in Realp ca sa trec pasul Furka prin tunel ,  nu am asteptat mai mult de 5 minute. In August vom reveni.

Cu telefericul spre Klein Matterhorn
Attached File  20220612_091858.jpg   602.63K   29 downloads

Privelistea de pe varful Breithorn, in stanga Italia, in dreapta Elvetia. In fundal se vede Matterhorn.
Attached File  20220612_120202.jpg   479.67K   28 downloads

Muntii din jur
Attached File  20220612_120251.jpg   318.58K   24 downloads
Attached File  20220612_120226.jpg   449.3K   27 downloads

Ceasul arata 4180 m, dar de fapt sunt doar 4164 m
Attached File  20220612_120631.jpg   446.31K   31 downloads
Attached File  20220612_123625.jpg   360.02K   30 downloads

Gulas si salata
Attached File  20220612_142418.jpg   395.57K   31 downloads


Attached File  20220612_145641.jpg   546.08K   29 downloads

Breithorn vazut din telecabina
Attached File  20220612_145657.jpg   428.38K   26 downloads

Pauza in drum spre München
Attached File  20220612_194745.jpg   590.77K   29 downloads

Edited by Bursul, 13 June 2022 - 08:36.


#808
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Plecam in curand spre Grindelwald, doua familii, iar decizia a fost sa mergem fara masina, mai ales ca scopul e sa facem trasee. Am cantarit argumentele din topic si cu siguranta cel mai comod era cu o masina dar si costurile explodau mai ales ca se cer si garantii, apoi asigurarile suplimentare, benzina, parcarea scumpa etc. Daca scopul nostru in final e sa facem multe trasee si sa ne legam de instalatiile pe cablu, plus o calatorie de o zi prin Berna, cred ca masina nu aducea neaparat plusuri enorme, mai ales raportat la cheltuieli. Iar copii sunt de scoala primara, deci rezista :)

Vreau sa va intreb pe cei care ati calatorit cu trenul daca e necesar sa iau biletele cu zile inainte sau se pot lua pe loc?
Iar de la aeroport pana in Grindelwald ar fi 3 mijloace de schimbat - 50 pana la Bahnhof SBB / IC61 pana in Interlaken si de acolo R61. Pentru toate acestea se cumpara bilet online integrat sau exista un ghiseu la aeroport spre exemplu unde iei un bilet de o anume valoare pt toate calatoriile, in functie de distanta (cum e in Paris) sau se cumpara separat din fiecare gara?
Noi vom folosi un card Half Fare ce asigura bilete mai ieftine la tren, transport pe cablu, Jungfrau etc daor ca trebuie sa vedem care e mai potrivit.

#809
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cred ca am  mai spus-o cu alte ocazii, cand am calatorit in Elvetia cu trenul biletul luat online cu 2 saptamani era la jumate de pret fata de cel luat din gara, pe loc.

In Elvetia, ca si in Germania, cu cat mai repede cumperi biletul cu atat ai sanse mai mari sa il iei la pret mai bun.

#810
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
@ValentinVali daca luati bilet online, ceea ce va si recomand ptr ca au unele gen "saver ticket" f ieftine puteti cumpara calatorie completa Euroairport->Grindelwald, trebuie doar alese cu atentie punctul de plecare si cel de destinatie.
La aeroport (Basel pp) nu exista ghiseu ci doar niste automate care accepta carduri fara probleme.
Biletele la tren, daca nu iei vreo super mega oferta nu te blocheaza ptr un tren de la o anumita ora ci poti lua orice tren dela A la B respectand clasa si rangul. Scrie pe bilet.

Pot sa va intreb cum de aveti card "half fare"? Poate au schimbat ceva si mi-a scapat mie ele fiind valabile doar ptr rezidenti din cate stiu eu.

Vedeti daca va ajuta asta cumva. Cerceteaza si SBB.ch cu atentie pentru ca am vazut ca fac multa reclama in ultima vreme dupa ce au mers pe pierdere in perioada covid.

Vacanta frumoasa!

Edited by atupi, 14 July 2022 - 14:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate