Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#1
b99xsx

b99xsx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.06.2007
Vreau sa merg 3-4 zile in Elvetia, cu masina. Imi poate recomanda cineva un circuit, sau ceva impresii personale.
De mentionat ca voi pleca din Heidelberg, Germania.

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postb99xsx, on Jul 5 2007, 20:47, said:

Vreau sa merg 3-4 zile in Elvetia, cu masina. Imi poate recomanda cineva un circuit, sau ceva impresii personale.
De mentionat ca voi pleca din Heidelberg, Germania.

Depinde foarte mult de ce vrei sa faci sau sa vezi.
Personal, cele mai frumoase orase mi s-au parut Luzern, apoi Bern si St. Gallen. Incredibil este si soseaua care leaga restul Elvetiei de Ticino, muntele Zermat, in care ca esti catarator, cascada de la Schaffhausen, la 2 pasi de Zurich...

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Merge in Octombrie sau sa ma mai gandesc?

#4
wild_rose

wild_rose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.09.2007

View Postb99xsx, on Jul 5 2007, 20:47, said:

Vreau sa merg 3-4 zile in Elvetia, cu masina. Imi poate recomanda cineva un circuit, sau ceva impresii personale.
De mentionat ca voi pleca din Heidelberg, Germania.

Luzern
Zurich
Berna
Lugano(spre Italia)
Montreux(in vest spre Franta)
si neaparat autostrada St Gottard (urca pana la 2500 de metri super priveliste)
  Cam asta e parerea mea

Edited by wild_rose, 04 September 2007 - 19:58.


#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Ma gandesc sa merg luna viitoate acolo. Pe unde ati stat, ce ati vazut, etc...?

Voi fi aproape de toppic-ul acesta pentru a-mi lua mai multe informatii.

#6
iulialex

iulialex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.05.2006

View Postfloraur, on Sep 4 2007, 22:09, said:

Ma gandesc sa merg luna viitoate acolo. Pe unde ati stat, ce ati vazut, etc...?

Voi fi aproape de toppic-ul acesta pentru a-mi lua mai multe informatii.
am trecut in fuga prin Elvetia acu 10 zile, ploua ingrozitor... Am dormit la Basel la "La court du roi"cu 94 euro pe noapte cu mic dejun 2 pers, aveau si internet wi-fi gratis in camere.  Langa Basel, la Dornach am vazut Gotheanum, o cladire impresionanta conceputa de Rudolf Steiner.
Initial doream cazare la Etap in Basel, dar am ajuns pe la ora 22, nu e nimeni la receptie si noi aveam doar cash, nu si card ca sa ne cazam si sa platim la automat. Pretul era mai mic, 50 euro/noapte/cam.

#7
gotca007

gotca007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2007
Merg in Elvetia de Revelion. Stie cineva daca e mai convenabil sa cumparam din tara franci? Oraselul unde vom sta e langa Liechtenstein.(14 min de Vaduz). Oare e mai bine sa cumparam(orice altceva) dintr-o  tara invecinata? Am auzit ca preturile iti taie rasuflarea... Va multumesc.

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postgotca007, on Dec 20 2007, 13:53, said:

Merg in Elvetia de Revelion. Stie cineva daca e mai convenabil sa cumparam din tara franci? Oraselul unde vom sta e langa Liechtenstein.(14 min de Vaduz). Oare e mai bine sa cumparam(orice altceva) dintr-o  tara invecinata? Am auzit ca preturile iti taie rasuflarea... Va multumesc.
Sigur ca e mai convenabil sa mergi direct cu franci, pentru ca daca schimbi leii in euro si apoi euro in franci, pierzi la fiecare schimbare. Alternativ, poti sa scoti banii din bancomat, e la fel de convenabil. Preturile in Austria invecinata sunt sensibil mai mici decat in Elvetia sau Liechtenstein (in Liechtenstein, moneda nationala este francul elvetian).

#9
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
deci, daca salariul tau e in euri iar de pe card luand bani se face conversia tot in euri, preturile din elvetia de fapt ti se vor parea...mici.
asta ptr ca eurul este f umflat in perioada asta .
in general nu-ti convine sa platesti direct cu cc, sint locuri in care iti iau un procent in plus sau iti fac conversia de valuta nefavorabil.
ai grija ca poti scoate marfa de maxim 175 euri / caciula de acolo, peste trebe declarat si platit diferenta de tva. si vezi ca daca-si pun in cap sa te controleze sint fffffffff seriosi.

ok, pretul la consum/servicii ptr turisti sint  mai mari decat in tzarile vecine dar nu de speriat. benzina de ex costa 0,90 - 1 eur, iar in europa vine cam 1,3 -1,4 litrul.
deci depinde ce vrei sa faci. atentie la limita de viteza pe toate strazile si nu te nerva cu politistii niciodata

si imbraca-te ca e frig nu gluma :)

#10
copilasul

copilasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.08.2007
salut,
in cateva zile plec in elvetia langa berna, si as dori niste informatii clasice, daca s-ar putea sa vina de la cei care au fost pe acolo( cam costa o masa la un restaurant, cat e o bere, cluburi, obiective interesante, taxe, ce e mai convenabil pt excursii trenul sau bus-ul, etc)...........
Si am auzit un zvon cum ca nu ai avea voie sa fumezi pe strada, e adevarat?
mersi mult

#11
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcopilasul, on Feb 5 2008, 15:37, said:

salut,
in cateva zile plec in elvetia langa berna, si as dori niste informatii clasice, daca s-ar putea sa vina de la cei care au fost pe acolo( cam costa o masa la un restaurant, cat e o bere, cluburi, obiective interesante, taxe, ce e mai convenabil pt excursii trenul sau bus-ul, etc)...........
Si am auzit un zvon cum ca nu ai avea voie sa fumezi pe strada, e adevarat?
mersi mult
Exista niste cantoane in care fumatul este interzis in toate zonele publice, iar strada este o zona publica. Singurele locuri in care poti sa fumezi sunt in case particulare (camera de hotel este de asemenea un loc public). Amenda incepe de la 200 euro. Nu stiu sigur care sunt cantoanele respective, nici daca Bern este printre ele.
Pentru excursii, ai de ales intre tren si autobuz pentru ca in general pe linele acoperite de trenuri nu exista autobuze. Trenurile sunt maxim din ora in ora si merg prin foarte multe locuri.
Obiective interesante: Bern (orasul vechi), Luzern (din punctul meu de vedere cel mai frumos oras din Elvetia), Interlaken cu muntii de langa (trenul te poate duce pana la Jungfraujoch la peste 5000 metri !). In fiecare oras, in gara, exista un birou de informatii turistice care iti ofera de cele mai multe ori gratuit o harta a orasului cu principalele obiective turistice din oras si din canton. In general, orasele elvetiene sunt mici, nu e nevoie de mai mult de o zi pentru vizita. Despre costuri... hmmm... depinde de multi factori... gandeste-te ca Elvetia este cea mai scumpa tara din Europa cu exceptia Norvegiei... deci asteapta-te la mici socuri.

#12
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostImperator, on Feb 6 2008, 16:05, said:

Interlaken cu muntii de langa (trenul te poate duce pana la Jungfraujoch la peste 5000 metri !)

O fi "top of Europe", dar depaseste cel mai inalt varf al Alpilor despre care am invatat la geografie ca are 4807 m? Poate s-au actualizat masuratorile....

#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postfly_dream, on Feb 6 2008, 16:38, said:

O fi "top of Europe", dar depaseste cel mai inalt varf al Alpilor despre care am invatat la geografie ca are 4807 m? Poate s-au actualizat masuratorile....
Ma gandeam la Kilimanjaro.. sorry.. peste 3000 metri, are de fapt vreo 3400 - 3500. Oricum pe la inaltimea aceea poti avea rau de inaltime :)

#14
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

View Postcopilasul, on Feb 5 2008, 15:37, said:

salut,
in cateva zile plec in elvetia langa berna, si as dori niste informatii clasice, daca s-ar putea sa vina de la cei care au fost pe acolo( cam costa o masa la un restaurant, cat e o bere, cluburi, obiective interesante, taxe, ce e mai convenabil pt excursii trenul sau bus-ul, etc)...........
Si am auzit un zvon cum ca nu ai avea voie sa fumezi pe strada, e adevarat?
mersi mult

In privinta fumatului...noi am stat 7 zile in Saas Fee-Wallis dar am fost si in Berna si Geneva.Nicaieri nu a fost interzis fumatul -e vorba de restaurante,terase.In Berna ,o portie de mancare-fel principal constand in specialitati traditionale si care sunt afisate mare la toate restaurantele si terasele-era cam 8-10 franci,acum doi ani.Sub 8 franci erau doar salate.Berea,nu mai stiu...Noi am vizitat muzeul de arta,casa Einstein si o expozitie Einstein-temporara la muzeul de istorie.In rest ne-am plimbat prin orasul vechi,care este frumos...dar nu mai frumos ca Geneva unde mie mi-a placut mult!

#15
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
Maine seara trebuie sa plec cu masina sa aduc pe cineva acasa de la Zurich.Nu stiu nimic nici despre traseu si nici despre viza.Am sa incerc(desi sunt in maaaaaare criza de timp) sa caut informatiile aici pe net.
Dar,va rog mult poate ma puteti ajuta cu informatii filtrate si cat mai proaspete;
E cumva nevoie de viza ca sa pot intra in Elvetia?Cum se obtine viza?In cat timp?Sau doar la intrarea in tara,la frontiera,ca de ex. in Turcia?Cat costa viza?
Ce traseu imi recomandati?Cel mai scurt si mai rapid.Plec din Hunedoara.

Edited by silvia71, 12 February 2008 - 17:13.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie viză.

Traseul: http://maps.google.d...a...mp;z=6&om=0

#17
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007

View PostMembruAnonim, on Feb 12 2008, 17:48, said:

Nu trebuie viză.

Traseul: http://maps.google.d...a...mp;z=6&om=0
Multumesc din tot sufletul!!!!!!!!!!!!

#18
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
Trebuie sa plec urgent in seara asta cu masina in Elvetia.Masina este proprietetea firmei.Oare am nevoie de procura sau imputernicire la fel ca si pt. Turcia?In Ungaria nu a fost nevoie,insa Elvetia nu e membra UE!
Va rog un raspuns cat mai repede!
Multumesc anticipat!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate