Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#757
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,614
  • Înscris: 17.08.2007
Dat fiind ca sunteti 4 oameni cred ca mai avantajos ar fi sa inchiriati o masina din Aeroportul Basel dar tineti cont sa o luati din jumatatea franceza pentru ca de obicei acolo sunt preturile mai mici. Rugatii sa va dea una cu vigneta elvetiana daca e posibil (cateodata au) altfel va trebui sa cumparati vigneta pe 1 an (40chf).

Ref la atractiile zonei Interlaken-Grindelwald-Lauterbrunnen am fost de multe ori in zona, ne-am plimbat putin prin localitati pentru ca marile atractii ale zonei sunt plimbarile pe munte. Daca asta va doriti pot face niste sugestii dar trebuie sa tineti cont ca in aprilie inca este zapada sus peste 1500-1800m altitudine si trebuie sa fiti echipati corespunzator.

#758
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 MARY_ANA, on 17 februarie 2022 - 18:20, said:

Bună!V-aș ruga să îmi dați și mie un sfat, o recomandare. În aprilie mergem în Germania la Europa Park pentru 4 nopți și ne mai rămân din vacanța 3 nopti( mergem cu avionul la Basel). In acest interval as vrea sa mergem în Elveția, mai exact zona Lauterbrunnen și Grindelwald(am gasit ceva cazare in Grindelwald). Ce ar fi de neratat in zonă ? Cu ce ar fi mai rentabil sa ajungem acolo din Basel, cu trenul sau să închiriem mașină? (suntem 4 persoane) Am văzut niște prețuri astronomice la biletele de tren. Oare exista vreun traveling card?Am găsit ceva numit swiss pass dar foarte scump.

Am traversat Elvetia de la final de aprilie - 1 mai in 2017 in directia Cannes, am dat de zapada de 1m pe San Bernardino si vreo 20cm prin Chur (cum suna Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image ).
Inspre Bodensee doar ploua/lapovita si era ceata.
Eu as recomanda sa iei ceva cu anulare gratuita, in caz ca o sa fie vreme nasoala, ceea ce e foarte probabil fiind aprilie, sa ai solutii.

Oricum in zona ai multe de vazut, in Franta as aminti Colmar si Strasbourg, in Germania ai Schwarzwald(unde poate fi vreme mai buna ca in Elvetia, dar nu-i sigur) si chiar Bodensee unde clima e mai blanda.

Edited by giuliani, 18 February 2022 - 11:33.


#759
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,614
  • Înscris: 17.08.2007
Intradevar, daca nu sunt genul care sa mearga cu orele pe munte "Rue du Vin" in Alsacia este bestial in aprilie.

#760
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ca tot "suntem in zona", eu mai am ceva pe lista : Muzeul automobilistic din  Moulhouse.

#761
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009
Într-adevăr este posibil sa fie o problemă cu vremea însă nu știu cum să fac cu cazarea, ce găsisem eu are anulare gratuită cu până la 30 de zile înainte. În ultima vreme foarte puțini mai acorda gratuitate la anulare până aproape de ziua cazării. Și nici nu e ieftină. Aveți vreo recomandare de firma de închiriat mașini? Nu am închiriat niciodată mașină,pe unde am fost,am mers cu transportul in comun sau cu mașina noastră. Mă gândesc că dacă avem masină închiriată si e vreme urâtă  putem merge intr un oras apropiat(Bern, Luzern) și găsim ceva activități indoor.

Ar mai fi o variantă sa iau cazare in Colmar pentru 3 nopți și dacă e vremea frumoasă sa facem o plimbare de o zi la Grindelwald. Băieții vor să urce pe First Cliff și eu sa vad Lauterbrunnen. Cam astea ar fi fost doleanțele pentru Elveția, momentan.In Colmar cazările sunt mai prietenoase dpdv al prețului și ar fi si plan de rezerva pentru vreme rea in Elveția.

Edited by MARY_ANA, 18 February 2022 - 13:20.


#762
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Sau puteti cauta cazare in zona Chamonix, urcati si la Aiguille du Midi si o zi puteti face o excursie in Zermatt si urca cu trenul sa vedeti Matterhorn.

Edited by camelia19, 18 February 2022 - 13:19.


#763
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009

 camelia19, on 18 februarie 2022 - 13:18, said:

Sau puteti cauta cazare in zona Chamonix, urcati si la Aiguille du Midi si o zi puteti face o excursie in Zermatt si urca cu trenul sa vedeti Matterhorn.

Mulțumesc pentru recomandare Camelia,  cred că este superbă zona însă este prea departe de Basel și am sta mai mult pe drum,însă cu siguranță este pe lista călătoriilor viitoare.

#764
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,614
  • Înscris: 17.08.2007
@mary_ana daca vrei să obții informații cât mai punctuale ar fi bine sa spui cam ce categorie de obiective v-ar placea. Eu locuiesc chiar în Basel de exemplu.

#765
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009

 atupi, on 18 februarie 2022 - 19:50, said:

@mary_ana daca vrei să obții informații cât mai punctuale ar fi bine sa spui cam ce categorie de obiective v-ar placea. Eu locuiesc chiar în Basel de exemplu.

Pai acum că avem și băieții cu noi trebuie să mă pliez și pe doleanțele lor,adică le place cam tot ce implica adrenalina 😂 (dar cred că și muzeul automobilistic le-ar placea). De asta as fi vrut Grindelwald că ar fi avut mai multe opțiuni dar cred că nu am nimerit perioada din an potrivită. Pentru că ești din zona ai putea sa îmi spui de unde as putea sa închiriez o mașină la un preț rezonabil?

#766
MARY_ANA

MARY_ANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.07.2009
Eu as mai fi interesata de castele medievale, localități cu  arhitectură deosebită...

Edited by MARY_ANA, 19 February 2022 - 11:12.


#767
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,614
  • Înscris: 17.08.2007
Atunci puneți pe lista Thun și Spiez, atât orașele cât și castelele. Daca și vremea e însorită este superb. Daca sunteți pe city site-seeing puteți merge până chiar și până în Ticino Lugano,Ascona și Castelele din Bellinzona sunt superbe iarăși.La fel castelul Chillon de pe malul lacului Leman.

#768
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.01.2019
In iulie mergem 10 zile in Grindelwald si parca am dori sa tinem costurile sub control putin, pentru ca Elvetia este...Elvetia.  
As vrea sa va intreb daca din experienta celor care au mai fost credeti ca ne putem descurca fara masina inchiriata? Suntem doua familii, cu cate un copil de 8 ani, cu totii dornici de miscare si cu trasee in spate in Romania alaturi de copii. Inca prospectam locurile dar vom face si trasee la picior si plimbari cu trenul, urcari spre Jungfrau plus alte obiective din zona.
Am citit despre vestita organizare elvetiana a transportului si exactitatea programului autobuzelor si trenurilor deci sunt sigur ca nu ar fi probleme din acest punct de vedere. Pe de alta parte vom veni cu un bagaj de cala si cate doua de cabina (per familie) din Basel, la un moment dat vom schimba cazarea (cu ore de check out / in diferite), mai dorim sa ajungem si la un supermarket mai mare caci vom gati in house, deci o masina nu ar strica deloc.
Un compromis era sa luam o masina de 7 locuri dar costa cam 1200CHF fara full casco si cu excess de blocat pe card de 2500CHF. Ajungand in zile diferite la aeroportul Basel am fi carat pe rand bagajele si oamenii pana la cazarea din Gridelwald, apoi faceam cumparaturi lejer, lasam bagajele in masina atunci cand schimbam cazarile (tot in Grindelwald) si ne foloseam mai departe de ea pt explorare.

ASadar, fiind cumva de constransi de bugetul de calatorie, credeti ca poate fi evitata inchirierea masinii, in situatia noastra? Se poate folosi usor transportul in comun astfel incat sa ajungem la punctele de interes din regiune? Probabil va fi mai greu cu sacosile si baxurile de apa de la vreun supermarket mai mare in regiune si cu transferul bagajelor cand vom schimba cazarea. IN varianta "fara masina", trenul am vazut ca ajunge direct in Interlaken din Basel si de acolo am avea tren + autobuz pana la cazare. Nici nu as vrea sa ma "calicesc" la bani dar sa inchiriezi asa scump o masina si sa o tii in parcarea pensiunii, mi se pare waste...

#769
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,614
  • Înscris: 17.08.2007
SBB (compania cailor ferate) are un serviciu prin care va poate aduce bagajele la adresa. Studiați aici: https://www.sbb.ch/e...ey/luggage.html

Ps. De ce ați aduce apa de la supermarket? Apa de la robinet este excelenta în Elveția

Exista de asemenea și servicii de shuttle, cred că sunt și români care fac asta daca întrebați pe vreun grup de români de pe Facebook

Edited by atupi, 21 February 2022 - 00:00.


#770
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Nu vreau sa va demoralizez, dar daca sunteti asa constransi de buget, poate ca nu e Elvetia cea mai buna varianta. Si spun asta din experienta proprie, ca desi am plecat cu gandul sa nu cheltuim prea mult, ca "daca vrei, se poate", in realitate nu s-a putut. Eu fara masina nu m-as duce, au trenuri dar nu va imaginati ca s ieftine si nu va duc chiar peste tot. Plus ca pe langa toata organizarea pentru a ramane intr-un buget setat, sa mai ai pe cap si grija ce tren iei, de unde, la ce ore etc. parca deja nu mai suna a vacanta. Mai in gluma, mai in serios, in Elvetia costa si respiratul, o sa vedeti si voi asta.

#771
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,586
  • Înscris: 08.01.2021
Doua mașini mici (Aygo, Corsa) sunt în general mai ieftine decât una mare de 7 locuri.
Transportul în comun e bine pus la punct însă nu-i tocmai ieftin nici el, s-ar putea ca făcând calculul exact sa nu fie cine știe ce economie.

#772
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.01.2019
@atupi - Nu caratul bagajelor era o problema (poate doar depozitarea lor cand vom schimba cazarea) ci dilema de a inchiria sau nu masina.
In schimb shuttle-ul poate fi o optiune buna, merci.
Buna informatia cu apa, nu stiam.

@camelia19 - nu e vorba de demoralizare, caut realitatea. Biletele de avion sunt luate, la fel si cazarea (200E/seara in Grindelwald / apartament cu 3 dormitoare ca sa incapem toti 6). Constrangerea vine din alte 3 vacante planificate anul asta, plus doua saptamani in UK ce vor urma dupa Elvetia, deci nu va fi asta vacanta anului si nici nu as vrea sa ajung la 5000E cheltuiti. Ma interesa sa gasesc optiunea rationala ca sa zic asa, astfel incat daca nu ar fi nevoie neaparat de masina sa nu o inchiriez ca sa o tin in parcare, mai ales ca elvetienii in zona observ ca descurajeaza destul de mult folosirea automobilului. Noi vom dori sa exploram zona Grindelwald / Interlaken, sa facem trasee la picior si am intrebat mai mult pentru ca am inteles de la gazda ca transportul in statiune e gratuit cu autobuzul, apoi cardul Half Fare de 120 CHF si gratuit la copii taie la jumatate pretul biletelor de transport inclusiv spre Jungfrau.

@KiloW - pe economycarrentals cea mai ieftina masina acum in Basel e un Seat Ibiza de la 762E. VW Touran de 7 locuri e 1250E si mai imparti si benzina la doi.

Mai studiez! Din ce spuneti pare ca masina trebuie luata serios in considerare...

#773
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 ValentinVali, on 21 februarie 2022 - 13:44, said:

Biletele de avion sunt luate, la fel si cazarea (200E/seara in Grindelwald / apartament cu 3 dormitoare ca sa incapem toti 6).
Pe booking ai luat cazarea? Ce am observat la elvetieni e ca la apartamente si chiar studiouri (singurele care au scapat sunt camerele) se practica o taxa de curatenie cumplit de mare, uneori dubleaza pretul cazarii. Ai fost atent sa nu fie undeva politici acunse referitor la asta? Sau cei 200 pe noapte cuprind si curatenia?

Edited by camelia19, 21 February 2022 - 13:50.


#774
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,683
  • Înscris: 12.12.2006
Atentie si la pretul transportului pe cablu (telecabine, gondole), se aduna si el la buget in concediile la munte (mai ales la munte in strainatate unde chiar exista aceste instalatii si e pacat da nu le folosesti, iti deschid mai multe posibilitati decat strict piciorul propriu).

A mai fost aici sugestia de a inchiria masina din partea franceza a aeroportului ca ar fi preturi mai mici (atentie doar sa aiba vigneta de Elvetia si sa nu fie suprataxa pt iesit cu ea din Franta).

Tot pentru reducerea costurilor o idee ar fi sa faceti cumpărăturile din supermarket din Germania sau Franta. (Daca luati masina)

Un mare avantaj e ca dupa Elvetia, UK n-o sa vi se para scump :)

Edited by mdt, 21 February 2022 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate