Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Sanyo Eneloop

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
164 răspunsuri în acest subiect

#55
aalecs

aalecs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 03.04.2007

View Postipman, on Sep 28 2007, 15:02, said:

Pai ia uite specificatiile complete le incarcatorului: http://www.eneloop.i...FICATION_01.pdf
Merci!
Din cate am inteles eu din linkul respectiv ar fi urmatoarele: Acumulatorii se incarca la un curent de 250mA iar dupa 16 ore se deschide preventiv circuitul (deci faptul ca se opreste ledul nu inseamna incarcarea acumulatorilor). In alta parte a documentului scrie totusi Charging time: 4 discharged batteries should be charged at 25±5℃: 16hours±20%.  Pe pagina principala scrie insa ca bateriile se incarca in 8 ore.
Deci, cum e?!

#56
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.810
  • Înscris: 16.05.2004
Probabil ca dupa X ore nu le mai incarca cu capacitea nominala, ci le tine la "topping". Asa se explica probabil diferenta intre cei doi timpi.

#57
radud5

radud5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 26.06.2005

View Postradud5, on Sep 28 2007, 13:31, said:

Pe site-ul lor declara ca sunt gata oricand, dupa 1 an mai au 85% din capacitate
Am achizitionat 2 acumulatori Sanyo Eneloop, data fabricatie 05-07/ID, cred mai 2007, i-am pus la descarcat, si surpriza aveau doar 1500mAh(75%), dupa ce i-am incarcat in modul Break-in (16h cu C/10 adica 200mA) aveau o capacitate de 2000mAh. De aici rezulta doua posibilitati:
- se descarca la fel ca orice acumulator
- nu au fost incarcati complet
Deci asa ar fi trebuit sa arate nu?
Dupa 6 luni:
Sanyo Eneloop 2000mAh  90% =1800mAh
Sanyo   H3-RU 2700mAh  75% =2025mAh
O sa ii descarc dupa cateva luni, si o sa vin cu rezultate
Gata am verficat:
Dupa 5 luni stocare la 25 grade mai au 1750mA din 2000mA de unde rezulta ca dupa 6 luni ar fi avut 1700mA adica 85% din capacitatea initiala (ar fi pierdut 15%).

#58
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Tu nu ai ce face daca ai luat acumulatorii si nu i-ai folosit 5 luni doar ca sa ii "prinzi" cu minciuna la procente... trebuia sa ii tii un an, nu sa aproximezi tu curba de descarcare, ca nu este liniara cum presupui tu :P
Personal am o galeata de acumulatori in casa de toate felurile si am trecut la astia dupa ce ceilati au inceput sa se autodescarce in 2 saptamani. Cat or tine, nu am haber, stiu sigur ca in 3-6 luni consum oricum un set si ii pun pe ceilalti in aparat si pe astia la incarcat.

Editat de SuperDuper, 02 martie 2008 - 21:47.


#59
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 16.12.2003
-

Editat de romgeo, 22 aprilie 2008 - 03:13.


#60
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 113
  • Înscris: 16.12.2003
Mie mi se pare ca eneloop (de la Sanyo) sau altii de genul asta de la alt producatori nu au de fapt nimic deosebit, deci nu sunt ceva radical nou.
Ce am observat:
1 - am acumulatori mai vechi (3-4 ani) "de marca" (Varta made in Germany, Duracell si Sanyo made in Japan, capacitati maxim 1800-2000mAh) si au autodescarcarea mult mai mica decat acumulatorii mai noi, tot de marca, de capacitati mai mari (2500-2750). Sa nu vorbim de GP care parca sunt gauriti in ceea ce priveste autodescarcarea, modelele mai noi (de capacitati mai mari) asa cum ziceam si la ceilalti, sunt mai afectati de problema asta. (Verificarile referitor la capacitate si autodescarcare le-am facut cu un incarcator smart LaCrosse 900)
2 - exista niste limite fizice si chimice, de genul: cu cat maresti capacitatea unui acumulator NiMh peste o anumita limita (care limita parca era pe la 2000mAh la marimea AA), ii va creste autodescarcarea si va scadea curentul maxim pe care il poate debita fara a se distruge prematur. Adica acumulatorii mai noi, de capacitati mai mari, au fost "fortati" dincolo de aceste limite, deci se autodescarca mai repede si nici nu mai ajung la cele 500 de cicluri, se vor distruge prematur, mai repede decat modelele mai vechi, chiar la curenti maximi debitati de 1...3A la care sunt supusi in mod normal in aparatura foto. Din fericire, curentii consumati la aparatele foto mai noi sunt mai mici decat in trecut.
3 - eneloop nu depasesc la formatul AA capacitatea 2000mAh (am vazut de curand si de 2700mAh, desi mai bine de 1 an nu au aparut modele noi, insa nu stim nimic despre curentul maxim debitat tolerat de cei de 2000 si de cei de 2700, si nici comparativ intre eneloop si cei standard).
4 - pretul la eneloop e egal sau cu ceva mai mic decat la cei "standard" de capacitati mai mari.

In concluzie, eu cred ca eneloop sunt doar niste acumulatori normali, lucrati ingrijit, fara a fi fortate limitele decente ale tehnologiei NiMh. De aici autodescarcarea lenta si numarul mare de cicluri (1000).

Cred totusi ca e bine ca exista pe piata, ca alternativa, asa fiecare alege cum crede ca ii este mai bine, evident in functie de necesitatile, aplicatiile, comoditatea si posibilitatile personale. :)

O observatie off-topic, referitor la "efectul de memorie": se pare ca dupa mai multe cicluri de utilizare, NiMh au totusi memorie. Adica in utilizarea de genul pus acumulatori in aparatul foto, folositi pana zice el "empty" (desi ei mai au energie, doar tensiunea pe ei scade la 1.14-1.18V), apoi pus la incarcat normal (cateva ore, deci nu rapid), apoi folositi iar, va duce in timp la scaderea capacitatii lor, din ce am vazut in eu pana la 60-80% din valoarea normala. Incarcatorul smart, de obicei dupa 2-3 cicluri descarcare full - incarcare full (refresh) ii aduce insa la capacitatea normala.
Exemplu recent, Duracell de 2650, dupa mai multe incarcari-descarcari in utilizare intr-un ap. foto parca nu mai tineau suficient, deci am vrut sa verific ce s-a intamplat, asa ca i-am descarcat (in incarcator) si apoi incarcat si ajunsesera la doar 2100mAh. Dupa inca 2 refresh-uri au ajuns la 2600mAh.

Editat de romgeo, 22 aprilie 2008 - 03:21.


#61
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Am cumparat si eu Eneloop si vreau sa va impartesesc opiniile mele.
Am ales Eneloop si nu acumulatori normali, fiindca ii folosesc pentru telecomenzile de la Nintendo Wii. Cu acumulatori normali Ni-Cd de 1000 Mah (nu foarte bine incarcati fiindca incarcatorul vechi e cam antic), ma tineau telecomenzile cam 3-5 ore maximum. Avand in vedere durata mica de viata, am decis sa iau niste acumulatori de capacitate mai mare, insa Eneloop se potriveste perfect nevoilor datorita faptului ca nu se descarca in timp (nu ma joc decat destul de rar pe consola).
Am cumparat acumulatorii cam pe la sfarsitul lunii aprilie, am jucat pana acum peste 15-18 ore si, surpriza, acumulatorii nu au necesitat nicio incarcare. Telecomanda principala mai are 3 linii din 4 (in timpul jocului scade la 2, dar in stand-by revine la 3), iar cea secundara are inca 3 linii full. Sper sa isi mentina aceasta capabilitate in timp, fiindca in pana in momentul de fata, sunt foarte multumit de ei. O sa va mai tin la curent cum se comporta, daca doriti.

#62
suitaroh

suitaroh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 01.11.2006
s`ar preta acesti acumulatori la folosirea in telecomenzi? ar "tine" la fel de mult ca bateriile normale ? foloseste cineva? :huh:

#63
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005
Se preteaza si la utlizarea in telecomenzi.

Folosesc si eu eneloop de cateva luni de zile si sunt foarte multumit de ei chiar daca sunt de 2.000 mAh tin foarte mult,ii recomand. :first:

#64
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Salut mi-am cumparat si eu un pack Sanyo Eneloop ,4 bateri si incarcator ,primele bateri le am tinut aproximativ 13 ore si nu se stinsase ledul verde care ramane aprins,apoi cand am incarcat alti 2 dupa 17 ore led-ul verde era tot aprins ,incarcatorul respectiv bateriile calde.Stiti cumva in cat timp se incarca bateriie Sany Eneloop de 2000mah ,la mine nici dupa 17 ore nu erau incarcate,adica asa cred pt ca ledul verde era in continuare aprins ,iar dupa cate stiu eu dupa 16 ore incarcatorul se opreste automat ,iar la mine dupa 17 era tot in funcitune si le am scos.Ms si astept raspuns

#65
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postaysmen, on Dec 21 2008, 16:02, said:

Salut mi-am cumparat si eu un pack Sanyo Eneloop ,4 bateri si incarcator ,primele bateri le am tinut aproximativ 13 ore si nu se stinsase ledul verde care ramane aprins,apoi cand am incarcat alti 2 dupa 17 ore led-ul verde era tot aprins ,incarcatorul respectiv bateriile calde.Stiti cumva in cat timp se incarca bateriie Sany Eneloop de 2000mah ,la mine nici dupa 17 ore nu erau incarcate,adica asa cred pt ca ledul verde era in continuare aprins ,iar dupa cate stiu eu dupa 16 ore incarcatorul se opreste automat ,iar la mine dupa 17 era tot in funcitune si le am scos.Ms si astept raspuns
Poate s-a intrerupt curentul cat timp au fost in priza...teoretic ar fi trebuit sa se stinga led-ul desi cele 16 ore reprezinta mai mult un termen orientativ cu o anumita marja +/-  1-2ore. Nu cred ca se va stinge dupa fix 16 ore. Circuitul se intrerupe atunci cand se atinge un anumit nivel iar acest lucru poate varia.

#66
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 534
  • Înscris: 02.08.2007

View Postanakin28, on Dec 21 2008, 16:39, said:

Poate s-a intrerupt curentul cat timp au fost in priza...teoretic ar fi trebuit sa se stinga led-ul desi cele 16 ore reprezinta mai mult un termen orientativ cu o anumita marja +/-  1-2ore. Nu cred ca se va stinge dupa fix 16 ore. Circuitul se intrerupe atunci cand se atinge un anumit nivel iar acest lucru poate varia.
Cred ca o sa imi cumpar alt incarcator mai destept,totusi cam cate ore ma sfatuiti sa le tin la incarcat pt ca 16 ore mi se pare mult

#67
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postaysmen, on Dec 21 2008, 22:03, said:

Cred ca o sa imi cumpar alt incarcator mai destept,totusi cam cate ore ma sfatuiti sa le tin la incarcat pt ca 16 ore mi se pare mult
Se incarca doar cu charger-ul dedicat. Nu poti sa-ti cumper decat altul la fel. Termenul lor de incarcare este de 16 ore + sau -. Nu este mult; asa functioneaza eneloops-urile. Nu inteleg care este problema daca se incarca in 16 ore. Le folosesti in fiecare moment; zi lumina. Nu dormi deloc!

#68
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.641
  • Înscris: 07.10.2005

View Postaysmen, on Dec 21 2008, 22:03, said:

Cred ca o sa imi cumpar alt incarcator mai destept,totusi cam cate ore ma sfatuiti sa le tin la incarcat pt ca 16 ore mi se pare mult
Sanyo ofera seturi cu incarcator obisnuit(incarca in cca 16-18 ore) si incarcator rapid(incarca in cca 2-3 ore),am acum incarcatorul lent si e de ajuns.Din cate stiu nu vei gasi incarcator Sanyo rapid decat in set cu acumulatori.

#69
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu le incarc intr-un incarcator normal Ni-MH. Nu foarte rapid, cam 10 ore (nu am cronometrat exact), dar am avantajul ca incap pana la 8 acumulatori odata in el.

#70
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.940
  • Înscris: 26.05.2007

View Postaysmen, on Dec 21 2008, 16:02, said:

Salut mi-am cumparat si eu un pack Sanyo Eneloop ,4 bateri si incarcator ,primele bateri le am tinut aproximativ 13 ore si nu se stinsase ledul verde care ramane aprins,apoi cand am incarcat alti 2 dupa 17 ore led-ul verde era tot aprins ,incarcatorul respectiv bateriile calde.Stiti cumva in cat timp se incarca bateriie Sany Eneloop de 2000mah ,la mine nici dupa 17 ore nu erau incarcate,adica asa cred pt ca ledul verde era in continuare aprins ,iar dupa cate stiu eu dupa 16 ore incarcatorul se opreste automat ,iar la mine dupa 17 era tot in funcitune si le am scos.Ms si astept raspuns
Pai daca citeai manualul se specifica CLAR .......................pentru Sanyo Eneloop  AA 2000mAh se RECOMANDA incarcarea timp de 10 ore!
Timerul opreste oricum incarcarea peste cele 16 ore maxim, proiectate pentru Sanyo 2700 mAh.

#71
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 534
  • Înscris: 02.08.2007

View PostChemTeacher, on Dec 29 2008, 22:27, said:

Pai daca citeai manualul se specifica CLAR .......................pentru Sanyo Eneloop  AA 2000mAh se RECOMANDA incarcarea timp de 10 ore!
Timerul opreste oricum incarcarea peste cele 16 ore maxim, proiectate pentru Sanyo 2700 mAh.
Ok,ms pentru raspuns deci de acum incolo o sa le tin la incarcat 10 ore la incarcat in incarcatorul pe care l-am primit ,cu toate ca LED-ul verde de pe incarcator ramane in continuare aprins,asa ramane si la voi?

#72
D0ryN

D0ryN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 15.05.2007
are/a avut cineva GP ReCyko si poate face comparatie cu eneloop? au aceeasi tehnologie dar se ridica la nivelul celor de la sanyo?
spun asta deoarece nu gasesc kit 4 x eneloop + incarcator...si daca imi iau GP ReCyko si separat 4 acumulatori eneloop ii pot incarca cu incarcatorul GP ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate