Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

placa de sunet SOUND BLASTER CREATIVE AUDIGY SE 7.1 24BIT BULK

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Dani_Dobra

Dani_Dobra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2005
Salut, as vrea sa achizitionez aceasta placa dar as vrea sa fiu sigur daca pot sa imi folosesc sistemul 5.1 si microfonul simultan. Merg impreuna? Stiu ca la placa mea de sunet de pe onboard trebuie sa folosesc intrarea de mic ca iesire pentru sistemul 5.1. Mersi anticipat.

#2
psyluc

psyluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.11.2006
Dap ..se poate .....

#3
Dani_Dobra

Dani_Dobra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.10.2005
mersi

#4
Fanibossu

Fanibossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2007
salut ...de unde pot sa iau si eu driveru ptr placa asta de sunet creative sund blaster audigy SE 7.1 ? k mie nu imi merge cd-ul :(( ma poate ajuta cineva plzz... dak are cineva driveru ma poate contacta la id de mess [email protected] ..multumesc ^:)^

#5
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View PostFanibossu, on Jul 25 2007, 09:32, said:

salut ...de unde pot sa iau si eu driveru ptr placa asta de sunet creative sund blaster audigy SE 7.1 ? k mie nu imi merge cd-ul :(( ma poate ajuta cineva plzz... dak are cineva driveru ma poate contacta la id de mess [email protected] ..multumesc ^:)^
Ai incercat site-ul oficial, sau chiar drivers.softpedia.com ? :)

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
http://drivers.softp...-CARD/CREATIVE/

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Se pricepe cineva sa imi zica ''ca la tara'' ce reprezinta acei db de la o placa de sunet ?

La modelul asta vad ca scrie 100 db  :huh:

Si cat de mult conteaza acei 24 bits si ce reprezinta  :rolleyes:

#8
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
apropo de microfon...daca imi poate spune cineva ce setari trebuie sa fac,ca nu merge :)

#9
Cristiano138

Cristiano138

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.03.2007
db=unitate de masurare a zgomotului la 100db se aude foarte tare asta calculand si spatiu in care ai incintele
exmplu zgomotul produs de decolarea unui avion este undeva pe la 128-134 db.
vocea unui om normal  atinge cam 70-80 db
o soprana poate atinge si 115 de db cu vocea si cu sunetele inalte

Edited by Cristiano138, 26 August 2007 - 20:28.


#10
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004

View PostCristiano138, on Aug 26 2007, 20:26, said:

db=unitate de masurare a zgomotului la 100db se aude foarte tare asta calculand si spatiu in care ai incintele
exmplu zgomotul produs de decolarea unui avion este undeva pe la 128-134 db.
vocea unui om normal  atinge cam 70-80 db
o soprana poate atinge si 115 de db cu vocea si cu sunetele inalte

interesant dar total pe langa
signal to noise ratio, oare ce poate insemna ?
signal=semnal
noise=zgomot
ratio=raport
raportul dintre semnal si zgomot
zgomot adica zgomot electronic, nu galagie
sau altfel zis, raportul dintre cel mai tare sunet ne-distorsionat si nivelul de zgomot
cu cat raportul e mai mare cu atat rezultatul dorit e mai "curat"
placile de sunet care se lauda cu snr mare cred ca au nivelul de zgomot scazut, dar asta cred ca e ca si milisecundele la lcd-uri, de la o anumita valoare nu mai vezi diferenta, e doar marketing. mai ales ca foarte rar sau niciodata ajunge semnal de calitate maxima in placa de sunet (deci pt mp3-uri, filme, jocuri nu prea conteaza)
cam asta am inteles eu din ce am citit (nu prea mult)
poate vine cineva cu informatii mai complete
a, si, decibelul nu masoara intensitatea sonora
http://en.wikipedia.org/wiki/Decibel

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Intensitatea unui sunet se măsoară, printre altele, și în decibeli. Luând ca nivel de referință 0 dB=10-12W/m2 (nivelul cel mai mic de intensitate care poate fi perceput de urechea umană). Detalii găsești pe net, de ex. aici. Semnificația acelor 100 dB în chestiune este corectă, adică raportul dintre zgomotul de fond (constant) al plăcii de sunet și semnalul audio util, evident la nivelul cel mai mare suportat fără distorsiune (care nu este obligatoriu cel de 0dB, deci zgomotul nu e în mod necesar la -100dB :D ). Oricum, un raport semnal/zgomot de 90 dB (chiar spre 80) e mai mult decât satisfăcător.
Cât despre acei 24 biți, se referă la rezoluție (bit resolution). Adică în câte caractere de 0 și 1 este "descrisă" o unitate eșantionată a sunetului respectiv, care poate fi 1/44100 secunde la 44,1 kHz, sau 1/96000 la viteza maximă de eșantionare (sampling rate sau sampling frequency) suportată de placa on topic, respectiv 96 kHz. Evident, o rezoluție sau o eșantionare superioară presupune și o dimensiune mai mare a fișierului de sunet. CD-urile audio originale (alea cu hologramă) sunt la 16 biți/44,1kHz, faptul că placa suportă 24/96 nu înseamnă că se vor și auzi în condițiile astea, ci doar că placa de sunet este capabilă să redea/înregistreze până la 24/96. Rezoluția influențează dinamica sunetului (grosso modo, diferența dintre cel mai slab și cel mai tare sunet este de până la 98dB la 16 biți, și de 144 dB la 24 de biți), iar viteza de eșantionare influențează plaja de frecvențe (grosso modo, cea mai înaltă frecvență va fi jumătate din viteza de eșantionare), pentru detalii, google...

#12
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
tot nu am reusit cu microfonul  <_<

#13
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
nu stie nimeni?

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Care e exact problema? Nu merge deloc, sau nu merge în anumite aplicații?

#15
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Totusi nu l-a intrebat nimeni daca stie sa umble pe la setarile placii de sunet... zi exact ce nu stii si poate te ajut!

#16
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Mi-am luat si eu placa asta si pot sa zic ca fata de de cea onboard face mai mult zgomot,mai exact cu vechea placa dadeam vol la maxim si din boxe si din placa si si nu distorsiona boxele putand mai mult decat placa,insa acum am posibilitatea sa cresc volumul mult mai mult,si boxele dau tot ce pot.
   Am insa o nelamurire:la un amarat de sistem logitech x530 scrie :zgomot>96 db iar la monstrul de z5500 de 500 W scrie zgomot>93,5 db.Cum poate un sistem de 70 W sa faca mai mult zgomot fara sa distersioneze fata de un sistem de 500 W ?

#17
bleh

bleh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 30.08.2004
ai citit cam degeaba topicul asta... numarul ala din specificatiile boxelor nu este nivelul sonor pe care acestea il scot... cauta ceva de genul "sound pressure level", aia reprezinta cat de tare suna. Oricum nu te increde prea mult in cifre si marketing.

#18
fyrewall

fyrewall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.09.2007

View PostAlex86, on Sep 1 2007, 00:44, said:

tot nu am reusit cu microfonul  <_<

1-clik dreapta pe iconita din dreapta desctop(acolo unde reglzi volume )
2-surround mixer
3-ai acolo mai multe reglaze.....unele sunt bifate cu x altele nu....
4-vezi la microfon(sa nu fie bifat)
5-acum fc microfonul....
....sper sa intelegy...:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate