Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Vivenda Residencias - Basarabia, metrou Costin Georgian

- - - - -
  • Please log in to reply
2401 replies to this topic

#2017
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
E posibil sa (pre) filtreze apa reziduala, inainte de a o baga in canalizarea orasului ? Poate asa cer standardele acum.
Stiu ca la un restaurant, le-au cerut  sa instaleze un separator de grasime, dar aici e altceva.

#2018
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Salut!

Sunt interesat de un apartament in blocul care va fi gata anul viitor. Am citit deja acest mini-roman de Tolstoi, dar as mai avea cateva intrebari pt. cine sta deja acolo:

1. Aerul conditionat in tavan - in primele blocuri erau 2-3 balcoane per apartament, ceea ce facea rezonabila instalarea de aparate individuale, dar in blocul care ma intereseaza n-am decat un balcon, ceea ce produce o dilema cam nasoala - 5000 EUR la Hercesa pt. instalatie in tavan (atat mai costa, oare? era pe primele pagini ultima informatie pe care am vazut-o) sau 1000 EUR si pus 3 ventilatoare in singurul balcon? Intrebarea de fapt ar fi cat de bine sau nu functioneaza instalatia din tavan, pt. ca nu vreau sa platesc de 5x si sa mearga prost. Se pot seta individual camerele? Sau daca nu, daca setez 22 de grade pt. toata casa chiar se mentine 22 de grade in toata casa? Controlul temperaturii e doar cu termostat in perete sau exista si vreo varianta cu telecomanda?

2. Curieri, pizza delivery, etc. - functioneaza pe principiul interfon + venit la usa mea sau trebuie coborat la intrare? Au fost necesare explicatii complexe referitoare la unde e pe strada poarta de acces, etc.?

3. Apa din parcarea subterana - la alte blocuri am vazut cum rampa de acces e prost conceputa si la ploi torentiale trebuie sa stea unii cu saci de nisip & shit, aici exista vreo alta problema in afara de infiltratiile mai mult sau mai putin acceptabile?

4. Boxele sunt de forma "cusca de sarma"?

5. Nu mi-e clar ce optiuni de provider de net/TV exista, ce-am dedus din topic pana acum este ca aveti Telekom+DIGI+ceva retea de cartier de la tipul care a montat reteaua DIGI. UPC pana la urma exista? La Telekom/DIGI se ofera si abonamentul lor maxim de 1000Mbps?

6. Poate o intrebare stupida, dar semnalul la telefonia mobila e OK in interiorul cladirilor? Prin cladirile mai mari de birouri am vazut ca sunt deseori probleme pe scari sau in zonele mai din centrul cladirii daca nu a prevazut constructorul niste femtocells inauntru.

7. Care este inaltimea apartamentelor (de la podea pana la tavanul fals)? Tot cei 2.5m ca la apartamentele comuniste, sau mai mult? Sper ca nu mai putin...

8. Sunt diferente de nivel intre podelele camerelor, gen baie mai inalta, etc.?


Cam astea imi vin in minte acum, va multumesc mult pt. orice informatie :)

#2019
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
De ce nu te duci tu la o vizionare? Au un apartament demo amenajat gata.
Semnalul de telefon e OK, cel putin la Voda. Nu e o intrebare stupida deloc :)
Cica la blocurile noi au chemat toti operatorii, in A,B,C erau doar Telekom si RCS

#2020
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Asta si intentionez sa fac sambata asta :)

Ma gandeam insa ca cel putin la 1, 3 si 6 nu voi primi raspunsuri relevante de la dezvoltator, iar la 5 m-as mira sa stie sa imi raspunda omul de vanzari ce viteza maxima ofera ISP-ul :)

Merci de raspuns!

#2021
Ovideatza

Ovideatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 02.01.2006
De la vanzari este posibil sa nu primesti raspuns dar poti cere o intrevedere cu cineva de la departamentul tehnic (dar asta nu cred ca e posibil sambata) ...

#2022
coryflory

coryflory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.03.2016
Buna,
In legatura cu aerul conditionat, in afara de instalatia din tavan, poti apela la un sistem multisplit ca sa ai un singur aparat in balcon.
Noi asa am facut. Ne-au facut ei preinstalarea si noi urmeaza sa cumparam unitatile. Costul total e in jur de 20000 lei cu tot cu aparate (multisplit cu 4 unitati interioare).
Mai elegant e cu sistemul in tavan dar noua nu ni l-au prezentat si ne-am gandit ca e si mai scump decat cel multisplit.

#2023
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Aha, f. interesant...probabil ca ar fi vreo 15000 RON cu 3 aparate, deci o varianta intermediara de pret.

Tu ti-ai pus 4 aparate la 3 camere sau la 4 camere?

#2024
coryflory

coryflory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.03.2016
4 aparate la 4 camere, cate una in fiecare camera.

#2025
LuluTrix

LuluTrix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2017
Buna,

A semnat careva antecontract pentru blocul K ? Eu dupa ce l-am primit, citit, am gasit destule "nereguli" , si as vrea sa stiu daca a incercat careva sa modifice draftul de antecontract si daca a avut success.

Multumesc.

#2026
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Nu e negociabil antecontractul.

#2027
mihai1981

mihai1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.01.2010
Clauzele antecontractului se pot discuta cu cei de la hercesa. Chiar un articol de la finalul antecontractului spune că se pot negocia

#2028
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ce clauze neprietenoase ai gasit ?

#2029
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmihai1981, on 23 martie 2017 - 21:58, said:

Clauzele antecontractului se pot discuta cu cei de la hercesa. Chiar un articol de la finalul antecontractului spune că se pot negocia

Clauzele se pot discuta cu cei de la hercesa adica tu adresezi anumite temeri/neclaritati in legatura cu anumite articole, iar ei iti explica in cuvinte frumoase ca asa trebuie sa fie contractul si oricum nu se pot intampla chestiile alea, dar sunt trecute ca sa fie mentionate: vezi clauza ca daca, doamne fereste, mori ei isi rezerva dreptul de a obliga mostenitorii tai sa continue contractul, sau clauza de la final prin care renunti la teoria impreviziunii reglementata prin noul cod civil.
Prin clauza de la final practic s-au asigurat ca nu vor mai avea probleme ca in 2008-2009 cand a venit criza, iar preturile imobiliarelor au scazut drastic.

#2030
LuluTrix

LuluTrix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.03.2017
Inteleg... multumesc frumos pentru raspuns.

#2031
coryflory

coryflory

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.03.2016
Confirm ce spune cenzunet. Si eu am avut o gramada de neclaritati/obiectii la care mi s-a raspuns punctual si cam atat. Nu au modificat nimic. Pe principiul, daca nu iti convine, nu e nicio problema, gasim alti clienti.

#2032
gabriel_cristea

gabriel_cristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 17.02.2013
Si noi am incercat ceva, dar au raspuns frumos si  zambind...nu se poate!

#2033
Alexandrustabilopodus

Alexandrustabilopodus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.11.2016

View Postjohnflorin, on 21 martie 2017 - 11:04, said:

Asta si intentionez sa fac sambata asta Posted Image

Ma gandeam insa ca cel putin la 1, 3 si 6 nu voi primi raspunsuri relevante de la dezvoltator, iar la 5 m-as mira sa stie sa imi raspunda omul de vanzari ce viteza maxima ofera ISP-ul Posted Image

Merci de raspuns!
Salut! Poate poti afla si ce apartamente mai sunt la vanzare si la ce etaje. Multumesc!

#2034
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Am fost azi acolo si mi-am lamurit cam toate intrebarile, din pacate majoritatea in sens negativ:

- apartamente in blocul cu finalizare in 2018 au de la etajul 7 in sus, in cel cu finalizare in mai anul acesfa doua de 3 camere la ultimul etaj. Dealbreaker-ul pt. mine insa este faptul ca in blocul din 2018 au doar apartamente de 80mp, deci 98K EUR in loc de 85 si dpmdv o impartire mult mai proasta decat la cele din blocul pe care il termina acum. 13K in plus pt. 8mp si balcon mai mic? Hell no.

- In blocul cu finalizare in 2018 nu mai au parcari subterane la vanzare, s-au dat. Partea buna e ca in primul an de sedere ofera chirie a parcarilor supraterane cu 17 EUR/luna si drept de pre-emptiune pt. cumpararea locului la sfarsitul anului.

- Blocurile noi nu au optiune de aer conditionat in tavan sau incalzire prin pardoseala, doar ce s-a mentionat mai sus cu o singur unitate pe balcon pt. toata casa.

- Spatiul verde la care au acces in mod oficial locatarii este doar cel dintre cele doua blocuri noi + terenul de baschet, nu si cel de la celelalte blocuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate