Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vivenda Residencias - Basarabia, metrou Costin Georgian

- - - - -
  • Please log in to reply
2401 replies to this topic

#2395
wsws

wsws

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2016

View PostQuasar_2023, on 05 februarie 2023 - 13:23, said:

Intentionez sa achizitionez un apartament in blocul L, cu predare in 2024.
Din cate vad, foarte apropae se afla niste service-uri auto. Cei care locuiti deja in apropierea lor aveti idee daca este zgomot deranjamt care provine de la acestea sau mirosuri de vopsea, etc?
Blocul este langa Lidl. Lidl se aprovizioneaza mai mult noaptea si sunt galagiosi.

#2396
emy1993

emy1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2023
Salutare, a achiziționat cineva apartament 3 camere în Blocul L, cu predarea în 2024? Ați reușit să negociați ceva la preț? Am sperat că mai scade acel 139k+TVA...
Mulțam!

#2397
emy1993

emy1993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2023

View PostQuasar_2023, on 05 februarie 2023 - 13:23, said:

Intentionez sa achizitionez un apartament in blocul L, cu predare in 2024.
Din cate vad, foarte apropae se afla niste service-uri auto. Cei care locuiti deja in apropierea lor aveti idee daca este zgomot deranjamt care provine de la acestea sau mirosuri de vopsea, etc?

Salutare, ne poti spune daca ai achizitionat in cele din urma si care este statusul?
Am gasit recent acest articol: https://arenaconstru...wsletter_739300

Are cineva vesti si despre noul Bloc D pe care l-au anuntat? https://info.hercesa.ro/bloc-d

Multam fain!

#2398
dastar231

dastar231

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2024
Salutare, scriu acest post in speranta ca pot primi feedback de la proprietarii de locuinte din complexul Hercesa. Sunt interesat de achizitionarea unui apartament in blocul L, insa am o retinere la peretii de rigips din intregul apartament din urmatoatele motive:

1) Cea mai mare problema a mea este cu zgomotul de la vecini, nu stiu in ce masura acea vata minerala poate antifona incat sa nu auzi orice din apartamentul alaturat. Cat de mult zgomot auziti si din ce parte este cea mai zgomoasa sursa ? ( vecini laterali sau sus/jos)

2) Sunt putin sceptic la rezistenta rigipsului in timp si la cata greutate poti pune pe acesta. Banuiesc ca nu poti agata in perete un mobilier masiv. Ati avut probleme sa cedeze rigipsul cu mobila ?

Multumesc

#2399
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Inainte de rigips, urmareste asta: https://portal.just....94391&id_inst=3

PMB cere anularea autorizatiei de constructie.

Nu stiu in ce masura vor reusi sa o anuleze, insa te poti astepta la intarzieri.

Legat de rigips:
- acesta nu izoleaza fonic decat intr-o mica masura.
- cu siguranta peretii despartitori dintre apartamente nu sunt din rigips ci doar placate cu rigips
- daca peretele este din caramida/bca/beton etc si este placat cu rigips poti monta corpuri de mobila mai grele pentru ca fixarea o vei face in peretele din spatele placii de rigips
- daca peretele este numai din rigips poti monta corpuri de mobila mai grele (lavoar suspendat, corpuri suspendate de bucatarie etc) numai daca peretele a fost prevazut cu intaritura in zona respectiva.
- daca nu este montat corect la imbinarile dintre placi vor aparea fisuri

Am in casa atat pereti placati cu rigips cat si pereti facuti exclusiv din rigips (2 foi + izolatie + 2 foi) si nu a cedat nici unul. Insa unde am stiut ca vreau sa agat ceva mai greu (ca de exemplu lavoarul suspendat la baie sau mobila de bucatarie) am prevazut intarituri din lemn.

#2400
dastar231

dastar231

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.02.2024
Multumesc foarte mult bogdan_o pentru aceasta informatie. Mi s-ar parea normal sa informeze lumea in legatura cu acest proces care cine stie cat ar putea intarzia intabularea apartamentelor sau chiar riscul de a pierde procesul si atunci lucrurile sigur devin palpitante....

Referitor la rigips, cu mobila trebuie ceva planificatie ca sa nu existe probleme. Vazusem un sistem de prindere cu sina metalica, acestea nu ar rezista pentru mobilierul din bucatarie?

De asemnea, banuiesc ca auzi orice zgomot de la vecini ? Spre exemplu daca intre sufragerie si baie ai o distanta de 20 cm o sa iti ramana un gol considerabil ce poate forma o cutie de reverberanta si sa auzi pasii vecinului de sus, sau televizorul vecinului de langa tine



#2401
JDFind

JDFind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.12.2009
Am citit un model de antecontract pentru apartamentele din blocurile noi si mi se pare foarte abuziv, inclinand extraordinar de mult in favoarea vanzatorului. Pentru intarziere sau reziliere din cauza vanzatorului, cumparatorul isi da acordul ca nu poate percepe nicio penalizare, in niciuna din conditiile prevazute de antecontract.
In schimb, pentru intarzierea sau nerespectatea obligatiei de plata a cumparatorului, vanzatorul are optiunea sa retina 25% din valoarea imobilului !! cu titlu de despagubire, sau sa se adreseze unei instante judecatoresti caz in care cumparatorul va datora despagubiri de 15% plus cheltuieli de judecata, onorarii avocatilor si oricare alte cheltuieli ale vanzatorului in acest sens !!!

Voi cei care ati semnat antecontracte cu Hercesa, intreb fara sa incerc sa judec pe cineva, nu ati fost foarte reticenti in acest sens sau ati reusit sa negociati anumite clauze?

#2402
CarlosG12

CarlosG12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2024

Vizualizare mesajJDFind, pe 18 februarie 2024 - 00:37, a scris:

Am citit un model de antecontract pentru apartamentele din blocurile noi si mi se pare foarte abuziv, inclinand extraordinar de mult in favoarea vanzatorului. Pentru intarziere sau reziliere din cauza vanzatorului, cumparatorul isi da acordul ca nu poate percepe nicio penalizare, in niciuna din conditiile prevazute de antecontract.
In schimb, pentru intarzierea sau nerespectatea obligatiei de plata a cumparatorului, vanzatorul are optiunea sa retina 25% din valoarea imobilului !! cu titlu de despagubire, sau sa se adreseze unei instante judecatoresti caz in care cumparatorul va datora despagubiri de 15% plus cheltuieli de judecata, onorarii avocatilor si oricare alte cheltuieli ale vanzatorului in acest sens !!!

Voi cei care ati semnat antecontracte cu Hercesa, intreb fara sa incerc sa judec pe cineva, nu ati fost foarte reticenti in acest sens sau ati reusit sa negociati anumite clauze?

Salut. Eu voiam sa imi cumpar in Stellaris, complexul dezvoltat de Hercesa langa Stadionul Steaua. Am aratat draftul de contract unui avocat, care a venit cu o multitudine de sugestii, pe care ei, in mare parte, nu le accepta (inca suntem in discutii, ca sa zic asa, dar nu cred ca vom ajunge undeva). Este destul de clar ca este un contract abuziv, unde vanzatorul incearca sa se protejeze la absolut orice capitol, fara a incerca macar sa ofere iluzia de protectie cumparatorului. Un mic exemplu: nici macar nu au vrut sa accepte o clauza separata care "asigură cumpărătorul împotriva eventualei neradieri din cartea funciară a ipotecii (in 15 max zile de la data semnarii) în condițiile în carea acesta a achitat în integralite prețul".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate