Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Vivenda Residencias - Basarabia, metrou Costin Georgian

- - - - -
  • Please log in to reply
2401 replies to this topic

#2035
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
A, si boxele la blocurile noi sunt incaperi inchise, deci nu "custi" si inaltimea camerelor este de 2.55m pana la tavanul fals in caz ca mai e cineva interesat de astfel de detalii :) Also, ventilatorul de la baie este conectat la intrerupatorul de lumina, deci ar trebui modificat daca vrei sa te speli pe dinti in liniste :D

#2036
Iubi2017

Iubi2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.03.2017
Mulțumim pt informatiile detaliate.In blocul 2018 mai au ap cu orientare sud-est?Ca pe nord este cam nașpa.

#2037
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015
la balcoane diferenta e mica intre cele 2 blocuri de aproximativ de 0.25 mp, avantajul la blocul 2018 este acela ca e mai lat si mai putin lung

in ceea ce priveste locatia, sa zicem, e mai ok al doilea bloc iar impartirea fiecare cu parerea lui, mie mi se pare mai avantajos un hol mai mic la intrare si dormitorul matrimonial mai mare si cu doua dressing-uri

Edited by alexanto, 25 March 2017 - 22:38.


#2038
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
dar si 14k diferenta

#2039
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015
Diferenta de 98-86=12k e de fapt diferenta intre 4 camere bloc nou si 3 camere bloc "vechi"
Comparatia, daca s-ar face ca optiune de cumparare, trebuie sa fie intre 4 camere bloc nou ( sau 3 cam  pt ca tot 80 mp au amandoua, diferenta o face doar un perete de rigips in plus )  si 4 camere bloc vechi. Desi nici asta nu e prea concludenta pt ca in aproximativ cei doi ani preturile au mai crescut la toate imobilele .... fiecare opteaza pt un ansamblu/bloc sau altul in functie de ce cauta ( amplasament, vecinatati, facilitati .. ) si poate face comparatii.
Oricum in blocul sa-l numim vechi mai au doar 2 apart de 3 camere la ultimul etaj deci daca e interesat doar de aspectul financiar inca poate achizitiona unul din cele doua

#2040
Ovideatza

Ovideatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 02.01.2006
@26-mar-2017

#2041
andokiller

andokiller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.12.2014

 johnflorin, on 25 martie 2017 - 19:41, said:

Am fost azi acolo si mi-am lamurit cam toate intrebarile, din pacate majoritatea in sens negativ:

- apartamente in blocul cu finalizare in 2018 au de la etajul 7 in sus, in cel cu finalizare in mai anul acesfa doua de 3 camere la ultimul etaj. Dealbreaker-ul pt. mine insa este faptul ca in blocul din 2018 au doar apartamente de 80mp, deci 98K EUR in loc de 85 si dpmdv o impartire mult mai proasta decat la cele din blocul pe care il termina acum. 13K in plus pt. 8mp si balcon mai mic? Hell no.

- In blocul cu finalizare in 2018 nu mai au parcari subterane la vanzare, s-au dat. Partea buna e ca in primul an de sedere ofera chirie a parcarilor supraterane cu 17 EUR/luna si drept de pre-emptiune pt. cumpararea locului la sfarsitul anului.

- Blocurile noi nu au optiune de aer conditionat in tavan sau incalzire prin pardoseala, doar ce s-a mentionat mai sus cu o singur unitate pe balcon pt. toata casa.

- Spatiul verde la care au acces in mod oficial locatarii este doar cel dintre cele doua blocuri noi + terenul de baschet, nu si cel de la celelalte blocuri.
Mie mi-au spus 98.6k plus TVA

#2042
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Da, 98.6+TVA am vrut sa zic, iesea vreo 103K in desfasuratorul lor.

@alexanto, bineinteles, fiecare cum prefera, personal mi s-a parut ca la cel nou era deranjant faptul ca aveam dulap si pe stanga si pe dreapta pe acelasi coridor, erau prea multe colturi si usi in imediata proximitate :)

Cat despre diferenta de pret, per mp atat cel nou cat si cel "vechi" sunt in zona de 1200 EUR/mp (cel vechi un pic sub, cel nou un pic peste), dar matematica arata ca pt. acei 8mp extra se plateste 1500 EUR/mp, deci dpmdv ar fi trebuit sa platesc mai mult pt. un layout care imi placea mai putin (ma rog, nu ca as fi avut de unde sa fac rost de diferenta, pur si simplu era over-budget pt. mine).

Cat despre cele de la et. 11, eu si maine m-as muta, dar "altii" au niste fobii serioase legate de terasa de pe bloc, infiltratii in timp, etc.



#2043
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Diferenta e de fix 13.227 EUR cu TVA inclus.
@johnflorin, ai fost la vizionare? e chiar asa mic spatiul la intrare intre dressing-uri ? E mai bine sa ai spatiu mic in holuri si camere mari. In blocul nou, living-ul este mai mult decat generos, si isi cam face banii la capitolul asta.
@alexanto, tu ai cumparat deja sau faci doar analiza?

Si nu trebuie sa uitam ca preturile pentru blocul H erau si mai mici, cand s-a lansat proiectul. Voi vorbiti de preturile din prezent. Atunci, 3 camere erau in zona de 78k.

#2044
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
Da, am fost la vizionare, este strict o preferinta personala, asa cum si 20mp de living mi se par OK.

Si normal ca vb despre preturile actuale, nu cred ca gasesc acum pe cineva care sa vanda in blocul H cu 78K :)

#2045
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015
sonnydellmarco sa inteleg ca ai luat 3 cam in blocul I ?
cum am mai spus comparatia trebuie facuta intre 4 cam bloc K si 4 camere bloc H ( nu stiu care era pretul  ) pt ca blocul K a fost proiectat cu 4 apart de 4 camere pe etaj existand si poibilitatea compartimentarii in 3
acelasi calcul banuies ca s-ar fi putut face si la blocul I sa iau 3 sa iau 4 dar ..diferenta pe mp de la 3 la 4 calculat strict la diferenta de mp si costul pe mp binenteles ca iesea mai mare decat costul pe mp la apart integral
comparam mere cu pere doar pt ca ambele sunt fructe...
la intrare nu e nici un dresing ( se vede si in poze ),  cele 2 dresinguri se regasesc in dormitorul matrimonial si e suficient spatiul dintre ele iar celelate 2 dormitoare beneficiaza si ele fiecare de cate un dresing

fiecare trebuie sa fie bucuros cu alegerea lui, pt ca ce-i al tau e cel mai bun

Edited by alexanto, 26 March 2017 - 21:06.


#2046
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015
bloc I = bloc H ( scuze, eroare de tastare )

#2047
Alexandrustabilopodus

Alexandrustabilopodus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 20.11.2016

 Ovideatza, on 26 martie 2017 - 17:36, said:

@26-mar-2017
Multumim Ovideatza!

#2048
Ovideatza

Ovideatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 02.01.2006
@1-apr-2017

#2049
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Ovideatza, on 02 aprilie 2017 - 18:29, said:

@1-apr-2017
gracias!

#2050
Ovideatza

Ovideatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 02.01.2006
@9-apr-2017

#2051
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Desi nu sunt expert, structura pare sa arate bine. Care este termenul de finalizare?  
Blocul de langa este locuit?
Cat costa un loc de parcare?

#2052
alexanto

alexanto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.10.2015
blocul nou - iunie 2018

am inteles ca la blocul care este deja construit receptia cu primaria s-a facut saptamana trecuta acum urmand sa se faca cadastru si intabularea ... deci mai dureaza o luna jumatate - doua pana la mutare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate