Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Vivenda Residencias - Basarabia, metrou Costin Georgian

- - - - -
  • Please log in to reply
2401 replies to this topic

#1
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
"Vivenda Residencias - 1400 de apartamente in zona de Est a Bucurestiului

Vivenda Residencias va construi in Romania 1400 de apartamente in blocuri de 12 si sase niveluri, in Bucuresti, pe o suprafata de sase hectare, insumand 180.000 de matri patrati, a precizat Juan Jose Cercadillo Garcia, presedintele companiei imobiliare spaniole investitoare Hercesa Imobiliaria, in cadrul lansarii oficiale a proiectului, citat de Rompres si ziarul finanicar electronic www.*****.ro.

"Piata de locuinte din România are o evolutie remarcabila, ceea ce ne face sa credem ca cele 500 de milioane investite pâna in prezent pe aceasta piata nu reprezinta o suma semnificativa fata de extinderile pe care ni le-am propus. in curând va incepe promovarea cartierelor Residencia Orhideelor, in zona de vest, si cartierul Ghencea pe care il vom dezvolta impreuna cu fondul de investitii Bluehouse Capital.

In acelasi timp cu Vivenda, Hercesa Imobiliaria a deschis propriul sau birou comercial din Bucuresti unde sunt prezentate, in marime naturala apartamentele pilot", a precizat Juan Jose Cercadillo.

Locuintele din toate ansamblurile pe care Hercesa Imobiliaria le construieste in Bucuresti vor putea fi cumparate de românii care lucreaza in Spania prin finantarea acordata de o banca din Madrid cu care Hercesa are semnat un protocol. Primarul sectorului 2, Neculai Ontanu, s-a aratat interesat de circa zece astfel de apartamente.

Situate pe strada Baia de Arama, la intersectia bulevardelor Chisinau cu Basarabia, apartamentele au preturi incepând cu 90.000 de euro pentru cele cu un dormitor, livingul fiind subinteles in acest concept de prezentare. Fiecare apartament beneficiaza de un loc de parcare la subsol. Viitorul complex rezidential va avea gradinite, locuri de joaca si spatii comerciale. Locintele vor putea fi contractate din august, la un pret estimat la 1.200 euro/mp construit, fara TVA.

Spaniolii de la Hercesa au intrat pe piata imobiliara româneasca in 2004, odata cu achizitia Hotelului Cismigiu, printr-o investitie anuntata, atunci, de sase milioane de euro. Acest hotel va incepe sa fie restaurat incepând cu toamna lui 2007, urmând ca in maximum doi ani sa fie finalizata reconstructia sa dupa un concept unic in România. Constanta si Brasovul sunt celelalte doua mari centre de interes investitional in urmatorii ani, pentru Hercesa.

Articol bazat pe un material furnizat de agentia de presa Rompres.
SMART financial - www.*****.ro © "

Cum vi se pare? L-a mai vazut cineva? Eu am fost si am vazut 2 apartamente in marime naturala si mi se pareau cam mici... de dimensiunile unora din blocuri comuniste, ba chiar mai mici... nu prea se pupau cu suprafetele afisate in schite. Domnisoara de acolo nu mi-a dat nici un detaliu legat de pret, cica din toamna o sa stie preturile si o sa inceapa constructia. Sunt curios cand o sa aiba o lista de preturi concrete, pe fiecare tip de apartament.
Ce e interesant e ca au si garaj inclus, si in fiecare apartament e si un spatiu de depozitare/spatiu tehnic/spalatorie, care se poate dovedi FOARTE util la cate lucruri strang romanii de-a lungul vietii..... imi mai place ca e aproape de metrou, 5 min de Costin Georgian.

#2
adochiei

adochiei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.06.2007
o intrebare simpla: unde e localizat biroul comercial Hercesa in Bucuresti? adresa ? nu am gasit nicaieri adresa :D

#3
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007

View Postadochiei, on Jun 21 2007, 20:35, said:

o intrebare simpla: unde e localizat biroul comercial Hercesa in Bucuresti? adresa ? nu am gasit nicaieri adresa :D


Str. Baia de arama Nr. 1
Pe Bd Basarabia, 5 min de mers pe jos de metroul Costin Georgian

#4
ketchup1981

ketchup1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.03.2007
A contractat cineva aici? Am inteles ca ar fi inceput contractarile acum vreo 2 zile si cica ar fi deja bataie pe ele ....  :huh:

#5
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Bataia ca bataia  , dar sa vezi si in ce conditii se contracteaza. Apartament 3 camere et 6 165 000 euro.Loc de parcare cu boxa 11000 euro. Nimic rau pina acum. Se platesc 1500 euro rezervarea. La antecontract se platesc 16 000 euro si lunar timp de 2 ani 502 euro .Apoi in oct 2009 platesti inca 15 000 euro si pe 31 dec 2009  ,123 ooo euro. Aceasta este singura plata acceptata. Azi am fost.
  Nici vorba sa dea antecontractul la citit , doar contractul de rezervare.
  Raspunsul lor la intrebarile puse a fost ca au multi clienti care abia asteapta sa contracteze fara sa citeasca antecontractul.
  Nu au nici ei avizul pentru constructie. Il asteapta in 2 sau 3 zile.
  In contractul de rezervare scrie ca daca te razgindesti si nu mai semnezi antecontractul dai dublul sumei rezervate. Nu ai voie practic sa te razgandesti.

#6
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postdharma148, on Aug 2 2007, 21:49, said:

Bataia ca bataia  , dar sa vezi si in ce conditii se contracteaza. Apartament 3 camere et 6 165 000 euro.Loc de parcare cu boxa 11000 euro. Nimic rau pina acum. Se platesc 1500 euro rezervarea. La antecontract se platesc 16 000 euro si lunar timp de 2 ani 502 euro .Apoi in oct 2009 platesti inca 15 000 euro si pe 31 dec 2009  ,123 ooo euro. Aceasta este singura plata acceptata. Azi am fost.
  Nici vorba sa dea antecontractul la citit , doar contractul de rezervare.
  Raspunsul lor la intrebarile puse a fost ca au multi clienti care abia asteapta sa contracteze fara sa citeasca antecontractul.
  Nu au nici ei avizul pentru constructie. Il asteapta in 2 sau 3 zile.
  In contractul de rezervare scrie ca daca te razgindesti si nu mai semnezi antecontractul dai dublul sumei rezervate. Nu ai voie practic sa te razgandesti.


Ce suprafete au apartamentele?

#7
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
80 mp utili.

#8
ionitz

ionitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2007

View Postdharma148, on Aug 3 2007, 07:36, said:

80 mp utili.


hello tuturor !


cu cateva completari la cele postate de dharma148 .

pe langa cei 80 m utili poti sa mai ai chiar si  3 balcoane . ( de aprox 3 m p fiecare )


referitor la contractul de rezervare : in articolul 5.2 alineatul 1 - rezumat : daca nu platesti la semnarea antecontractului contravaloarea avansului - pierzi banii de rezervare 1500 euro cu TVA inclus

- art 5.4 - Hercesa iti da dublul sumei back daca Hercesa nu vrea sa semneze antecontractul cu tine ca si viitor cumparator .


deci daca vrei semnezi antecontractul daca vrei nu semnezi , dar pierzi 1500 euro .


ceva concret :

- modalitate avantajoasa de plata - preturile la 3 camere incep de la 125 000 de euro fara TVA si loc de parcare ( pe la etajul 1 ) si ajung undeva departe ap 3 camere et 7 - 145 000 euro fara TVA , fara loc de parcare .


locul de parcare( si boxa ) este optional si costa 11 000 euro fara TVA .  


daca iti ei apartamentul pe firma nu platesti TVA ; atentie : NU poti sa iei credit pe persoana fizica si sa ipotechezi un imobil proprietatea unei societati comerciale ( persoana juridica )

ideea e ca poti da un avans la semnarea antecontractului ( min 15 000 euro ) , poti sa ai rate ( fara dobanda ) pe 23 luni de aprox 400-500 euro , dupa care la final toti banii  .


Din ce am discutat cu domnii de la Hercesa , poti ipoteca apartamentul la  orice banca nu la o banca agreata de ei .


referitor la notar - au ei notarul lor , nu prea poti sa vi tu cu notarul tau .


NU acorda discounturi la aceste preturi ... decat pentru sumele platite in avans fata de antecontract . Daca ai o rata de 500 euro si tu vrei sa platesi 10 000 euro iti dau un discount de 2% din ce s-a platit peste 500 euro .

sunt 3 variante de echipare ale apartamentelor ( fiecare cu pretul ei ) . preturile de mai sus sunt pentru varianta cea " mai putin echipata"  tot in acest pret NU este inclus aerul conditionat

apartamentele cu 3 camere au 2 bai ( fara geamuri -la aerisire se va folosi sistemul de ventilatie )

Nu au inca autorizatie de constructie , prin contractul de rezervare se angajeaza sa o obtina pana in octombrie , daca nu or sa o obtina iti pot da banii de rezervare inapoi ( conform contractului )

apartamentele vor fi gata in octombrie 2009


plata se face la cursul BNR din ziua plati  .


ashtept si opiniile voastre pe aceasta tema !

#9
dharma148

dharma148

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 31.07.2007
Nu ne-ai spus daca ai semat un asemenea cotract.

#10
ionitz

ionitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2007

View Postdharma148, on Aug 9 2007, 11:03, said:

Nu ne-ai spus daca ai semat un asemenea cotract.



eu am optat pt un ap cu 3 camere

#11
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postionitz, on Aug 9 2007, 12:33, said:

eu am optat pt un ap cu 3 camere


La ce etaj ai cumparat si cand ai semnat rezervarea?

#12
ionitz

ionitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2007

View Postdeea80, on Aug 9 2007, 22:00, said:

La ce etaj ai cumparat si cand ai semnat rezervarea?

et 3 , acum 1 sapt

#13
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postionitz, on Aug 9 2007, 23:34, said:

et 3 , acum 1 sapt


Vom fi vecini. Care din apartamene? 3a, b, d sau e?

#14
ionitz

ionitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2007

View Postdeea80, on Aug 9 2007, 23:43, said:

Vom fi vecini. Care din apartamene? 3a, b, d sau e?
3b ...l-ai luat pt investitie sau ca end user ?

#15
ionitz

ionitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2007

View Postdeea80, on Aug 9 2007, 23:43, said:

Vom fi vecini. Care din apartamene? 3a, b, d sau e?
apropo ... sper sa-ti placa maneloasele :)


glumesc ;)

#16
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

View Postionitz, on Aug 10 2007, 17:54, said:

apropo ... sper sa-ti placa maneloasele :)
glumesc ;)


L-am luat sa ne mutam. Sau cel putin asa intentionam.

Sper sa fie bine izotat fonic. Din ce am inteles romanasii nostrii vor fi in scara 2 si 3. Oricum noi am luat mai la inaltime.

#17
ionitz

ionitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2007

View Postdeea80, on Aug 10 2007, 20:01, said:

L-am luat sa ne mutam. Sau cel putin asa intentionam.

Sper sa fie bine izotat fonic. Din ce am inteles romanasii nostrii vor fi in scara 2 si 3. Oricum noi am luat mai la inaltime.
ok ... daca o sa ai nevoie de credit ... putem discuta ... lucrez in domeniu :)

#18
bendix

bendix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2005

View Postionitz, on Aug 11 2007, 00:08, said:

ok ... daca o sa ai nevoie de credit ... putem discuta ... lucrez in domeniu :)

Salut, si eu intentionez sa fac azi o rezervare. Imi plac preturilor lor, preturi mai moderate. Am fost in dubiu daca sa vin la Hercesa sau sa ma duc la New Town.. motivele care m-au facut sa vin la Hercesa : spatiu mai mare la un pret mai mic. Asezarea camerelor si faptul ca exista boxa la pachet cu parcarea. De asemenea, mi s-a parut un avantaj modul de plata.
Ce nu imi place? ZONA.

Zona care este net superioara pentru complexul New Town. Dar acolo, preturile sunt mai mari, suprafetele mai mici si un amanunt.. 4% dobanda daca alegi varianta 25% respectiv 75%.


La hercesa s-a inceput cu blocul 2 si 3 pentru vanzare, daca initial era pentru spanioli acum a dat drumul si la aceste 2 blocuri.

Stie cineva ceva despre vreun contract de administrare a blocului?


O zi buna tuturor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate