Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Borsa-cazare, trasee

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Ruthless, te intereseaza si pe tine, sau doar te dai cu parerea? Asa de dragu unui post in plus?

Ca sa eliminam orice alt raspuns de genu asta... raspund pe scurt, la Izvoru Izei a fost foarte frumos, e un loc din categoria "Unde mana omului n-a prea pus picioru'", dar pozele din linku de mai sus spun tot. Din pacate am stat doar o zi, fiindca pe la ora 17 a inceput o ploaie care nu parea ca se va termina prea curand, asa ca n-am mai intis corturile si am plecat in alta parte.

Pe varful Pietrosu inca n-am fost, cred ca nu ma tine, e prea lung drumu! Probabil intr-unul din weekend-urile urmatoare voi merge pana la casacada Cailor si ma voi documenta mai bine despre drumul catre Pietrosu! Revin cu detalii...

#20
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Ajung in Maramures in jurul datei de 15 august, dinspre Apuseni, impreuna cu consoarta, cortul si masina (catel nu avem :)).
Am gasit o posibilitate de campare la Camping Poieni, vrem sa vedem Sapanta, Sighet, Ocna Sugatag, Barsana s.a., apoi sa mergem cu "Mocanita".
Ma intereseaza cum sunt soselele spre Barsana si Viseu de Sus si daca mai sunt locuri de campare amenajate in zona (eventual in Viseu de Sus).
De asemenea, daca stie cineva (s-a mai intrebat aici), cum e drumul prin Pasul Prislop.
Va multumesc.

#21
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006

View Postcrocko.dilul, on Jul 30 2007, 16:02, said:

Ajung in Maramures in jurul datei de 15 august, dinspre Apuseni, impreuna cu consoarta, cortul si masina (catel nu avem :)).
Am gasit o posibilitate de campare la Camping Poieni, vrem sa vedem Sapanta, Sighet, Ocna Sugatag, Barsana s.a., apoi sa mergem cu "Mocanita".
Ma intereseaza cum sunt soselele spre Barsana si Viseu de Sus si daca mai sunt locuri de campare amenajate in zona (eventual in Viseu de Sus).
De asemenea, daca stie cineva (s-a mai intrebat aici), cum e drumul prin Pasul Prislop.
Va multumesc.

Deci am fost in iulie in maramures si pot sa spun urmatoarele:

1. drumul prin prislop (incepand de la carlibaba si pana dupa borsa, cam pana la moisei) e cu gropi, adica alterneaza portiuni bune cu portiuni cu gropi. in borsa rupt tare , mai si lucreaza la canalizare si apa. media de viteza 40-50 km/h

2. campingul ala din sapanta e naspa de tot. n-am stat dar am fost de curiozitate sa vad cum arata. n-are un copac frate, te coci acolo cu cortul la 35 de grade cat era cand am fost noi, chiar si la cele 7-8 casute. e cam la vreo 3 km de cimitir, si are o crasmulita acolo dar mie mi s-a parut dezolanta. cimitirul e frumusel dar nu rupe gura targului, crucile alea cu povesti pe ele sunt interesante. Am vazut ca erau multe locuri de cazare la particulari, te agatau de la cimitir dar nu stiu cat costa.

3. la sighet sa nu ratezi muzeul memorial, e chiar lang primarie, e impresionant. Iti spun eu ca daca cineva vede cate drame au lasat in urma lor comunistii nu o sa mai regrete in veci acea epoca. Pe mine m-a marcat efectiv. Niste bestii cu fata umana. brrrrr

4. De la Sighet spre barsana drumul e ft bun, nu are o groapa.

5. Am fost si eu cu mocanita, e super fain peisajul, dar sa te scoli mai dimineata sa prinzi locuri in vagon ca e cam aglomerat. Eu am stat la pensiunea Sanda in Viseu de sus (chiar vis a vis de gara mocanitei) cu 70ron camera/noapte dar nu mi-a placut gazda, cam rece, fara acces la bucatarie, fara televizor in camera(nu ca mi-ar fi trebuit) si cam se strimba cand i-am spus ca vreau sa pun la frigider(erau 35 grade afara). asa camera era curata, cu baie proprie si apa calda. Am cerut gratar si cateva lemne in prima seara, ne-a dat dar cand i-am dat banii la sfarsit i-a numarat de vreo 3 ori, cauta cred si ceva pentru lemne (3 surcele ce naiba doar nu voia si bani pe ele).

In schimb am stat 3 nopti in Borsa la pensiunea Poiana, e cam la 4 km din centru spre staiune, excelent: 50ron camera/noapte, televizor(nu prea m-am uitat ca nu stateam in camera decat seara la culcare), baie pe hol , una la 2 camere, deci libera tot timpul, bucatarie super utilata cu tot ce vrei inclusiv frigider: gazde super primitoare, palincutza, cafea , lapte dimineatza, ciorba ne-a facut ca am cerut noi, gratar de pastrav(cumparat de noi), iti spun excelent.
Eu am vrut sa ma intorca inapoi de la Viseu cand i-am vazut pe aia ce nazurosi erau dar n-ma vrut sa ma trambalez cu bagajele.

Uite situl pensiunii daca te intereseaza, nu o sa regreti. http://www.borsa.ro/poiana/
Si nu e nici mult pina la Viseu de sus la Mocanita, vreo 15 km, deci in jum de ora ajungi la mocanita.

Cam asta am avut de spus. Sper ca ti-am fost de ajutor. Drum bun si concediu placut.

#22
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006

View Postcrocko.dilul, on Jul 30 2007, 16:02, said:

Ajung in Maramures in jurul datei de 15 august, dinspre Apuseni, impreuna cu consoarta, cortul si masina (catel nu avem :)).
Am gasit o posibilitate de campare la Camping Poieni, vrem sa vedem Sapanta, Sighet, Ocna Sugatag, Barsana s.a., apoi sa mergem cu "Mocanita".
Ma intereseaza cum sunt soselele spre Barsana si Viseu de Sus si daca mai sunt locuri de campare amenajate in zona (eventual in Viseu de Sus).
De asemenea, daca stie cineva (s-a mai intrebat aici), cum e drumul prin Pasul Prislop.
Va multumesc.
Am fost acum o sapt prin pasul Prislop si drumul a fost OK in afara de 2 gauri pe care le-am luat din neatentie.In general drumurile in MM sunt bune mai putin intre Borsa si dincolo de Viseul de sus care e cam stricat dar totusi practicabil.Am fost cu Mocanita si nu m-as mai duce a doua oara.A fost frig, in ochi iti intra cenusa si fum de la locomotiva(daca stai in vagoanele tip terasa), drum lung parcurs cu viteza melcului-10 ore pe 64 de km,iar peisajul ce auzisem ca e superb m-a dezamagit cel mai mult.Multe lemne in rau, pe marginea caii ferate si a raului, traverse de cale ferata si fiare aruncate haotic iar impresia generala a fost ca desi restul lumii incearca macar sa economiseasca lemnul, aceasta notiune inca nu a patruns aici.Si a mai fost si lipsa totala de organizare din partea personalului(in afara de partea cu procurarea biletelor!).Plecarea trebuia sa fie la ora 8.30 si s-a plecat la 9.00, iar intoarcerea trebuia sa fie la 17.30 si a fost la 18.30 ceea ce a provocat nemultumirea calatorilor.In incheiere iti dau un sfat in caz ca te hotarasti sa te duci:sa nu stai in primele vagoane de dupa locomotiva pt ca pe cosul ei iese cenusa incandescenta care odata ajunsa pe haine le gaureste.Sa auzim de bine!
P.S. Drumul pe valea Izei e bun si peisajul super.Daca treci pe acolo Duminica dimineata o sa vezi femeile imbracate in costume populare ducandu-se la biserica care stau si la pozat.

Edited by AdiBadi, 04 August 2007 - 22:02.


#23
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
aici gasesti cam toate locatiile de cazare din borsa: cazare borsa

#24
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006
Din pacate nu am reusit sa ajung decat o singura data in Borsa acum 2 ani dar a fost super frumos poate cele mai frumoase peisaje din cate am vazut pana acum cu mult peste valea prahovei, distanta a facut sa nu merg mai des dar care puteti mergeti la sigur !!!!!!! am fost la cascada cailor, lacul stiol si am locuit la o pensiune a domnului Timis Vasile ( am intalnit o multime de oameni pe care ii chemau Timis ).

Drum bun !!!

#25
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007
Va multumesc tuturor, intre timp m-am intors, ceea ce ati afirmat aici mi-a folosit !
La Sapanta am stat in gradina de vis-a-vis de camping, mult mai bine decat in incinta campingului, cu acces la grupul sanitar si la dusurile cmpingului  B). Am vazut cimitirul, am fost la Memorial (unde ti se face parul maciuca pe maini, la propriu!), la Ocna Sugatag, unde numai eu faceam baie in lac (era cam noros si rece) si la Barsana, unde am gasit liniste si reverie, peisaj de basm.
La Viseu de Sus am pus cortul in gradina unui om extraordinar, se numeste Neculai, are izvor de ape minerale in beci, si ii multumesc pentru ospitalitate si pe aceasta cale!
Cu mocanita ne-a placut foarte tare, am stat in penultimul vagon la ducere ;) si pe scara celui de-al treilea la intoarcere. Superb.
In Borsa decat am oprit, am urcat cu scaunul :) si am mers la Cascada Cailor. Impresionant, de vazut neaparat !
Drumurile au fost aproape perfecte pana dupa pasul Prislop, apoi se turna, frate, cribluraaaaaaaaaaaaaa.......pe ambele sensuri. Semn bun, totusi, inseamna ca astazi gasiti ca-n palma pe-acolo.
Cam atat, va multumesc inca o data.

#26
alberta

alberta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 09.01.2007
Ne-am intors si noi aseara din Maramures, am stat la pensiune in Sapanta, am vizitat Sighet, apoi ne-am intors pe Borsa, am urcat cu telscaunul si am mers la cascada Cailor, foarte frumos. Drumul la intoarcere spre Vatra Dornei a fost cam rau, multe lucrari pe carosabil , multe semafoare, gropi etc.

#27
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006
Revin cu ceva poze din Maramures sa vada lumea ce pierde daca nu vine aici: :coolspeak:

Attached Files



#28
rambel

rambel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.07.2007
Am vizitat Maramuresul o saptamana. Am stat in Borsa la Vila Focus (excelent - atat cazare cat si personalul).
A fost fantastic de frumos.
O sa revin cu poze.

#29
rambel

rambel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.07.2007
Am revenit, cam greu ce-i drept, cu poze. :P

Attached Files



#30
sisoe

sisoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.10.2007

View Postcip762001, on Jun 12 2007, 12:19, said:

Asi vrea sa merg vara asta la Borsa. Imi puteti recomanda ceva pensiuni, cabane, particulari pentru cazare, undeva unde ati fost si v-a placut.

Nu sunt mofturos, adica sa fie superluxos si scump, ma multumesc si cu ceva mai modest. Ma duc sa colind imprejurimile nu sa stau in camera la televizor(poate nici sa nu aiba tv)

Ceva trasee recomandate? M-ar interesa spre Cascada Cailor si spre Pietrosu Rodnei.

Va multumesc

Pentru regiunea Borsa Maramures iti recomand site-ul: www.eborsa.ro
Pentru cazare iti recomand Pensiunea Maria....excelenta pentru grupuri mari de turisti...cu un raport pret calitate foarte bun...  www.pensiuneamaria.eborsa.ro

#31
timis

timis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2005
Puteti avea mai multe detalii despre cazare si pe pagina www.borsa.ro

Attached Files



#32
timis

timis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2005
Borsa este o localitate in nordul extrem al Rom�niei �n Judetul Maramures, partea răsăriteana a Depresiunii Maramuresului �nchisă de Muntii Rodnei si Muntii Maramuresului, situata la 700-850 m altitudine.


Statiune situata in munþii Rodnei, pe Valea Viseului, in judetul Maramures,la circa 100 km de Bistrita si 130 de Baia Mare.Situata la o altitudine de 850 m, in sezonul de iarna statiunea ofera partii de schi si sanie,trambulinã naturalã(50m),unica in Europa.Sezonul alb dureaza din decembrie pana in aprilie.

Pirtii

  Puzdrele
medium 1000

  Poiana Stiol
medium 1600

  Poiana Stiol-Vf.Stiol
medium 500

  Bradet

Attached Files



#33
relu_d

relu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.12.2006
am fost anul trecut de Craciun dar din pacate nu am avut parte de zapada. Statiunea e stricata de constructiiile facute haotic, de hotelurile comuniste ramase in paragina si nu in ultimul rand de acei proprietari de pensiune care vor sa se imbogateasca in perioada craciunului si a anului nou chiar daca pensiunea lui nu are nici juma' de margareta. Dar nu toti sunt asa.

#34
andi_iuda

andi_iuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.04.2008
Vreau sa plec in jur de 10 mai pt 5 zile sau o saptamana in Maramures.  Plecare se face din Bucovina prin pasul Prislop.
Obiectivele mele sunt:
- Borsa unde sa stau 2 nopti, sa ajung la cascada cailor si sa fac macar un traseu montan
- Valea Viseului unde sa merg cu mocanita
- Sighetul Marmatiei
- Valea Mariei unde sa urc spre Creasta Cocosului si Vf. Gutai
- Sapanta
- Barsana
- Valea Izlei (Comunele Rozavlea si Ieud -> Bogdan Voda -> Sacel -> Moisei -> Borsa)

As dori sa-mi spuneti din experientele voastre, sa ma ajutati sa fac un etinerariu. Ma intereseaza trasee montane din Borsa. Posibilitati de cazare ieftine, zone de camping. Mijloace de transport (NU MERG CU MASINA). Obiective turistice in zonele de mine amintite si nu numai.

Astept raspunsurile voastre

#35
valcu4george_04

valcu4george_04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.04.2008

View Postcip762001, on Jun 12 2007, 12:19, said:

Asi vrea sa merg vara asta la Borsa. Imi puteti recomanda ceva pensiuni, cabane, particulari pentru cazare, undeva unde ati fost si v-a placut.

Nu sunt mofturos, adica sa fie superluxos si scump, ma multumesc si cu ceva mai modest. Ma duc sa colind imprejurimile nu sa stau in camera la televizor(poate nici sa nu aiba tv)

Ceva trasee recomandate? M-ar interesa spre Cascada Cailor si spre Pietrosu Rodnei.

Va multumesc




http://www.pensiunea-maria.go.ro   este cea mai tare pensiune din Borsa (statiune), merita incercat!!!

Attached Files


Edited by valcu4george_04, 09 May 2008 - 14:30.


#36
whit3eagle

whit3eagle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.11.2005

View Postvalcu4george_04, on May 9 2008, 15:29, said:

Attachment PIC_0143.JPG




http://www.pensiunea-maria.go.ro   este cea mai tare pensiune din Borsa (statiune), merita incercat!!!

asa este e cea mai tare pensiune asa daca NU vrei baie in camera si esti dispus sa dai pentru asta 85 de lei pe zi! :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate