Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#415
RazvanLupu

RazvanLupu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.01.2015

View Postcatalin11catalin, on 01 februarie 2018 - 10:28, said:

Asta nu e la cimitirul evreiesc?
Nu a luat-o la vale drumul ala?

Iarna tot asa, nu urci fara 4x4 fiindca nu da nimeni zapada de pe drumul ala cu o singura banda?

De ce esti “foarte” multumit?

Este la cimitirul evreiesc. Blocurile nu o iau la vale din mai multe motive: ziduri de sprijin facute foarte bine, sistem de dren pentru preluarea panzei freatice + plus fundatie fata de cota 0 de 4m.  Am urmarit proiectul inca de cand s-a sapat prima groapa, am vazut ce materiale s-au folosit. In complex suntem tot felul de ingineri: structuristi, geotehnisti, constructori si toti au facut cercetari amanuntite inainte de a se inhama la achizitie.
Sunt 2 blocuri albe cu fatada alba care sunt facute de mantuiala si turnul de 9 etaje de la baza care este propus spre demolare in instanta.
In fiecare iarna cand a fost zapada, ne-am adunat mai multi vecini si ne-am facut singuri drumul accesibil.
Sunt multumit pentru ca in momentul in care cautam eu apartamente, asta a fost singurul proiect care mi-a inspirat incredere + locatie + pret.

#416
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Pai ce locatie ai pe un deal care a lut-o deja la vale, unde ajungi pe un drum latularnic cu o singura banda (nici vorba de trotuare) de care nu se ocupa nimeni?



https://www.google.r...i.ro/amp/613167

#417
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Cand inca mai eram in cautari am fost doar la 3 rezidentiale de astea dar nici unul nu m-a convins :
-Young Residence in Bularga
-... Residence vizavi de cimitir in Nicolina un pic mai sus de Belvedere
Hmm se pare ca erau doar 2 .
Si-a luat cineva in acestea 2 ?

#418
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006

View Postautoplayer, on 27 ianuarie 2018 - 15:56, said:

Buna, ai putea sa enumeri aspectele care te deranjeaza la complexul in care stai? Ar fi de ajutor mai ales pentru cei ce isi cauta apartament acolo dar presupun ca neplacerile pe care le-ai intampinat pot aparea si la alte blocuri noi.
Am uitat sa mai urmaresc topicul. Incerc sa fac un sumar al multplilelor tampenii de la concept residence:

Dupa aproape 2 ani de locuit si experimentat diverse situatii, as (si voi) cauta cu mai multa grija in alta parte. sunt intr-adevar destule plusuri dar si niste minusuri inacceptabile pt un bloc nou si pt cat se lauda mcm ca-s buni de n-au pereche.
pe scurt: apartamentele nu au izolatie fonica, aud hahaiala si istericalele vecinilor chiar si la un volum aproape normal. banuiesc ca si ei aud galagia baietelului meu, noroc ca in jur nu sunt multe apartamente, suntem pozitionati pe colt si sub noi nu locuieste nimeni, e showroom-ul dezvoltatorului; apoi, la baie toate obiectele sanitare sunt ieftineli stricacioase, cada parca sta sa se rupa, se indoaie cand ma sprijin pe margine; inclinarea gresiei e undeva spre perete nu inspre sifonul din mijloc si apa se aduna balta la perete cand facem dus sau stropim; centrala cred e ca cea mai ieftina de la ariston, totusi pare buna; usile nu se inchideau toate la fix, au trebuit ajustate clantele; robinetele caloriferelor nu se inchid nici ele la fel, unele fac 1 rotatie, altele 4-5 iar cand le inchid unele calorifere raman caldute; geamurile nu sunt bine izolate, aud fâșâiala strazii, am pus eu niste benzi izolatoare care au diminuat cat de cat zgomotul; la balcon s-au miscat termopanele pe colt si imi intra apa printre ele, nu mai sunt parelele, e un unghi mic prin care vad afara si zapada de anul trecut s-a scurs inauntru de mi-a stricat varul de sub geamuri iar cand ploua mai tare se scurge apa prin partea de jos la imbinarea dintre geam si pervaz atat in dormitor cat si pe balcon; gresia e faina, pare bine pusa cu exceptia problemei de la baie mentionate dar parchetul e ieftin si montat aiurea, s-a umflat si a trebuit reparat, mi l-au reparat mesterii dezvoltatorului. asta e un plus, garantia e de 5 ani si ei fiind prezenti acolo pana termina ultimul bloc, iti repara tot dar cu bataia de cap de rigoare, praf, galagie.
fiind bloc mare sunt multi chiriasi, studenti care se trezesc sa mai petreaca cu chiraieli si muzica, in jurul meu stau proprietari si am scapat cat de cat dar tot aud de la etajele superioare copii sau zgomote nocturne de tot felul. totusi intre timp s-au mai ameliorat treburile dupa ce am tulburat apele putin Posted Image
e deja bataie pe parcare, noi nu avem masina dar pt cine are si nu gaseste, parcheaza pe trotuar sau la Lidl. mai intra profitori care nu au loc cumparat si ocupa pe nedrept spatiul.
apropo de finisaje, nu mi se par stralucite, imi place cum e pusa gresia dar restul nu prea. camerele au grinda de rezistenta care trece fix prin mijloc taind tavanul in 2. partea buna e ca apartamentele sunt inalte, aproape 3 metri. Compartimentarea mi se pare total nepractica, sufragerie open-space cu bucataria, o prostie dar poate unora le place. Altceva care nu imi convine sunt scarile de la intrarea in bloc, au vreo 10-12 trepte si mereu a trebuit sa car pe ele carutul cu tot cu copil pana pe la un an jumate, nu exista rampa.
intr-un bloc nou vor fi multe amenajari si galagie pana termina toti sa se mute.
administratorul e urbica, care e total depasit de probleme.
sunt si parti bune, arata f bine, scarile sunt frumoase, subsolul nu pute evident dar puneti niste intrebari punctuale, eventual in privat sa stiu exact ce cautati ca e posibil ca unora sa le placa acolo. Cand ne vom muta, vom lasa apartamentul in conditii cat mai bune posibile, cu fixurile de rigoare nu cum ni l-au lasat mcm.

Edited by andreim77, 20 February 2018 - 10:54.


#419
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Si totusi in ce bloc nou merita cumparat in iasi?
Fara sa coste 2000 de euro evident.

#420
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Bloc nou si bun, eventual si ieftin?  
Nu prea exista! Unde ar mai fi profitul dezvoltatorilor?!
Oamenii oricum nu se uita la  chestiunile acestea(cel putin la inceput), pretul e mai important, sa se incadreze in suma promisa de banca.

Concept residence se lauda cu 270 de locuri de parcare la 263 de apartamente, mai au un tronson de construit/terminat si deja nu mai sunt locuri de parcare?
E grav daca iti intra zapada/ploaia intre tocul la geam si perete.
Compartimentarea openspace si grinda prin mijlocul camerelor se vede din schite/planurile prezentate inainte de semnarea contractului. Unora le place openspace, ei poate platesc mai cu bucurie rata pentru apartament.
Din ce am citit, in afara de gresie nu ai gasit plusuri, dar stai ca si aia e pusa cu panta in partea gresita.
De ce l-ai mai luat nou, daca mai ai de investit si de facut fixuri?
Ai 4,5mp suprafata la baie, camera de zi 18mp, bucatarie de 7,5mp (le aduni daca ai openspace), dormitoare cu minim 12mp? Spatii pentru depozitare? Sunt normele de sanatatepublica, teoretic nu ar fi trebui sa primeasca autorizatie de constructie. Dar stai ca autorizatia era pentru cladiri de birouri, apoi s-a transformat in una de locuinte, nu?
In 2017-2018 cumperi apartament care are suprafata utila mai mica decat cele din cartierele "dormitor" ceausiste construite in 1980, in care te chinui 30 minute sa dai o gaura prin placa pentru o teava de caldura de 22mm.

#421
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
pt ca alternativa e si mai trista, unele defecte nu le vezi din prima, peste o grinda in mijlocul tavanului mai treci.
pt fixuri nu platesti nimic, intra in garantie, s-au schimbat gresii cu totul pe cheltuiala mcm.
cu parcarea e jale intr-adevar. dar asta chiar nu ma intereseaza. adica ma deranjeaza meltenismul speciei sofer care se cocoata peste trotuare dar e alta discutie.

#422
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Multumim pentru sinceritate andrei !
Daca toti cei care stau in rezidentiale noi ar scrie ce probleme au poate am avea o imagine mult mai buna .
Asa fiecare cumpara si apoi nu mai da nici un feedback cat de bine sau de rau e .
E bine ca macar se rezolva aceste probleme pe garantie .

Edited by bbogdanmircea, 21 February 2018 - 11:00.


#423
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Intr-adevar nu prea exista alternative, trebuie facute compromisuri si e foarte bine ca a scris aici ce ai patit tu. Acesta e rolul forumului.
Din 2015 pana in 2017, doar 2-3 tipuri de apartamente cu 3 camere noi am gasit in Iasi care sa respecte suprafetele minime sau se apropiau bine de ele. Din pacate erau etaje superioare sau chiar ultimele si nu treceau de alte criterii importante pentru mine.

#424
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
legat de parcare, cele 2 blocuri acum in constructie vor avea spatiul lor de parcare pe tarlaua de langa itm, dar tot nu va fi loc nici pt jumatate din nr apartamentelor.
zilnic trotuarul e ocupat de cateva masini iar unii le lasa la lidl cred ca si peste noapte desi nu cred ca le convine celor de la lidl..

#425
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Iar primaria da autorizatii in continuare...

In jurul iasi-ului e atata teren unde s-ar putea face blocuri cu locuri de parcare, strazi late, etc dar nu, cumparam o casa veche, o darman si trantim pe ea un bloc.

Pe dezvoltatori ii inteleg, dar pe cei care cumpara nu...

#426
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 08.01.2010

View Postandreim77, on 20 februarie 2018 - 10:51, said:

Incerc sa fac un sumar al multplilelor tampenii de la concept residence

Multumim :)

View Postcatalin11catalin, on 21 februarie 2018 - 20:48, said:

In jurul iasi-ului e atata teren unde s-ar putea face blocuri cu locuri de parcare, strazi late, etc

S-ar putea dar nu se fac. Cei care cumpara in afara orasului aleg dupa criteriul pretului cel mai mic ceea ce elimina posibilitatea strazilor largi, etc.

#427
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Daca pretul e criteriul, se tepuiesc, costurile cu transportul in si din oras plus timpul pierdut si nervi in trafic vor da cu minus in final. Singurul avantaj in marginea orasului e aerul o idee mai salubru, in rest nu vad decat neajunsuri.

#428
c_c_c

c_c_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2010
Asta am incercat si eu sa edific,cautati apartamente in municipiu,aproape de mijloacele de transport in comun sau la un mers de 5 minute de ele pentru ca asta veti face in anii urmatori. Plus ca la cum se construieste acum nu iti garanteaza nimeni ca nu se fac blocuri  sau ansambluri de locuinte in apropierea casei tale in cazul in care doresti linistea de la casa.

#429
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postandreim77, on 22 februarie 2018 - 23:42, said:

Daca pretul e criteriul, se tepuiesc, costurile cu transportul in si din oras plus timpul pierdut si nervi in trafic vor da cu minus in final. Singurul avantaj in marginea orasului e aerul o idee mai salubru, in rest nu vad decat neajunsuri.
Nu vad Iasi-ul ca fiind atat de poluat. Oricum cand ai drum de piatra/noroi si iti faci masina varza numai la aer curat nu iti sta gandul...

#430
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Poftim? E notoriu faptul ca iasiul e cel mai poluat, intrecut poate de bucuresti doar.
Intr-o societate normala, autorizatiile s-ar da cu cap, nu tembel si haotic, fara nici un fel de plan urbanistic.
In afara de zona palas si centru, nici macar trotuarele nu-s facute responsabile, toate au denivelari, se rufuiesc in timp, se umplu de balti si noroaie cand ploua sau se topeste zapada. Toate facute in batjocura.


#431
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Referitor la autorizatii date pe alte hartii decat cele legale: pe cuza voda se face acuma un bloc pe o bucatica de teren pe care eu as considera-o prea mica chiar si pentru o casa. 😱

#432
c_c_c

c_c_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.01.2010
Sa nu mi-o luati in nume de rau dar uitati-va in buzunar (eventual la banca cat va crediteaza) ,vedeti ce e pe piata si apoi va puteti face o idee in ce zona a Iasului va incadrati. Blocurile noi sunt foarte mici in centru si se maresc pe masura ce ajungeti la periferie , materialele de LUX ce le ofera investitorii sunt de fapt materiale ieftine spre mediu , daca vreti sa va lasati pacaliti e treaba voastra, Schita-plansa care v-o prezinta la inceput nu e intru totul cu ceea ce iese la sfarsit, grinzile nu le vedeti,se poate modifica compartimentarea etc., gresia,faianta,parchetul,termopanele sunt cele mai ieftine sau spre mediu in functie de cerinte. Nu toti dezvoltatorii sunt la fel , eu am o experienta  acceptabila cu cei de la MCM,imi pare rau sa aud ca sunt probleme ,la mine a disparut un hol si intrarea se face direct in living-sufragerie,au fost mici defectiuni care au fost reparate cam in viteza aici sunt nemultumit dar sper sa gasesc intelegere ca si pana acum,inca astept mici retusuri ,materialele medii dar nici nu ma asteptam la de lux sau mai stiu eu ce,dar m-am inteles bine cu baietii de la birouri si sunt seriosi (fetele nu prea) , doar ca sunt ocupati si trebuie insistat. Ar trebui un top al dezvoltatorilor cu bune si rele ca sa stiti in ce va bagati .
Stiu un mic complex dezvoltat de oameni poate mai seriosi si care au bagat materiale de calitate  (am scris anterior de el nu vreau sa fac reclama) si normal ca au un pret mai ridicat fata de unele facute in apropiere si la care nu as cumpara in veci la cum e construit , asta e un exemplu poate din putinele unde pretul inseamna calitate, investitii suplimentare in piloti,in fier beton , in materiale mai de calitate,in termopane etc.(asta nu inseamna ca peste tot pretul e egal cu cladiri/case mai bune dpdv calitativ).
Repet,daca nu gasiti ceva nou si aveti dubii achizitionati la un bloc de dupa anii 80 pentru ca in marea majoritate sunt cladiri bune si care rezista pana ce incheiati creditul, e adevarat nu au un look occidental ,mai trebuiesc mici/mari investitii dupa caz dar structura de rezistenta , peretii sunt ok,un var se mai da,o usa se mai schimba,dar ce va faceti cand cladirea e compromisa?

Edited by c_c_c, 14 March 2018 - 12:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate