Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Reflector cu mai multe fluorescente compacte

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

 Livik, on Oct 14 2007, 12:08, said:

Daca vreti sa vedeti cum arata lumina de la becuri fluorescente puteti sa mergeti la fotohobby au destul de multe reflectoare (poate termenul nu e chiar potrivit) cu 1 sau 3 becuri economice si lumina mi s-a parut destul de puternica, daca ai vreo 2-3 surse de lumina de genul asta cred ca ar rezulta o lumina destul de buna. Acum depinde si la ce vrei sa folosesti aceasta lumina eu ma gandesc ca ar merge bine la fotografia de produs dar cred ca pentru portrete ar fi mai potrivite niste blitz-uri cu umbrele sau cu softboxuri.
Ca si temperatura de culoare cei de la fotohobby mi-au zis ca ar avea 5400 K ( apropiata de lumina solara)
ma intreb daca se pot folosi in combinatie cu blitzuri in acest caz ...

Mi se par f mari preturile la lampile acelea cu lumina continua avand in vedere ca se pot face artizanal si ca se gasesc fluorescente compacte. Un blitz nu poti sa-l faci asa acasa,dar cateva becuri compacte intr-o farfurie..

Din cauza asta as vrea sa-mi fac acasa,dar cat de multe (ce putere) as avea nevoie ca sa se compare cu un blitz (nu f puternic)? As putea sa folosesc f multe, sa fac mai multe reflectoare cu 3-4-5 ca la fotohobby. Unul de 36W (echivalent cu 180W incandescent) e vreo 12 lei in magazine pe net si are precizata temp de culoare - 6500K, dar din pacate nu are precizat CRI (Color rendition index), nu am vazut la nici un magazin pana acum.
Sa zicem ca as face 3 reflectoare cu 3-4 becuri fiecare, ceea ce ar duce la o putere totala de aprox 2000W(echivalent incandescent), n-ar fi suficient?

LE: Acum am vazut ca au si stative de 3m incluse,care ar costa cateva milioane separat..chiar si asa reflectorul se poate face cu 1 mil si ceva max 2 daca ar fi sa il faci mai bine, sa gasesti o farfurie de la o lampa si sa platesti un meserias sa iasa ca lumea si tot ar fi mult mai ieftin

Edited by dragos4h, 16 October 2007 - 11:23.


#38
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Eu nu ziceam neparat sa cumperi, doar sa le vezi ca idee. Si eu as vrea sa fac ceva artizanal dar ca stativ nu prea am nici o idee mi se pare cam dificil de construit

#39
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

 Livik, on Oct 16 2007, 15:04, said:

Eu nu ziceam neparat sa cumperi, doar sa le vezi ca idee. Si eu as vrea sa fac ceva artizanal dar ca stativ nu prea am nici o idee mi se pare cam dificil de construit

Stative se gasesc si la f64(sper ca nu se considera reclama,magazinul e referit peste tot pe forum) la 1,5 mil de 2,6 m si par ok. Daca mai adaugi vreo 36-48 lei costul becurilor si in jur 50-80 ron pt reflector(poate facut dintr-o lampa/lustra etc) si alte cheltuieli de 'manopera', iesi la sub 2,5-3 mil/lumina,ceea ce mi se pare f ok,mai ales ca stativele se pot folosi si pt alte scopuri pe viitor (blitzuri/blende/umbrele).
Se gasesc pe net exemple de stative artizanale facute din PVC dar nu cred ca sunt prea stabile si nu e cazul sa umbli cu improvizatii in cazul asta pt ca poate fi periculos

#40
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004
Am si eu o intrebare..are cineva idee in linkul asta http://lustre-online...DELUXE-6495.htm
de ce valoarea CRI este 1A? Ar trebui sa fie intre 0 si 100 nu? ce inseamna asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate