Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Reflector cu mai multe fluorescente compacte

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004
Cautand pe B&H surse de lumina continua fluorescente, am gasit ceva de genul asta:

http://www.bhphotovi...ood_Light_.html

Credeti ca se poate construi asa ceva artizanal si cu rezultate ok? Practic e un reflector cu 3 fluorescente inauntru, care insumate ar da destul de mult si fara caldura caracteristica halogenelor incandescente.

#2
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
de ce nu ?! stiu ca existau niste palnii f asemanatoare cu cea din link-ul tau ... se gaseau pe la c.a.p. .. si in general pe la posturile de paza ale diverselor cladiri.. acum f multi ani . eu sigur am una pe la bunici . chiar o sa incerc ... te intereseaza una?! daca gasesc inca una ... ti-o ofer .. dai o guma de mestecat si o urare de bine si eu sunt fericit

#3
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Nu uita ca daca mergi pe tuburi fluorescente trebuie sa "stai" doar pe ele. Adica nu poti sa amesteci diferite surse de lumina care au diferite temperaturi de culoare. Si e posibil sa intalnesti o problema, PUTEREA. Trebuie sa sti dinainte la ce le vei utiliza, cata lumina vei avea, etc si dupa sa te gandesti daca poti improviza asa ceva. Daca se poate improviza? Normal ca se poate, doar sunt 3 fasunguri cu 3 becuri si un reflector. Cum poti improviza? Pai iei o bucatat de lemn, o tai rotunda, pe ea prinzi cele 3 fasunguri (trebuie sa fie din acelela care se prind pe perete/lemn/etc) si dupa in jurul lor iti improvizezi un reflector. Care poate fi si dintr-o oala ieftina luata din piata/targ.
Numai bine!

#4
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postsarpe_ro, on Jun 3 2007, 10:29, said:

... poate fi si dintr-o oala ieftina luata din piata/targ.
Numai bine!

da. si asa ... stiu eu sigur niste castroane de aluminiu care le gasesti prin bazaruri .

cand ai zis caldura .. te refereai la caldura degajata sau la temperatura de culoare?

#5
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Cand a zis de caldura se referea la caldura emanata de becuri. Adica ele nu se incing ca cele din lampile cu halogen. Si normal nu te mai "bronzezi" in casa la sedintele foto.
Numai bine!

#6
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postsarpe_ro, on Jun 3 2007, 13:48, said:

Cand a zis de caldura se referea la caldura emanata de becuri. Adica ele nu se incing ca cele din lampile cu halogen. Si normal nu te mai "bronzezi" in casa la sedintele foto.
Numai bine!

Da, ma refeream la caldura emanata. Problema e ca nu stiu unde sa gasesc becuri fluorescente cu fasung care sa fie si puternice si sa aiba mentionat temp de culoare. In magazine gasesti doar slabe (<25W) si nu scrie nimic pe ele de temp K. As vrea de 55W de ex.. singurul loc in care am gasit este http://www.studiopro...c...1&cat_id=80 dar e ciudat..nu are fasung,pare un neon din acela lung,este facut special pt un kit profesional care costa mii de euro.

Aveti idee unde sa gasesc becuri cu fasung fluorescente dar puternice?

#7
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
mda ... ce ai gasit tu e pentru asta -> http://www.studiopro...;product_id=433


sarpe_ro :

Quote

cu un Custom WB pe orice tip de sursa de lumina (cu conditia sa nu fie mai multe tipuri) albul va fi acelasi.

deci nu trebuie neaparat sa gasesti si cu detalii despre temperatura de culoare. cauta doar dupa putere . eu am gasit astea

http://www.becurieco...re.aspx?ou=1273

#8
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postdreadboy, on Jun 3 2007, 22:52, said:

mda ... ce ai gasit tu e pentru asta -> http://www.studiopro...;product_id=433
sarpe_ro :
deci nu trebuie neaparat sa gasesti si cu detalii despre temperatura de culoare. cauta doar dupa putere . eu am gasit astea

http://www.becurieco...re.aspx?ou=1273

Este adevarat, dar am citit pe mai multe site-uri/forumuri ca ideal este sa fie macar peste 3000-3200K culoarea,cica peste temp asta de culoare functioneaza mai bine ccd-urile de pe digitale..  ma rog, as fi fericit sa gasesc si sub 3000K in momentul asta dar sa fie puternice, de facut WB manual am facut si la becul chior si portocaliu incandescent de 100W (si la camera foto si la cam video) si rezultatul a fost bun

Edited by dragos4h, 03 June 2007 - 22:39.


#9
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
poi da ... dar din moment ce nu prea gasesti . cum suntem romani , trebe sa improvizam ..  :lol:

uite aici becuri la care specifica domnii si temperatura http://www.photosetu...m=cat&cat_id=81

ps: am impresia ca sunt aceeasi ca si studiopro.ro

#10
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Vedeti cum luati legatura cu cei de aici:
http://www.myosram.ro/
http://www.energobit...lux/pgosram.htm
sunt niste importatori de "becuri" Osram (aceiasi firma care se gaseste si la www.photosetup.ro).
Numai bine!

#11
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
deocamdata am trimis un mail celor de la photosetup ... astept sa vad daca imi trimit o lista de preturi pentru "becurile" comercializate . daca nu, o sa trec intr-una din zilele ce urmeaza pe la ei .
banuiesc ca direct de la importator , trebuie sa cumparam en-gross

#12
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Daca nu vand si la bucata poti macar intreba cui ii vinde asa ceva si sa te duci la firma respectiva.
Numai bine!

#13
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postdreadboy, on Jun 4 2007, 01:42, said:

deocamdata am trimis un mail celor de la photosetup ... astept sa vad daca imi trimit o lista de preturi pentru "becurile" comercializate . daca nu, o sa trec intr-una din zilele ce urmeaza pe la ei .
banuiesc ca direct de la importator , trebuie sa cumparam en-gross

O sa incerc si eu sa ma duc sa caut, daca afli ceva ma tii si pe mine la curent dreadboy ;)

#14
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
as fi trecut direct pe la ei ... dar e prea cald si azi am avut examen . cei care importa osram ... sunt mult prea departe .

cei de la photosetup vad ca nu s-au sinchisit deocamdata sa-mi raspunda  <_<

#15
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Ultima descoperire in domeniu :P Tocmai vin de o firma unde au componente electronice/electrice si printre altele am vazut un catalog cu sisteme audio si iluminari. Si la capitolul iluminati ghiciti ce? Erau cam 100 modele de "becuri" de toate marimile, formele si puterile si la toate se specificau temperatura de culoare. Cat costa nu stiu ca nu am intrebat. Asa ca eu zis sa dati fuga la primul magazin de electronice/electrice si sa intrebati.
Numai bine!

#16
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postsarpe_ro, on Jun 4 2007, 19:47, said:

Ultima descoperire in domeniu :P Tocmai vin de o firma unde au componente electronice/electrice si printre altele am vazut un catalog cu sisteme audio si iluminari. Si la capitolul iluminati ghiciti ce? Erau cam 100 modele de "becuri" de toate marimile, formele si puterile si la toate se specificau temperatura de culoare. Cat costa nu stiu ca nu am intrebat. Asa ca eu zis sa dati fuga la primul magazin de electronice/electrice si sa intrebati.
Numai bine!


Pai la care magazin ai fost, da-ne si noua adresa te rog, daca nu e permis pe forum, da-mi un pm

#17
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Este o strada in Bucuresti numita Maica Domnului (de la Lizeanu pe linia de tranvai catre Blv. Lacul Tei) poti sa o cauti cu acest program http://harta-bucures...-guide.ro/?l=ro La capatul strazii (cel dinspre Lacul Tei) sunt cam 10 magazine cu piese electronice si electrice. Este singurul loc din Bucuresti unde poti gasi orice  "chestie" electronica. Sigur gasesti pe acolo asa ceva. Eu ti-as zice unde am gasit eu becurile dar nu te-ar ajuta fiindca magazinul nu e in tara :( cum de altfel nu sunt nici eu :(
Sper sa va fi fost de ajutor si sa gasiti.

#18
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Daca cumva mergi acolo si zic ca nu au atunci cerele un catalog (daca au) si fa comanda sa iti aduca. Pretul ti-l zic pe loc (pentru comanda) si nu ai nimic de pierdut. Dar eu sunt sigur ca gasesti pe acolo fiindca eu tot timpul am gasit ce am vrut, si daca nu aveau imi aduceau pe comanda.
Numai bine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate