Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Reflector cu mai multe fluorescente compacte

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postsarpe_ro, on Jun 5 2007, 10:41, said:

Daca cumva mergi acolo si zic ca nu au atunci cerele un catalog (daca au) si fa comanda sa iti aduca. Pretul ti-l zic pe loc (pentru comanda) si nu ai nimic de pierdut. Dar eu sunt sigur ca gasesti pe acolo fiindca eu tot timpul am gasit ce am vrut, si daca nu aveau imi aduceau pe comanda.
Numai bine!


Harta? Eu STAU acolo  :D Stiu magainele si am intrat in cateva mai demult dar nu aveau mare lucru expus si nu am intrebat de catalog, nu mi-a trecut prin cap ca pot face comenzi. Merci mult sarpe_ro ! O sa trec sambata pt ca in timpul sapt ies prea tarziu de la serv si se inchid pe la 5-5:30 l-v

#20
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004
Am fost pana la urma la magazinele alea de pe Maica Domnului si doar 2 aveau fluorescente compacte si puterea maxima era de 26W :( Intr-un loc aveau catalog si in catalog aveau si de 36W dar mi-au zis ca nu aduc la comanda..si oricum mai mult de 5-6 nu as comanda. Pana la urma cred c-o sa-mi fac un reflector cu mai multe fluorescente de 23-26, n-am incotro..dar totusi o sa mai caut si de 36. NU inteleg de ce nu se aduc la noi,poate nu vrea nimeni asa puternice pt uz casnic.

Daca mai aflati ceva de un loc unde aduc de 36 sa-mi ziceti si mie

#21
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Tu vrei becuri sau tuburi?
Numai bine!

#22
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Uite aici http://www.svg.ro/in...n...3&Itemid=98 poate le dai un telefon sa ii intrebi.
Numai bine!

#23
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Sau aici http://www.elbielect...ts/vito.php?p=8
Numai bine!

#24
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Uite si becuri: http://lustre-online...+economice.lst1
Numai bine!

#25
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Acum cred ca ai tot ce vrei :) spor la treaba si sa ne arati si nou procesul de fabricatie.
Numai bine!

#26
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postsarpe_ro, on Jun 9 2007, 15:06, said:

Acum cred ca ai tot ce vrei :) spor la treaba si sa ne arati si nou procesul de fabricatie.
Numai bine!

Vreau becuri nu tuburi
Merci pt linkuri! o sa sun

#27
mihaims

mihaims

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2007
In cazul in care nu este mentionat "in clar" pe ambalaj dupa putere este trecut un numar (ex: L18W/765 pentru un tub chior) ultimele doua cifre reprezita temperatura de culoare (aici 6500K).

#28
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007

View Postmihaims, on Jun 27 2007, 00:10, said:

In cazul in care nu este mentionat "in clar" pe ambalaj dupa putere este trecut un numar (ex: L18W/765 pentru un tub chior) ultimele doua cifre reprezita temperatura de culoare (aici 6500K).

Tot timpul exista 3 trei cifre la final? Si asta e valabil la orice sursa de lumina?
Numai bine!

#29
mihaims

mihaims

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2007
Asa ar frumos dar e valabil numai la dispozitive cu descarcare pentru ca aici temperatura de culoare depinde in cea mai mare masura de de luminofor (transformare UV->vizibil). Scrie pe ele ce si cum cine se respecta.
La lampile cu incadescenta marcajul e diferit si discutabil.

#30
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
In linkul ala cu lustre... pe ultima pagina au becuri de 85W??? (de-alea fluorescente...)

Si puterea luminoasa corespunde - 5000 Lumeni fata de 1600 la cel de 20W. Astea suna chiar interesant (dar au durata de viata doar 6000h in loc de cateva zeci de mii la celelalte)

#31
ACIDUZZU

ACIDUZZU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.05.2005

View PostCountZero, on Jul 5 2007, 15:21, said:

In linkul ala cu lustre... pe ultima pagina au becuri de 85W??? (de-alea fluorescente...)

Si puterea luminoasa corespunde - 5000 Lumeni fata de 1600 la cel de 20W. Astea suna chiar interesant (dar au durata de viata doar 6000h in loc de cateva zeci de mii la celelalte)

asta e?

http://lustre-online...UCALDA-6199.htm

6000 ore inseamna oricum destul de mult;  la o medie de 3 ore/zi, insemna ca tine cam 6 ani...

#32
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
In loc de asta poti cumpara si un proiector cu LED-uri. Din cele folosite pentru scena.
In marea lor majoritate exista si in varianta RGB, adica cu LED-uri Rosu Verde Albastru. Nu sint bune ca lumina alba, dar dau efecte interesante si pot fi comandate de la distanta usor.
Varianta cu LED-uri de 1watt da o lumina foarte puternica, alba, si fara impedimentele de mai sus, cu mentiunea ca e mai scump.
Si la 100000 ore de functionare ... inseamna o viata de om.

Edited by ipman, 06 August 2007 - 07:52.


#33
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
eu am facut o jucarie din asta de peste 1 an. merge super bine cu 3 becuri din alea spirala. i-am facut si laterale din tabla in forma de trapez sa pot s-o inchid/deschid cit de cit. balansul de alb poti sa-l faci manual ca sa fii sigur ca iese ok.

asa e, varianta cu leduri e mai scumpa. iti trebuie leduri de 3-5W + radiatoare + rezistente + alimentator stabilizat.
o alternativa mai ieftina e cu leduri clasice f puternice dar nu luxeon, pe care sa le folosesti la macro. poti sa le pui in cerc in jurul obiectivului pt o lumina difuza.

Edited by sorin79, 06 August 2007 - 15:27.


#34
no_name

no_name

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 03.03.2006
mi-am facut si eu o improvizatie similara si am iesit destul de iftin pt ca am facut din carton. Am avut cateva foi de carton mai gros care era suficient de teapan sa isi pastreze forma si am facut un trunchi de piramida din el, adica am taiat cele 5 fete si le-am lipit, in "capac" sau in baza mica a trunchiului am taiat doua gauri si pe acolo am fixat doua becuri "economice". Pt a reflecta lumina am lipit cu scotch dublu adeziv, la partea interioara folie metalica. e adevarat ca nu era folie alimentara care se sifoneaza, ci o folie de protectie termica ( se foloseste in caz de soc termic sau pe munte) si are doua fete, una argintie si una aurie. Prin metoda aceasta a fost si destul de ieftin si mi la-m si facut eu la ce dimensiune am vrut.

Cu becurile a fost mai greu, ca eu vroiam ceva de putere mare si de temperatura de 5000k, dar la orice magazin am intrebat se uita lumea ciudat la mine cand le ziceam ca vroiam asa ca m-am resemnat si am luat mai multe becuri de 20W (echivalent 100W) si 2700k (si fac wb manual)

#35
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postno_name, on Aug 8 2007, 19:50, said:

mi-am facut si eu o improvizatie similara si am iesit destul de iftin pt ca am facut din carton. Am avut cateva foi de carton mai gros care era suficient de teapan sa isi pastreze forma si am facut un trunchi de piramida din el, adica am taiat cele 5 fete si le-am lipit, in "capac" sau in baza mica a trunchiului am taiat doua gauri si pe acolo am fixat doua becuri "economice". Pt a reflecta lumina am lipit cu scotch dublu adeziv, la partea interioara folie metalica. e adevarat ca nu era folie alimentara care se sifoneaza, ci o folie de protectie termica ( se foloseste in caz de soc termic sau pe munte) si are doua fete, una argintie si una aurie. Prin metoda aceasta a fost si destul de ieftin si mi la-m si facut eu la ce dimensiune am vrut.

Cu becurile a fost mai greu, ca eu vroiam ceva de putere mare si de temperatura de 5000k, dar la orice magazin am intrebat se uita lumea ciudat la mine cand le ziceam ca vroiam asa ca m-am resemnat si am luat mai multe becuri de 20W (echivalent 100W) si 2700k (si fac wb manual)


Cum te ajuta reflectoarele improvizate? E destul de putin ca putere ce zici tu, cate folosesti simultan (ce putere totala ai) si ce timp de expunere scoti dupa ce le mai difuzezi etc? Eu vreau sa le folosesc si pt foto si pt filmat

#36
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Daca vreti sa vedeti cum arata lumina de la becuri fluorescente puteti sa mergeti la fotohobby au destul de multe reflectoare (poate termenul nu e chiar potrivit) cu 1 sau 3 becuri economice si lumina mi s-a parut destul de puternica, daca ai vreo 2-3 surse de lumina de genul asta cred ca ar rezulta o lumina destul de buna. Acum depinde si la ce vrei sa folosesti aceasta lumina eu ma gandesc ca ar merge bine la fotografia de produs dar cred ca pentru portrete ar fi mai potrivite niste blitz-uri cu umbrele sau cu softboxuri.
Ca si temperatura de culoare cei de la fotohobby mi-au zis ca ar avea 5400 K ( apropiata de lumina solara)
ma intreb daca se pot folosi in combinatie cu blitzuri in acest caz ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate